Skocz do zawartości
romi

Manometr do filtra RODI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio szukałem manometru do filtra RODI pod względem jakości oraz z jakiego materiału są wykonane.

Niestety producenci słabo opisują swoje manometry z czego są wykonane chodzi mi dokładnie oto czy czasem nie oddają one do wody jakiś pierwiastków typu ołów, miedź, mosiądz itd.

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że rurka ciśnieniowa jest zrobiona z miedzi, ale Ty się nie przejmuj, ponieważ manometr dajesz przed membraną i żywicą, więc nawet jesli tam jest coś potencjalnie niebezpiecznego to na wyjsciu tego nie bedzie. 

PS

Nie przejmuj sie kawałkiem ołowiu czy miedzi w manometrze, bo to co jest w rurociagach, jest dużo, dużo gorsze :)

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem ale wolałem się upewnić bo kto pyta ten nie błądzi.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, romi napisał:

kto pyta ten nie błądzi

A ja jeszcze zapytam tylko, po co Ci ten manometr? Masz problemy z niskim ciśnieniem? To zamontuj pompę. A jak woda tryska jak należy i nie ma potrzeby montowania pompy, to po co Ci sam manometr? Może i nie zaszkodzi niczemu, ale jest to kolejny komplikator, kolejna rzecz która może się zepsuć, a w zasadzie do niczego nie służy w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ja miałem i dalej mam manometr montaz to nie problem:

OPIeLrnSZm2K1ni_X5hpr1gZBxhy7e85aL-4y-7Q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Słony leszcz napisał:

A ja jeszcze zapytam tylko, po co Ci ten manometr? Masz problemy z niskim ciśnieniem? 

A skąd ma wiedzieć czy jakie ma ciśnienie skoro ma nie miec manometru? Ja mam swój od 12 lat. Zardzewiał ale działa :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie odłączyłem. Po rocznym monitoringu ciśnienie zawsze było OK, więc przestałem używać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tester napisał:

A skąd ma wiedzieć czy jakie ma ciśnienie skoro ma nie miec manometru?

Jak dla mnie, to albo "ciurka" słabo z kranów i widać, że potrzebna pompa, albo leci silny strumień - czyli ciśnienie jest ok. Ja nie mówię, że nie. Ale w praktyce to raczej wygląda tak, że pompę montuje się gdy:

- od razu widać problem z ciśnieniem nawet bez manometru

- ktoś taką ma fantazję, że chce mieć pompę, i ciśnienie prawidłowe mu w tym nie przeszkodzi.

Ja bym zrobił tak, że bym odpalił filtr, zatankował X litrów wody i jak by to zajęło akceptowalną ilość czasu, to bym sobie głowy pompą nie zawracał. A druga sprawa, sprawdził bym sprawność membrany, jak jest dobra - znaczy że ciśnienie też jest dobre. I tak to właśnie można bez manometru wiedzieć;-)

Generalnie, kwestia filozoficzna. Trzeba unikać zbędnych rzeczy dookoła siebie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

nie widzę potrzeby wyrzucania manemetru jak już jest, bo to zawsze informacja czy jest wszystko ok

1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Generalnie, kwestia filozoficzna. Trzeba unikać zbędnych rzeczy dookoła siebie:-)

ok ale jak już jest to po co wywalać, poza tym jak potrafisz ocenić ciśnienie na oko to jesteś super :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest powiązany z parametrami wody ponieważ za membrana mam 4 ppm a za żywicą Di 2-3 ppm.
Wszystkie prefitry oraz membrane wymieniłem w zeszłym tygodniu a żywice wymieniłem już 2 razy.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

ok ale jak już jest to po co wywalać, poza tym jak potrafisz ocenić ciśnienie na oko to jesteś super :P

Jak już jest to jest. Ale tu kolega dopiero szuka, to zapytałem - po co? Każdy potrafi ocenić ciśnienie na oko. Odkręcasz kran na maksa (tylko nie jakiś wymyślny w zlewie, czy słuchawkę prysznicową:-) i patrzysz. Jak woda wali jak szalona - ciśnienie wysokie, jak ciurka spokojnie - niskie. Można rękę podstawić, jak ktoś wzrokowo ma problem. No Panowie, da radę ocenić ciśnienie bez laboratorium fizycznego:-)

2 minuty temu, romi napisał:

Problem jest powiązany z parametrami wody ponieważ za membrana mam 4 ppm a za żywicą Di 2-3 ppm.
Wszystkie prefitry oraz membrane wymieniłem w zeszłym tygodniu a żywice wymieniłem już 2 razy.

Czyli to nie jest problem z ciśnieniem. 4ppm za membraną to bardzo dobry wynik. Za to za DI powinno być 0. Jak jest inaczej, to albo żywica do d..., albo coś źle skręcona puszka (uszkodzona, brak uszczelek, itp itd...) z DI i gdzieś bokiem woda żywicę omija. Także, daj sobie spokój z ciśnieniem, a przyjrzyj się samemu filtrowi. Masa tematów o problemach z filtrami rodi jest, na pewno ktoś już to samo maił, co Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem pojemnik na zywice Ci nie przepuszcza bokiem wody i ona nie leci obok? Ja mialem podobny przypadek, zle skrecilem puszke pierscien (ten plastikowy) popekal i nic nie pomagalo. Zawsze woda miala 1 lub 2 ppm. Dopiero jak wymienilem pojemnik na zywice z wspomnianym pierscieniem to jest ok.

@Słony leszcz :) byles szybszy

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ciśnienie mam 5 bar bez pompy i o zauważyłem że jak włączam płukanie membrany parametry idą w dół czyli za membraną mam 3 ppm a za żywicą 1ppm.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Jak już jest to jest. Ale tu kolega dopiero szuka, to zapytałem - po co? Każdy potrafi ocenić ciśnienie na oko. Odkręcasz kran na maksa (tylko nie jakiś wymyślny w zlewie, czy słuchawkę prysznicową:-) i patrzysz. Jak woda wali jak szalona - ciśnienie wysokie, jak ciurka spokojnie - niskie. Można rękę podstawić, jak ktoś wzrokowo ma problem. No Panowie, da radę ocenić ciśnienie bez laboratorium fizycznego:-) 

oj weź :D

1 minutę temu, romi napisał:

A ciśnienie mam 5 bar bez pompy i o zauważyłem że jak włączam płukanie membrany parametry idą w dół czyli za membraną mam 3 ppm a za żywicą 1ppm.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

czyli jest ok,  co do płukania znaczy jak top robisz woda przy płukaniu membrany nie idzie do przodu wszystko idzie w ściek nie rozumiem do końca tego co napisałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No idzie ale wolno jak zamykam płukanie to znowu wracam do 3 ppm po żywicy.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, romi napisał:

jak włączam płukanie membrany parametry idą w dół czyli za membraną mam 3 ppm a za żywicą 1ppm.

Jak płuczesz membranę, to puszczasz to na żywicę? U mnie tuż po odkręceniu wody za membraną bywa i kilkadziesiąt ppm, ale w ciągu 1-2 minut spada do 2-3 i dopiero taką wodę puszczam na żywicę.

Coś tam masz w DI skopane, ciśnienie nic do tego nie ma, że po żywicy masz >0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę filtr z żywicą jeszcze raz.


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc filtr z żywicą rozebrany został jeszcze raz i złożony ponownie.

Nie dało to w zasadzie nic ale gdzieś na stronie producenta membram do filtrów RO doczytałem się że restryktor należy wymieniać razem z membraną co też zrobiłem tyle tylko że

restryktor 450 wymieniłem na 500 przy membrane 75 GPD. Stary restryktor miał około 1,5 roku.

O przeplukaniu membrany oraz żywicy miernik Tds

pokazał 0 ppm po żywicy.

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.