Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Szymon, myślę że nawet 10 litrów na ogólnej pojemności twojego systemu nie powinno spowodować dużego skoku zasolenia, a jeśli to było poprzez swobodne odparowywanie, to korale nie powinny grymasić. Będzie dobrze. 

Co by tu, żeby ci poprawić humor. Hmmm....mam. Nie trzeba być na urlopie żeby coś pierdyknęło, doszedłem wreszcie co wprawia mi w rezonans cały sump i wszystkie w nim graty. Wirnik obiegówki mam do wymiany. Właśnie zamówiłem, a że to Red Dragon to zabolało mocno.:smile_dissapprove: Baw się dobrze na urlopie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista Jacku, Ty to potrafisz podnieść na duchu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w domu... 

Strat brak, parametry w normie... 

Mniejsze karmienie przez tydzień i pojawiło się Dino/cyjano na piasku. 

Niestety po4 i no3 niewykrywalne... Przytnę refugium, nakarmię po swojemu, przetrę szyby i walczymy dalej o dobro mieszkańców... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium hula... Nawet bardzo dobrze... Podmiany na bieżąco, suplementacji nie zmieniam (na razie), ogólnie sielanka co mi trochę na rękę bo czasy mamy niewesołe i wolnego mało.

Dla potomności zdjęcia z dzisiaj:

 

IMG_20200725_204941.jpg

IMG_20200725_205030 (1).jpg

IMG_20200725_205035_1-001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurka te palythoa się mnie podobają bardzo, ale jakoś się obawiam włożyć je do akwa... Głównie chodzi mi o rodzinę. I nie chciałbym, żeby się rozsiało po akwa, żeby nie musieć ich później usuwać


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, goclik napisał:

Kurka te palythoa się mnie podobają bardzo, ale jakoś się obawiam włożyć je do akwa... Głównie chodzi mi o rodzinę. I nie chciałbym, żeby się rozsiało po akwa, żeby nie musieć ich później usuwać

Wsadzaj i nie przejmuj się. Miałem identycznych całą kolonię jak pięść w 40 l, grzebałem i dłubałem w nich i nigdy żadnych problemów. Przyznaję są śliczne. Pozdr., tomko

 

P.s. Groźne są chyba takie w burych kolorach, coś pomiędzy żółtym a brązowym, które nota bene też miałem i też nic się nie działo.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@goclik polecam podejście zdroworozsądkowe....

A co do tej konkretnej koloni. Dostałem ten kawałek skały kilka lat temu zupełnie goły, wyciągnięty z sumpa, jeden z kilku na start pierwszego zbiornika. Po czasie pokazały się na nim kwiatuszki i tak wygląda dzisiaj. Niczego tam nie szczepiłem, wszystko wyrosło samo. Taki miły akcent...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pali... wyglądają na bezpieczne , przynajmniej posiadacze  nie pisali o incydentach mimo gmerania . Mnie i kilka osób załatwiły inne . 

ps: akwa  fajne  , zazdraszczam litrażu . Po przejściu z 80 na 220 to inny świat i widok . Nawet ryby inaczej sie zachowują  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedzielny poranek... Dzisiaj już będę musiał zrobić jakieś testy... Bo od 10dni rafa żyje własnym życiem... Karmienie i dolewka... Chociaż z Jonafish doszły ostatnio 3acany... 

IMG_20200802_101810.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa  kręci się:D. Jak dogadują się dwa Chrysusy?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 tylko jeden to Chrysus, drugi to bodianus bimaculatus. Żyją bez problemów... BB jedynie ściga żagiewkę, ale ta sprawnie mu ucieka... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to rośnie, a te szczepki z lewej? już nie znalazly miejsca :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti to właśnie trzy nowe sztuki... Do tej pory nie miałem szczęścia do acan, zwykle coś im nie pasowało. Teraz też niestety NO3 i PO4 ciągle bez zmian w kolorze testu. Ale zawsze dodatkowe zwierzaki więc kolejny powód żeby więcej karmić. Są jeszcze na podstawkach no i jak trochę się zaaklimatyzują znajdą swoje miejsce...  W końcu niestety trzeba będzie zorganizować wyprzedaż garażową, no i pozbyć się powtarzających się korali ze skały... Zawsze wtedy będzie powód do zakupu nowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że na kwarantannie czy jak to sanepid mówi "izolacji domowej" czasu jest sporo to dzisiaj był projekt sprzątanie sumpa i montaż reaktora przepływowego na złoże. 

Reaktor to Tropical Creation 4L, pompa zasilająca to DCP 3000, złoże to z koszyka siporax który jest ze mną już od dłuższego czasu.

Przy okazji posprzątałem prawą część sumpa, jedynie co to odpieniacza nie chciało mi się całego myć więc rura zarośnięta ale pompa czysta :-P 

Parametry w normie chociaż pH ciągle lekko poniżej 8. Dlatego chcę spróbować kalkwasser. Nawet wodorotlenek wapnia doszedł dzisiaj. Pompa perystaltyczna jedna jest nieużywana więc jutro zabawa :-P.  Zdjęcie jak wygląda teraz część sumpa.  

1597417063527.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duża ilość czasu wolnego pachnie problemami w baniaku... Napij się i pooglądaj, a nie grzebiesz... Było źle, ktoś z mieszkańców miał powody do marudzenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek zaraz problemami... Próba poprawy tego co jest. Spokojnie i metodycznie, zacznę od nasyconego roztworu podawanego 24 razy na dobę po 1ml. Zobaczymy po kilku dniach jak zmieni się Ca,kH czy pH. Jak nic się nie zmieni to zwiększę do 2ml na dawkę. No i tak aby pH nie spadało poniżej 8. Nie mam kalkmiksera więc CaOH2 będę rozpuszczał w 3L pojemniku. Więcej zabawy ale przy mieszaniu ballinga i tak za wiele to nie zmieni. 

A jeśli kiedyś dojdzie reaktor wapnia tym bardziej będzie łatwiej utrzymać odpowiednie pH. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

 

1597417063527.jpg

Te dwa czerwone zaworki to z niewidocznej strony mają gwint czy też są na wcisk? Jeśli na wycisk to jak są zamontowane w rurze? Na grubej warstwie taśmy teflonowej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 te dwa zaworki są wkręcane na gwint zewnętrzny 3/4cala. A wkręcane są na przejściówkę z rury 25mm na GW 3/4" (dział hydraulika/lock-line). Dla uszczelnienia jest taśma teflonowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, dadario napisał:

@Arek77 te dwa zaworki są wkręcane na gwint zewnętrzny 3/4cala. A wkręcane są na przejściówkę z rury 25mm na GW 3/4" (dział hydraulika/lock-line). Dla uszczelnienia jest taśma teflonowa. 

Czyli mają gwint... dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ta rura odpieniacza tak mocno zarosła algami?


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Ironista napisał:

A dlaczego ta rura odpieniacza tak mocno zarosła algami?

A bo białe takie nudne... A różowe takie na czasie... 

A tak poważnie: lampa z szczepkarium świeci trochę za wysoko i oświetla bok odpieniacza... Nie przeszkadza, ale wyczyścić kiedyś trzeba będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

@Arek77Dla uszczelnienia jest taśma teflonowa. 

Jak się ma teflon do solanki? Nie pozostawia w niej jakiegoś syfu? Pytam bo kilka osób odradzało mi użycie teflonu w zbiorniku. Jedna osoba nawet powiedziała że w przypadku oderwania jakiegoś kawałka, może pójść w obieg i potrafi zabić np rybę. A gdy ta padnie, fragment może się znowu dostać w toń i kolejna może paść. Już nie wiem w co wierzyć. A teflon wiele by pomógł przy przeróbkach w przyszłości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze podwiniesz to co ma się oderwać ? Teflon pozostaje w szczelinie pomiędzy rurką a złączką. Jeśli ryba potraktuje dryfujący (oderwany) kawałek taśmy jako pokarm to może się okazać dla niej zgubne. Ale z tego co wiem to sam w sobie teflon nie uwalnia do wody nic co mogło by zaszkodzić naszym podopiecznym.

Używałem "Taśma teflonowa do gazu Diamond duża" na żółtej szpuli. Nie zrywa się przy nawijaniu, mniejszej szpulki i innego producenta nie polecam, najczęściej się zrywały przy odwijaniu z rolki.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dla syna napisał:

Jak się ma teflon do solanki?

Ja mam teflonem zrobione uszczelnienie z wylotu pompy i jak na razie ryby żyją :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku że sanepid ma tylko 4dni spóźnienia z odwołaniem mojej kwarantanny to małe "podsumowanie" eksperymentu z wodorotlenkiem wapnia. Przy dozowaniu 48ml/dobę nasyconego roztworu brak zauważalnych zmian w pH/kH i Ca. Rano pH około 7,85 około 14 7,95 a wieczorem 8,05. Na szczęście rozrzut mały ale trochę jak dla mnie za nisko. 

Podbiję do 92ml/dobę i będę obserwował. Ale wydaje mi się, że dużych zmian nie będzie. 

Po sprzątaniu i wstawieniu filtra przepływowego lekki wysyp cyjano. Niestety dzieje się tak cały czas przy porządkach. Zerowe nutrienty nie są jednak dobre. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.