Skocz do zawartości
FajnyRadziu

Marynarska mini rafa ~49L :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś się wszystko kręci.

Jedyne co mnie drażni (i podejrzewam światło) to brązowe syfy na piasku yam gdzie ono dociera (obok w zacienionym miejscu już nie ma). 

Trochę mnie to już dobija. Piasek czyszczę, odsysam, bakterie nawet były wstrzykiwane. Cyrkulacja jest na tyle żeby nie podrywało piachu. Ehhhh. Wszytko inne super :/

IwVjnN2r.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajna traszka :clapping

47 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Jedyne co mnie drażni (i podejrzewam światło) to brązowe syfy na piasku yam gdzie ono dociera

Strombusa wpuść, to wyżre ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, klossowski napisał:

Ale fajna traszka :clapping

Strombusa wpuść, to wyżre ;)

A strombus nie za duży do mojego? W sumie mogę babylonia za niego oddać hmmm. Bo to leniwy ślimak, do żarcia wyłazi, wlezie po szybie, zrobi fikołka i tyle hehe. Ale to mój pierwszy mieszkaniec i mam do niej sentyment :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, FajnyRadziu napisał:

A strombus nie za duży do mojego?

Ja mam w 30 litrach :D Co prawda, głównie na szybach siedzi, ale jak szyby wyczyszczę, to  przenosi się na piasek :bump W każdym razie od kiedy jest, to piasek czysty, bo wcześniej różne brązowawe naloty były...

16 minut temu, FajnyRadziu napisał:

do żarcia wyłazi, wlezie po szybie, zrobi fikołka i tyle hehe

To tak jak mój nassarius,  nic nie robi, tylko ze dwa razy na tydzień do żarcia wyjdzie i tyle go widzę....:wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klossowski napisał:

Ja mam w 30 litrach :D Co prawda, głównie na szybach siedzi, ale jak szyby wyczyszczę, to  przenosi się na piasek :bump W każdym razie od kiedy jest, to piasek czysty, bo wcześniej różne brązowawe naloty były...

To tak jak mój nassarius,  nic nie robi, tylko ze dwa razy na tydzień do żarcia wyjdzie i tyle go widzę....:wacko:

Zamówiłem Strombusa hehe. Babylonia pojedzie do kolegi :)

Ja mam vibexy, z 40 :bump właśnie kilka osób je chce i wymieniam za szczepki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie myślę nad shallow tank z lobo, trachami i scolymia :) uwielbiam je. Do tego Euphyllie różne odmiany i skała z zoa premium. Tak mi się to widzi.

Chociaż nadal uczę się na błędach i eksperymentuje hehe. 

Nie potrafię utrzymać np caulastrea. Żadnej. Jedyny koral który u mnie po czasie albo się cofa albo wygląda jak sflaczały siusiak. Nie ważne gdzie umieszczę. 

hkg8Vaq.jpg

OIs4c14r.jpg

Syn go nazwał nono :|

5ggHF5mr.jpg

6lV9zdKr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dozujesz jod ? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, =Fresz= napisał:

Dozujesz jod ? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Też o tym myślałem hmhm

Ze wszystkich eksperymentów które stosuję ( :D ) zacząłem jakieś 3 tyg temu stosować MicrobeLift All In One. Zawiera rzekomo jod. Czy to wystarcza? Nie wiem, być może nie.

Pomyślę tylko nie wiem ile tego jodu brakuje a testy na jod są do bani z tego co się orientuję.

Zamierzam wysłać ICP mojej wody RODI oraz baniaka, raz w życiu, żeby zobaczyć jak się prowadzę :) To pewni mi i jod ocenią o i ile do tego czasu we fiolce się nie rozpadnie.

No i pomijam dozowanie jodu w 50l gdzie większość preparatów to jedna kropla dziennie na 100l he he

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciły wyniki próbek.

Posiadam spławik, refraktometr oraz specjalnie dla żony kupiłem elektroniczny salimetr. Zasolenie 38ppt... okazuje się, że i spławik i refraktometr jest do kitu. Jeszcze zrobię sobie płyn kalibracyjny na nowo i zobaczę czy to czasami nie roztwór saliferta jest już za stary.

QIXlNIw.jpg

A to wynik wody RODI:

9wtz4cB.jpg

Ktoś ma jakieś uwagi albo propozycje? Chętnie wysłucham. Jak pisałem wcześniej zrobiłem to ICP z ciekawości bo generalnie wszystko rośnie a chciałem się upewnić jak mi idzie :)

Good point Mr @=Fresz= z tym Jodem hehe

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tester napisał:

A co tu radzić? Wszystko widac jak na dłoni - główny problem to zasolenie. Jak wyrównasz na 35 to i makroelementy spadną z tym ze są troche rozjechane. Ca za dużo a K za mało a te pierwiastki powinny mieć taki sam poziom. KH przy wysokim zasoleniu tez trochę niskawe więc jak zbijesz zasolenie to KH będzie dużo za niskie.

Niskie PO4 - czyżby problemy z dino przez to właśnie były?

 

Wróćmy do tematu składu kranówek :)

To z zasoleniem to jasna sprawa. 

Jest jakiś sposób zrównania Ca i K czy to przez brak konsumpcji Ca?

PO4 wynosiło nawet 0.14 przy NO3 około 35. Zbijałem VSV i dojechałem do 0 PO4 i 10 NO3. Po tym usunąłem phosguard i jeszcze testu PO4 nie robiłem ale widać, że lekko się podniosło. 

Mogę KH podnosić jakimś KH bufferem czy przejść na sól red sea pro, która ma o wiele wyższy KH (zamówiona przez przypadek kiedyś bo miała być zwykła a przyszła pro, nie używałem bo na początek o wiele za bogata)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nasuwa się jedno na język :P jak nie umiesz to się tego nie tykaj bo spier.... no i się hehehe 

Kilka podmian o dobrym zasoleniu i się wyrówna.  Zrobił bym 2 w tygodniu i zrobił podstawowe testy. Miernik weź ze sobą do sklepu i skalibruj. Ja K, Sr, I dozuję osobno z rąsi po kilka kropelek dziennie. A ile Ty będziesz musiał to sobie musisz sam usystematyzować po tym jak wykonasz testy. 

EDIT. Już teraz widzisz że z wróżenia fusów nie jestem dobry hehe

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, =Fresz= napisał:

Nasuwa się jedno na język :P jak nie umiesz to się tego nie tykaj bo spier.... no i się hehehe 

Kilka podmian o dobrym zasoleniu i się wyrówna.  Zrobił bym 2 w tygodniu i zrobił podstawowe testy. Miernik weź ze sobą do sklepu i skalibruj. Ja K, Sr, I dozuję osobno z rąsi po kilka kropelek dziennie. A ile Ty będziesz musiał to sobie musisz sam usystematyzować po tym jak wykonasz testy. 

EDIT. Już teraz widzisz że z wróżenia fusów nie jestem dobry hehe

Tylko pytanie czy robić podmianę na Blue Treasure, którą używam od początku czy red sea pro, która ma wyższe dkh (zalecane przy niej jest 34ppt do mix reef bez sps).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Tylko pytanie czy robić podmianę na Blue Treasure, którą używam od początku czy red sea pro, która ma wyższe dkh (zalecane przy niej jest 34ppt do mix reef bez sps).

To opiszę pokrótce jak to wygląda u mnie :P startowałem na wodzie z podmiany która była na soli AF kupiłem sobie sól właśnie red sea coral pro i taką robię podmiany. W akwarium mam kh 7,5... Musiał bym tak z pół zbiornika podmienić żeby dojechać chyba do tych 12 które są na opakowaniu. Podmianę robię co 2 tygodnie.

Jak myślisz jaka jest moja odpowiedź? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, =Fresz= napisał:

To opiszę pokrótce jak to wygląda u mnie :P startowałem na wodzie z podmiany która była na soli AF kupiłem sobie sól właśnie red sea coral pro i taką robię podmiany. W akwarium mam kh 7,5... Musiał bym tak z pół zbiornika podmienić żeby dojechać chyba do tych 12 które są na opakowaniu. Podmianę robię co 2 tygodnie.

Jak myślisz jaka jest moja odpowiedź? :P

Dzięki, zrobię podmianę i zmierzę KH a potem zobaczę jak ubywa i czy ubywa :)

Jak tylko do ładu z salimetrami dojdę, właśnie swój płyn do kalibracji refraktometru poczyniłem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu czas w morze.

Dozownik dozuje (kh buffer, vsv i ab+), wiatrak trzyma temperaturę.

Korale co tydzień dostają lps grow and color na zmianę z reef roids.

Wszystko w sumie git, wymieniony na gwarancji salimetr elektroniczny ładnie pokazuje jak trzeba.

KH ustabilizowane na 8.5.

Babka popełniła samobójstwo mimo osłony przed wyskakiwaniem ... więc zdjąłem.

W sumie to jedyna strata od początku zbiornika (poza krewetką, która została zamordowana przez Inermisa bo była najmniejsza).

Doszedł jeszcze malutki tricolor oraz krabik porcelanowy (ale nie ten ukwialowy). Niestety siedzi tam gdzie resztki przepływają pod skałą i ciężko mu fotę zrobić.

Zobaczymy jak to będzie wyglądało za 3 tyg :D

spacer.png

Blasto, dwie odmiany caulastrea i kilka innych zoa są za sarcopythonem jeszcze ;)

Ukwiał po dostaniu w banię od lobophylii uciekł za skałę obok skimmera i tam sobie rośnie, już się wyleczył hehe.

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ładnie to u Ciebie wygląda  :clapping

Ps.

32 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

W końcu czas w morze.

A jakiś kawior astrachański albo świeżego tuńczyka da radę przywieść? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylaby ładniejsza gdybym nie pływał :D

Dzięki. :)

22 minuty temu, klossowski napisał:

A jakiś kawior astrachański albo świeżego tuńczyka da radę przywieść? ;)

Jak na badawczym byłem to sam nawet łowiłem sobie i woziłem :( Scallops, monk fish, kraby... teraz na patrolowcu i ni ma ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wywołany do tablicy raz a trochę się rozpisałeś. Bardzo dobrze... a rybcia zdziwiona ale zadowolona :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dadario napisał:

Widzę, że wywołany do tablicy raz a trochę się rozpisałeś. Bardzo dobrze... a rybcia zdziwiona ale zadowolona :P

Oj tam, oj tam. 

No zakochały się w dunce i śpią w niej wbite do góry ogonami :surrender

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

 

No zakochały się w dunce i śpią w niej wbite do góry ogonami :surrender

Ladna ta dunka a z moja mialem problemy, zawsze sie pieknie otwierala i pewnego dnia przestala i tak z dobre dwa miesiace wegetowala. Postanowilem nic z nia nie robic i poczekac a teraz dochodzi do siebie...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hnmmm. Przez dwa dni fito było dozowane niestety nad nią. Czy to fito w żelu mogło spowodować te dwa białe spoty czy przyczyna jest inna? Rośnie jak głupia a nie wiem za bardzo co to może być. 

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc zanim dojdzie do przeprowadzki na nowe akwarium trochę minie. Stąd chciałem sobie sprawdzić jak się ma tropic marine all for reef, bez podmian i parametry :)

Ma się bdb. 

Niestety wrócił mi wynik z niespodzianką a mianowicie miedzią... 

RO mam 0 na tds (między 4 a 5 po prefiltrach). 

Pozostaje coś w zbiorniku... Jestem w morzu I jeszcze 2 tyg nic nie zrobię. Niestety wynik z tritona szedł prawie 2 tyg :/

Ktoś coś jakieś złote strzały? Falownik? Kaskada? Grzałka? 

received_182638213290076.jpeg

received_211712193973187.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Ktoś coś jakieś złote strzały? Falownik? Kaskada? Grzałka?

Marin lab (w pdfie) podaje "normę" 0-5 mikro/L... więc bym nie świrował. Jak żona umie zrobić podmianę, to niech zrobi, a jak nie - to wypij tonik bez ginu (na statku chyba nie można?) i wyluzuj.

Ale... na przyszłość... to masz efekt prowadzenia baniaka bez podmian na butelkach "all in one". Nie ma tak, że wszystko idealnie schodzi tak jak sobie pan Balling wymyślił;-) Im prostsza metoda suplementacji - tym ważniejsze są regularne podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja robię podmiany tylko chciałem przetestować jak trzymane są parametry nie wyrównując solą. 

Teraz wiem, że są trzymane bdb. 

No ok, poczytałem, że aż takiego dramatu nie ma aczkolwiek jak kiedyś robiłem test to Cu było 0.

Nawet przy większym akwarium zawsze po powrocie zrobię te 10% podmiany. 

Ciekawy jestem jak wiarygodne są domowe testy jeśli chodzi o miedź. 

15 minut temu, Słony leszcz napisał:

na statku chyba nie można?

Można soft alc czyli piwko ;)

Z pdf ucięło w screenshot po4, jest 0.02.

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.