Skocz do zawartości
Trurl

Różnicówka - czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

To czego jeszcze brakuje to uporządkowana elektryka. Obecnie mam przedłużacze zamocowane pod akwarium. Planuję zmienić je na tablicę z gniazdami Schuko, z zabezpieczeniami. Planowałem trzy obwody na zabezpieczeniu różnicowo-prądowym (osobno pompa obiegowa, cyrkulatory i pozostałe). Właśnie doczytałem, że nie można montować różnicówek szeregowo - a ponieważ mam różnicówkę na zabezpieczeniu domu, aby mieć różnicówki do akwarium musiałbym ciągnąc zasilanie od rozdzielni. Teoretycznie możliwe tylko pracochłonne.

Mam do Was pytanie - czy waszym zdaniem zabezpieczanie różnicówką pomp ma sens? (Zabezpieczenia nadprądowe indywidualne i tak mam zamiar zamontować)

Pompy, których używam mają zasilacze (z bolcem uziemiającym), same pompy pracują na 24 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem dla akwarium osobny obwód - tylko, że ja do skrzynki domowej mam 3 m i przy okazji małego remontu poprowadziłem przewód. W skrzynce dla akwarium użyłem różnicówki i trzy obwody - światło, pompy i inne duperele. 

Tak jak piszesz, jeżeli masz różnicówkę w domowej skrzynce, a od 2009 roku w każdej nowo powstałej skrzynce, różnicówka jest obowiązkowa, to możesz podpiąć się do instalacji domowej (np. któregoś gniazdka)  i zrobić tylko wyłączniki prądowe. Będzie działać różnicówka w skrzynce domowej. Jedyny minus, to to, że jak wywali wyłącznik w skrzynce domowej, to również siądzie prąd w akwarium. Osobny obwód pozwala tego uniknąć.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, nie musisz nigdzie "ciągnąć" różnicówki bo dzisiejsze urządzenia mieszczą się we wtyczkach przedłużaczy.

Z tym ze ja na prądzie się nie znam :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celem ćwiczenia (różnicówki) było zapewnienie co najmniej części obiegu/cyrkulacji po awarii. Jeżeli padnie np. jeden cyrkulator, chciałbym, aby nadal działał obieg. Stąd rozdzielenie na 3 obiegi. I pytanie - czy jeżeli mam pompy z zasilaczami 220 -> 24 V, jakie jest ryzyko, że uszkodzona pompa/zasilacz wyłączy różnicówkę w rozdzielni (i staną wszystkie pompy). Gdzieś czytałem (ale nie potrafię tego znaleźć) że to ryzyko dotyczy sytuacji, kiedy pompy są zasilane 220V bez transformatora na 24 V

Teraz, Tester napisał:

Z tego co wiem, nie musisz nigdzie "ciągnąć" różnicówki bo dzisiejsze urządzenia mieszczą się we wtyczkach przedłużaczy.

Nawet takie kupiłem:

696dc8c47fba7bb8cba3341212651488.jpg

Super i wygodne... ale odesłałem. Po zaniku zasilania trzeba to urządzenie ręcznie włączyć. Więc odpada.

Poza tym i tak w tej sytuacji byłyby to dwie różnicówki spięte szeregowo, a podobno w takiej sytuacji wyłączą się wszystkie (czyli i tak główna róźnicówka odetnie zasilanie w całym domu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trurl napisał:

Celem ćwiczenia (różnicówki) było zapewnienie co najmniej części obiegu/cyrkulacji po awarii

Generalnie wszystkie zasilacze, które mi padły w akwarium dostawały zwarcia pomiędzy fazą a zerem, różnicówka zadziała dopiero jeśli pojawi się potencjał do żyły PE więc raczej nikłe szanse jeśli sama pompa na 24v padnie to sterownik wyłączy pompę. Nawet mając pompy 230v to są to pompy z dwoma przewodami (ja się sie spotkałem z trzema przewodami) bez PE więc różnicówka też nie zadziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

czyli nie ma większego sensu ciągnąć zasilania od rozdzielni, jak rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Trurl napisał:

czyli nie ma większego sensu ciągnąć zasilania od rozdzielni

Generalnie zabezpieczenia różnicoprądowe traktuję się jako zabezpieczenia przeciwporażeniowe a nie jako zabezpieczające urządzenia, więc moim zdaniem nie  

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ponownie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

hej jak masz różnicówkę i na tym samym obwodzie dasz kolejną to jak to ma działać? poza tym jeszcze dochodzi sprawa jak dasz róznicówkę 30mA i dużo odbiorów na niej to może ją losowo wyrzucać,

43 minuty temu, boo12 napisał:

Generalnie zabezpieczenia różnicoprądowe traktuję się jako zabezpieczenia przeciwporażeniowe a nie jako zabezpieczające urządzenia, więc moim zdaniem nie  

dokladnie, chyba ze dasz 100mA lub więcej wtedy można traktować jako przeciwpozarowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30mA to jest prad uplywowy a nie prad obciazeniowy. Wszystkie roznicowki do zastosowania w domowych warunkach maja prad uplywowy 30mA. Wracajac do tematu jesli nie masz pomp zasilanych bezposrednio 240V czyli jesli kabel 240V nie jest w wodzie to nie musisz zabezpieczac ich roznicowka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 godzin temu, vunpepic napisał:

30mA to jest prad uplywowy a nie prad obciazeniowy

jak nie było to jasne to teraz wyjaśnie o to mi chodziło, 30mA przy dużej liczbie odbiorów będzie wyrzucała, tak sama przy bardzo dlugich kablach szczególnie tych zakopanych w ziemi ,

5 godzin temu, vunpepic napisał:

Wszystkie roznicowki do zastosowania w domowych warunkach maja prad uplywowy 30mA.

nie zgadzam się np: 100mA czy 300mA można zastosować jako zabezpieczenie przeciwpożarowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zgadza się, zabezpieczenie różnicowe jest też zabezpieczeniem przeciwpożarowym. U mnie mam trzy różnicówki, jedna domowa, a dwie do akwarium.

Łączy się je, że tak powiem, równolegle - zasila się je z jednego punktu. Łączenie różnicówek w szeregu raczej nie ma sensu.

W moim układzie wszelkie zakłócenia w domowej instalacji nie mają wpływu na zbiorniki.        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.