Skocz do zawartości
Zolpher

Cyano i bryopsis?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam do Was prośbę o identyfikację, a także o pomoc. Podejrzewam , że na poniższych fotkach to cyano i bryopsis. 

Zielone mi nie przeszkadza, ale "dino" skleja mi piach w skorupę i brzydko wygląda. Nie ma go na skałach, jest tylko na piachu - NIE TWORZY GLUTÓW. Kilka razy odessałem z piachem ale nie chcę tego robić, z uwagi na DSB.

 

1.thumb.jpg.89c63a067bb0f71da89c1157f8bd66e1.jpg

Akwarium działa od połowy lutego.  Poniżej dane:

1) Juwel Rio 300, odpieniacz Tunze 9012, filtracja tunze comline + "panel" z juwela (w obydwu bale maxspect, PowerPhos, wata - może za rzadko płukana, raz na 3-4 dni), oświetlenie 3 x kessil 160 Tuna blue

2) Podłoże - DSB w głównym (z 10 cm), ożywiona skała (z 15-20 kg)

3) Obsada: Siganus lateralis(?), 4 x pseudanthias, 3 x Apogon kaudernii, 2 x ocelaris, 1 x gramma, 1 x K. rainfordi, krewetka, percon i mitrax.

4) z korali - 8 quadri, kilka szczepek zoa, 2 proste sps, kilka miękkich - generalnie ukwiały dominują.

5) parametry - NO3 - ok. 5, PO4 - 0,03, kh - 8 (dopiero podbijam, było ok 6 i długo nie mierzyłem), ca - ok. 400, mg- ok. 1300. Zasolenie - 1.024 (spławik).

6) bakterie - leję microbe lift special (wcześniej też z nite out), sól Red sea niebieska.

7) Karmienie - zwykle 1 kostka mrożonki (zwykle nie płukana) i szczyptę suchego hikarii. Ukwiały okazjonalnie pokarmem vitalis dla LPS.

Czytam forum dość aktywnie i wydaje mi się, że może to jeszcze dojrzewanie. Czekam cierpliwie, ale może robię cos nie tak? :banghead

Edytowane przez Zolpher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda na bryopsis, ale na to musiałbyś zrobić zblizenie

Jesli na czubkach lodyżek nie ma takich choineczek to pewnie to raczej to glony włosowate


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Zolpher napisał:

wata - może za rzadko płukana, raz na 3-4 dni

Watę się wyrzuca, przecież jej idealnie nie doczyścisz. Zabrudzona mocno może być źródłem problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

DSB w głównym?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Tester napisał:

Nie wygląda na bryopsis, ale na to musiałbyś zrobić zblizenie

Jesli na czubkach lodyżek nie ma takich choineczek to pewnie to raczej to glony włosowate

chyba nie tych choineczek - to nawet lepiej. Nie jest mocno inwazyjne, ale mitrax i percon tego nie je, siganus tez (ale zoa franca zeżarł)

 

9 minut temu, =Fresz= napisał:

DSB w głównym?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Tak, chciałem spróbować w głównym. W ciągu roku i tak się na Red sea przesiądę a to sprzedam 

 

13 minut temu, natan2012 napisał:

Watę się wyrzuca, przecież jej idealnie nie doczyścisz. Zabrudzona mocno może być źródłem problemów

Może i tak, ale wydaje mi się że jakoś mocno parametry nie są odjechane więc ją zostawiałem. Rozważę wywalenie 

 

Akwa tak wygląda teraz (wieczorne zdjęcie, więc niebiesko). Gdyby nie te cholerne plagi to ...:

4.jpg.82c3d3dfb656c1ec28d199a4f7c6b681.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, ze jak dla mnie to to cyano jest nietypowe. Mialem juz kozuch glutow w innym akwa, dalo sie to odsysac. Tu jest jakby pomieszane z kamieniami. Po tym zmieszaniu robi sie delikatna skorupa.

Jak wrocilem po wakacjach to skorupa praktycznie dawala sie wyciagac z wody, rozpadala sie tuz pod powierzchnia.

Nie chcialby uzywac chemii (po ostatniej od colombo padly mi kraby, ukwialy wyrzucily zooksantele i ledwo przetrwaly.

Czy da sie to zalatwic w moich warunkach? Nie mam sumpa, nie chce lac chemii, robie podmiany co 2 tyg 10%, parametey podalem. Moze cos robie nie tak? Z gory dzieki za rady/uwagi.:)

Edytowane przez Zolpher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To nie jest bryopsis. W piasku natomiast nie ma wcale życia poza mikroorganizmami więc nie ma co się dziwić że tak wygląda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, nanokaczor napisał:

To nie jest bryopsis. W piasku natomiast nie ma wcale życia poza mikroorganizmami więc nie ma co się dziwić że tak wygląda. 

Dzięki za odp. Czyli mogę przyjąć, że DSB w głównym to zły (pod względem estetycznym) pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Zolpher napisał:

Dzięki za odp. Czyli mogę przyjąć, że DSB w głównym to zły (pod względem estetycznym) pomysł?

A skąd taki pomysł Ci przyszedł do głowy? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Zolpher napisał:

Dzięki za odp. Czyli mogę przyjąć, że DSB w głównym to zły (pod względem estetycznym) pomysł?

Typowe dsb to raczej kiepski pomysł. Ale głęboka warstwa piasku (nawet kilkunastocentymetrowa, byle o grubszej niż dsb frakcji, żeby się właśnie strefy beztlenowe nie tworzyły) może być fajną sprawą. Musisz tylko mieć kopaczy, którzy Ci ten piasek będą czyścili. I nie licz na ślimaki raczej. Babki kopiące, krewetki pistoletowe/symbiotyczne, ustonogi... tego typu zwierzaki. No i wiadomo, przy takim czymś to raczej na spsy się nie nastawiaj. Ale taki baniak może być super.

A, i te włosowate wywal w diabły jak najszybciej. Uwierz mi, wiem co piszę;-) Jak się zadomowią, to opanują zbiornik w trymiga. A w zasadzie, poza wywaleniem, to najlepiej jakieś inne glony, mniej inwazyjne wprowadź jako konkurencję do zasobów.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, =Fresz= napisał:

A skąd taki pomysł Ci przyszedł do głowy? :P

Widziałem jakieś zbiorniki tak prowadzone (fakt, dużo ich nie ma). Chciałem spróbować. Nie mam sumpa, więc tam nie mogłem zrobić DSB, refugium też odpadało. Czytałem o wadach i zaletach. Póki co nie mam z tym problemu. Działało bez odpieniacza parę miesięcy, trzyma parametry całkiem dobrze. Jak byłem na urlopie 2 tyg to no3 i po4 spadło do niewykrywalnych przy wyłączonym odpieniaczu (głównie z powodu rzadkiego karmienia) więc jakąś alternatywą filtracyjną jest :)

 

9 minut temu, Słony leszcz napisał:

Typowe dsb to raczej kiepski pomysł. Ale głęboka warstwa piasku (nawet kilkunastocentymetrowa, byle o grubszej niż dsb frakcji, żeby się właśnie strefy beztlenowe nie tworzyły) może być fajną sprawą. Musisz tylko mieć kopaczy, którzy Ci ten piasek będą czyścili. I nie licz na ślimaki raczej. Babki kopiące, krewetki pistoletowe/symbiotyczne, ustonogi... tego typu zwierzaki. No i wiadomo, przy takim czymś to raczej na spsy się nie nastawiaj. Ale taki baniak może być super.

A, i te włosowate wywal w diabły jak najszybciej. Uwierz mi, wiem co piszę;-) Jak się zadomowią, to opanują zbiornik w trymiga. A w zasadzie, poza wywaleniem, to najlepiej jakieś inne glony, mniej inwazyjne wprowadź jako konkurencję do zasobów.

nie mam ostrych kopaczy, za drobny piasek.

SPS nigdy mnie nie interesowały, zostaję przy ukwiałach, poszukam fajnych kolorowych quadri i zrobię kolorowy las. Już teraz, przy kilku dużych quadri, afekt falowania jest niezły.

Tak naprawdę wkurza mnie tylko ten piach - nie oczekuję, że będzie biały jak z wiadra po wysypaniu, ale żeby chociaż nie sklejał się tak?

Mam 2 pomysły póki co: patent Testera (przedawkowanie bakterii) albo coś bardziej kopiącego (tego wolę nie robić, bo ryzyko spore. No i 3 - szybki restart (co też w sumie mi się nie opłaca, chcę dociągnąć te kilka miesięcy do nowego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

Witam, 

Mam cały czas wątpliwości czy to bryopsis czy nie. Nie znika, mocno nie przyrasta. Dolabella raczej tego nie rusza (a przynajmniej nie widziałem), mitrax też nie gustuje. 

Po urwaniu wygląda jak w załączeniu.

Prośba o pomoc - bryopsis czy zwykłe zielone Waszym zdaniem?

Dzięki

 

20191002_211319.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Tester napisał:

To nie bryopsis. Bryopsis byś tak ładnie nie oderwał

 

Prawda, odchodzi dość łatwo.

Czyli raczej zielone - wiesz może, czym to najlepiej wykosić?  Może Dolly się w końcu przekona, ale ona jak widze woli w piachu się zakopać, wieczorem i nocą "poluje" ale jakoś nie ubywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A  przypadkiem to nie jest Derbesia??   Zastosuj  flukonazol i po 4-5 tygodniach wszystko zniknie.

Edytowane przez MiroZ (wyświetl historię edycji)

1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo w jednym miejscu i za cholere nie idzie sie tego pozbyć. Nic tego nie rusza, ślimaki kraby wszystko trzyma się z dala od tego. Sam jestem ciekaw co to za glonisko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, MiroZ napisał:

A  przypadkiem to nie jest Derbesia??   Zastosuj  flukonazol i po 4-5 tygodniach wszystko zniknie.

Hmmm, w sumie może to być.

Chemia to u mnie ostateczność, ale rozważę, dzięki.

Ważne że mocno nie przyrasta - ograniczę mikro i zobaczymy, może dam jeszcze jakiegoś glonożercę. Zastanawiam się nad żółtkiem, może podoła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Zolpher napisał:

Zastanawiam się nad żółtkiem, może podoła?

Żółtek  Derbesi nie ruszy. Na to cholerstwo tylko  flukonazol  ja dałem 8-9mg/l, jest to lek przeciw grzybiczy bezpieczny dla rafy.


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po kilku dniach od wprowadzonych zmian (dolabella i 2 babki biocelatus) zaczyna sie robic coraz lepiej. Dolabella wzięla sie za derbesie, idzie to wolno ale zaczyna znikac (co widac po qpach dolci). Babki (chyba nie sa para, ale kazda ma swoj zakątek i sie nie nękają) przesiewają górną warstwe piachu bez istotnego naruszania struktury podloża. Parametry wody nie podlegaja istotnym zmianom.

Jak będzie pełny sukces to napiszę coś ku pochwale naturalnych metod walki z plagami;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.