Skocz do zawartości
dadario

KLOC czyli pół tony solanki... nie masz problemów załóż se zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, dadario napisał:

Może kolory nie są fajne, ale ważne że rosną i wyglądają na dobre... 

Ważne, że rosną i są zdrowe, kolory przyjdą z czasem...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, trzeba szukać oszczędności... 

 

 

 

 

 

 

 

Zlikwidowałem refugium i szczepkarium w sumpie.

Razem tam było około 100w przez 12h. W miejsce refugium przeniosłem kilka litrów złoża (siporax, @AnTowe kulki maxspecta, zalegające opakowanie pumeksu od AF). Zlikwidowałem też filtr przepływowy na złoże dzięki czemu pompę zasilającą ten filtr i reaktor mogłem skręcić na minimum. Zrobiło się czysto i przestronnie. W puste miejsce w sumpie wpadnie reaktor wapnia co da też możliwość uporządkowania części "dozującej". 

 

Czas pokaże czy była to dobra decyzja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam moduły ? Parametry przy nich ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dadario napisał:

Niestety, trzeba szukać oszczędności... 

 

 

 

 

 

 

 

Zlikwidowałem refugium i szczepkarium w sumpie.

Razem tam było około 100w przez 12h. W miejsce refugium przeniosłem kilka litrów złoża (siporax, @AnTowe kulki maxspecta, zalegające opakowanie pumeksu od AF). Zlikwidowałem też filtr przepływowy na złoże dzięki czemu pompę zasilającą ten filtr i reaktor mogłem skręcić na minimum. Zrobiło się czysto i przestronnie. W puste miejsce w sumpie wpadnie reaktor wapnia co da też możliwość uporządkowania części "dozującej". 

 

Czas pokaże czy była to dobra decyzja...

Będę obserwował. Ja bym musiał przerobić sump, żeby takie zmiany wprowadzić, ale glony ciągną i mikro i prąd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, AnT napisał:

Jak tam moduły ? Parametry przy nich ? 

 

Moduły niedostępne... A jeszcze jeden by się przydał... 

Jeśli niczego nie psuję to parametry są takie jak powinny być, przynajmniej te mierzone w domu... Ale po weekendzie wyślę icp (ostał mi się jeszcze jakiś). Chcę zobaczyć jak tam wygląda teraz "chemicznie" baniak. No i za miesiąc wyślę jeszcze raz. Myślę, że pozwoli mi to łatwiej ustawić zbiornik bez refugium. 

@katani to jest coś co już kilka razy powtarzałem. Udało mi się taki sump zrobić, że jak do tej pory niczego bym w nim nie zmieniał. Zobaczymy czy i jak długo taki stan rzeczy się utrzyma. 

Ps. Mam nadzieję że będziesz na zlocie bo mam dla Ciebie pletygyrę... Urwała mi się mała szczepka z "wargi" nad piaskiem... 

Co do zbiornika zapadła też jedna ważna i ciężka decyzja. Wargacze czyli h.marginatus i b.bimaculatus muszą wylecieć. Są za duże, zbyt terytorialne i agresywne wobec nowych mieszkańców (nie da rady z nimi wpuścić jakiejkolwiek innej ryby do zbiornika). H.chrysus sam wybrał życie poza zbiornikiem kilka tygodni temu... Znaleziony przez odkurzacz nie cieszył się zbytnio wolnością...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dadario napisał:

Ps. Mam nadzieję że będziesz na zlocie bo mam dla Ciebie pletygyrę... Urwała mi się mała szczepka z "wargi" nad piaskiem... 

Będę, pytanie, czy będzie jakiś zbiornik na swapy, platygyrę chętnie przygarnę, jak coś chcesz na wymianę to pisz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zorganizuję... Fakt, że lampy nie mam małej ale akwa 20l, grzałka i pompka jakaś się znajdzie i wystarczą na weekend... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dadario napisał:

Zbiornik zorganizuję... Fakt, że lampy nie mam małej ale akwa 20l, grzałka i pompka jakaś się znajdzie i wystarczą na weekend... 

Mały odpieniacz na kostkę by się przydał:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dadario napisał:

Zbiornik zorganizuję... Fakt, że lampy nie mam małej ale akwa 20l, grzałka i pompka jakaś się znajdzie i wystarczą na weekend... 

Na dwa dni to nawet lampy nie potrzebujesz. Możesz przy oknie postawić zbiornik. Na upartego to w wiaderku wytrzymają...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, norbi2222 napisał:

Na dwa dni to nawet lampy nie potrzebujesz. Możesz przy oknie postawić zbiornik. Na upartego to w wiaderku wytrzymają...

A sam se daj do wiadra :clowning.

To jest zlot , a nie  burek z kwiatkami :horse:

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, dadario napisał:

akwa 20l

Szymon mam dla Ciebie szczepkę 40cm^3 nie mam serca łamać...

@Arek77 @norbi2222 będziecie na zlocie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, chwialek napisał:

Szymon mam dla Ciebie szczepkę 40cm^3 nie mam serca łamać...

@Arek77 @norbi2222 będziecie na zlocie ?

Ja niestety nie :(. W tym roku to mam trochę za daleko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek nie ma problemu... a co to dokładnie?? 
 

tak z ciekawości... pomiary z dzisiaj...

Sal. 34pt
kH 6,4
Ca 390
Mg 1380,,[

pH 7,9 rano, 8,17 wieczorem. Tutaj widać wyłączenie refugium, spadek pH o około 0,15 i zwiększenie wahań dzień/noc.  Nie zwiększyłem na razie ilości podawanego KW (dalej idzie 3300ml/24h) ale zmieniłem stosunek podawanego w dzień i w nocy. Zobaczymy  co z tego wyjdzie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Echinophyllia lamellosa mi się tak rozbujała, rośnie i nie zamierza przestać... Jak chcesz to mogę ci przywieźć szczepkę lub całość...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija drugi tydzień bez refugium... No i szczerze mówiąc, nie myślałem że będzie tak dobrze. 

pH się ustabilizowało, tzn bez zwiększania dozowania nie spada poniżej 8,05, maks wieczorem to okolice 8,35. Z innych obserwacji, to przestało wywalać pyłem na szybach, oraz mam wrażenie, że korale pojaśniały. 

Przez ostatni czas zaliczyłem małą wpadkę z kH. Stary test zaniżał wyniki, ale przy okazji zlotu wyszło to na jaw, zmniejszyłem odciek z reaktora, kupiłem teścik i powoli schodzimy do okolic 8. (w szczycie wyszło 9,4). 

Ps. taka mała "elektryczna obserwacja'. Pobór prądu w nocy spadł z 0,6kWh na 0,4kWh. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Dadario czy prowadzisz jeszcze klocka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dadario, czy twoje akwarium jeszcze istnieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2022 o 15:56, chwialek napisał:

@Dadario ... żyjesz?

 

3 godziny temu, Alcoholik napisał:

Dadario, czy twoje akwarium jeszcze istnieje?

Tak... Żyję ja, żyje akwarium... Klocek ma się dobrze, nie mam aktualnych zdjęć, ale być może przez weekend coś uzupełnię w tej kwestii. 

Ogólnie zbiornik ma się dobrze, pewne moje błędy miały miejsce ale na szczęście bez tragedii. 

Teraz moją główną uwagę zaprzęga nowy projekt. Zastanawiam się czy relację umieszczać tutaj na forum, aczkolwiek być może dla potomnych to będzie dobra lekcja. Zdradzę tylko że powstaje 2m szkła...

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powodzenia z nowym projektem życzę. Fajnie by było  byś się dzielił info. o nim .

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2024 o 22:03, dadario napisał:

 

Tak... Żyję ja, żyje akwarium... Klocek ma się dobrze, nie mam aktualnych zdjęć, ale być może przez weekend coś uzupełnię w tej kwestii. 

Ogólnie zbiornik ma się dobrze, pewne moje błędy miały miejsce ale na szczęście bez tragedii. 

Teraz moją główną uwagę zaprzęga nowy projekt. Zastanawiam się czy relację umieszczać tutaj na forum, aczkolwiek być może dla potomnych to będzie dobra lekcja. Zdradzę tylko że powstaje 2m szkła...

Pewnie że wżucaj tu na forum zawsze ktoś coś podpatrzy, sam czasem sięgałem do twoich tematów, lecz ja wybrałem swoją drogę i idę sobie jak na razie nie podgórkę.

Życzę udanego projektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.