Skocz do zawartości
lysy23111

chelmon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam pytanko czy macie jakiś sposób żeby nauczyć chelmona jesc  ???już z dwa tygodnie niczego się nie chycił a naprawdę próbowałem już chyba wszystkiego . Daje mu jeszcze z tydzień i pewnie pójdzie na wielką rafe :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu nauczyłem mojego tak:

Kupiłem w MAKRO mrożone surowe nożeńce (takie małże), wyjmuję z paczki jednego, zdejmuję skorupę, to co w środku tnę na kawałki ok. 1 cm pakuję do pudełka i z powrotem do zamrażalnika.

Codziennie 1 zamrożony kawałek najpierw roztłukuję (jak schabowy:clowning), potem kroję na drobne kawałki i pakuję do pustej muszelki po turbo. Chelmon nie może się oprzeć:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w sklepie jadł? Poprosiłeś sprzedawcę o pokazanie jak je? 

Nie mogę się nadziwić jak wielu akwarystów podchodzi do tej ryby bez pomyślunku. Zapewne ryba Ci zdechnie, a sklep bogatszy o parę $$$ kupi nowa i będzie czekał na kolejnego naiwnego. A zasoby naturalne stracą na tym najbardziej.

Jeśli my nie nauczymy sklepów takiej praktyki to zawsze będą takie kwiatki...

A o trudnościach z chelmonami jest z parę setek postów. Z czytać się nie chce bo po co


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu ich chyba zbytnio nie szkoda . O nasze karpie tez się martwią

IMG_0574.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chelmon tylko lasonogi,nic innego resztę wypluwa.

 

Edit:

To zdjęcie chyba nic z tematem nie ma wspólnego bo pytasz co jedzą, serce się kraja na takie widoki,niepotrzebnie wklejasz takie zdjęcia choćby ze względów humanitarnych.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupuje ostrygę rozchylam nożem wkładam wykałaczkę żeby sie nie zamknęła i chelmon ma uczte

Taki sposób zanim nauczy sie jeść mrożonki żeby nie padł z głodu


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem filmik na YT jak uczą jeść chelmony produktem  Easy Reefs masstick - liofilizowane skorupiaki w formie plasteliny, łatwo przyczepić do szyby lub skały. Choć u mnie był tym zainteresowany to się nie skusił. Ale dla dobra ryby, może warto spróbować. U mnie ostatecznie jak zjadł ostatnią rurówkę zaczął jeść mrożoną artemię.  Ale ile ja się nastałem ze strzykawką nad akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój jadł tak jak na filmie widać . Wciągał wszystko co tylko wrzuciłem do akwarium niestety musiałem go oddać bo za mały litraż mam . Wcześniej jednak poprosiłem w sklepie by go nakarmiono i z 5 wybrałem jednego . 

https://youtu.be/Ej6F4rR9G6w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadł, jadł i padł... Taki scenariusz też się niestety zdarza z tą rybą. Także to czy je czy nie je do końca nie przesądza sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mój Chemi też nie jadł przez 1 tydzień próbowałem prawie wszystkich sposobów z google i NR kiedy już pisałem go na straty w sklepie akwarystycznym z słodko wodnymi  kupiłem jako żywy pokarm w woreczku Doniczkowca i okazało się to strzałem w 10 najpierw sam doniczkowiec potem z Mysisi mieszałem i pod mordkę potem sam zaskoczył i zjada prawie wszystko do dziś ... Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje kupić żywe mule, muszle na pół i do zbiornika. Resztę do zamrażarki i po jednej co dziennie- co drugi dzień. Ja swojego w końcu przestawiłem na solowca, którego początkowo zakraplalem czosnkiem, ale mule były nieocenione w przeżyciu.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro rokować , ale raczej nic już nie zrobisz.Mój pierwszy chelmon przeżył dwa tygodnie.Podstawa to dobry sprzedawca, który sprzeda Ci jedzącego chelmona. Drugi chelmon już pływa ponad 2 lata i jest w super kondycji. Kupiłem go od Konrada w Coralhouse.


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważna przy Chelmonach jest obsada towarzysząca. Jak jest nieodpowiednia wtedy Chelmony się zacinają i padają z głodu.

PK

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie je dlatego za ma żarcie w skalach ? mój pierwszy chelmon padł po 2 tyg ale przyjechał już trefny ,drugi przyjechał zdrowy ale mrożonki zaczął jeść dopiero po kilku miesiącach a tak to dłubał coś w skale ,karmie go artemia i mysis ...Specjalnie go nie uczyłem ,pewnego dnia spróbował i mu zasmakowalo.2 tyg to żadna tragedia ,chyba faktycznie nic nie je ?może po prostu tego nie widzisz?

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój niestety też padł,szkoda bo piękna ryba.Jedyny plus to taki że przed śmiercią wyżarł wszystkie aiptasie,a było ich sporo w zbiorniku. Ryba ciężka w utrzymaniu,bo nawet tak jak pisał Piotrek,jadł a i tak padł.Niestety przez to że pięknie wygląda, i jak trafisz dobrze to lepiej likwiduje aiptasie niż brzydal ,będzie i tak kupowana przez akwarystów.Bo akwarysta to często taki ekolog co chodzi w skórzanych sandałkach,z jednej strony będzie się oburzał że tubylcy wcinają chelmony z grilla,a z drugiej sam się przyczynia do odłowów aby zaspokoić swoje potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chelmon X 2

1 trafił duży nauczony szamki w sklepie "szczęśliwa ryba":) -zjadał tylko mrożonki  niestety zaklinował sie za odpieniaczem  

2 trafił malutki 7 miesięcy nie pobierał pokarmu z toni  tylko w skale szukał pożywienia przez ten czas  walka była -wierciłem małże -dostawał żywy pokarm(lasonogi, wrotka, kiełże ,krewetki, artemia, doniczkowiec, ochotka morska ,tubifex ,małże, ) + sprawdziłem wszystkie dostępne mrożonkii suche  -pływał w pokarmie i nic tylko wypluwał - zjadał za to dzikie rurówki i ślimaki piaskowe jak wyczyścił to z 2 zbiornika  podmieniałem skale i w końcu nadszedł TEN DZIEN zjadł w końcu mrożonkę mija rok i  robi to do tej pory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do nauki jedzenia żywe doniczkowce i mule (np. z makro) - działa bardzo dobrze, sprawdzone kilka razy. Pomaga też dojrzałe akwarium - zjada wszystko co się rusza na skale.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Dr@co napisał:

Do nauki jedzenia żywe doniczkowce i mule (np. z makro) - działa bardzo dobrze, sprawdzone kilka razy. Pomaga też dojrzałe akwarium - zjada wszystko co się rusza na skale.

Mój po tyg się chwycił właśnie muli z makro. Gdzie te doniczkowce dostać?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doniczkowce są sprzedawane w torebkach z wodą w sklepach z akwarystyką słodkowodną.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chelmon szuka w skałach rurowek, aptasie go wogole nie interesują a jest ich sporo bo nie wszędzie mogłem potraktować je joes Juice,  za to rozerwal mi goniopore różowa która po kilku tyg stresu zaczęła od dwuch dni znowu się pompowac i znów zamknęła się w sobie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.