Skocz do zawartości
Tomwar

W jaki sposób pozbyć się tych glonów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w maju tego roku w akwarium pojawiła się ospa i być może odinoza, udało się obsadę wyleczyć bez większych strat lampą UV herptaną i artemis.
Lampa UV włączała się w nocy i świeciła od 22 do 10 przez około 3 tygodnie (w między czasie lałem co tydzień po 10 ml bakterii. Ostatni tydzień (działania lampy UV) byłem na wczasach po powrocie glony już były na skałach, zacząłem je rwać lecz glony odrastają i tak jest do dziś, nie wiem już czym i jak z nimi walczyć. 

Opis pacjenta:
Akwarium 150x50x50 plus sump z refugium (W refugium glony spaghetti plus narosły te same glony co w głównym zbiorniku na skałach) 

start baniaka listopad 2018
sucha skała syntetyczna
suchy piasek 
woda solanka AF reef salt
bakterie microbe lift specjal blend 
karmienie od czerwca Ocean Nutrinion 3 kostki ( wcześniej mrożonki Ichtyo Trophic wysokie no3 25 ) 

Światło: odyssea 4x80w T5 
2x Blue plus 
1x actinic
1x coral plus 
świecenie:
od 10 do 22 świeci 2x Blue plus 
od 12 do 20 wszystkie 4

Parametry wody:
temp 25
No3 5-10 
Kh-9
Po4 0.08 - tydzień temu (aktualnie absorber na po4 w sumpie )
Ca 450
Mg 1500
zasolenie 34.000 ppm

podmiany co 2 tygodnie 40l

Z obsady glonami interesuje się tylko jeżowiec Tripneustes gratilla, ale też nie wszędzie, grubego dywanu nie rusza przejdzie i zostawi.

Natomiast Hepatus, Borsuk, Salarias, Percnon ślimaki nie są zainteresowani.

Jakieś rady, pomysły jak się badziewia pozbyć i gdzie szukać przyczyny.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyciagnij absorbent i kup nopox od redsea, zbijesz no3 i po4 to glony tez odejda. Bakterii nie musisz tyle lac. A oprocz tego szczoteczka do zebow na patyku i mozesz pomoc w szybkim odejsciu plagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobni przyczyną było zachwianie i tak jeszcze wątłej biologii, poprzez działania nakierowane na chorobę ryb. Jak  odbuduje się biologia  to jest szansa, że glony już nie będą miały niszy i zaczną zanikać. Baniakowi można pomóc np.: w taki sposób jak napisał vunpepic (brakuje mi imion w opisie osób). 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że masz miękasy - widziałem fajne zoantusy. Zaczniesz zbijać trofizm wody, mogą zaniknąć - ja tak miałem. Może spróbuj inaczej - jeśli masz możliwość, osłoń z zewnątrz jak największą część i ogranicz świecenie - tak radykalnie, jak się da, na okres tygodnia np. świecąc tylko przy karmieniu - godzinę dziennie. DO tego raczej adsorbenty niż pożywki. U mnie to pomogło.

Pomyśl o refugium lub reaktorze glonowym. To na 100% pomoże w stabilnym prowadzeniu zbiornika.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, vunpepic napisał:

wyciagnij absorbent i kup nopox od redsea, zbijesz no3 i po4 to glony tez odejda. Bakterii nie musisz tyle lac. A oprocz tego szczoteczka do zebow na patyku i mozesz pomoc w szybkim odejsciu plagi

Absorber, który używam pomaga w zbijaniu po4, kiedyś miałem zerowe (później usunąłem) mierzone na Milwauke.

no3 po zmianie mrożonek i odpaleniu refugium też powoli leci w dół, zastanawiam się czy jest sens zainwestować w nopox czy jeszcze zaczekać. 

Kiedyś gdzieś  czytałem, że nopox działa podobnie jak vsv, czy w razie czego spróbować najpierw metody vsv ?

47 minut temu, norbi2222 napisał:

Prawdopodobni przyczyną było zachwianie i tak jeszcze wątłej biologii, poprzez działania nakierowane na chorobę ryb. Jak  odbuduje się biologia  to jest szansa, że glony już nie będą miały niszy i zaczną zanikać. Baniakowi można pomóc np.: w taki sposób jak napisał vunpepic (brakuje mi imion w opisie osób). 

Baniakowi pomagam raz w tygodniu, ręcznie usuwam duże połacie glonu, ale są miejsca gdzie glon się tak rozpanoszył i jest w miejscach trudno dostępnych, że ciężko go ręcznie usunąć, spróbuję jeszcze z twardą szczoteczką, miękka nie daje rady już próbowałem. 

2 minuty temu, dale napisał:

Pamiętaj że masz miękasy - widziałem fajne zoantusy. Zaczniesz zbijać trofizm wody, mogą zaniknąć - ja tak miałem. Może spróbuj inaczej - jeśli masz możliwość, osłoń z zewnątrz jak największą część i ogranicz świecenie - tak radykalnie, jak się da, na okres tygodnia np. świecąc tylko przy karmieniu - godzinę dziennie. DO tego raczej adsorbenty niż pożywki. U mnie to pomogło.

Pomyśl o refugium lub reaktorze glonowym. To na 100% pomoże w stabilnym prowadzeniu zbiornika.

No właśnie zerowe no3 to tak nie bardzo przy miękasach, refugium mam odpalone, ładnie tam glony przyrastają razem z tymi samymi co w aqwa na skałach.

Co do światła to mógłbym spróbować, ale wołał bym znaleźć przyczynę, po włączeniu światła czy glony nie wrócą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Tomwar napisał:

Baniakowi pomagam raz w tygodniu, ręcznie usuwam duże połacie glonu, ale są miejsca gdzie glon się tak rozpanoszył i jest w miejscach trudno dostępnych, że ciężko go ręcznie usunąć, spróbuję jeszcze z twardą szczoteczką, miękka nie daje rady już próbowałem.

Pewnie tam gdzie masz słaby dostęp to również jest słabsza cyrkulacja. Powoduje to osadzanie się detrytusu co karmi glony. Możesz zmienić ustawienia pomp, lub dodać kolejne dla zwiększenia cyrkulacji, pozwoli nie wyłapywać detrysus przez glony.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zejdą po zaciemnieniu, jest spora szansa że przy zmniejszonym trofizmie (adsorbenty i refugium) nie będą miały łatwego startu. Glon, czy inny organizm wykazuje tutaj syndrom zimnego DIesla :) - tzn, aby "odpali" musi mieć dobre warunki, potem mogą się nieco pogorszyć a on będzie trwał, ale jak zejdzie, aby wrócić, warunki powinny się pogorszyć.

 

ps. przy refugium - pamiętaj - ono wyciąga również śladowe i mikro, tutaj miękasy mogą oberwać.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z morszczaka jeszcze nie jestem na Ty ale na skotkim holendrze troszkę się znam.  U Ciebie w akwarium powód jest prosty.  Stwozyles idealne warunki dla główna poprzez rozbicie biologi.  Efekt tego to popsucie naturalnego balansu azotu do fosforu.  Wtedy chamuja wzrost organizmy złożone a ruszają proste jak Glony. Np nitk.   I będą tak długo jak będą sprzyjające warunki.  Pomimo uporczywej walki nie wygrasz jak nie pozbawisz ich pożywienia czyli prawdopodobnie nadwyżki fosforu. Koledzy trafnie wypisali wszystkie zabiegi walki. Zastanów się jeszcze co dodajesz do akwarium i jaki ma skład.  Ja dodam tylko że w pokarmie jaki podajesz jest dodatkowo fosfor.  Tutaj pytanie czy nie jest to dodatkowo wzbogacone fosforem.  Łatwo jest się madrzyc  jak ja ale możesz dokarmiac nie tylko ryby ale i bujny glon. Kiedyś miałem podobna plage w slodkowodnym karmiac Krewetki pokarmem wzbogaconym o fosfor.  Jak przestałem go podawać po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych wygrałem.  Powodzenia. 

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miej litość Kolego :) Użyj autokorekty bo młodzież czyta i potem będzie "chamowała" (lepiej napisać - zachowywała się niekulturalnie :) )

 

W słodkim - zwłaszcza holendrze, odpalasz CO2, najesz śladowe i połowa walki wygrana (jak mi się udało - każdemu się uda :) ), Twoja paralela do morskiego jak najbardziej słuszna - podpowiem tylko że obecnie Kolega karmi mrożonkami ON, które, przynajmniej w założeniach, są dużo czystsze w porównaniu do innych. Fosforu, jako dodatku, raczej w morszczyźnie nie ma (w pokarmach czy suplementach) - chyba że jest wyraźnie wskazany.

 

Ale dziwi mnie że glony rosną mimo refugium - czym ono jest oświetlone?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, dale napisał:

Ale dziwi mnie że glony rosną mimo refugium - czym ono jest oświetlone?

Świecę  taką lampą z Aliexpress , refugium działa od około 2 miesięcy i widać przyrosty glonów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tak, ale można lepiej. Do refugium polecał bym Taką bądź inną przeznaczoną do roślin - różnica w przyroście, w wypadku takich ledów jak przedstawione w temacie będzie zauważalna i to bardzo :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, dale napisał:

Można tak, ale można lepiej. Do refugium polecał bym Taką bądź inną przeznaczoną do roślin - różnica w przyroście, w wypadku takich ledów jak przedstawione w temacie będzie zauważalna i to bardzo :)

Przy tej co mam, też fajnie rosną, w starym baniaku miałem zwyklą białą ledową żarówkę w mikro refugium i też fajnie rosły.

8 godzin temu, Caban napisał:

A ja polecam Gratillę.

Wyżej napisałem, że mam Gratillę i fajnie czyści skały, ale grubsze połacie mija, a glon odrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tomwar napisał:

Przy tej co mam, też fajnie rosną, w starym baniaku miałem zwyklą białą ledową żarówkę w mikro refugium i też fajnie rosły. 

 

Nie zaprzeczam że mogą fajnie rosnąć, ale przy tych wskazanych przez mnie rosną błyskawicznie :) A mam porównanie w przyroście zieleniny bo używałem zarówno taśm białych, jak i z dodatkiem czerwieni i niebieskiego, oraz dedykowanych.

W zbiornikach gdzie nie jest istotne wybarwienie wnętrza czy kolorystyka ryb, światło czerwono-niebieskie jest najskuteczniejsze :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tj. 21.09.2019 robiłem testy, z tych ważnych No3 - 2 Po4 - 0 KH - 9.

Glony w refugium rosną jak szalone, niestety w aqwa na skalach też.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.09.2019 o 09:00, Tomwar napisał:

Wczoraj tj. 21.09.2019 robiłem testy, z tych ważnych No3 - 2 Po4 - 0 KH - 9.

Glony w refugium rosną jak szalone, niestety w aqwa na skalach też.... 

Cześć i jak sytuacja po 4 latach? Mam podobny problem i podobne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, banny napisał:

Cześć i jak sytuacja po 4 latach? Mam podobny problem i podobne parametry.

Hej, od tamtej pory sporo się zmieniło w akwarium, glony odpuściły po zastosowaniu ReeFlowers RemAlgae dawkowałem 5ml co 3dni od 8.11.2019 do 23.11.2019 (mam notatki). Ze zmian, refugium zmieniłem na ceramikę i światło z t5 na led (z racji rosnących cen prądu) 

Akwarium ma się tfu tfu dobrze, glony nie wróciły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten RemAlgae to jakiś środek glonobójczy jak vibrant czy inna zasada działania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Cheilon napisał:

Ten RemAlgae to jakiś środek glonobójczy jak vibrant czy inna zasada działania?

Zapożyczone ze strony e sklepu:

"ReeFlowers RemAlgae 250 ml

RemAlgae zapobiega i likwiduje niepożądane glony zielone, brązowe oraz okrzemki. Może być stosowany w zbiornikach słodkowodnych, słonowodnych i stawach. Nie zawiera miedzi ani metali ciężkich. Pomaga usunąć z wody zażółcenie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.