Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby w życiu nie było za nudno. Wydłubałem sobie belki LED. Powód: Jak zwykle to bywa WIECEJ ŚWIATŁA!!!!

W sumie około 70W niebieskiego światła w różnych zakresach fali. Początkowo przez 2h. W planach do 5h. 

Efekt wizualny WOW. Zobaczymy jak korale zareagują. 

Być może będzie jeszcze jeden taki zestaw, materiały na wszelki wypadków kupiłem z zapasem. 

Dalej niestety czeka mnie rewolucja w zbiorniku. Ale na to przyjdzie w końcu czas...

Zdjęcie tylko pod LED DIY bar.

IMG_20210402_185001_compress34.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak korale powiedzą "człowieku, daj pospać wreszcie" to będzie znaczyło że jest za dużo.:D


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista tylko kiedy ten moment nastąpi?

Aktualnie świecę w szczycie przez 2h z mocą 370w. Będzie 5h. Tylko ledy. Pewien akwarysta z krwi i kości powiedział mi że 300w to szału nie ma. Proste twardziele żyją i mają się dobrze...  Na bardziej wymagające przyjdzie jeszcze czas. 

Gdzie jest granica pomiędzy świeceniem już tylko dla świecenia a ilością światła potrzebną dla korali? W którym momencie dołożenie światła przestanie przynosić zauważalne efekty a zwiększy tylko rachunki za prąd ( na szczęście jak do tej pory prąd mam darmowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak masz darmowy prąd to bym się nie zastanawiał tylko dał hqi i do tego niebieskie ledy. Nie nadążysz z wycinaniem koralowców i suplementowaniem.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz= widzę, że troszkę nie rozumiesz idei. Nie ma sensu świecenie dla samego świecenia. Gdzie jest granica pomiędzy zdrowym koralem a pędzony na sterydach potworem przyrastającym 10cm na miesiąc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie większe zmiany przed przymusowym "urlopem" od zbiornika. 

Wyczyszczony reaktor (jakieś 5cm mułu na dnie wiadra zostało, no i zmieścił się cały pojemnik nowego wkładu), podmiana wody 50L no i nowy zbiornik dolewki. Z prawie 20L przesiadka na 42L. Więc zamiast co 3-4dni dolewać wodę będę to mógł robić minimum co tydzień. Dla mnie bomba. 
W głównym wiele się nie zmienia, korali nowych nie przybywa, rośnie to co jest. Z suplementacji podjąłem decyzję o zwiększeniu karmienia dla korali. Wpadł dozowany przez pompę fitożel oraz manualnie (z racji konieczności trzymania w lodówce) Red Sea AB+. Mam nadzieję, że dzięki temu troszkę LPSy poprawią swoją kondycję bo niestety widać po nich lekkie oznaki głodowania.  Nowe światło chyba zadziałało ponieważ aby utrzymać parametry w normie musiałem podkręcać reaktor, aczkolwiek o ile dokładnie to nie wiem... Nie mierzę ilości odcieku. Światełko teraz świeci 4H w szczycie. 

 

IMG_20210427_192441_compress87.jpg

IMG_20210427_150408_compress28.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ja cię, ale czysto.:o:o:D


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista hmmm czysto bo chwilę przed zdjęciem zakończyłem porządki w tej strefie szafki. Jedynie co to kablologia mnie przeraża. 

Szkoda że góra dalej przypomina mi gruzowisko. Masa korali wzajemnie się parzy, widać trupy i martwe części... Największe straty powodują Galaxea i platygyra. Potrafią na 20cm wywalić polipy i zabijać... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario, a co takiego kolega ma w planie :) 

Mi dziś przychodzi L :D 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadariomożesz wrzucić fotkę swojej platygyry? U mnie one wysuwają polipy max pół cm.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT na pewno się pochwalę. Jeszcze przyjdzie na to czas. Ogólnie, żeby podkręcić trochę atmosferę to napiszę, że przygotowania do zmiany aranżacji ruszyły. 

Gdyby ktoś był zainteresowany to śledzić targowisko, pokaże się tam skala na sprzedaż. 

Z aktualności. Reaktor super sprawa jednak wymaga regulacji, a że ponad tydzień byłem odcięty od akwarium to i kH spadło do 4,8. Teraz już tydzień podnoszę i mamy 7. Vortechy bajka. Bezgłośne, bezproblemowe, czyszczenie zajmuje 5minut(nie liczę czasu gdy moczyły się w wodzie z kwaskiem cytrynowym)

Parametry ciągle zbyt niskie, to znaczy PO4 i NO3 niewykrywalne, ale zwiększyłem ilości papu dla korali i widać poprawę. Aktualnej pod koralowce idzie fito w żelu z pompy, Red sea ab+, coral snow, phyto mix i cheatogrow z ręki. Suplementacja K, Fe i Sr oczywiście pod refugium również. Odpieniacz wyłącza się od 17do 2w nocy. 

@katani mam dwie. Niebieska wypuszcza parzydełka na 20cm, zielona na kilka. Z zabójczych mam jeszcze Galaxea która też potrafi w sporym promieniu zabić inne korale. 

IMG_20210517_114647_compress41.jpg

IMG_20210517_114634_compress45.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą pierwsząteż mam. I im dalej w las, tym bardziej jestem pewny, że to nie jest platygyra. To drugie 100% platygyra.

Skąd takie przeświadczenie? Platygyry się nie parzą nawzajem. A u mnie jeden ten koral parzy platygyrę.

Moja fotka poniżej. Z przodu i prawej niby platygyra (bardziej mi to teraz przypomina jakis gatunek favites), z tyły spalona platygyra (słabiej widać).

51184676411_e6f500e4bb_b.jpg

 

Ładna ta twoja. jakbys kiedyś fragował to pamiętaj o mnie.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani stawiam że pierwszy od lewej na Twoim zdjęciu to jakaś favia. Polip bardziej płaski, bez zaznaczonych beleczek po obwodzie. Dodatkowo raczej cienko oblewa skałę, a platygyry raczej wolą swój grubszy szkielet.  U mnie zielona platygyra usmażyła podobną favie.

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

@katani stawiam że pierwszy od lewej na Twoim zdjęciu to jakaś favia. Polip bardziej płaski, bez zaznaczonych beleczek po obwodzie. Dodatkowo raczej cienko oblewa skałę, a platygyry raczej wolą swój grubszy szkielet.  U mnie zielona platygyra usmażyła podobną favie.

Favia na pewno nie. Te dwa na na pierwszym planie to u mnie bankowo nie jest platygrya, i na 99.99% to nie jest favia. Favia każdy polip ma osobną granicę. Favites polipy się zrastają i nja na 90% obstawiam, że to favites.

Ten jest dość podobny do moich:

http://www.coralsoftheworld.org/species_factsheets/species_factsheet_summary/favites-russelli/

Chociaż ta też dosyć podobna. 

http://www.coralsoftheworld.org/species_factsheets/species_factsheet_summary/platygyra-verweyi/

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale była cisza w temacie... Kolano wraca do normy więc zaczynamy się bawić. Pierwszy etap prac. Wysprzątanie i przygotowanie komory sumpa pod szczepkownie. Zgodnie z zasadą albo grubo albo wcale nad około 50l komorą zawisnęła zmodyfikowana chinka 165w w teorii. Modyfikacje polegały na wymianie diod na szersze spektrum od 420nm do 480nm, wywaleniu czerwonego a dodaniu ciepłego białego. Filtr na złoże biologiczne musiał stanąć nad sumpem ale ogólnie jakoś to wygląda. 

Dodatkowo zmodyfikowałem a w zasadzie naprawiłem reaktor wapnia. Wymiana całej pompy aquabee na nową spowodowała spadek głośności o 8dB w odległości 50cm od reaktora i może w liczbach to nie dużo ale różnica jest kolosalna. A stara pompa pozostaje jako zapas. W reaktorze i w odpieniaczu mam ten sam model więc jak coś to tylko się zamieni, a i obieg awaryjnie pociągnie... 

Na górze niestety pogrom. 2miesiace zapuściłem zbiornik co odbiło się na kondycji dużych kolonii. Niby łatwe spsy a w zasadzie wszystkie podwinęły tkankę od dołu. Ale spokojnie... To się zatenteguje jeszcze...

IMG_20210711_170951_compress13.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.07.2021 o 16:42, dadario napisał:

To się zatenteguje jeszcze...

Jak tam zatentegowywanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek na ten moment się tenteguje ale w głowie... Ogólnie zbiornik cieszy, w miarę wszystko wygląda, martwe szkielety trochę straszą ale przyjdzie czas na wyciąganie. Niestey, to co zepsułem przez zaniedbanie zbiornika na wiosnę to muszę wziąć na klatę. Nowa "skała" czeka, kleje mam w zapasie, tylko wody narobić i do dzieła. Tylko praca, dom i dzieci nie pozwalają na szaleństwo. 

 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaką skałę będziesz kleił?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB nie chcę nic mówić jeszcze. Ale skałą będzie to ciężko nazwać. Pełny syntetyk... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiaderko gruzu mniej...

Aż żal będzie robić rewolucję w środku... 

Ps. Tylko jedna szyba wyczyszczona...

IMG_20210922_204604_compress93.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam gruz na piasku, bo jeden nowy akwarysta pojawi się lokalnie, a że się kiedyś elegancko zachował, to dostanie "wiadro gruzu" gratis ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wywaliłem martwe szkielety. Trafią do reaktora... Zobaczymy co z tego wyjdzie... Za to w szczepkarium robi się tłoczno... Ale fajnie jak tak patrzę jak to rośnie...

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde... Glony w refugium tak porosły że przytkało mi przepływ przez sumpa... A lampka ma tylko 9w... Wiaderko glonów za free jak ktoś chce... 

IMG_20211011_100506_compress28.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.