Skocz do zawartości
Bzyk002

Jak ułożyć skałę - Reef Aquascaping

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na etapie układania skały i chciałbym sie dopytać no co zwracać uwagę, czego nie robić żeby potem nie przerabiać itp. Czym kleić żeby było solidnie ibnie oddawało nic do wody. Macie jakieś swoje fotki skały to wklejajcie pod spodem. 

Moje akwarium to 80x35x50 a tu moje pierwsze ułożenie. IMG_20190912_205017.thumb.jpg.6adf7a67ec81653b5bb298ceedd1552f.jpg

IMG_20190911_231618.thumb.jpg.0f03847c19a477436f4117f8da8592cd.jpg

IMG_20190911_231613.thumb.jpg.612ac292649c6beb8737bf0111096649.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, ale za wysoko, no i dwa filary "za podobne". 

Pamiętaj aby zostawić sobie miejsce na czyścik i korale pomiędzy szkłem a skałą. 

A do klejenia ja polecam AF stoneFix. Naprawdę dobry klej do skały, Szybko chwyta i mocno trzyma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam Ceresit Cx5 wymieniany tu na forum wielokrotnie. Kosztuje psie pieniądze, super wiąże a na żywej skale jest niewidoczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po klejeniu to może coś pomogę. 

Do bardziej zaawansowanych konstrukcji polecam wiertło i opaski zaciskowe '' trytytki''. 

Jeśli kleisz suchą to będzie łatwo, przy żywej, mokrej warto oczyścić miejsca gdzie nakladasz klej np szczoteczką. 

Jak koledzy już napisali uwzględnij korale i ich wielkość. Generalnie wysokość skały nie powinna przekraczać 50-75% wysokości zbiornika jeśli chcesz w nim utrzymywać korale kilka lat. 

Po wpisaniu w google hasła reef aquascaping będzie kilka fajnych artykułów - symetria jest nudna:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Symetria- porządek głupców" (cyt, autor mi nie znany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak moja skała poszybowała trochę za wysoko:P a symetrycznie nie miało być tylko tak wyszło:lol: myślałeś też nad dwoma kolumnami nie polaczonymi ze sobą. Ogolny problem jest taki że w necie jest dużo fajnych projektów tylko że są na szersze Akwaria... W moich skromnych 35cm ciężko mi coś ułożyć.

@mizgarda te trytytki to potem zostawiasz w baniaku? Albo jak klej wyschnie to obcinasz? 

 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednej skale zostawiłem bo klej nie złapał a na pozostałych obcinalem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znów znalazłem trochę czasu:). Które ułożenie wam sie podoba? 

IMG_2019-09-20_02-07-00.thumb.JPG.01511f1afc487e1a3be7dc0316dc5fe6.JPG


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Obstawiam numer 3, podoba mi sie wizualnie, konstrukcja jest lekka i ma najmniejszy styk z podlozem (Jakbys nie chcial piasku, albo jakby Ci sie znudzil)...

Na zdjeciu nie widac, ale mysle ze pamietasz o tym by zrobic odstep pomiedzy skala a szybami...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer 3/4/5 wyglądają najbardziej naturalnie, pozostałe są odklejone od rzeczywistości osobiście też bym wybral konstrukcje numer 3, wydaje się lekka i ma spore możliwości co do ułożenia korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(3 i 5 ) mnie się podoba,ale to musi się też i Tobie podobać,przemyśleć ile będzie korali i jakie? Itd. :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Number 3 ;)

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3, 4 i 5. 1 to zwykła kupa gruzu. 2 i 6 nienaturalne i zbyt symetryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię takich pojedyńczych filarów, więc jak dla mnie 2 i 6 zupełnie odpadają. 1 nieco ciężka wizualnie i jak ktoś wyżej wspomniał kojarzy się trochę z gruzowiskiem.

Ze wszystkich powyższych najlepsze 3 i 4, ewentualnie 5.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 i 4. Co to za skała?

w 1 nie widać, czy pod skałą jest pusta przestrzeń. Jeśli tak, to jak zrobisz ze 2-3 odatkowe dziury to też może być ciekawie. Rybki tą opcję najbardziej polubią.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 i to z kilku powodów, przyzwoicie wygląda a równocześnie jest praktyczna. Z czasem i tak koralowce zasłaniają większość skały. Nie jestem mistrzem układania skały ale mam spore doświadczenie w upychaniu maksymalnej ilości koralowców na danej powierzchni. Niektóre konstrukcje może i ładne z czasem okazują się w tym aspekcie kompletnie nietrafione. Unikaj wszelkich słupów zwłaszcza jeśli planujesz sps-y.  Najwięcej sps-ów upchasz na konstrukcjach typu tarasowego które niekoniecznie super wyglądają  - trzeba tylko zadbać o dobrą cyrkulacje wody pod nimi. Chyba że nie idziesz na ilość.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 i 4

Jak Ty to ulorzyles do zdjęcia ze ci się to wszystko nie rozpadło ? Ile kg tu jest skały ?

 

... w sumie 5 też fajnie choć za duże gruzowisko po lewej trochę

 

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 albo 4

Pamiętaj że skała to platforma pod korale i w tym względzie powinna miec spora powierzchnie patrząc z góry. Im bedzie bardziej pionowa tym trudniej bedzie umocować korala (wiem mozna tez na pionowych kolumnach ale nie o to przeciez chodzi)

Druga rzecz jest jeszcze ważniejsza niz pierwsza. Skałę planujesz tak jak ma wyglądac w dojrzałym akwarium a nie tak jak ma wyglądac goła. Wczesniej czy pozniej skałę zasłonią korale więc dzisiaj uwzględniasz tylko ułożenie skały względem wygody obsługi i obsady. To czy dzisiaj wygląda schludnie czy nie - nie ma absolutnie znaczenia. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

układ 3 z obtrąceniem tego kikuta u góry dotykającego kartonu... (patrząc na zdjęcie lewa strona)  gdyż będzie problem przy czyszczeniu szyby.

czyli wygrywa skrajnie lewa strona ze zdjęcia 4 prawa strona i środek ze zdjęcia 3 :)

zgodnie z Bartka radą patrz na wygląd również z góry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer 4 jest dla mnie optymalny.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.