Skocz do zawartości
R3BEL

Aquaforest Perfect Water?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów miał może styczność z tym produktem? Czy jest on wart swojej ceny (ok 120zł/20L)? Niedługo będę zalewał nowy zbiornik, a że niestety nie mam za bardzo możliwości aby użyczyć trochę wody z istniejącego już zbiornika i całość musiałbym oprzeć na nowej solance, pomyślałem że może warto wykorzystać coś takiego aby trochę przyspieszyć proces dojrzewania zbiornika. Tylko ze względu na spory koszt takiej wody wolę się najpierw upewnić czy w ogóle warto w coś takiego inwestować. Będę wdzięczny za wszelkie informacje i sugestie.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to świeża solanka jest...

Nic Ci nie przyspieszy.. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to typowy roztwór soli (pewnie AF) w RO. Drogi. Jak ktoś ma nano kostkę i sporo kasy, może w łatwy sposób na tym ją prowadzić. Natomiast w każdym innym wypadku nie opłaca się. Ot - typowy skok na kasę klienta :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak piszą koledzy.A tak na marginesie to w wodzie nawet dojrzałej znajduje się zaledwie niecałe 10% mikroflory,pozostałe 90% w skale,piachu,złożach biologicznych itp.Tak więc samo dodanie nawet wody z działającego zbiornika za wiele procesu dojrzewania  nie przyśpieszy ,zwłaszcza że planujesz założyć zbiornik na suchej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w każdym wypadku się to nie opłaci bo cena jest absurdalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sądziłem, że to tylko tani (a drogi dla portfela) chwyt marketingowy, ale wolałem się upewnić. Dzięki za odpowiedź.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dale napisał:

Jest to typowy roztwór soli (pewnie AF) w RO. Drogi. Jak ktoś ma nano kostkę i sporo kasy, może w łatwy sposób na tym ją prowadzić. Natomiast w każdym innym wypadku nie opłaca się. Ot - typowy skok na kasę klienta :)

Ja ktoś ma kostkę i nie chce mieszać soli, to może kupić gotową wodę w sklepie. Ja np tak zrobiłem na start, zdaje się że 1zł lub 1.20zł / litr mnie to kosztowało, solanka na tropic marine którejś. 120zł/20L... w niektórych krajach przyzwoite wino da się kupić taniej. Zdecydowanie, wędruje ta woda na szczyt listy absurdów branży morsko-akwarystycznej;-)

20 minut temu, R3BEL napisał:

niestety nie mam za bardzo możliwości aby użyczyć trochę wody z istniejącego już zbiornika

Zamiast kombinować takie rzeczy rozejrzyj się po tym, czy innych forach i na pewno kogoś u siebie znajdziesz, kto Ci tej wody użyczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze Skierniewic blisko i do Wawy, i do Łodzi. Nie wierzę, że ci nikt wiadra wody przy podmiance nie odda.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, R3BEL napisał:

Tak sądziłem, że to tylko tani (a drogi dla portfela) chwyt marketingowy, ale wolałem się upewnić. Dzięki za odpowiedź.

Pokryjesz koszt przesyłki to Ci 20l z podmiany prześlę. Na pewno wyjdzie taniej od perfect water heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Ja ktoś ma kostkę i nie chce mieszać soli, to może kupić gotową wodę w sklepie. Ja np tak zrobiłem na start, zdaje się że 1zł lub 1.20zł / litr mnie to kosztowało, solanka na tropic marine którejś. 120zł/20L... w niektórych krajach przyzwoite wino da się kupić taniej. Zdecydowanie, wędruje ta woda na szczyt listy absurdów branży morsko-akwarystycznej;-) 

Oczywiście. Tyle że nie każdy zaufa w rzetelność sklepu, a AF, co by nie mówić, może i używa betoniarek do soli, ale kranówki nie leje :) Poza tym, mamy eleganckie opakowanie które, od biedy może stać gdzieś w koncie, przy akwarium. Z tym szczytem absurdów bym też uważał, bo w podobnej cenie możesz kupić wodę z oceanu (10 l chyba) - zanieczyszczenia z punktu poboru i padłe życie "gratis". :)

Ale to argumenty z dziedziny "sztuka, dla sztuki" - dla podtrzymania rozmowy, nie zaś prowokowania do udowadniania racji :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Do Torunia też daleko nie masz ;) Zapraszam po 100l co tydzień jak chcesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hehehehehe - niewypał większy niż Nutri Sea Water - ta przynajmniej była naturalna a nie sztuczna ...

taniej by wyszło kupić ReeFlowers Caledonia Sea Water 20 l

a i "baniaczek" ładniejszy

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Af Reef Salt - 72 zł, w przybliżeniu 800g na 20L to będzie jakieś ~ 12zł, wyprodukowanie 20L RO ~ 1,4zł. Wychodzi bardzo zaokrąglając 14 zł. Drogie te opakowania mają :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, dale napisał:

Oczywiście. Tyle że nie każdy zaufa w rzetelność sklepu, a AF, co by nie mówić, może i używa betoniarek do soli, ale kranówki nie leje :) Poza tym, mamy eleganckie opakowanie które, od biedy może stać gdzieś w koncie, przy akwarium. Z tym szczytem absurdów bym też uważał, bo w podobnej cenie możesz kupić wodę z oceanu (10 l chyba) - zanieczyszczenia z punktu poboru i padłe życie "gratis". :)

Ale to argumenty z dziedziny "sztuka, dla sztuki" - dla podtrzymania rozmowy, nie zaś prowokowania do udowadniania racji :)

Zależy jaki sklep. Tam gdzie brałem wodę (solankę na start i potem rodi chyba przez rok) nigdy problemów nie miałem. Co do wody z oceanu, podobno super sprawa, ale tylko jeśli to jest świeża woda, co jest nie realne. Realnie dostaniesz bańkę wody, która leżała w magazynie z miesiąc lub dłużej, w losowych warunkach, więc walory jej są pewnie takie same, jak "żywego" piasku. A równie "eleganckie" opakowanie możesz kupić w markecie budowlanym za dychę:-) Tak więc, zdecydowanie podtrzymuję twierdzenie o absrudzie. Gdyby to była woda z oceanu, tzn ktoś tankuje taki baniak gdzieś w Portugalii, potem on ekspresem jedzie i po 24h jest u mnie - to te 120zł miało by jakieś uzasadnienie i być może sens. Ale bańka syntetycznej solanki w tej cenie to jest nic innego, jak robienie naiwnych w trąbę. Bym nawet powiedział bym, że aż nieetyczne.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest opcja dla wygodnych i nie chcą bawić się w solenie. Jaki jest sens zaglądać do portfela - jest produkt ktoś się skusi.

Zmienicie zdanie o produkcie jak na „gwałt” będziecie potrzebować podmianke i woda z banki okaże się ratunkiem.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie chodzi o to aby pokonać główny problem w rozrabianiu solanki, mianowicie sól w wiadrach i kartonach rozwarstwia się i parametry idą do kosza, nawet jak partia ma mierzone parametry to i tak jest szansa że przed pakowaniem się to porozłazi  -  mieszanie w swojej beczce nic nie daje bo jak się trafi trefne wiadro to może być słabo 

u mnie trafiła się sól gdzie Mg było 1100 :( sporo za mało. Rozwiązaniem jest przygotowanie solanki płynnej i dystrybucja - tylko ceny są z kosmosu jak na mieszanie soli w wielkiej beczce robienie ICP - doprawienie braków makro/mikro i rozlanie do beczek. 

ATI ostatnio wprowadziło inne podejście robią stężony roztwór soli z stabilnym optymalnym mikro/makro, jest bardzo skoncentrowany - i jest tabela przelicznik ile RO trzeba dolać by uzyskać solankę do podmianki - wagowo, stawiasz wiadro na wagę łazienkową, lejesz preparat nr1  następnie nr 2, uzupełniasz wodą do określonej wagi i gotowe. Jest to wydajniejsze rozwiązanie, mniej butli plastikowych mniej transportu TIRami, RODI każdy w domu ma, no prawie każdy, ewentualnie kupi. Cenowo tego nie kalkulowałem, jak to wychodzi, ale idea zacna bo jest zniwelowany efekt rozwarstwiania.  Absolute Ocean to nazywają.

 

Kolejna mało znana u nas opcja, to Neomarine Kalibrate Pre Mix od Microbe Lift - ale to raczej na start baniaków i to sporych, jest to wiadro z Solą ale bez NaCL jest tam już zbilansowany Mg i Ca, mikro, dodaje się tylko swój NaCL bez jodu - można kupić CZADA albo zaryzykować jakiś inny - jak kto woli. Zaleta taka że możemy sobie przygotować sól jaką chcemy bardziej bogatą lub mniej  po prostu dodajemy NaCL plus sól z wiadra i balansując ilością soli z wiadra regulujemy poziomy kH Mg Ca, a balansująć ilością NaCL celujemy w interesujące nas SG.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Ura napisał:

ATI ostatnio wprowadziło inne podejście robią stężony roztwór soli z stabilnym optymalnym mikro/makro, jest bardzo skoncentrowany - i jest tabela przelicznik ile RO trzeba dolać by uzyskać solankę do podmianki - wagowo, stawiasz wiadro na wagę łazienkową, lejesz preparat nr1  następnie nr 2, uzupełniasz wodą do określonej wagi i gotowe. Jest to wydajniejsze rozwiązanie, mniej butli plastikowych mniej transportu TIRami, RODI każdy w domu ma, no prawie każdy, ewentualnie kupi. Cenowo tego nie kalkulowałem, jak to wychodzi, ale idea zacna bo jest zniwelowany efekt rozwarstwiania.  Absolute Ocean to nazywają.

Przyznam ze obecnie odstawiłem kartony soli i korzystam z tego rozwiązania. Jest drożej ale znacznie wygodniej i szybciej.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, dzym napisał:

Przyznam ze obecnie odstawiłem kartony soli i korzystam z tego rozwiązania. Jest drożej ale znacznie wygodniej i szybciej.

Też mnie to kusi bo ciągłe dodawanie braków w wodzie mnie denerwuje zwłaszcza ten ultra niski Mg, jakie kH ma po przygotowaniu >?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tej wody od początku jak tylko pojawiła się do dzisiaj. Dla mnie to idealne rozwiązanie. Wygoda to raz bo nie muszę zagracac miejsca beczkami i mieszać solanke po drugie nie ma ryzyka wpadki z zasoleniem czy problemami związanymi z RO. Dostajemy idealna wodę o idealnych parametrach i nie ma mowy o obecności metali czy okrzemkow bo zapomniałem żywice wymienić itp. Kolejna rzecz to niewielki spadek redox po podmianie. Na soli zawsze redox leciał 150 jednostek do dołu a tutaj 30 i po kilku godzinach już jest jak przed podmiana. Na tej wodzie nie wydać stresu na koralach po podmianie więc chyba im odpowiada. Lepiej żeby znawcy wypróbowali zanim cokolwiek napiszą i doradzą innym. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś mnie, zamawiam do swojej kostki - czasu coraz mniej, denerwuje mnie czas jaki muszę tracić do zrobienia solanki i tak odkładam od miesiąca bo coś ciągle. Odleję i wleję.

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 godzin temu, dzym napisał:

 

Zmienicie zdanie o produkcie jak na „gwałt” będziecie potrzebować podmianke i woda z banki okaże się ratunkiem.

wtedy zadzwonię do któregoś ze znajomych z okolicy - bo będzie szybciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, silvia napisał:

wtedy zadzwonię do któregoś ze znajomych z okolicy - bo będzie szybciej

Może i będzie. Tez brałem 400L od bardzo dobrego kolegi. Niemialbym inni opcji albo koledzy by nie mogli poratować to opcja „na już” jest gotowa.

Mnie to fascynuje ze wszyscy się rzucają ze drogie, ze dla kogo, ze zadzieranie z klientów. Mamy wolny rynek i każdy kupuje co chce i gdzie chce. Kolejna sprawa 3/4 nigdy nie stosowało a się wypowiada. Jest produkt znaczy się ze jest potrzeba a akwaria morskie maja nie tylko te osoby co ma forach siedzą :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, dzym napisał:

 Tez brałem 400L od bardzo dobrego kolegi. Niemialbym inni opcji albo koledzy by nie mogli poratować to opcja „na już” jest gotowa.

hmm policzmy 400L czyli 20 baniaków po 115zł (najniższa cena allegro , wysyłki nie liczę) to 2,300zł ... serio dałbyś tyle za to że ktoś za ciebie wymieszał sol z wodą ? - przecież za to można kupić fajną lampę  ... albo .. ile razy zatankować auto "pod korek" ?

zamawiam i jadę do pierwszego z brzegu sklepu akwarystycznego i biorę RO po ile za litr ? do tego "wiadro" soli , kupuje jakiś duży pojemnik/pojemniki  i nówkę pompę / pompy do mieszania + refraktometr ..  po zalaniu zbiornika wywalam na śmietnik zbiorniki pompy by nie zawadzały a żona nie "piszczała" .. refraktometr sobie jednak bym zostawił :P

albo po prostu zamawiam serwis ze sklepu który przyjedzie z gotową solanką ...

ile mi zostanie w kieszeni ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, dzym napisał:

Może i będzie. Tez brałem 400L od bardzo dobrego kolegi. Niemialbym inni opcji albo koledzy by nie mogli poratować to opcja „na już” jest gotowa.

Mnie to fascynuje ze wszyscy się rzucają ze drogie, ze dla kogo, ze zadzieranie z klientów. Mamy wolny rynek i każdy kupuje co chce i gdzie chce. Kolejna sprawa 3/4 nigdy nie stosowało a się wypowiada. Jest produkt znaczy się ze jest potrzeba a akwaria morskie maja nie tylko te osoby co ma forach siedzą :)

Widzisz, tak to już jest z nami :) Wielu z nas np. miało 3-5 samochodów, jeździło niewiele więcej, ale autorytatywnie będą "do zdechu" bronili "golfa".  

Nie mówię że to jest złe rozwiązanie, być może woda jest ok, nie neguję że nie nadaje się. Ale mało który świadomy akwarysta będzie prowadził średniej wielkości zbiornik tylko na niej.

Ciekaw jestem ilu osobom ten produkt zostanie sprzedany - na zasadzie nawijania makaronu na uszy.

 

ps. wszystkim, co im potencjały skaczą przy podmianie, polecam sól Mirobe Lift i solankę dobrze natlenioną. Uprzedzając - też wiem co piszę i widzę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sklepy chcąc sprzedać bo z tego żyją - mysle za każdy z nas pewnie nie jeden raz kupił jakiś „magiczny” specyfik który miał cudownie działać i pomagać na wszystko :) -pewnie nie raz jeszcze coś kupimy takiego.

wiadomo ze wiedzę nabywa się z czasem, kolegów tez :)

@silviaprzy takiej ilosci wody cena była bardziej atrakcyjna ale nie skorzystałem. Samo rozwiązanie złe nie jest dla małych i średnich zbiorników mysle ze tez jest spoko a awaryjnie może uratować baniak np. nie masz wody w domu a coś się dzieje a koledzy na wakacjach.

Bylem np przeciwnikiem koncentratu od ATI wziąłem na próbę i sól - dwa kartony -stoją w szafie bo wygoda, czas przygotowania i to jak zachowuje się baniak po podmianie mnie przekonały. Pewnie kiedyś wrócę do ponownego rozrabiania ale kiedy to nie wiem.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.