Skocz do zawartości
Moljzesz

Reaktor wapnia, czyszczenie i konserwacja

Rekomendowane odpowiedzi

Siema 

Pytanie do posiadaczy reaktorów wapnia, mianowicie chciałbym dosypać wkładu ponieważ sporo już ubyło, przy okazji chciałbym wyczyścić reaktor w środku ponieważ widzę zbiera się biały nalot. I teraz jak to zrobić technicznie żeby było dobrze? Nie wiem jak się za to zabrać. Czy mam wylać wodę z reaktora, wypłukać wkład, dosypać nowego i co wtedy? Znowu muszę zakwaszac 24h czy jak? Jeżeli tak wtedy pewnie musiałbym uruchomić ballinga? Powiedzcie mi jak wy to robicie?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zlewam wodę , wysypuje zasyp i myję cały reaktor , potem w drugą stronę ale to robię rzadko bo raczej tylko dosypuje zasyp do tego co jest . Krzyś Tryc zaleca wymianę całego zasypu co trzy miesiące ale co i dla czego tak to już do niego pytanie .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co mi wiadomo, to zaleca sie wymianę zasypu raz na rok, a co trzy miesiące uzupełnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię tak jak Robert K. I to prawda zalecana jest wymiana wkładu - raz na rok. Przyznam się jednak że ja tego nie robię....
Wkład z reaktora zsypuję do widara i kilka razy mocno go płuczę żeby odmulić. Potem mieszam z nowym wkładem (też przepłukanym) aby uzupełnić ilość i zwiększyć drenaż poprzez złoże uzupełniając je nowym wkładem o większej gradiacji. Po płukaniu sporo tego ubywa więc dosypywana porcja jest dosyć duża co w moim przekonaniu gwarantuje odświeżenie właściwości wkładu.
Korzystam z Knop Korallith 6-10 mm i do tej pory ten sposób uzupełniania u mnie się sprawdza...
Po zasypaniu wkładu reaktor należy odpowietrzyć przed rozpoczęciem podawania Co2 oraz uruchomieniem pompy recyrkulacyjnej - wtedy szybko i kulturalnie podejmie właściwą pracę.

 
  


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Robert K napisał:

Ja zlewam wodę , wysypuje zasyp i myję cały reaktor , potem w drugą stron

I co potem trzeba zakwaszac? 

12 godzin temu, Robert K napisał:

Krzyś Tryc zaleca wymianę całego zasypu co trzy miesiąc

Chyba bym zglupiał :shocking

 

8 godzin temu, wiesiektbg napisał:

Z tego, co mi wiadomo, to zaleca sie wymianę zasypu raz na rok, a co trzy miesiące uzupełnienie

No dobra, w zasadzie nie o to mi chodzi co ile jakie czynności tylko jak JE wykonać w praktyce, żeby było prawidłowo, jestem świerzy w kwestii reaktora. Powiedzmy że chciałbym wymienić cały wkład i teraz zalewam go wodą z Akwa czy tą starą wodą z reaktora, zakwaszam czy od razu uruchamiam a jeżeli nie od razu to co z parametrami w akwarium, nie wiem jak do tego podejść :wacko:

2 minuty temu, twistman napisał:

Robię tak jak Robert K. I to prawda zalecana jest wymiana wkładu - raz na rok. Przyznam się jednak że ja tego nie robię....
Wkład z reaktora zsypuję do widara i kilka razy mocno go płuczę żeby odmulić. Potem mieszam z nowym wkładem (też przepłukanym) aby uzupełnić ilość i zwiększyć drenaż poprzez złoże uzupełniając je nowym wkładem o większej gradiacji. Po płukaniu sporo tego ubywa więc dosypywana porcja jest dosyć duża co w moim przekonaniu gwarantuje odświeżenie właściwości wkładu.
Korzystam z Knop Korallith 6-10 mm i do tej pory ten sposób uzupełniania u mnie się sprawdza...
Po zasypaniu wkładu reaktor należy odpowietrzyć przed rozpoczęciem podawania Co2 oraz uruchomieniem pompy recyrkulacyjnej - wtedy szybko i kulturalnie podejmie właściwą pracę.

 
  

O właśnie o takie porady mi chodziło :)

A później po zasypaniu i uruchomieniu od razu pompa dozująca czy trzeba zakwaszac?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie robię to tak:
- wyjmujemy i myjemy (ja zlewam zupę z reaktora do akwa)
- wkładamy sprzęt spowrotem do akwa 
- dosypujemy zasp (przed włożeniem tego nie robię bo jest ciężki)
- skręcam całość (oprócz najwyżej położonego zaworu sondy - przez nią odpowietrzam)
- uruchamiam bypas zasilającuy rektor wodą akwariową - poziom się podnośi wypychając powietrze poprzez zawór sondy)
- kiedy woda leci przez zawór znaczy to że reaktor jest w dużej mierze już odpowietrzony - zakręcam sondę w porcie uszczelniając tym samym cały układ
(zawsze znajdzie się trochę poiwietrza w rurach lub głowicy pompy ale czym go mniej tym lepiej i krócej będzie trwała krystalizacja odcieku)
- uruchamiam pompę recyrkulacyjną
- uruchamiam podawanie Co2 przez komputer
- i to wszystko (nie buforuję żadnymi ballingami itp. - cała operacja trwa max 1,5 h a to co zlałem z kolumny nieco buforuje kH w akwarium)

Daj mi prozę na PW swojego maila. Mam starszą wersje instrukcji do reaktora gdzie jest co nieco napisane o starcie i dosypywaniu zasypu.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Moljzesz napisał:

A później po zasypaniu i uruchomieniu od razu pompa dozująca czy trzeba zakwaszac?

Ja po dosypaniu normalnie odpalam i tylko pilnuję KH w zbiorniku czy nie ma dużych zmian

13 minut temu, twistman napisał:

 I to prawda zalecana jest wymiana wkładu - raz na rok. Przyznam się jednak że ja tego nie robię....

  

A niby kto tak zaleca i na jakiej podstawie? :) Chętnie bym usłyszał jakąś fachową wypowiedź na ten temat.Może ktoś badania robił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox no co Ty ? W Gold Coast nie znacie tej zasady? :-)

 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas się idzie na plażę i zbiera wodę, albo ciągnie rurę prosto do oceanu i ciągła podmiana.. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Fox napisał:

U nas się idzie na plażę i zbiera wodę, albo ciągnie rurę prosto do oceanu i ciągła podmiana.. :)

 

No, i to jest akwarystyka morska. Szanuje.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sobie pożartowaliśmy :) , ale wracając do tematu to spotkałem się z opiniami (opiniami a nie żadnymi tam badaniami) żeby właśnie co jakiś czas wymieniać wkład do reaktora bo "się zużywa nierównomiernie" - no więc z chemicznego punktu widzenia chciałbym żeby się ktoś kompetentny wypowiedział czy w wyniku działania kwaśnego środowiska rozpuszczanie różnych składników zasypu może następować w różnym tempie? Jak dla mnie zasyp knopp to żwir o jednolitej strukturze i w środku ziarenka jest taki sam jak na powierzchni i moim zdaniem po prostu się rozpuszcza aż do końca.

 

Można oczywiście dyskutować że mniejsze ziarenka to mniejsza przestrzeń między nimi, co powoduje gorszy przepływ wody bo się  zatyka itp itd.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, twistman napisał:

U siebie robię to tak:
- wyjmujemy i myjemy (ja zlewam zupę z reaktora do akwa)
- wkładamy sprzęt spowrotem do akwa 
- dosypujemy zasp (przed włożeniem tego nie robię bo jest ciężki)
- skręcam całość (oprócz najwyżej położonego zaworu sondy - przez nią odpowietrzam)
- uruchamiam bypas zasilającuy rektor wodą akwariową - poziom się podnośi wypychając powietrze poprzez zawór sondy)
- kiedy woda leci przez zawór znaczy to że reaktor jest w dużej mierze już odpowietrzony - zakręcam sondę w porcie uszczelniając tym samym cały układ
(zawsze znajdzie się trochę poiwietrza w rurach lub głowicy pompy ale czym go mniej tym lepiej i krócej będzie trwała krystalizacja odcieku)
- uruchamiam pompę recyrkulacyjną
- uruchamiam podawanie Co2 przez komputer
- i to wszystko (nie buforuję żadnymi ballingami itp. - cała operacja trwa max 1,5 h a to co zlałem z kolumny nieco buforuje kH w akwarium)

Daj mi prozę na PW swojego maila. Mam starszą wersje instrukcji do reaktora gdzie jest co nieco napisane o starcie i dosypywaniu zasypu.

Aaa, dzięki za wyjaśnienie krok po kroku, już nie mam obaw :) w weekend będzie akcja reaktor ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-)

 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zlewam naddatek znad zasypu aby latwo wyciagalo mi sie reaktor bez chlapania po podłodze... Zasada działania reaktora jest stałe podawanie rozpuszczonego wsadu i jest to rozłożone w czasie. Zlanie takiej ilości "zupy" z reaktora do obiegu ok 800 l nie stanowi zadnego problemu i nie jest to rownoznaczne z wlaniem takiej samej ilosci kH czy Ca np z Ballinga...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.08.2019 o 19:48, twistman napisał:

tak, zlewam naddatek znad zasypu aby latwo wyciagalo mi sie reaktor bez chlapania po podłodze... Zasada działania reaktora jest stałe podawanie rozpuszczonego wsadu i jest to rozłożone w czasie. Zlanie takiej ilości "zupy" z reaktora do obiegu ok 800 l nie stanowi zadnego problemu i nie jest to rownoznaczne z wlaniem takiej samej ilosci kH czy Ca np z Ballinga...

Ja się bałem wlać, wlałem tylko trochę ok 10%, miałem jeszcze uruchomionego ballinga bo podbijałem Ca, mimo to parametry delikatnie spadły. Kh o 0,5 i Ca o 10. Reaktor zostawiłem na noc do zakwaszenia ponieważ wymieniłem cześć starego wkładu (już była nie zła papka) i dosypałem w zasadzie ok. 50% nowego, zalałem częściowo starą wodą z reaktora.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpinam wszystko, wylewam ściek i płuczę wkład i cały reaktor. Podłączam wsio z powrotem, przykręcam tyle gazu, żeby pH zaraz poleciało w dół i z powrotem ustawiam i tak się trzyma. Żaden problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

mam pytanie odnośnie niskiego rektora i niskiego KH.

W skrócie ma od roku rektor Deltec PF 601s zasypany  wkładem Knop 50% + ARM 50%, i odwieczny mam problem z niskim KH na wyjść z odcieku jak pamiętam miałem na poziomie 12 KH  jak sprawdzałem testem salifert ( test też sprawdzałem czy jest ok nie stary itp.)

Teraz tak co robiłem w skrócie:

-  odkręciłem odciek z reaktora skoczyło CA do 500  a KH na poziome  5.7

- zmniejszyłem odciek i podkręciłem ph w reaktorze z 6,2 na 6,8  pomogło na miesiąc czasu: KH w akwarium było na poziomie 6,6 CA spadło do 400

- po około miesiącu znów KH spadło do poziom 5,7 więc zwiększyłem odciek z reaktora to tylko CA w akwarium mi wzrosło

- kolejne podejście zwiększyłem  ph w reaktorze do  7  z godnie z kontrolerem zero reakcji ( tak sprawdzałem sondę jest ok, działa poprawnie)

- doczytałem na forum że może co2 w butli nie takie, stare itp. wymieniłem gaz na nowy i zero reakcji kh nadal 5.7 

Szczerze już mi powoli bokiem wychodzi mi  ten reaktor, więc jeżeli macie pomysł co mogę sprawdzić, zmienić lub  na co zwrócić uwagę to proszę o rady.

Jedynie co to jeszcze samego wkładu nie wymieniłem co ewentualnie mi przychodzi do głowy żeby zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Daniell coś mi się nie zgadza - jak podniosłeś ph w reaktorze to wkład mniej się rozpuszczał więc jakim cudem Ci kh podniosło ? Efekt powinien być odwrotny. 


Jeśli ph w reaktorze masz obecnie 7 to Twój rektor głównie miele wodę i nie rozpuszcza wkładu - więc i kH odcieku jest niskie. 

IMHO to powinieneś zacząć od obniżenia ph w reaktorze i to do tych 6.2  i poczekania aż wkład zacznie się rozpuszczać i woda się nasyci i dopiero wtedy mierzyć kH w akwarium (odcieku nie musisz, choć można dla poprawności działania reaktora).  I sprawdź czy faktycznie masz to pH takie, czy sonda nie jest przypadkiem zle skalibrowana etc. 



 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież żeby zwiększyć kh w reaktorze to trzeba bardziej zakwasić go czyli ph powinno być zmniejszanie a nie zwiekszane. 

Jak pojechałes z ph do 7 to wkład słabiej się rozpuszcza co przekładało się na odcinek. 

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie dzisiaj  będę  w drugą stronę kombinował z PH czyli zmniejszę w reaktorze do 6.2.

A odpowiadając na wasze pytanie to doczytałem na forum, taką zależność działania reaktora - (jak rozumiem  złą), że jak zmniejszamy ph w reaktorze  to się bardziej rozpuszcza zasyp i CA rośnie a KH  maleje i w drugą stronę że jak PH wysokie w reaktorze to KH rośnie w górę a CA idzie w  dół.

 

I tak w sumie u mnie się zadziałało przez miesiąc  czyli jak zwiększałem tylko odciek  to CA rosło a KH stało w miejscu, jak podkręciłem ph w reaktorze w górę to wzrosło KH a CA zmniejszyło się.

Ale ok spróbuje tak jak napisaliście czyli PH w reaktorze zmniejszę do 6.2 i zobaczę - tylko boję się że znów CA będę miał 500 i wyżej - teoretycznie wtedy mogę zmniejszyć odciek z reaktora ale wtedy  na logikę będzie szło  mniej CA i KH do baniaku.

Tak jak pisałem wcześniej sondę sprawdzałem już kilkakrotnie bo też w pierwszej kolejności pomyślałem że PH w reaktorze może być nie takie jak na  komputerku  się wyświetla i stąd te moje problemy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Daniell napisał:

że jak zmniejszamy ph w reaktorze  to się bardziej rozpuszcza zasyp i CA rośnie a KH  maleje i w drugą stronę że jak PH wysokie w reaktorze to KH rośnie w górę a CA idzie w  dół.

:o dziwne rzeczy piszą na tym forum ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na za kończenie z moje strony wątku, udało mi ustawić reaktor przy następującym parametrze PH na elektrodzie w reaktorze 5,80 ustawione na zasypie ARM rozmiar średni zasypu.

Obecnie od 2 tyg. mam KH w akwarium 8,3 a CA 420

Niestety umie PH w reaktorze 6,2 nie daje pożądanych parametrów wody w baniaku.

Dziękuję Panowie za wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, Daniell napisał:

Witam, na za kończenie z moje strony wątku, udało mi ustawić reaktor przy następującym parametrze PH na elektrodzie w reaktorze 5,80 ustawione na zasypie ARM rozmiar średni zasypu.

Obecnie od 2 tyg. mam KH w akwarium 8,3 a CA 420

Niestety umie PH w reaktorze 6,2 nie daje pożądanych parametrów wody w baniaku.

Dziękuję Panowie za wskazówki.

moze to kwestia kalibracji sondy.

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2020 o 08:06, niknik napisał:

 

moze to kwestia kalibracji sondy.

To nie kwestia kalibracji sondy, sonda jest nowa i była kalibrowaniem parę razy i sprawdzana, z resztą już o tym pisałem. 
Tak po prostu u mnie jest.

 

A napisałem to po to żeby ktoś z podobnymi problemami mógł też sprawdzić taką opcje co u mnie zadziałała. 

Edytowane przez Daniell (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.