Skocz do zawartości
bryczek

Piasek z Bałtyku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Czy piasek z Bałtyku nadaje się do akwarium morskiego ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, bryczek napisał:

Witam . Czy piasek z Bałtyku nadaje się do akwarium morskiego ? 

a w Bałtyku jest piasek koralowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Trurl napisał:

Przeczytaj proszę.

Genialny tekst:

  • W akwarium morskim stosujemy tylko i wyłącznie oryginalną importowaną z tropików żywą skalę.
  • Nie stosujemy ekologicznej żywej skały
  • W akwarium morskim filtry typu kaskada nie mają zastosowania.
  • Diody elektroluminescencyjne nie nadają się – zła temp. barwowa. (z wyjątkiem zastosowania diod jako oświetlenia nocnego)
  • nie stosujemy pumeksów
  • Nie stosuje się na ogól cienkiej warstwy żwiru i kratek itp. Sprzyja to osadzaniu się i gromadzeniu zanieczyszczeń.

Czyli prawie wszystko mam źle :shock:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Patrzcie na datę, gdy napisano ten post...

Jeśli znajdziesz w bałtyku piasek aragonitowy to się nada. Choć raczej ze względu na pochodzenie lodowcowe i brak obecności raf koralowych od setek milionów lat raczej ci się to nie uda.  Bałtycki piasek to zazwyczaj piasek kwarcowy. W okolicach raf koralowych najczęściej spotyka się piasek aragonitowy o zaokrąglonych przez erozję ziarnach powstały w wyniku zmielenia szkieletów koralowca. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, nanokaczor napisał:

Patrzcie na datę, gdy napisano ten post...

Jeśli znajdziesz w bałtyku piasek aragonitowy to się nada. Choć raczej ze względu na pochodzenie lodowcowe i brak obecności raf koralowych od setek milionów lat raczej ci się to nie uda.  Bałtycki piasek to zazwyczaj piasek kwarcowy. W okolicach raf koralowych najczęściej spotyka się piasek aragonitowy o zaokrąglonych przez erozję ziarnach powstały w wyniku zmielenia szkieletów koralowca. 

a jeśli kwarcowy jaki jest w Bałtyku to co nada się czy nie?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, nanokaczor napisał:

Patrzcie na datę, gdy napisano ten post...

Jeśli znajdziesz w bałtyku piasek aragonitowy to się nada. Choć raczej ze względu na pochodzenie lodowcowe i brak obecności raf koralowych od setek milionów lat raczej ci się to nie uda.  Bałtycki piasek to zazwyczaj piasek kwarcowy. W okolicach raf koralowych najczęściej spotyka się piasek aragonitowy o zaokrąglonych przez erozję ziarnach powstały w wyniku zmielenia szkieletów koralowca. 

Rozumiem, że wszyscy utożsamiacie akwarium morskie z akwarium rafowym. A akwarium z biotopem Bałtyku albo Morza Północnego już morskie nie jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, klossowski napisał:

Rozumiem, że wszyscy utożsamiacie akwarium morskie z akwarium rafowym. A akwarium z biotopem Bałtyku albo Morza Północnego już morskie nie jest...

Biorąc pod uwagę, że chyba nie ma ani jednej osoby, która takim akwarium na forum się chwali, z czystym (prawie) sumieniem można przyjąć, że ktokolwiek pytając o akwarium morskie nie ma na myśli akwarium z biotopem zimnolubnym.

@michalzgierz1989 chyba próbował z biotopem Morza Śródziemnego, ale zawrócił w kierunku tropików. Jeszcze ktoś kiedyś pisał, ale temat chyba umarł.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, katani napisał:

Biorąc pod uwagę, że chyba nie ma ani jednej osoby, która takim akwarium na forum się chwali, z czystym (prawie) sumieniem można przyjąć, że ktokolwiek pytając o akwarium morskie nie ma na myśli akwarium z biotopem zimnolubnym.

@michalzgierz1989 chyba próbował z biotopem Morza Śródziemnego, ale zawrócił w kierunku tropików. Jeszcze ktoś kiedyś pisał, ale temat chyba umarł.

Masz rację, wycofuję swoją głupawą uwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że nie ma zdjęć, to nie znaczy że Akwarium nie działa, działa i ma się dobrze, mam w nim za równo ryby z Morza Śródziemnego jak i Krewetki typu Paleomon Serratus. Generalnie idę bardziej w zieleniak, plus ukwialy w tym Anemonia Viridis i Actinia Schmidti , oraz trochę Korali. Temperatura jest utrzymywana do 26 C. Dolnej granicy nie pilnuje bo poniżej 20 nie spadnie na pewno. Jako ciekawostkę powiem że część z was pewną Krewetkę która żyje w Morzu Śródziemnym ma w zbiorniku. 

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Palaemon elegans, Lysmata seticaudata... 

 

W akwarium morskim można mieć piasek kwarcowy.  Aragonitowy sprawuje się jednak lepiej. W grubych warstwach tego piasku, tam gdzie jest mało tlenu aragonit się powoli rozpuszcza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw w sumpie (dsb 10 cm) mam piasek kwarcowy. Wątek który cytowałem faktycznie można by opatrzyc komentarzami, chciaz dla poczatkujacych moim zdaniem jest bardzo pomocny. Mnie pomógł.

Ale pumeksów bym nie stosował (bo to albo skała wulkaniczna albo przyrząd do pielęgnacji pięt :) ) a i kaskada jako metoda filtracji mnie nie przekonuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga dla tych co chcieliby piasek z Bałtyku. Kiedyś Łeba oddawała prawie za darmo bo go miała za duzo (wniosek kosztował niecała stówkę). W pozostałych regionach z reguły zabieranie piasku z plaży może wiązać się z prawnymi konsekwencjami.

Tekst jest leciwy ale wiele prawd w nim jest ponadczasowych.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,kilka dni temu bedac wlasnie nad baltykiem[Miedzywodzie] ,trapilem sie tym samym pytaniem,mozna rzecz niemal zagadnieniem....Bedac kilkadziesiat metrow od brzegu,nabieralem dlonia ten piach do reki i "Wachalem",sorki ale doslownie ..Kusialo mnie to samo,chce zrobic dsb ale w dostepnych w polsce frakcjach piasku ciezko,odnalezc taki o uziarnieniu niczym maka.Ten piasek na dloni byl czysciutki wizualnie jak i zapachowo-zadnej zgliznizny czy syfu....Moje osobiste zdanie nadawalby sie ale-musialbys go podac wielokrotnemu plukaniu,wyparzyc w Ro takze by sie zdalo.Co mi sie w nim niezmiernie wrecz podobalo to to ze wlasnie mial ta drobnice uziarnienia-wlasnie niczym maka..Jednak w ostanim momencie sie rozmyslilem..Jednak ostatecznie postanowilem zrobic dsb z aragonitu,slowem piasku koralowego-taki jaki powinien byc dedykowany do morskiego akwa czy jako filtr glebokiego zlorza piaskowego 

Ostanio nurtuje mnie pytanie-czy bakterie kolonizuja ziarenko piasku w jego "porach" -czy otacza jednak ziarenka od "gory" lub na nich?-co o tym mysli Pan Konrad? ,serdeczne pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj @silvia,ten artukul jest mi znany,czytalem go wielokroc,ciekawe to zagadnienie, pytan z tym zwiazanych mam w glowie wiele haahaha,coz mialem na mysli ze uzyje czy to jego czy innego piasku koralowego,dsb nie robi sie na kilka miesiecy,coz moze uda mi sie gdzies dorwac taka make jaka potrzebuje-pozdrawiam morsczakow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, grzegorz.p napisał:

coz moze uda mi sie gdzies dorwac taka make

zobacz na allegro - frakcja 0 (zero)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Silvia,ja kwarcu nie chce,a wlasnie "make" z ogolnie dostepnych piaskow czy to aragonitu czy "koralowego" , oczywiscie w stanie suchym,pozdrawiam 


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.