Skocz do zawartości
Jajnik

Przygotowanie instalacji elektrycznej/hydraulicznej

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie mam nadzieję, że piszę post w odpowiednim temacie. (Jeśli nie, prośba do moderatorów o przeniesienie do odpowiedniego)

Jestem na etapie budowy domu, póki co surowy otwarty, jeszcze przed elektryką i hydrauliką.

Mam jeden kącik, w którym mogłoby stanąć szkło +/- 700L (jak już się kiedyś w przyszłości dorobię, bo solniczka to drogi sport :)).

Po drugiej stronie ściany znajduje się łazienka, więc nie byłoby problemu z podciągnięciem hydrauliki.

 

Proszę o porady jak przygotować odpowiednio stanowisko pod takie szkło, żeby później nie było przerabiania, rzeźbienia oraz problemu.

 

Czy wystarczy jedynie wypuścić przez ścianę rurkę z zimną wodą, gdzie później będę mógł zamontować filtr rodi, kilka gniazdek elektrycznych, oraz przewód elektryczny na suficie, żeby w razie co podpiąć lampy?

 

Postaram się dodać zdjęcie jak opanuję stronę z hostingiem :)

 

P.S. Mile widziane Wasze zdjęcia z przygotowaniem instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jajnik napisał:

Czy wystarczy jedynie wypuścić przez ścianę rurkę z zimną wodą, gdzie później będę mógł zamontować filtr rodi, kilka gniazdek elektrycznych, oraz przewód elektryczny na suficie, żeby w razie co podpiąć lampy?

Z tego co napisałeś braknie odpływu do kanalizacji. Przydatne przy podmiankach i przy samym filtrze RODI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo słuszna uwaga.

Odpływ taki sam jak do pralki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli za ścianą jest łazienka, to ja chyba wybrał bym opcję, że do akwarium ciągnę tylko wężyk od rodi, a sam filtr jest w łazience. 

Powody:
- filtr trochę miejsca zajmuje, a żeby go obsługiwać potrzeba też dodatkowo paru cm
-wymiana filtrów wiąże się z zachlapaniem szafki, średnio to na nią działa
-łatwiej pociągnąć peszel pod wężyk 6mm niż ciągnąć wodę i kanalizację pod akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnęka ma wymiary 100x120, jak dojdą tynki to będzie ciut mniej, więc chyba na brak miejsca bym nie narzekał.

Na filtr w łazience żona nie wyrazi zgody :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy żaden posiadacz akwarium morskiego z sumpem nie  powiedział, że ma za dużo miejsca pod akwarium. 
A filtr bez problemów zmieścisz pod zwykłą średniej wielkości szafką umywalkową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Jajnik napisał:

Na filtr w łazience żona nie wyrazi zgody :ph34r:

nożna go schować "za kafelkami" wnęka i "ukryte drzwiczki " pole do popisu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon - tak czy inaczej odpływ wody do kanalizacji pod szafką z akwarium uważam za bezcenne dobrodziejstwo... Niezastąpiona wygoda podczas podmian. Sam filtr RODI choć mam pod baniakiem obecnie ukrywał bym w innym miejscu najchętniej za ścianą :) lub w innej szafce w okolicy akwarium.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
59 minut temu, Jajnik napisał:

kilka gniazdek elektrycznych, oraz przewód elektryczny na suficie, żeby w razie co podpiąć lampy?

skoro to ma być bliżej nieokreślona przyszłość

jak bym na razie zrobił puszkę / przyłącze a potem postawił szafkę z bezpiecznikami i całe zasilanie - te "kilka" gniazdek uwierz mi nie wystarczy na planowany litraż

 

np. zerknij na temat Waldka

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwłaszcza że przydaje się instalacja nad baniakiem (cyrkulatory) i pod baniakiem :) w części tzw mokrej tj (obieg, filtry, odpieniacz,grzałka) + kilka gniazdek w części suchej tj komputer sterująco-rejestrujący, dozownik, dolewka,

pompa do podmian (solanka z beczki lub innego pojemnika do sumpa sama się nie przeleje) - to tak właściwie może być gniazdo w strefie mokrej bo i tak ją wykorzystasz dodatkowo jako pompę wytłaczającą wodę z sumpa do kanalizacji...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz miejsca w domu gdzie można zrobić sumpownie ?

Ja mam tak. Sump w pomieszczeniu technicznym jakieś 10m dalej niż salon. Rewizja, zasilenie, powrót do salonu.

Dwa oddzielne obwody 230V na gniazda do salonu tylko na akwarium i dwa oddzielne dla sumpowni do pomieszczenia technicznego.c865e88a31621dd1449729b0ef9ed1f6.jpg5f22138ef792c3ddcd7877bb18af9d1e.jpga946d03f35e417fcc7f3ee23ffa79287.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, chwialek napisał:

zwłaszcza że przydaje się instalacja nad baniakiem (...)

+1 :)

na dodatek nie wiadomo jeszcze gdzie rozmieścić te gniazdka by było wygodnie  - trzeba by teraz zrobić plan i już się trzymać - w/g mnie za wcześnie na takie szczegółowe planowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 

 

Ja podczas budowy w miejsce gdzie miał stać akwarium doprowadziłem  230V , woda zimna i kanalizacja oraz Ethernet (w razie jak by mi przyszło coś do głowy)

Na dzień dzisiejszy pod akwarium stoi sump, dolewka i zbiornik na solankę.

Na zrzucie jest trójnik i zawór i do kanalizacji.

Przy podmienia włącza się pompa która pompuje wodę do sumpa i w tym samym czasie otwieram zawór z zrzutu do kanalizacji.

Podmiana trwa 5 minut i nie noszę żadnych wiader jak w poprzednim zbiorniku.

 

Ale pomysł z pomieszczeniem technicznym jest o niebo lepszy :)


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Sam miałem coś podobnego zakładać, a dyskusja robi się ciekawa. Też wykańczam dom i zastanawiało mnie podłączenie mediów pod akwarium. Miejsce sąsiaduje z łazienką, ale filtr RoDi planowałem wywalić do kotłowni gdzie z resztą wchodzi główne zasilanie domu w wodę. Przewody z filtra pociągnię w peszlu do szafki. 

Podpięcie kanalizacji przy zbiorniku fajna rzecz, ale jak to się ma z przydomową oczyszczalnią? Niestety u mnie wchodzi w grę szambo albo oczyszczalnia. Raczej napewno będę robić to drugie. Martwi mnie co tygodniowe zlewanie solanki w zbiornik w którym pracują bakterie, a woda rozsacza się po działce.  Ma ktoś doświadczenia w tym temacie czy zostanie mi wylewanie wody wiadrami poza działkę?

 Kusi mnie strasznie sump w kotłowni ( dom parterowy, kotłownia kilka metrów od zbiornika), ale martwi mnie zapylenie powietrza. Piec będzie gazowy, ale w tej samej kotłowni będzie pralnio suszarnia i garaż za drzwiami. Czy sump w takim miejscu to dobry pomysł?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martwił bym się o bakterie w oczyszczalni przydomowej w końcu montuje tam też woda że zmywarki, pralki itp. Zdaje się że jest zdecydowanie mniej przyjazna do życia dla bakterii niż solanka. Ja w budowanym domu mam akurat za ścianą pomieszczenie techniczne do akwarium więc nie muszę ciągnąć rur ale jakby zbiornik miał stać dalej to na 100% bym przeniósł nawet i 10m dalej sump z całą reszta niepotrzebnych gratow z pod akwarium. Co do kotłowni to nie możesz podzielić jakoś? Dodatkowa ścianka działowa?


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cala instalacja, ktora bedzie pociagnieta pod akwarium bedzie na oddzielnej roznicowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze protip ode mnie, można pomyśleć na osobnym zbiorniku na ściek z RO, do podlewania kwiatków/ogródka itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Darek85 napisał:
Podepnę się pod temat. Sam miałem coś podobnego zakładać, a dyskusja robi się ciekawa. Też wykańczam dom i zastanawiało mnie podłączenie mediów pod akwarium. Miejsce sąsiaduje z łazienką, ale filtr RoDi planowałem wywalić do kotłowni gdzie z resztą wchodzi główne zasilanie domu w wodę. Przewody z filtra pociągnię w peszlu do szafki. 
Podpięcie kanalizacji przy zbiorniku fajna rzecz, ale jak to się ma z przydomową oczyszczalnią? Niestety u mnie wchodzi w grę szambo albo oczyszczalnia. Raczej napewno będę robić to drugie. Martwi mnie co tygodniowe zlewanie solanki w zbiornik w którym pracują bakterie, a woda rozsacza się po działce.  Ma ktoś doświadczenia w tym temacie czy zostanie mi wylewanie wody wiadrami poza działkę?
 Kusi mnie strasznie sump w kotłowni ( dom parterowy, kotłownia kilka metrów od zbiornika), ale martwi mnie zapylenie powietrza. Piec będzie gazowy, ale w tej samej kotłowni będzie pralnio suszarnia i garaż za drzwiami. Czy sump w takim miejscu to dobry pomysł?

Kiedyś też się nad tym zastanawiałem, później zacząłem szukać na temat zmiękczacza wody który będę miał u siebie, a ten odprowadza też spore ilości wody słonej. I większości opracowań bylo, że nie ma jakiś przeciwskazan. Jeden ze srodkow stosowanych w oczyszczalniach, koledzy stosowali w morskich ;) Z widocznymi efektami więc też przestałem się przejmowac. Najwyżej dosypiesz więcej bakterii i będzie gralo.

Ja dodatkowo wyprowadziłem rurkę na zewnątrz domu na "ściek" z RODI. Szkoda pchać czysta wodę do oczyszczalni ;) Do podlewania trawnika powinna się nadac. Oczywiście w przypadku zapełnienia zbiornika mogę puscic ten "ściek" do kanalizy.

Ps. Dokładnie tak jak@Barto125 sugeruje

I jeszcze jedno - kotłownia gazowa to raczej czysta technologia. Nie wiem czemu martwisz się zapyleniem - tym bardziej jeśli chcesz mieć tam suszarnie ;) Inna sprawa, że w kotłowni powinna być wentylacja grawitacyjna więc bardziej bym się martwił o ewentualną dodatkową wilgoć. Ja mam wydzielone pomieszczenie przy garażu (tuż obok kotłowni gazowej), w którym mam wrzucony nadmuch i wyciąg z rekuperacji. Mam zamiar po prostu wstawić szczelne drzwi techniczne i garażem się w ogóle nie będę przejmował.

Z dodatkowych instalacji - dociągnąłem do pomieszczenia skrętki do czujników temp, ciśnienia, wilgotności, mam wyciągnięte czujniki zalania (zarówno pod sumpem jak i w salonie) do alarmu, mam doprowadzoną instalacje CCTV dla kamer, pod akwarium i do sumpa - dwie skrętki - pod przyszłe sterowniki monitorujące stan systemu.  W razie W - mogę przerobić je na magistralę np. RS485, CAN etc.





 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.