Skocz do zawartości
Trurl

SPS to tablica rejestracyjna Pszczyny

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wieczór!

Na forum jestem od momentu, kiedy postanowiłem zrealizować baaardzo dawne plany.

1681768373_akwariummorskieskan2.thumb.jpg.2b35f433310269916782b3b359687045.jpg

Akwarium zostało zalane wodą 29 grudnia 2018 na suchej skale Marco Rocks. Początkowo trafiły do niego glony i żywa skała. Zrezygnowałem z wody z podmianek, zakładając, że to co dostało się do akwarium ze skałą i wprowadzanym życiem wystarczy. Dolewałem Colombo Bacto Start przez około miesiąc. 30 stycznia doszły ślimaki, miesiąc później krewetki i Brarieum. W marcu Zoa, w kwietniu pierwsza Montipora. Czyli powolutku. Obecnie (sierpień 2019) obsada wygląda następująco:

obsada.jpg.5915e5f5194d14c39a4fe63a000c6963.jpg

 

Akwarium ma wymiary 150x60x50h. Sump ma wymiary 128x45x45h i w częsci jest przeznaczony na DSB. W obiegu 586 l.

Sump jest trochę inny niż wszystkie opisywane na NR. Inspiracją był artykuł na RH dotyczący DSB i wątpliwość - czy to dobrze, że odpieniacz zabija to co wypływa zDSB/refugium. I znalazłem projekt sumpa taki własnie:

image.png.1d1fd76ba781f3ae1c53f5bb079da708.png

(źródło: http://www.reefsanctuary.com/forum/index.php?threads/my-dyi-sump-need-advice.51560/ - dzisiaj zobaczyłem, że oryginalny rysunek zniknął, ale koncepcja pozostała)

IMG_0043.JPG.4a53ada5fe2162df69d200135e4cbeb4.JPG

Zdecydowałem się na podwójny spływ - cześć wody spływa do DSB, część do komory odpieniacza. Pompa obiegowa jest umieszczona w centralnej części sumpa i mogę decydować, ile wody płynie przez DSB, a ile prze odpieniacz. Plusem jest możliwość skierowania całego obiegu przez odpieniacz i swobodne czyszczenie DSB, możliwe jest również puszczenia całego obiegu przez DSB i wyłączenie z obiegu odpieniacza. I oczywiście mogę decydować ile wody płynie przez DSB, a ile przez odpieniacz. Jedynym minusem jak do tej pory jest trochę skomplikowane ustawianie poziomu wody w kominie - jednak nigdy nie zajęło mi to więcej niż kilka minut.

Hydraulika - dolot 32 mm, spływ i rewizja 40 mm. Pompa obiegowa AquaNova N RMC 7000 (Jebao), na wysokości 120 cm daje około 5500 l/h, czyli 10-cio krotna wymiana. Odpieniacz bez wirnika igiełkowego (aby oszczędzić plankton) SCHURAN - Aquaflotor Jetskim 150 z pompą Jebao   DCP3000, pracuje na 80%. Pompy cyrkulacyjne 2x Jebao SOW 15.

Dolewka Aqua Trend Levelautomatic Eye, pompa dozująca Ballinga AquaMedic Evo4.

Korale rosną, rybki pływają, akwarium wygląda tak:

DSC_0595.thumb.jpg.0143cd5c804bb8f107d141d8d92c06fa.jpg

Parametry od początku bardzo dobre (NH3, NO2, NO3, PO4 niewykrywalne), dojrzewanie bardzo łagodne.

 

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i miło zobaczyć baniak. 
Napisz jeszcze co tam świeci nad zbiornikiem. No i zapraszam znowu... Kilka rzeczy jeszcze Ci brakuje na liście :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

Kilka rzeczy jeszcze Ci brakuje na liście :-)

:thumbup:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad zbiornikiem świeci ATI Sunpower T5 8x 54W. Nad refugium chinka 4x 24 W T5.

Trochę brakuje, ale staram się być cierpliwy. Dzięki @dadario :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ah te SPS-y ;)

super słoik :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czego jeszcze brakuje to uporządkowana elektryka. Obecnie mam przedłużacze zamocowane pod akwarium. Planuję zmienić je na tablicę z gniazdkami, z zabezpieczeniami. Planowałem trzy obwody (osobno pompa obiegowa, cyrkulatory i pozostałe) na zabezpieczeniu różnicowo prądowym. Właśnie doczytałem, że nie można montować różnicówek szeregowo - a ponieważ mam różnicówkę na zabezpieczeniu domu, aby mieć różnicówki do akwarium musiałbym ciągnąc zasilanie od rozdzielni. Teoretycznie możliwe tylko pracochłonne.

Mam do Was pytanie - czy waszym zdaniem zabezpieczanie różnicówkmi pomp ma sens? (Zabezpieczenia nadprądowe indywidualne i tak mam zamiar zamontować)

Pompy, których używam mają zasilacze (z bolcem uziemiającym), same pompy pracują na 24 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czas na aktualizację. Już wiem, jakie błędy popełniłem obmyślając koncepcję:

- sump z podwójnym spływem wymaga silniejszej niż standardowa pompy obiegowej. Przejściowe problemy wynikające z zalegającego w sumpie detrytusu skończyły się w momencie wymiany pompy obiegowej na Jebao/Jecod DCP-15000 (pracuje na 75%). Razem z wymiana pompy zmieniłem doprowadzenie wody obiegowej - zdecydowałem się na nową rurkę 40, prowadzącą w połowie akwarium do dna tam rozdzielającą się w kształcie litery T. Zwiększyło to ruch wody w akwarium.

Wykonałem tez tablicę elektryczna, co trochę uporządkowało kablowanie. Poprowadziłem zasilanie pompy obiegowej z garażu - w tej chwili obieg i cyrkulatory pracuja na dwóch różnych obiegach, obydwa obiegi zabezpieczone różnicówkami.

Jako cyrkulatory pracują teraz 2x Maxpect Gyre 350.

Wymieniłem też lampę na hybrydę (ATI LED Powermodule 6x54W T5 3x75W LED - kupiona przez kogoś w Niemczech w outlet'cie) - ~ 350 Eur taniej: 

https://shop.atiaquaristik.com/lampen-outlet/hybrid-54w-t5-3x75w-led/weiss/490/ati-led-powermodule-6x54w-t5-3x75w-led-weiss-mit-led-wifi-mit-optischen-maengeln-incl.-roehren

Efekt warty inwestycji!

Niestety ostatnie wakacje doprowadziły do utraty 2 dużych SPSów. W czasie wyjazdy ślimaczek zablokował jeden z cyrkulatorów... 

Ostania zmiana (dzisiaj zakończona) to wymiana korony na nową. Stara korona to spienione PVC z okleiną drewnopodobną - korona była zbyt wysoka i mało estetyczna. Nowa korona to pleksi (PMMA) w kolorze opal.

Zdjęcie przed wpadką, kolejne z dzisiaj

 

 

IMG_20210316_180315.jpg

IMG_20210917_161524.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trurl napisał:

Efekt warty inwestycji!

Również uważam ten zakup za jeden z lepszych jakich dotąd dokonałem na potrzeby hobby. Tyle że u mnie nad podobnym wymiarem wisi 6x80... to dopiero robi robotę...

Fajny domowy kawałek rafy.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.