Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Przy dozowaniu NaOH łatwo można wpaść w taki diabelski krąg, bo podnosi PH na dwa sposoby. Po pierwsze  jako silna zasada ma wysokie PH a do tego bardzo łatwo łączy się z dwutlenkiem węgla powodując jego niedobory w akwarium co skutkuje spowolnieniem wzrostu glonów, makroglonów i koralowców które przecież potrzebują dwutlenku węgla.  Spowolniony wzrost powoduje zmniejszenie naturalnego wchłaniania tego gazu i w konsekwencji spadek PH więc lejesz coraz wodorotlenku sodu i koło się zamyka. Spróbuj utrzymywać poziomy żelaza, manganu i przede wszystkim potasu na odpowiednim poziomie, a problemy z PH powinny zniknąć same.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Marijo napisał:

Spróbuj utrzymywać poziomy żelaza, manganu i przede wszystkim potasu na odpowiednim poziomie, a problemy z PH powinny zniknąć same.

Myślisz, że braki właśnie tych pierwiastków mogą tak wpływać na pH??? Odpieniacz z powietrzem z zewnątrz mam, ruch powierzchni ciągły, szafka wentylowana mechanicznie, kH względnie na stałym poziomie 7,8 do 8,5, ryb mało, korali sporo a pH bez dozowania zasad w okolicach 7,6. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłem właśnie taką prawidłowość, że jak zaniedbam dozowanie tych pierwiastków to ph zaczyna mi spadać. Spróbuj zrobić ze dwie większe podmiany i uzupełnić poziomy potasu i żelaza, a zasady lej w niewielkich ilościach dopiero gdy ph spadnie poniżej 7,8 po to by nie zakłócać poziomu CO2 w akwarium. Odpieniacz też możesz uruchamiać tylko na noc w tym czasie. Myślę, że po dwóch tygodniach sytuacja powinna zacząć się poprawiać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marijo a masz refugium??? Być może pH zaczyna nam spadać bez tych pierwiastków ponieważ glony nie pobierają co2. Jak słusznie zauważył Jacek właśnie żelazo i potas są w dużej mierze potrzebne do budowy samego glona. 

@Słony leszcz dzięki za podpowiedź. Poszukam większej ilości informacji na ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam refugium i to 250 litrów, dlatego dozuję żelazo, potas i mangan. Kiedy dozuję te pierwiastki nie mam problemu z PH, wieczorem 8,3 i 8,2 rano. Takie małe wahania to chyba właśnie z powodu jego wielkości. Gdy skończy mi się potas w dozowniku PH zaczyna spadać. Ale trzeba też zadbać i inne mikro które potrzebne są koralom bo one również zużywają CO2 stąd moja sugestia o zrobieniu dwóch większych podmian aby uzupełnić te elementy. Pierwsze symptomy opisałeś w poście z końca sierpnia, że szyb nie musisz często czyścić. Moim zdaniem braki w mikroelementach powodują powolniejszy wzrost glonów i korali, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na CO2. Ja na przykład nie używam odpieniacza, ponieważ gdy pracuje powoduje to u mnie wzrost azotanów i fosforanów. Myślę, że jest to spowodowane tym, że przy włączonym odpieniaczu zaczyna brakować mikroelementów co spowolnia wzrost nutrienty nie są wykorzystywane, ale do tego oczywiście nie namawiam.

Odkopałem fajny post https://nano-reef.pl/forums/topic/63062-jak-rosnie-rafa-koralowa-artykul-dr-tima-wijgerde/

Edytowane przez Marijo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marijo dzięki za podzielenie się informacjami... Zobaczymy, braki uzupełniam, podmiany były... Czas pokaże czy poprawią się warunki w zbiorniku.

 

Zdjęcie w sumie warto też było by dodać dla potomności. Kolory na szczęście na żywo wyglądają lepiej niż na zdjęciach. 

1600944935882-001.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20201003_135458_compress51.thumb.jpg.c44e16f64b5d875331738abb3491e8a1.jpgJakoś tam się kręci... 

 

No i w tym miejscu miało być zdjęcie... Ale coś nie pykło... Może teraz??

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomko ja bym tam więcej rzeczy połamał... Tak o 1/3...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam masz sumpa z pompą obiegową położoną centralnie (taki szkic jest na początku wątku). Ponieważ mam podobne rozwiązanie (po lewej stronie od centralnie położonej pompy jest dsb z refugium, po prawej odpieniacz) zacząłem się zastanawiać jak wydajna powinna być pompa obiegowa. Ruch wody w akwarium oczywiście będzie taki sam niezależnie od tego, jaki układ mamy w sumpie, ale w samym sumpie przez jego lewą i prawą część przepływa tylko (zależnie od ustawienia) np. połowa wody. Zastanawiam się w związku z tym, czy taki układ nie wymaga pompy obiegowej o większej wydajności...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Trurl ja na środku mam pompę 6500l/h ustawiona na 90% oraz pompę 3000l/h skręconą na połowę zasilającą reaktor z siporaxem ustawiony w komorze odpieniacza. Większa część wody z góry(jakieś 70%) idzie przez refugium. Komora odpieniacza dostaje resztę ale dzięki pompie z reaktora przepływy przez obydwie komory się wyrównują. 

 

Ale jest też sprawa żeby się pochwalić. Zabawki kompletne, po weekendzie uruchamiam reaktor. Stanęło na Twistmanie z kolumną szlifującą, zasypie ARM, butli 2L (mam dwie takie na podmiany), zasilanie z pompy reaktora biomediów, elektrozawór odcinający CO2 w przypadku braku prądu. 

Plan aby wystartować bez sterownika pH, chociaż jak coś baza pod sterowanie gazem jest. Zasilanie miało być z pompy perystaltycznej ale niestety chwilowe covidowe braki na rynku uniemożliwiają mi ten zakup. Reaktor ma działać jako podstawa suplementacji, a "dobijanie" do potrzebnych wartości będzie się odbywać proszkami. Jak to wyjdzie w praniu zobaczymy... Na razie jestem dobrej myśli... 

IMG_20201015_115947_crop_34.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ruszyła atomówka... Kalkwaser musiał chwilowo wylecieć, poklei się reaktor to wróci... 
 

1603223159953.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.10.2020 o 22:18, dadario napisał:

No i ruszyła atomówka..

Atomówka atomówką, ale co tam z pH u Ciebie? Mnie to już aż nie chce się mierzyć... może to jest metoda?;-) Choć ostatnio kobiety poza domem, to siedzę w swetrze i wietrzę, i może nie jest tak źle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Atomówka atomówką, ale co tam z pH u Ciebie? Mnie to już aż nie chce się mierzyć... może to jest metoda?;-) Choć ostatnio kobiety poza domem, to siedzę w swetrze i wietrzę, i może nie jest tak źle...
Czyli przy wietrzeniu jakie wyniki? Ja pomimo że mam miernik do pomiaru stałego nie mierzę, dziwne heh ostatnio jak go uruchomiłem było 8,20.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz Po zredukowaniu ballinga lepiej. PH wzrosło do 7,9 rano (dzisiaj) około 8,05 wieczorem (wczoraj). Co mogło na to wpłynąć: brak ballinga, poprawa działania refugium (uzupełnienie niedoborów żelaza i potasu oraz dostarczenie dodatkowego CO2 z reaktora), chociaż wietrzenie też mogło się poprawić (nowy rodzinny nabytek powoduje, że dogrzewam w domu trochę bardziej kominkiem, a że szybko się robi gorąco to okna są na dłużej otwierane).

Ogólnie przy aktualnym podawaniu kalkawasser (zupełnie bezproblemowym dzięki reaktorowi DIY) i wynikach w zbiorniku nie zamierzam walczyć o dużo wyższe wartości. Ale kontrola i tak będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

nowy rodzinny nabytek

Gratuluję:-)

Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Czyli przy wietrzeniu jakie wyniki?

Wyniki takie, że wszystko ładnie wygląda:-) Na ph-metr nie mam dziś siły, nich ten wieczór pozostanie przyjemny;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mała aktualizacja???

No a więc. Przesiadka na reaktor to była jedna z lepszych dokonanych zmian w zbiorniku w ostatnim czasie. Korale zauważalnie przyśpieszyły, kolory się poprawiły. A całość kosztuje mnie mniej zachodu niż przy proszkach. Dodatkowo zauważam, że mógłbym mniej kontrolować zbiornik testami (zmiany są niewielkie w ciągu tygodnia) ale jeszcze brak zaufania do reaktora mnie przed tym delikatnie blokuje. 

Delikatne podsumowanie:
suplementacja oparta na reaktorze, dodatkowo 48ml ballinga z FM Trace plus 8ml żelaza Af/1L, 12ml Kalium AF/1L, 10ml Strontu Af/1L.  CIągle idzie również kalkwasser przez reaktor DIY. 
Eksport przez odpieniacz oraz refugium (około 250g glonów spaghetti wywalam tygodniowo).
Karmienie mrożonki około 3kostek różnych codziennie, dodatkowo szczypta suchego peletu, plus raz w tygodniu aminokwasy kilka kropli. 

Testy: Ca 430, kH 7,0 (tydz temu 7,4) Mg 1300

Podmiany około 60L co 10dni na soli FM

No i rozpoczynam proces pozbywania się korali tak więc obserwować targowisko. 

1606932458943.jpg

1606932458940-001.jpg

1606932458935.jpg

PS: Kolorów korali to ja nie potrafię oddać. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dadario napisał:

No i rozpoczynam proces pozbywania się korali

Czyli jednak patyki... ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Czyli jednak patyki... ;)

Nie do końca... Sporo okazów się powtarza po prostu. A nawet coś co pół roku było "odłamanym fragmentem" teraz tworzy niezłą kolonię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik się kręci...  Parametry w normie, chociaż delikatnie muszę podkręcić reaktor bo kH spadło... Ale narzekać nie mogę... Doszły dwie euphylie, delikatnie przearanżowałem wnętrze... No i mam trzy nowe pseudoanthiasy... Zbiornik kręci się spokojnie swoim własnym życiem, a ja staram się mu nie przeszkadzać.  Ty razem zdjęcia z trochę innej perspektywy...

1607632994550.jpg

1607632994553.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci to rośnie, bardzo ładne kolorki :clap:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2020 o 21:34, dadario napisał:

A nawet coś co pół roku było "odłamanym fragmentem" teraz tworzy niezłą kolonię. 

Ładnie rośnie:clapping. Chyba czas na zmianę na koralowce wolniej rosnące, np. jakieś acropory z Australii. Mniej problemów z cięciem co pół roku;).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa. 

@norbi2222 na takie cukierki to jakoś ochoty nie mam. Na razie chciałbym pozbyć się tych okazów co się powielają, w ich miejsce wsadzić jakieś inne wariacje kolorystyczne. Faktem jest, że reaktor znacznie mi ułatwił robotę. Kolory się poprawiły, parametry jakoś też, ogólnie korale wyglądają na zadowolone. Więc powoli czas nadchodzi żeby coś spier....ć. W każdym razie gdybyś miał coś do pozbycia się to daj znać B)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.