Skocz do zawartości
Yogher

Pericelis?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

wydawało mi się że znam każdego mieszkańca mojego akwarium i nikt nie ma prawa tam mieszkać bez mojej wiedzy ;)

Dziś po południu przyszła kolejna seria na eliminację aiptazji - na razie wygrywam - używam do tego celu NaOH i jest to wg mnie najskuteczniejszam metoda. Jej głównym minusem (ale też mechanizmem działania) jest parzenie wszystkiego (dlatego wyłączam cyrkulację podczas pracy). 

Po zaaplikowaniu dawki do dziury w której siedziała aptazja wyszło z niej coś takiego. I wcale małe nie jest - ok 3cm. Porusza się jak ślimak nagoskrzelny (tylko gdzie ma skrzela?). To białe "coś" na nim to prawdopodobnie poparzenie NaOH zaaplikowanym w aptazję. 

 

Pytanie do was z prośbą o pomoc w identyfikacji zwierza - niestety w emocjach nagrywania nie przyszło mi na myśl złapanie stwora :(

 

https://youtu.be/o8xXmFB_dFQ

Edytowane przez Yogher (wyświetl historię edycji)

Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki! to chyba Pericelis. 

Złapać i się pozbyć? 

 

edit: zmieniłem nazwę tematu ;)

Edytowane przez Yogher (wyświetl historię edycji)

Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Bydle piekne jest !!! 

Jak szary robak może być piękny? [emoji14]

 

Dziwne że za dnia wyszedł bo one przeważnie w nocy buszują w poszukiwaniu mięsa.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł prawdopodobnie dlatego, że został poparzony NaOH. Widać, że jego cialo jest uszkodzone. 

Jeśli uda Ci się go złapać, zapytaj @TMK ona kiedyś szukała plazińcow. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Yogher napisał:

Dziś po południu przyszła kolejna seria na eliminację aiptazji - na razie wygrywam - używam do tego celu NaOH i jest to wg mnie najskuteczniejszam metoda. Jej głównym minusem (ale też mechanizmem działania) jest parzenie wszystkiego (dlatego wyłączam cyrkulację podczas pracy).  

Po zaaplikowaniu dawki do dziury w której siedziała aptazja

Opisz proszę jak stosujesz to NaOH bo o ile wiem jest to w postaci kuleczek - czy masz jakąś inną postać ?  Dozujesz aiptasii kuleczkę czy robisz tego jakiś roztwór w wodą ?
Opisz proszę, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 O tak, jak złapiesz to nie zabijaj.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK a może by tak temat z (nie)chcianymi odmieńcami... Masz ich kilka, jak się rozmnażają, co faktycznie konsumują gdy zabraknie żywicieli nr1 czym się zajmą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

@TMK a może by tak temat z (nie)chcianymi odmieńcami... Masz ich kilka, jak się rozmnażają, co faktycznie konsumują gdy zabraknie żywicieli nr1 czym się zajmą...

Podpisuję się pod tym pomysłem wszystkimi 4 kończynami.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie głosy w dyskusji!

rzeczywiście na ich temat jest mało informacji w sieci, dpominują głównie obserwacje że te płazińce zjadają ślimaki (chociaż kilka osób pisało na reef2reef że nie zauważyło żeby spadała im ilość ślimaków). Mam tylko nadzieję że nie gustują w przydaczniach albo koralowcach (chociaż mojej tridacnie nawet ukwiał nie dał rady gdy zaczął wędrować :) :

 

 

IMG_1491.jpg.0ad6fb773314331437827d010f138e60.jpg

 

14 godzin temu, Luk napisał:

Opisz proszę jak stosujesz to NaOH bo o ile wiem jest to w postaci kuleczek - czy masz jakąś inną postać ?  Dozujesz aiptasii kuleczkę czy robisz tego jakiś roztwór w wodą ?
Opisz proszę, pozdrawiam.

to jest metoda zapożyczona z jednego z amerykańskich forów. U mnie krewetki nie zdały egzaminu. Podobnie aiptasidol i inne cudne specyfiki. Trochę lepsze efekty uzyskiwałem używając wrzątku do strzykawki i w stopę - jedyny minus że z fragmentów potrafił odrosnąć cały ukwiał. Przy NaOH nie zauważyłem żeby się rozprzestrzeniały, natomiast należy uważać po poparzenie czegokolwiek skutkuje w najgorszym przypadku stratą korala

ja używam 1 małej łyżeczki do pojemnik 50 ml (używam takich z apteki na mocz), należy pamietać że wsypujesz NaOH do wody a nie na odwrót. Jeśli wrzucisz za dużo NaOH jest ryzyko że woda się zagotuje i zacznie bulgotać - wówczas może Cię poparzyć. Polecam zanurzenie pojemnika w zimnej wodzie żeby obniżyć jego temperaturę. NaOH mieszam igłą założoną na strzykawkę, a po całkowitym rozpuszczeniu nabieram 10ml i podaję do Aptazji ok. 3-4 ml.

 

Uwaga - roztwór bardzo podnosi pH i kH więc dawkowanie maksymalne zależy od wielkości zbiornika (ja mam 500 l)

Uwaga 2! Po podaniu NaOH w wodzie morskiej zaczną wytwarzać się takie biało-przezroczyste płatki (jak na filmie z 1 posta)_ - jest to normalne i wynika ze strącania się rozpuszczalnych związków magnezu pod wpływem wysokiego pH. Po ok 20min magnez ponownie rozpuści się w wodzie.

 

Uwaga 3! Sam używam w metodzie "Ballinga" mieszankę zawierającą wodorotlenek sodu w połączeniu z wodorowęglanem - taki mix bardzo dobrze podnosi pH w akwarium, nie zaburzając równiwagi jonowej

 

Edytowane przez Yogher (wyświetl historię edycji)

Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za profesjonalny opis, pozdrawiam.

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładną małżę masz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki! Mam ją już chyba 4 lata. Niestety ona tylko z góry tak ładnie wygląda, patrząc przez przednią szybę w ogóle nie widać że jest różowa (chociaż to kwestia subiektywna) ;)

Edytowane przez Yogher (wyświetl historię edycji)

Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Yogher napisał:

kilka osób pisało na reef2reef że nie zauważyło żeby spadała im ilość ślimaków

A to nie jest tak iż w ramach zbliżonego wyglądu rozróżniamy co najmniej 2 gatunki tychże płazińców. Jedne konsumują kraby i ślimaki. Drugie żywią się czymś innym?

Gdzieś o tym czytałem o ile przypomnę sobie gdzie to podzielę się linkiem...

Edit... po chwili szukania.
 

 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2019 o 19:40, chwialek napisał:

A to nie jest tak iż w ramach zbliżonego wyglądu rozróżniamy co najmniej 2 gatunki tychże płazińców. Jedne konsumują kraby i ślimaki. Drugie żywią się czymś innym?

Gdzieś o tym czytałem o ile przypomnę sobie gdzie to podzielę się linkiem...

Edit... po chwili szukania.
 

 

Pewnie masz rację!

Sprawdziłem w World Atlas of Marine Fauna (2009 r. by Kuiter & Debelius) i tam piszą że niektóre żerują na osłonicach, inne rzeczywiście na mięczakach. Generalnie tam jest ok. 25 stron zdjęć tych robali..

wg podobieństa zdjęć obstawiałbym (chociaż mam małe doświadczenie) pericelis albo  pseudoceros.

 

Chyba czekają mnie odłowy, rzeczywiście to są raczej drapieżniki a nie padlinożercy


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Yogher napisał:

czekają mnie odłowy

Ostrożnie - każdy oderwany fragment się porusza i wygląda jakby był osobnym organizmem. To tak abyś nie spowodował sobie plagi urodzaju. Gdy widzisz płazińca na szczepce, zafunduj jej krótkotrwałą kąpiel w RODI w ten sposób stwór w całości powinien zostać usunięty.

Jak usunąć je w 100% skutecznie z działającego systemu nie wiem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.