Skocz do zawartości
RosheD

Początkujący: Mały szeroki zbiornik, pytania co do zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem początkujący w akwarystyce morskiej (słodkie posiadam 270l od 5lat).
Cały czas czytam o rafie w domu, o metodzie ballinga, dokarmianiu, doświetleniu, oraz innych ważnych rzeczach.

Złożyłem sobie taki mały setup:
Arkusz kalkulacyjny

Co o nim sądzicie?
Największy dylemat mam przy doborze odpieniacza.
W sumpie (na razie tak myślę) będzie bandaż od filtracji mechanicznej oraz żywa skała. 
W arkuszu dodałem lampę aquael leddy marine jednakże zastanawiam się nad APE LED MARINE posiadacie ktoś? Jak macie zamontowaną taką lampkę?
Jeśli posiada ktoś coś ciekawego od siebie z chęcią obgadam temat.

Pozdrawiam

Edytowane przez RosheD (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo niechętnie klikam w linki wklejone przez kogoś, kto się przed chwilą zarejestrował na forum i wkleja je w pierwszy napisany post.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podany link dotyczy arkuszu z google także jest bezpieczny. Rozumiem załączam screena jako grafikę mam nadzieję że nie doda się jako do pobrania :P

Zrzut ekranu z 2019-08-19 15-36-16.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RosheD witam na forum NR

Jeśli to możliwe spróbuj to opisać inaczej,trudno wchodzić w linki które nie wszystkie się otwierają u każdego.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poddaję pod wątpliwość Twoje kalkulacje:

-hydraulika 50pln - jak? W tych pieniądzach nie wiem czy klejone PVC zrobisz. Sprawdź to

- Odpieniacz... Hmm ja bym szukał używki 9004 bo Odpieniacz za 200pln w 100l nie wiem czy zrobi coś więcej prócz hałasu. Napowietrzy wodę (stabilizacja pH) i to tyle z plusów. Możesz dać coś taniego na start a lepszy kupić później

-Debelius - raczej to by nie był dobry pierwszy strzał z życiem. Jak parametry pozwolą to zacznij od ślimaków, zobacz jak żyją po tygodniu i dopiero MYŚL o zakupie innego życia. Teraz Przemyśl co byś ostatecznie chciał by tam było po roku i planuj obsadę.

- Skała hmm... nie urażając sprzedawcy, ale ogłoszenie wygląda na "część mój zbiornik wygląda kiepsko, nie poszło mi, kończę z akwarystyką - sprzedam skałę" nie wiem, czy to dobry pomysł. Wolałbym z likwidowanego zbiornika bo ktoś startuje z większym.

-Zestaw testów to niebagatelny koszt, oblicz to teraz by się nie przeliczyć na starcie.

-sow nie będzie łatwo kupić za 100zl, te rw starsze prędzej, ale to raczej jak pamiętam rząd 150zl za używkę.

- na lampki aquaela moim zdaniem szkoda kasy, lepiej zrobić/odkupić DIY lub jakiegoś siriusa 

Jak już to podłączysz, dodaj do każdego etapu 30%. Do wyniku dodaj kolejny raz 30%. Dodaj 500zl do skarbonki na wszelki wypadek... I to dopiero będą Twoje orientacyjne wydatki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Poddaję pod wątpliwość Twoje kalkulacje:

dokładnie jak kolega

i dodatkowo

JVP-110 ma "brzydki zwyczaj" startowania w złą stronę i szybko traci moc jak dostanie ciut glonów - miałem nie polecam - przyssawka trzyma tak sobie a jak puści .. masz bałagan w zbiorniku

Koralia Nano 900 będzie duuużo lepszym wyborem - mocowanie na magnes czyli pewność że się nie odczepi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, frustruje mnie dalej temat filtracji w sumpie. Gąbka i żywa skała wystarczy na początek? Co wy macie w swoich bestyjach?
Aktualnie zamówiłem jeszcze ramę biurka u ślusarza oraz szukam dobrej płyty aby wytrzymało.

W sprawie hydrauliki, liczyłem dwa ładne kolanka do podłączenia rewizji, spływu oraz powrotu + węże. 
Na łamach grupy na facebook sprzedam oddam zamienię (akwarystycznej) znalazłem yebao sw - 4 lub sow (nie pamiętam już) używkę za 100 zł oraz odpieniacz właśnie 9004 za 100wkę. Myślę że ładnie by hulało w takim baniaczku. 
 

Odnośnie testów: Wszyscy polecają testy z firmy S.... jednakże widziałem że za komplet trzeba sobie liczyć około 150 zł, z aquaforest bodajże zauważyłem komplet za 100wkę.
Podalibyście jakiś model tego `siriusa`? W necie same głupoty po wygooglowaniu. Ok a więc ta lampka z aquaela to papu a co z APE LED MARINE?

Pozdrawiam

17 hours ago, RosheD said:

APE LED MARINE

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, RosheD napisał:

Podalibyście jakiś model tego `siriusa`? W necie same głupoty po wygooglowaniu.

jak się gogluje przez 5 min ...

https://allegro.pl/oferta/radiator-profil-aluminiowy-led-100-ciety-na-wymiar-6686618340

https://allegro.pl/kategoria/diody-led-67252?string=nóżki&bmatch=baseline-n-cl-eyesa-bp-ele-1-1-0619

https://allegro.pl/kategoria/diody-led-67252?string=Zaślepki do profilu aluminiowego&bmatch=baseline-n-cl-eyesa-bp-ele-1-1-0619

o diodach i zasilaczach (do siriusa też) jest kilka tematów na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa czyli jak rozumiem `sirius` to zrobienie lampy samemu. Myślałem że to jakaś firma.
Właśnie też patrzę na zrobienie takiej lampki przez powerledy.
Jakie diody zastosować?

30k + 6500k + red? Czy zamiast red nie sprawdzi się lepiej full spectrum?
https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-5w-bridgelux-full-spectrum-pcb-7687463323

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, RosheD napisał:

Aaa czyli jak rozumiem `sirius` to zrobienie lampy samemu.

Myślałem że to jakaś firma.

samemu to DIY (do it yourself)

bo to firma  (właśnie widzisz jak goglowałes ... )

3 minuty temu, RosheD napisał:

 + red?

a co .. glony chcesz hodować w zbiorniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak googlowałem że nic nie znalazłem pod hasłami sirius sirius lamp sirius led sirius aquarium
Wyżej napisałeś "jak się googluje przez 5 min" a podałeś linki do zrobienia samemu.

Pozdrawiam

@Silvia czyli bez redów ? No ok dzięki :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przejrzałem wątki DIY na forum. Myślę że zrobię sterownik na AQma z bluetooth, wyjdzie drożej ale myślę że efekt będzie satysfakcjonujący dla Mnie i korali. 
Jeszcze nie wiem jakie drivery wybrać na tą płytkę.

Znalazłem kalkulator lampy: https://az-led.pl/kalkulator1/

Macie może jakieś kalkulatory dla lamp na morskie ? Czy 45W lampa (zrobię z 60 żeby był zapas).

Jak polecacie rozmieścić 6 kanałów ?

Pozdrawiam

Edytowane przez RosheD (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bierzesz Aqma od magu to dostaniesz cały komplet razem z driverami. 

Ja wezmę wszystko włącznie z modułem BT i termostatem. 

Napisz mu tylko ile i jakie diody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, RosheD napisał:

Jeszcze nie wiem jakie drivery wybrać na tą płytkę.

drivery dobiera się do diod a niepłytki :P

do diod 1W driver 350mA a do 3W 700mA - jak napisał kolega wyżej - napisz do sprzedającego to Ci dobierze gotowy komplet

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem to:
https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=59&product_id=58
+
https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=59&product_id=77

+ dobrać drivery  + zasilacz z hp który mam 
koszt około 250 ziko a efekt bajera :D
Też bym brał z termometrem bo różnicy wielkiej nie ma. Orientujecie się czy w aplikacji jest wyświetlona wtedy temperatura ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, RosheD napisał:

 Orientujecie się czy w aplikacji jest wyświetlona wtedy temperatura ?


Pozdrawiam

 

zerknij :)

10.3-1024x768.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajera :D
Też się bawiłem arduino nie raz a tu gotowy kodzik i widzę że wystarczająco rozbudowany, kod jest opensource i można rozbudować.
Jakie światła macie u siebie żeby to rozdzielić na 3 lub 6 kanałów?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak 3:
1. Niebieski royal + uv 420 3w

2. 6500k i 10000k

3. ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.