Skocz do zawartości
Bzyk002

Spływ do Sumpa / wentylacja szafki

Rekomendowane odpowiedzi

Tak szczerze przy tej długości rur jak na moje to nie ma znaczenia. Zaraz przyjdzie jakiś Mario i Ci powie żebyś zrobił tak jak on Ci powie. Ale ja bym wybrał najwygodniejszy dla mnie wariant ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kolanka i zawory dałbym jak najwyżej, by nie przeszkadzały. Unikaj kolanek 90 stopni. Dawaj łuki lub 2 x 45.

Zwykle pompa powinna być w miejscu zapewniającym możliwie pionowe połączenie ze zbiornikiem. Reszta tak, by obsługa była dla Ciebie możliwie najprostsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reefbos kolanka 90st czy 45st nie dają żadnej różnicy w wydajności, tym bardziej na powrocie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dadario napisał:

@Reefbos kolanka 90st czy 45st nie dają żadnej różnicy w wydajności, tym bardziej na powrocie. 

Poczytaj trochę teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Reefbos napisał:

Poczytaj trochę teorii.

Naprawdę uwierz mi, nie muszę. Dodatkowo poza teorią mam już trochę praktyki dlatego uwierz, nie ma różnicy w wydajności w naszych instalacjach przy kolanach 90 czy 45st. 

A jeśli wolisz aby ktoś inny Ci to potwierdził, to poszukaj na brstv (taki kanał na YouTube), sprawdzali to doświadczalnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dadario napisał:

... nie ma różnicy w wydajności w naszych instalacjach ...

No, to może ujmę to inaczej - teoretycznie jest, ale w naszych warunkach może nie być zauważalna. Tak jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reefboswięc nie ma różnicy w stosowaniu w akwarium kolanek 90 czy 45st. Więc stosowanie ich w innym celu niż wygoda/potrzeba przy prowadzeniu rurek mija się z celem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reefbos nawet teoretycznie nie ma znaczącego wpływu. Dopiero przy dużych prędkościach przepływu i dużych ciśnieniach zaczyna to mieć istotny wpływ. U nas to nie wystepuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@Reefbos kolanka 90st czy 45st nie dają żadnej różnicy w wydajności, tym bardziej na powrocie. 

Dokładnie tak jak mówisz. Kolanka nie mają absolutnie żadnego znaczenia jeśli chodzi o wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali przedmówcy. Zlew zrobiłbym na kolankach i zawór jak najwyżej by nie zabierał miejsca. Za to powrót z pompy jak najprościej w górę na giętkim przewodzie do rury by jak najmniej ograniczać przepływ wody i nie dławić tym pompy.

Wysłane z mojego BV9000Pro-F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Kolanka nie mają absolutnie żadnego znaczenia jeśli chodzi o wydajność.

bzdura... znaczenie mają - ale jest ono na tyle niskie iż można to pominąć przy projektowaniu normalnego sumpa pod akwarium 1 czy dwa kolanka przy pompowaniu 1,5 metra w górę znacząco nie wpłynie na wydajność, ale znaczenie mają... (o ile nie załamiemy rury XX razy)

To że znaczenie mają już kilka razy wałkowano na forum i nie twórzmy bredni.

@dadario jest też różnica pomiędzy łukiem, kolankiem, i załamaniem 45 st... ale jest ona pomijalna przy jednym czy 2 zagięciach, gdyż nie jest aż tak znacząca. Co nie pozwala napisać iż jej nie ma.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal, nie mają znaczenia. Dobór pompy, odległości na ssaniu, wysokość, to ma znaczenie. 

Umówmy się na poprawne nazywanie zagadnień no ludziom bzdury wkładacie a potem ktoś unika kolanek a i tak ma lipę. 

Z mojej strony eot, nie znam się, mam tylko kilkadziesiąt pomp na statku z tysiącami rur od 1/8" do 2 metrów średnicy i 10 różnych mediów przez nie przechodzi.

No już, idę sobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sie wydaje ze nie oto chodziło autorowi  , czy ma znaczenie kolanko  90 czy 45 . Bardziej bym sie zastanawiał czy pionowy spływ nie będzie za bardzo głośny itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziu - więc wiesz iż kolanka, zawijasy, esy i inne zakamarki mają znaczenie podczas doboru pompy... Im prostsza droga tym łatwiejszy przepływ - mniejsze opory.
Dlatego poprawnie nazywajmy zagadnienie mają znaczenie ale w przypadku instalacji 1,5 w górę 2-3 kolanka w bok (1-1,5m) i wydajności pomp jakie stosujemy można to pominąć, medium jakie tłoczymy też nie stanowi większego problemu przy przetłoczeniu.  Więc nie jest to powodem do przewymiarowywania pompy.
Bo czy przepływ spadnie o 0,01 litra na h w naszym przypadku nie ma wielkiego znaczenia i wiaderkiem tego nie zmierzymy.

I kto tu bzdury wkłada - sam sobie odpowiedz.
 

38 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Dobór pompy,

A do czego ją dobieramy - do systemu którym tłoczymy i do medium które przetłaczamy. To ma znaczenie.

PS. Temat dotyczy spływu i rewizji...

Wybrał bym opcję nr 1 a to dlatego -
1) zbiornik dolewki jest blisko pompy obiegowej. Bliska odległość pomiędzy czujnikami dolewki a pompą dolewki, dodatkowo bliskie uzupełnienie będzie miała pompa RODI. Kable od dolewki pójdą w jedną stronę ułatwi to ich zgrabne ogarnięcie i wyjmowanie podczas ewentualnego czyszczenia.
2) Rewizja może iść w pionie w dół nie musi iść do odpieniacza, dobrze jak dotkniesz nią chociażby tafli wody aby nie było dźwięków spadającej wody uderzającej o taflę sumpa... 
3) Spływ może iść do narożnika akwarium (za odpieniaczem) nie musi ograniczać ci miejsca przy jego wyjmowaniu. Zawór może być na górze w poziomie nie musi być w pionie. Rurę spływu zakończ wężem elastycznym tak aby wchodziła pod taflę wody (za odpieniaczem)
 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh gadał dziad do obrazu. 

No nic, bawcie się. Polecam poczytajcie o wydajności pompy vs przekrój i długość rury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie ma wiekszego znaczenie jak to zrobisz. Byle dla Ciebie bylo to wygodne i jak najmniej inwazyjne w użytkowaniu. Ja na spływie mam 7 kolan i na powrocie 7 kolan łącznie 90 i 45 st. i nie mam zadnego problemu. Panuje błoga cisza. Poza tym jak masz pompę z regulacja obrotów to masz pole do popisu podczas ustawiania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje! Ogólnie chodziło mi o to czy jest jakaś wielka różnica jak będą kolanka cz nie ale jak mówicie że jest ale znikoma to zrobie jak mi wygodniej i z tego co mam pod ręką. A wyszło to tak. 

IMG_20190914_154942.thumb.jpg.d7856ca8f418287cb8fd6e61e5587967.jpg

I tu jeszcze jedna sprawa czy macie poklejone wszystkie kolanka? Bo tak sobie myślę że miejsca zaznaczone na żółto sklej a na czerwono złożę np. Na Teflonie. Jak macie u siebie? Wszystko na kleju? 

Kolejna sprawa jak wysoko ma być sitko spływu w kominie? Komin ma wysokość 45cm plus grzebien. Sitka też nie będę kleić. 

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko mam na teflonie. Poprostu owijasz koniec rury ciasno teflonem i na ,,chama'' wciskasz do kolanka tak żeby mocno trzymało. Dobre rozwiązanie bo nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie potrzeba coś przerobić :D. I jak nie będziesz kleił to możesz dać chociaż 2 uchwyty na te rury które są w poziomie za odpieniaczem. Tak na wszelki wypadek.

Edytowane przez MichalCz
zapomniałem o jednej rzeczy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z innej strony. Co z wentylacją. Tył cały zabudowany. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sitko spływu od dna komina i tak wychodzi jaka jest jego długość na tyle jest w górę. Co do grzebienia to nie klejony by można było wyciągać do czyszczenia. Rury ja mam poklejone w części sumpa a to co wychodzi do akwa z komina na wcisk, bo zawsze można przeczyścić jak sitko spływu, czy jak widzę u Ciebie lock- line.

Wysłane z mojego BV9000Pro-F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawellb nad wentylacją muszę jeszcze pomyśleć, ale plan jest taki że wytne z tyłu kilka otworów i do jednego dam wentylator Arctic F14 który bedzie tłoczył powietrze do środka.

A jak to jest z przelotami, wystarczy tylko je mocno skręcić? Gdzieś czytałem że ktoś dodatkowo smarował je silikonem. 

O takich mowa. 

Screenshot_20190915_232657.thumb.jpg.c7f405213656a7a9c15c911fbc89c740.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory daj większe. W szafce tworzy się dużą wilgoć. Jeśli chodzi o ten przelot to niczym nie smaruj. Po dokładnym dokręceniu śrubunku uszczelka musi trzymać ;). Pamiętaj by po złożeniu wszystkiego zalać próbnie system, włączyć pompy i niech się to podkręci z dwa trzy dni. Kilka razy wyłącz pompę obiegową. Sprawdzisz jak działa obieg i szczelność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawellb jak ty masz rozwiązaną wentylacje? I ile masz odsuniętą szafkę od ściany? Wystarczy na 1cm?


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.