Skocz do zawartości
fannadil

Płukanie mediów, kaskad itp.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak chcecie przepłukać kaskadę i koszyki, bądź inne media z sumpa jak to robicie?

  • woda z prosto z kranu na "chama" np. ze słuchawki?
  • delikatne płukanie w RO?
  • płukanie w solance np z tego co się zlało z akwarium?
  • inaczej jak?

bo tak sobie myślę że płukanie dwoma pierwszymi metodami to może być dość duży szok osmotyczny dla organizmów zamieszkujących to i owo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kaskadę a w niej tylko life bio fill bez gąbek żadnych i waty.  Płucze tylko w wodzie z podmiany. Wsypuje kamienie do sita plastykowego takiego jak do odcedzania makaronu i ładnie można wypłukać. Czynność wykonuje raz na 2 miesiące.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak chcesz zabić życie które się osiedliło na mediach to wybierasz pierwszą albo drugą opcję, a jak chcesz dobrze dla zbiornika to wybierasz opcję trzecią :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiadomo że nie chce ciekawi mnie po prostu jak to robicie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, fannadil napisał:

wiadomo że nie chce ciekawi mnie po prostu jak to robicie :)

Tak jak się robić według sztuki powinno :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszyki z siporaxem to wiadomo, tylko w wodzie z podmiany płuczę (jak już płuczę). Ala jak od czasu do czasu robię generalne sprzątanie, czyli szorowanie cyrkulatorów, pompy z kaskady i samego pudła kaskady, grzałki... to siporax w koszyczkach moczy się w wodzie z podmiany, a cały plastik i sprzęt ląduje w zlewie, gdzie go czyszczę szczotą pod bieżącą ciepłą wodą, bez dodatkowej chemii żadnej. Tylko na koniec starannie wszystko osuszam przed ponownym montażem i włożeniem do akwa.

Czyli ze sprzętem się pierniczę. Ja rozumiem, bakterie na powierzchniach itd... ale od tego jest w akwarium siporax, skała, piach i powierzchnie żywe, niech tam się bakterie osiedlają. Będzie mało, to dosypię więcej siporaxu czy jeszcze matrixa. A sprzęt ma być przede wszystkim sprawny, pompy mają wydajnie pompować, plastiki mają nie przeciekać. A żeby tak było, tenże sprzęt musi być czysty, bez skorupy alg czy osadów. A bakterie to i tak następnego dnia już skolonizują te oczyszczone powierzchnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to jest chyba najzdrowsze podejscie Słony

ciekawe też na ile taki siporax i bakterie ukryte w jego porach jest podatny na krótkotrwale płukanie w nie solance - ale w sumie co tu kombinować :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm zastanawiam się tylko skoro siporax jest w kaskadzie przez którą przepływa woda ze zbiornika cały czas to po co go jeszcze wyciągać na świeże powietrze i dodatkowo pluskać / moczyć w tej samej wodzie? 

Też mi się zbliża czyszczenie falownika, przetarcia i wypłukanie kaskady etc więc pytam :)

Czy może po prostu na czas szorowania sprzętu przechowujesz siporax w wodzie z podmianki @Słony leszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pewnym czasie gromadzi się tam masa syfu więc po prostu warto przepłukać, przez pierwszych parę miesięcy jest czyściutko i na pewno nie warto się w to bawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fannadil napisał:

wiadomo że nie chce ciekawi mnie po prostu jak to robicie :) 

A widzisz.... to nie takie oczywiste.

Zobacz że nawet wodą kranową "na chama" nie wytłuczesz życia w 100%. Na mediach osadza się filtr baktryjny, tworzą się kolonie i złogi, zmniejsza się powierzchnia chłonna.

Natomiast po takiej płukance zmywa się filtr, spora cześć kolonii zostaje wypłukana i zabita. Do filtra ląduje złoże z olbrzymim potencjałem kolonizacyjnym, bakterie namnażają się i kolonie rozrastają, azot i fosfor zostają związane....

Czy to jest takie złe?

Nie bał bym się również składu wody kranowej, skoro całe zbiorniki prowadzone są na kranówce....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkłady filtracyjne tylko w wodzie z akwa. Sprzęt w kranówce a w razie potrzeby w occie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pawellb napisał:

Wkłady filtracyjne tylko w wodzie z akwa. Sprzęt w kranówce a w razie potrzeby w occie;)

był gdzieś temat niedawno że ocet powoduje korozje i uszkadza pompy więc nie jest to wcale takie oczywiste :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

zy może po prostu na czas szorowania sprzętu przechowujesz siporax w wodzie z podmianki @Słony leszcz

Tak, właśnie o to chodzi, żeby go przechować na czas porządkowania kaskady. A do tego, czasem warto trochę syfu z niego wypłukać. Fakt, że odkąd leję bakterie, to syfu mało się zbiera, ale co kilka miesięcy jednak płuczę. Choćby po to, żeby trochę gąbek wytrząchnąć.

29 minut temu, fannadil napisał:

przez pierwszych parę miesięcy jest czyściutko i na pewno nie warto się w to bawić

No właśnie u mnie to na początku więcej syfu było. Teraz bakterie i kiełże wszystko wyjadają na bieżąco i siporax czyściutki jest.

Teraz, fannadil napisał:

był gdzieś temat niedawno że ocet powoduje korozje i uszkadza pompy więc nie jest to wcale takie oczywiste :)

No właśnie, strach trochę, takie te nowe cyrkulatory delikatne;-) Ja staram się metodami mechanicznymi, nie płuczę w occie. No ale staram się regularnie czyścić, żeby za duża skorupa nie narosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dale napisał:

A widzisz.... to nie takie oczywiste.

Zobacz że nawet wodą kranową "na chama" nie wytłuczesz życia w 100%. Na mediach osadza się filtr baktryjny, tworzą się kolonie i złogi, zmniejsza się powierzchnia chłonna.

Natomiast po takiej płukance zmywa się filtr, spora cześć kolonii zostaje wypłukana i zabita. Do filtra ląduje złoże z olbrzymim potencjałem kolonizacyjnym, bakterie namnażają się i kolonie rozrastają, azot i fosfor zostają związane....

Czy to jest takie złe?

Nie bał bym się również składu wody kranowej, skoro całe zbiorniki prowadzone są na kranówce....

czyli rozumiem że płuczesz wodą z kranu? wybić 100% na pewno ciężko jakimś krótkotrwałym płukaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój siporax po 1,5 miesiąca jest ok. Może dlatego, że leję bakterie, zmieniam watę etc i kaskada chodzi na full obrotach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli solanka nie zrobiła na sprzęcie korozji to ocet tym bardziej;). Pompę całą w glonach wapiennych szczoteczką nie da rady wyczyścić. I jak masz pompę taką 

Screenshot_20190918_152854.thumb.jpg.9cff1cec94cf4f1b9922bbba6c417f17.jpg

A chcesz by była taka 

Screenshot_20190918_152834.thumb.jpg.d90509a8e720af41f928670ca0edf661.jpg

To bez octu nie da rady;)

 

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fannadil napisał:

czyli rozumiem że płuczesz wodą z kranu? wybić 100% na pewno ciężko jakimś krótkotrwałym płukaniem

To zależy od stopnia lenistwa, brudu i tego co czyszczę. Ale tak, zdarza mi się tak robić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś  niedawno pisał, że kwas octowy jest agresywny dla tworzyw sztucznych. Poniżej link do publikacji, gdzie badano oddziaływanie m.in. kwasu octowego na tworzywa polimerowe. Biorą pod uwagę, że próbki były moczone przez 21 dni, z badań wynika, że przemycie pompy octem nie powinno być w żaden sposób szkodliwe.

https://www.wt.pw.edu.pl/content/download/2840/17261/file/Z98-art_12.pdf

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestia jak uszczelnione to wszystko jest bo zakładam że plastikowa obudowa to nie wszystko ale takie moje domysły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Trurl napisał:

kwas octowy jest agresywny

przecież nie czyścimy w czystym occie a roztworze octu z wodą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w kontekście powyższej rozmowy. Pozostaje kwestia szczelności pomp - ale moim zdaniem, jeżeli obudowa pompy jest nieszczelna, to i solanka swoje zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.