Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Że zapytam . 

A jak tam skała , ujdzie ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Że zapytam . 

A jak tam skała , ujdzie ? 

 

Ło Panie... Bida że aż piszczy... Jałowa jak pole Józka, te nad rzyczką, bez glonów, porów, nic yno korale sie trzymają i ryby chowają... A lekko tako, że skałą to ciężko nazywać, toż jak wydmuszka takie... W środku jeno wjater wieje (znaczy woda bom to do akwarjum na próbe wsadził) A drogie niemożebnie... Ledwo mi pindzyji starczyło... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fOe to nie skała... Żywiczna wydmuszka z zewnątrz wzorowana na bryłę naturalnej skały... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dadario napisał:

Jedno jest naprawdę ważne... Zbiornik cieszy...

O to to panie, o to to...


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dadario napisał:

@fOe to nie skała... Żywiczna wydmuszka z zewnątrz wzorowana na bryłę naturalnej skały... 

Poka jak to wyglada poza woda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dadario napisał:

@fOe to nie skała... Żywiczna wydmuszka z zewnątrz wzorowana na bryłę naturalnej skały... 

Skąd Szymon pomysł na taki wynalazek?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, norbi2222 napisał:

Skąd Szymon pomysł na taki wynalazek?

A co teraz nie jest "wynalazkiem " w tym temacie  ? 

Kwestia biologii i się :scooter:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Skąd Szymon pomysł na taki wynalazek?

Nie będę ukrywał, że jest to wynik rozmów i rozważań z Danielem. Ogólnie moim zdaniem skała w związku z rozwojem systemów podtrzymujących życie traci na swoim biologicznym znaczeniu. Jeśli ma być tylko podstawą pod korale to kierowałem się wyglądem i funkcjonalnością. Ogólnie jest ładna, neutralna, ma miejsca pod korale tak rozmieszczone, że nie zacieniają się a dodatkowo w łatwy sposób można je wyciągnąć. Dodatkowo jej objętość pozwala na zwiększenie ilości wody w obiegu. W razie potrzeby bez problemów można wykonać pełną sterylizację. Brak miejsc "niedostępnych" zmniejsza ryzyku osadzania się detrytusu. 

Biologiczną część systemu mam w sumpie, siporax, refugium jak do tej pory wystarczają do utrzymania nutrientów w ryzach. 

Jak do tej pory bez efektów dojrzewalnia, w jednym miejscu małe ognisko cyjano, ale po takim zamieszaniu w zbiorniku nie dziwi mnie to. 

Jeśli porównam plusy z ceną to wydało mi się to naprawdę wartym uwagi eksperymentem. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten pomysł. Gdybym rok temu miał dzisiejszą wiedzę, też zrobiłbym taką pustą skorupę. Podejrzewam, że biologia tej wydmuszki wcale nie działa gorzej od marco rocks albo innych betonowych wynalazków. 
Pewnie jest więcej przy tym roboty, niż przy klejeniu skał wapiennych, ale to kwestia podejścia do tematu i poświeceniu kilka dni, albo tygodni :huh: więcej

Nie zdziwię się, jak za kilka lat temat nie będzie wzbudzał kontrowersji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Raff 2020 napisał:

Nie zdziwię się, jak za kilka lat temat nie będzie wzbudzał kontrowersji

Po przeczytaniu kilku tematów AnT i innych nie wzbudza to żadnych kontrowersji :D . Taki standard się robi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ariel napisał:

Po przeczytaniu kilku tematów AnT i innych nie wzbudza to żadnych kontrowersji :D . Taki standard się robi 

Standardem będzie, jak przynajmniej 3 ostatnie zbiorniki powstaną tu na forum z epoksydu. Pod rząd :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Raff 2020 napisał:

Standardem będzie, jak przynajmniej 3 ostatnie zbiorniki powstaną tu na forum z epoksydu. Pod rząd :)

Szkło , żywica , jeden kijek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dadario napisał:

Nie będę ukrywał, że jest to wynik rozmów i rozważań z Danielem. Ogólnie moim zdaniem skała w związku z rozwojem systemów podtrzymujących życie traci na swoim biologicznym znaczeniu. Jeśli ma być tylko podstawą pod korale to kierowałem się wyglądem i funkcjonalnością. Ogólnie jest ładna, neutralna, ma miejsca pod korale tak rozmieszczone, że nie zacieniają się a dodatkowo w łatwy sposób można je wyciągnąć. Dodatkowo jej objętość pozwala na zwiększenie ilości wody w obiegu. W razie potrzeby bez problemów można wykonać pełną sterylizację. Brak miejsc "niedostępnych" zmniejsza ryzyku osadzania się detrytusu. 

Biologiczną część systemu mam w sumpie, siporax, refugium jak do tej pory wystarczają do utrzymania nutrientów w ryzach. 

Jak do tej pory bez efektów dojrzewalnia, w jednym miejscu małe ognisko cyjano, ale po takim zamieszaniu w zbiorniku nie dziwi mnie to. 

Jeśli porównam plusy z ceną to wydało mi się to naprawdę wartym uwagi eksperymentem. 

 

Myślę, że to podejście ma sporo plusów. Jak się patrzy na Amerykę (projekt akwarium), to działa, nawet przy sporej obsadzie w zbiorniku. Jednak jakoś ja wolę skałę...może zbyt duża ze mnie konserwa.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Pewnie jest więcej przy tym roboty, niż przy klejeniu skał wapiennych

Są to gotowe moduły sprzedawane do niedawna w jednym z sklepów. Oprócz opłukania nie zrobiłem niczego więcej.

@norbi2222 nie taka konserwa skoro akry trzymasz pod ledem :clowningNo i z sukcesami to już w ogóle... Ot po prostu inna ścieżka prowadząca do tego samego celu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, dadario napisał:
12 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Pewnie jest więcej przy tym roboty, niż przy klejeniu skał wapiennych

Są to gotowe moduły sprzedawane do niedawna w jednym z sklepów. Oprócz opłukania nie zrobiłem niczego więcej

Mi już przeleciała przez głowę myśl, że można taki moduł odlać samemu :googleye. Robiłem coś podobnego w słodkim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon :D  - posłuchaj tekstu piosenki . 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Raff 2020 napisał:

3 ostatnie zbiorniki powstaną tu na forum z epoksydu. Pod rząd

nie podpuszczaj.... moje moduły czekają na parapecie...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

nie podpuszczaj.... moje moduły czekają na parapecie...

:ph34r: moje powoli się robią.

Dawaj foty w nowym temacieB)

Żeby, tylko to za daleko nie poszło.

Dziś wysłałem @AnT  owi pomysł na krok dalej ;)

784A8A85-5524-4C65-9E03-9C5B1A16FA2F.jpeg.9c6a5f95661c8e86ff147eb2c0ab8b6a.jpeg

@dadario przepraszam :)

Już uciekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Raff 2020 napisał:

:ph34r: moje powoli się robią.

Dawaj foty w nowym temacieB)

Żeby, tylko to za daleko nie poszło.

Dziś wysłałem @AnT  owi pomysł na krok dalej ;)

784A8A85-5524-4C65-9E03-9C5B1A16FA2F.jpeg.9c6a5f95661c8e86ff147eb2c0ab8b6a.jpeg

@dadario przepraszam :)

Już uciekam

Podobne można było kupić pare lat temu . Raff mam żywą skałę tylko mało , również mam mało siporaxu . Ale mam dużo glonów i na nich system się opiera . Mimo to jest dużo problemów , światło dobrze rozłożone po baniaku ( punktowe było wcześniej i można ten badziew zapomnieć ) równomiernie rozłożone się sprawdza , nawet słabsze . Przy cyiano i wysokich azotanach o fosforanach , można się oprzeć o fito . Ale tu też zależy od bania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ariel napisał:

Podobne można było kupić pare lat temu . Raff mam żywą skałę tylko mało , również mam mało siporaxu . Ale mam dużo glonów i na nich system się opiera . Mimo to jest dużo problemów , światło dobrze rozłożone po baniaku ( punktowe było wcześniej i można ten badziew zapomnieć ) równomiernie rozłożone się sprawdza , nawet słabsze . Przy cyiano i wysokich azotanach o fosforanach , można się oprzeć o fito . Ale tu też zależy od bania.

Czyli każdy modli się o „Świetego grala” hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Nie popadajmy w skrajności, nie będzie sztucznych, plastikowych korali...

Co do zbiornika pod nowym światłem, wszystko idzie w najlepszym kierunku. A w związku z stałym monitorowaniem pH zamocowanym w zeszłym tygodniu mogę pochwalić się pewną obserwacją. Mam bardzo stabilne pH w zbiorniku. dobowe wachanie to około 0,1. Nie jest super wysokie (rano 7,95 wieczorem 8,05) jednak na ten moment nie powoduje to jakichś problemów więc tak zostanie.

Dla usystematyzowania o pH w zbiorniku dba: odpieniacz ciągnący z zewnątrz powietrze, refugium z odwróconym świeceniem względem zbiornika, szczepkarium z odwróconym świeceniem, Kalkwasser podający około 2,8L odcieku na dobę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba przydała by się jakaś aktualizacja. 

A więc... Zbiornik żyje... Pewnych problemów nie da się uniknąć. Gdzieś przez moje niedopatrzenie uciekło kH... Później za szybka korekcja i kolejny skok... Mniej więcej 2tyg temu kH min było 4,8... Kilka dni później 8,7... A teraz widać po części korali efekty... Delikatne ubytki tkanki od dołu... Nic strasznego, powiem szczerze, myślałem, że całe to zamieszanie z zmianą skały i lamp większym echem odbije się na koralach... 
Ciągle miejscami pojawia się cyjano, ciągle mam za dużo korali na piasku... Ale ogólnie jest lepiej niż gorzej. Lampy sprawują się świetnie, staram się nie "bawić kolorami", dobę świetlną też chyba już mam ustawioną... Zostaje jakieś 35% mocy lamp w zapasie... Czas pokaże czy to była dobra decyzja. 

Z planów na przyszłość... Zrobić porządek z elektryką (kable to masakra), usunąć szczepkarium (nie działa to tak jakbym chciał, ale muszę najpierw wyprzedać korale które tam mam)... Ogólnie zrobić małe sprzątanie sumpa z zbędnego sprzętu. Z racji niepowodzeń z chińską myślą techniczną czekam na hamerykańskie pompy dozujące... 

Z ryb chcę dodać jakąś babkę do piasku no i powoli zastanawiam się nad ekstradycją h.marginatusa... Duży jest i czasami lubi pogonić inne ryby ale przy tym jest niesamowicie piękny, śmiało mogę powiedzieć, że to najpiękniejsza ryba w moim zbiorniku, niestety, żadne zdjęcie tego nie odda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie było... 

Piasek, obecnie najbardziej drażniący mnie temat... Dużo w nim zanieczyszczeń w postaci kamyczków, małych złamanych szkieletów korali, pustych muszli po ślimakach... Niestety jest trochę za drobny i ciężko zaprowadzić z nim porządek. Wymiana???

Korale rosną w zasadzie bez większych problemów... Może kolory nie są fajne, ale ważne że rosną i wyglądają na dobre... 

Kalkwasser działa i obecnie nie zamienił bym tej metody... Wraz z reaktorem wapnia zapewniły mi stabilne pH i wszystkie makroelementy. 

Zdjęcia dla potomności...

IMG_20220320_154520_compress29.jpg

IMG_20220320_154538_compress52.jpg

IMG_20220320_154531_compress60.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.