Skocz do zawartości
Nailo

Problemy z parametrami a padanie goniopor

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

Po ostatnim tygodniu wyrzuciłem do kosza 3 szkielety goniopor.
Mam ciężki dylemat bo próbuje ustabilizować baniak ale jak widać nie bardzo wychodzi.
Powody mogą być 3 
1. W ostatnim tygodniu przez może dwa dni temp w baniaku dochodziła nawet do 29st C zwykle trzymam w okolicy 25-26 Max
2. Parametry, zrobiłem wczoraj przed podmianą wody tesciki i wyniki nie są zadowalające NO3 - 50 PO4 - 0.2 KH - 7.4 Ca - 415 Mg - 1275 NO2/NH3/4 - 0 pH 8.2 
3. PASOŻYT ? 

Odnośnie ptk 2 mam ciężkie dylematy (zacząć metode probiotyczną lub zacząć lać No3Po4x )  
Odnośnie ptk 3 włączyć ponownie UV i siać wodę ? 

Co do akwarium bo pewnie ktoś zapyta 120x55x55 góra 90x40x50 dół ( góra konstrukcja z seafragsu z suchej skały / 15kg piachu (czysciutki baba ładnie się nim zajmuje / kilka ryb w tym tylko jeden pokolec. ) (dół odpieniacz / 15 kg suchej macro rocks okolo 2 miesiące już w baniaku / 10kg żywej skały ze starego baniaka / 2kg kulek maxspecta / 3l siporaxu / 5l life bio filla / refugium swiecę 16-8 rano ) 
Bakteri jakich używam to Prodibio Biodigest 1amp / tydzień + w sumpie wrzucone 5 kulek bakteri od Fauna Marin.

 

Jestem ciekaw jakie ruchy poszły by z waszej strony, szczególnie liczę na posty doświadczonych graczy :) co zmienić co dodać co zabrać ? 

Taktyczne bubble żeby pusto nie było :)

bubb.jpg

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Goniopory są bardzo trudne w utrzymaniu. Poniżej link do podobnego tematu.

A tak poza tym do bakterii musisz dawać pożywkę - taniej będzie Ci podawać VSV, chyba że już masz No3Po4X to polecam bo na prawdę zbija bardzo dobrze. Lej mniejsze dawki i obserwuj bo może gwałtownie zbić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, =Fresz= napisał:

Goniopory są bardzo trudne w utrzymaniu. Poniżej link do podobnego tematu.

A tak poza tym do bakterii musisz dawać pożywkę - taniej będzie Ci podawać VSV, chyba że już masz No3Po4X to polecam bo na prawdę zbija bardzo dobrze. Lej mniejsze dawki i obserwuj bo może gwałtownie zbić.

W sumie to o goniach myślałem że mity, ale może serio się za mocno przejmuje :) w sumie baniak okolo 7 miesięcy się kreci więc może to też powód szkoda bo kilka miesięcy ładnie niektóre wyglądały.

Co do PO4 i NO3 przy LPSach czyli tak jak mam jest to fajne ale myślę że te ilości jakbym co najmniej o pół zbił byłoby nawet dla spokoju lepsze :) czyli mówisz ze lepiej pchnąć temat z NOPOXem niż probiotyke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie NOPOX z No3 10 w około 2 tygodnie zbił do 2. Gonioporę też miałem małą szczepkę i po jakimś czasie się rozpuściła, a nic żadnych zmian skoków w zbiorniku nie było. Scolymię od szkieletu udało mi się odratować i mam teraz 2 mordki, a goniopory nie heh to tak dla porównania hardkorowości w utrzymaniu tego koralowca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Nailo napisał:

 :) czyli mówisz ze lepiej pchnąć temat z NOPOXem niż probiotyke :)

Ale NOPOX to nie absorber ani magiczny pozbywacz, to też probiotyka z tym, że zmodyfikowana w składzie 

Edit: 

Sprawdziłem 

Kwas octowy, etanol, metanol

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ale NOPOX to nie absorber ani magiczny pozbywacz, to też probiotyka z tym, że zmodyfikowana w składzie 

Edit: 

Sprawdziłem 

Kwas octowy, etanol, metanol

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, =Fresz= napisał:

 

Zacytowany zakładam, że link był dla mnie. Czymś różni się treść tematu od tego co napisałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

etanol + kwas octowy = octan etylu :)

Eeee, większość pewnie by interesowała inna matematyka : octan etylu - kwas octowy = etanol (a kwas octowy do galaretki :) )

A poważnie mówiąc, to "wydaje mi się" że jest przewaga takich mieszanin nad pojedynczym związkiem - z uwagi na różnorodność związków - większe spektrum działania.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Nailo napisał:

w sumie baniak okolo 7 miesięcy się kreci więc może to też powód szkoda bo kilka miesięcy ładnie niektóre wyglądały.

widzisz,możesz mi nie wierzyć ale miałam i mam goniopory początki były trudne,piszesz że baniak ma 7 miesięcy a pare miesięcy już w nim są,i myślę że za wcześnie je dałeś,jeszcze nie był baniak na tyle stabilny aby one tam były.

Strasznie trudny Lps,są akwaria że wszystko od początku jej spasuje i będzie dobrze,a czasem bywa że miesiąc dwa i zacznie lecieć.
mnie za czasów zbiornika poleciało w sumie 6szt obecnie mam 8szt i się już trzymają.
Gonia potrzebuje dużo światła,jak jest duża główka a stoi na piasku w zbiornik zaczyna lecieć od dołu.
Następnie utrzymanie No3 w granicach 5-10max Po4 0.04 do 0.08 i stabilne Kh (mam na myśli balling)

Ostatnio kupiłam gonie przez internet ale ze sklepu,rzadka odmiana zielono żółta (dałam ją w granicach 40cm od tafli wody)na skałce niestety coś jej przeszkadzało przez 5dni się nie otwarła po zakupie,przestawiłam ją na samą górę 15cm od tafli wody,baaaa od razu powstała z martwych!



Tak na koniec bym powiedziała w delikatny sposób wprowadziła bym metodę probiotyczną ale ostrożnie do kontroli parametry po jakimś czasie,zrób 50/50 ja tak jechałam przez prawie 10 miesięcy,nie namawiam ale idąc tą metodą trzeba poznać bliżej co to metoda probiotyczna.

tak tylko się podzieliłam z Tobą jak to u mnie wyglądało,
powodzenia ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do Youtuba i jednego z materiałów z akwarium Davida Saxby, było tam wspomniane o niskich fosforanach jako kluczu do sukcesu.

Ostatnio u siebie w akwarium borykam się z małym rozchwianiem parametrów z wahaniami zasolenia i temperatury jeszcze miesiąc temu na czele, fosforany mam niewykrywalne przy NO3 w okolicach 10, no i moja goniopora nie narzeka, a np. euphyllie coś nie chcą się maksymalnie pompować... Temperatura na pewno gra sporą rolę, w zeszłotygodniowe upały pilnowałem żeby temperatura była w zakresie 25,5 - 26,5, goniopora nie protestowała, a euphyllie już trochę bo mimo że zakres mały, to niestety było szybko grzane i szybko chłodzone. NO3 masz też wyjechane w kosmos, może za duży szok dla korala był przyzwyczaić się z niższego NO3 z innego akwarium do Twojego, a zwykła aklimatyzacja to za mało czasu. Kombinuj! Powodzenia!

@edit

To jednak nie youtube, ale żeby nie być gołosłownym to podrzucam linka gdzie wydłubałem informacje o fosforanach, i jakoś mi w pamieć zapadło :p 

https://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/david-saxbys-ultimate-reef-tank/

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaaplikowałem wczoraj pierwszą dawke NO3PO4X :D pół litra przedemną zobaczymy po tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.