Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

@fOe @=Fresz= myślałem o tym... Może jeszcze wprowadzę taki plan w życie. Ale to raczej dylematy na nudne wieczory (być może zimowe, jeśli szanowna do nas zawita). Zawsze podobały mi się doły "schludnie" zbudowane. Nie wyobrażam sobie masy kabli i rurek na wierzchu, nieładu, warstwy osadu z soli, brudu itp. Nawet sprzęty staram się dobierać aby pasowały (pieniek twistmana, filtr przepływowy Ps i tropical creation, zbiorniki na bailinga, zbiornik dolewki też oklejony na biało). Kusi jeszcze wymiana pomp dozujacych (mam teraz stare mikony)ale to pieśń przyszłości. A ten z filmiku to piękne dzieło. Już kiedyś go widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień pełen wrażeń... Ale ogólnie 8h i nowy zbiornik stoi na swoim miejscu... 
Stary działając "na pół gwizdka" musi tak pociągnąć jeszcze ze 4dni... W tym czasie nowy zostanie umyty, zalany RODI, zasolony, no i w okolicach piątku przekładka życia... Będzie się działo... 
Mała fotorelacja z dzisiaj:
Rano/okolice południa/ wieczór...

IMG_20200113_100955.jpg

IMG_20200113_121955.jpg

IMG_20200113_170029.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, kolejny krok do przodu. Jest różnica w wielkości, na kilka lat wystarczy...

21 minut temu, dadario napisał:

W tym czasie nowy zostanie umyty, zalany RODI, zasolony, no i w okolicach piątku przekładka życia...

Planujesz do świeżej solanki...:ph34r:


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 nie do końca do nowej... Plan mam taki, aby pozwolić się wymieszać świeżej solance z wodą z mniejszego akwarium... Myślę, że dzięki temu szok dla korali i ryb będzie mniejszy. Nie widzę sensu, na "ożywianie" świeżej wody gdy obok stoi 250L starej solanki i kilka litrów dojrzałego złoża biologicznego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario

no i stało się już jest,  miło  popatrzeć, teraz jeszcze mała  przesiadka :D

Czekamy na wieści z pola walki..dobrze się robi w nocy cisza spokoj:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, dadario napisał:

Plan mam taki, aby pozwolić się wymieszać świeżej solance z wodą z mniejszego akwarium..

To znaczy, że chcesz spiąć dwa akwaria w jeden obieg. Tak? 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kilkanaście godzin... Aby parametry wody się wyrównał i ustabilizowały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda rodi zdecydowanie za powoli kapie... Dlatego mój zestaw powiększył się o dodatkową membranę. Została wpięta na wyjściu zużytej wody z pierwszej membrany. Wszystko zgodnie z zaleceniami brs.com. No i rzeczywiście, uzysk zwiększył się raz tyle, tds za membranami delikatnie się podniósł(z 2 do 3) a odcieku jakiś nie przybyło... 

W zbiorniku kisi się już około 200l wody... Niestety, przekładka dopiero w przyszłym tygodniu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pompę podnosząca ciśnienie?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elesperomam, ale nie używam... W instalacji mam ustawione ciśnienie na 3,5atm. Pompa włącza się gdy ciśnienie spada poniżej 3atm. Więc chodzi tylko gdy ktoś używa wody w domu. Bez sensu, bo rodi przygotowuję gdy wszyscy śpią... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podnosi do 5 i woda leci fajnie, 2 x 100gpd i w godzinę robię między 20 a 25l. Zależy od temperatury wody.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety kupiłem meduze 75 z popularnego sklepu z sprzętem do osmozy. Jest to pakiet, gdzie nie ma możliwości regulacji ciśnienia bez zrywania gwarancji, więc jej po prostu nie używam... 

Mi teraz beczkę 80l napełnia w około 4,5h, ale odpadu mam połowę mniej niż wcześniej... Wydaje mi się, że opłacalny interes. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma dramatu. Mi odpad wychodzi 1:1. Właśnie przy dwóch membranach. Opłaca się.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stało się. Akwarium 210DOT przestało istnieć. W jego miejsce stanął KLOC.
Ja oblewam, aby silikon dobrze trzymał... 
Z kronikarskiego obowiązku:
-zapomniałem akwarium dosunąć do ściany (było odsunięte na czas testów hydrauliki i już tak zostanie)
-hydraulika szczelna, poza obieg nie kapnęła nawet kropla
- AF Stone Fix to bajka, kolejny raz powiem, że nigdy mi lepiej skały nie kleiło
- Grotech classic to porażka. Szybko twardnieje, jednak "szklista" powłoczka z zewnątrz kaleczy palce a sam klej niemiłosiernie brudzi łapy
- ogólnie klejenie czymkolwiek czegokolwiek w zbiorniku dla mnie to porażka
- Maxspect z swoimi lampami i pompami robi robotę. Zwłaszcza w połączeniu z sterowaniem z komórki
- niemożliwe jak bardzo śmierdzi zlikwidowany zbiornik, do jutra bym nie wytrzymał (czas na mycie) z nim w domu więc mimo mieszanych uczyć stare akwarium wylądowało na tarasie
-patrzę i nie wierzę ile mnie jeszcze czeka pracy aby to jakoś uprzątnąć... 

@Beti przenieś proszę temat do odpowiedniego działu. 
 

IMG_20200121_193335.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda,  życzę delikatnego dojrzewania;)

Temat przeniesiony, dział  "nasze akwaria"

Pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz cierpliwość to wielka cnota akwarystów morskich. 8 stycznia dojechało do Ciebie szkiełko. Było gotowe już wcześniej ale Przemek nie chciał wysyłać w okresie świątecznym. Nie kłamałem. Teraz tylko trzymać kciuki aby dojrzewanie przebiegło króciutko i aby plagi Cię omijały.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem łagodnego dojrzewanie życzę...wygląda zawodowo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

- AF Stone Fix to bajka, kolejny raz powiem, że nigdy mi lepiej skały nie kleiło
- Grotech classic to porażka. Szybko twardnieje, jednak "szklista" powłoczka z zewnątrz kaleczy palce a sam klej niemiłosiernie brudzi łapy
- ogólnie klejenie czymkolwiek czegokolwiek w zbiorniku dla mnie to porażka

Potwierdzam, AF stone fix to super klej do skały.

Ale Grotech? Najlepszy klej do klejenia większych kolonii. W instrukcji jest, żeby kleić zagniatać mokrymi rękoma, wtedy klei się do siebie a nie do rąk i w ogóle ich nie brudzi. Aczkolwiek nieco śmierdzą chemią i trzeba je dobrze umyć. Ja go rozrabiam, zostawiam na 5 minut i wtedy kleję. Jak dla mnie rewelacja.

Parfixa próbowałeś? To super klej do klejenia mniejszych rzeczy pod wodą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja likwidowalam 360 i po odessaniu wody nie miałam poczucia, że mi coś niesamowicie śmierdzi. Zapach jakiś tam oczywiście  był, ale bardzo delikatny dla mnie, jakby chodzić po plaży nad Bałtykiem, gdzie na piachu leżą jakieś wyrzucone na brzeg algi.  Zwyczajny "morski" zapach, zupełnie odległy od smrodu, a nie mam raczej problemów z węchem. Dużo bardziej czuje kilkudniowy urobek z odpieniacza podczas czyszczenia, ale też nie rejestrowalam tego, jako smród, ktory wykręca nos. Lekko czuć mułem dla mnie. Może jednak cos mam nie teges z węchem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz tylko czekać, aż KLOC się rozkręci. Trzymam kciuki:thumbup: Ciekawy jestem jak zareagują SPS-y na światło.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 ogólnie korale które trafiły do KLOCA nie były w dobrym stanie dlatego na dzień dobry raczej nastawiam się na jakieś straty... 
Co do światła: dla mnie niebo a ziemia pomiędzy Pandorą a rsx-ami, gdzie przewaga jest po stronie Maxspecta. 
Kolor pełniejszy, jaśniejszy z większym "nasyceniem", Pandora była trochę nijaka i relatywnie "ciemna". Dopiero 4x24w t5 dało pożądany efekt. 

Różnice w sterowaniu pomiędzy producentami to dopiero inna liga. PS jest trudny, zagmatwany i niezrozumiale upierdliwy, o problemach z połączeniem, koniecznym resetowaniem itp już nawet nie mówię. Maxspect intuicyjny program, wszechstronny, łatwy, dostępny dla każdego. proste suwaki, dosłownie 10minut treningu i z lampą robisz co chcesz. Malutki minus za wersję tylko smartfonową, jednak wolę suwaczki na większym ekranie. 
 

Dzisiaj sam zbiornik ma wolne od grzebania. Trochę posprzątałem, trochę poukładałem kable, sporo się gapiłem...
Część dolna na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Najgorzej część elektryczna, ale z racji kanapy mam do niej utrudniony dostęp... Musi na to przyjść dzień :-)

IMG_20200122_120110.jpg

IMG_20200122_120119.jpg

IMG_20200122_120053.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... Coś w zbiorniku się dzieje... To znaczy nie grzebię, nie dozuję nic poza bakteriami... Na świeże skały wylazły jakieś okrzemki, na szybach delikatny nalot i tyle... Ryby zdrowe, mam wrażenie, że szczęśliwsze niż w w mniejszym zbiorniku, korale nie grymaszą, wzrostów nie widać, ale nie oszukujmy się, ja ich na tym etapie nawet nie oczekuję.  Zdjęcia jakieś wstawię jutro... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie grzeb nic przynajmniej przez miesiąc. U mnie tez ryby wydawały się zadowolone z wielkiego basenu, ale ja mimo radosnego widoku ciągle bałam się ospy. Niestety, doczekałam się jej, chyba po kilku tygodniach. Znasz przebieg pozniejszej walki... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z delikatnym poślizgiem... Ogólnie na nowej skale okrzemki... Masa korali jeszcze na dnie, ale sukcesywnie zajmują własne miejsce na półeczkach. Muszę powiedzieć, że jestem więcej niż zadowolony... Fajnie to wyszło... Teraz jeszcze, doprowadzić, aby koralom było dobrze... 

IMG_20200127_185531.jpg

IMG_20200127_185546.jpg

IMG_20200127_185555.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.