Skocz do zawartości
eXo

Dołożenie T5 do LED

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o poradę odnośnie oświetlenia...

Akwarium 90x60x55cm, oświetlane dwoma Kessilami - A160WE i A360WE. Mniejszy z Kessili został przeniesiony z poprzedniego akwarium, wraz z całą konstrukcją skalną którą oświetlał. Większy został dołożony do "nowej" części akwa, co by mieć nieco więcej światła pod ewentualne SPS'sy. Planuję dołożyć jeszcze T5'tki w szklanych tubach i mam dwie opcję.

1. Dołożyć 2x39W, które wejdą mi na styk w koronę, ale jedna ze świetlówek będzie doświetlała komin.

2. Dołożyć 2x24W, które są znacznie krótsze. Tył wpasuje się idealnie i nie będzie zachodzić na komin, a przód wypośrodkuję.

Niestety nie mam obecnie innej mozliwości montażu świetlówek, jak tylko w koronie...pytanie czy dołożenie 2x24W wystarczy? Obsadę korali mam mieszaną, z przewagą LPS'ów i kilkoma łatwiejszymi SPS'ami. Chciałbym dorzucić kilka SPS'ów w górnych partiach, w tym może jakąś łatwiejszą acrę.

 

Drugie pytanie odnośnie doboru samych świetlówek. Od strony wizualnej preferuję akwaria wpadające w niebieski/fiolet (nie lubię zbyt jasnych i białych zbiorników). Oba Kessile mam ustawione na max. 35% barwy. Czy ATI Blue Plus i Purple Plus będzie ok?

Oswietlenie T5.jpg


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może (pewnie już o takiej opcji myślałeś, ale kto wie...) na tył daj krótszą, a na przód - dłuższą? Niby musiałbyś dać dwa pojedyncze stateczniki, zamiast jednego podwójnego, ale w sumie czy to problem tak na prawdę? Co do świetlówek, to bym raczej dawał biały (zamiast purple) + blue, dla korali, bo kolorki to lepiej i prościej z ledów uzyskać, ale szerokiego widma jak ze świetlówek - już nie koniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza opcja 2x39W powinna wejść na styk w korone 850mm świetlówka + oprawki bryzgoszczelne. Nie przeszkadza że będzie komin oświetlać a zawsze to więcej światła niż 24W 

z barwy najlepiej używki i pokombinować jak lubisz niebiesko 2x blue plus :)

Edytowane przez rumik21 (wyświetl historię edycji)

ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim akwarium małego Kessila doświetlałem białą świetlówką Marine i wizualnie było bardzo słabo...białe światło było na tyle dominujące, że nawet kręcenie Kessilem nic nie pomagało, stąd też nie brałem jej nawet pod uwagę.

Co do połaczenia dwóch rozmiarów świetlówek to też nad tym myślałem, tyle że będzie to rozwiązanie prawie 2x droższe (2 zestawy AquaLux), z większą ilością kabli do upchania.

9 minut temu, rumik21 napisał:

pierwsza opcja 2x39W powinna wejść na styk w korone 850mm świetlówka + oprawki bryzgoszczelne. Nie przeszkadza że będzie komin oświetlać a zawsze to więcej światła niż 24W 

z barwy najlepiej używki i pokombinować jak lubisz niebiesko 2x blue plus :)

Mierzyłem i 2x39W wejść wejdzie - w koronie mam równo 90cm miejsca. Moje wątpliwości były bardziej odnośnie komina, nad którym będzie się "marnowało" część światła i które chyba szybciej zacznie zarastać różnymi glonami.

Czyli Purple plus lepiej odpuścić?

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie zmarnuje :) i tak dajesz odbłyśniki czy bez nich chcesz powiesić:) u mnie komin na środku i też jedna świetlówka nad nim przechodzi :)

nie stosowałem nigdy Purple bo nie widziałem sensu, ale jak dodajesz świetlówki do kessili to raczej bym nie kombinował z takimi barwami :)

jak coś mam jakiś spory zapas używek za koszt wysyłki i pakowania mogę Ci podesłać jakieś barwy to sobie przetestujesz :) 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, rumik21 napisał:

nic się nie zmarnuje :) i tak dajesz odbłyśniki czy bez nich chcesz powiesić:) u mnie komin na środku i też jedna świetlówka nad nim przechodzi :)

nie stosowałem nigdy Purple bo nie widziałem sensu, ale jak dodajesz świetlówki do kessili to raczej bym nie kombinował z takimi barwami :)

jak coś mam jakiś spory zapas używek za koszt wysyłki i pakowania mogę Ci podesłać jakieś barwy to sobie przetestujesz :) 

Jeżeli możesz, to bardzo chętnie je przytule i potestuje :)


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.