Skocz do zawartości
akwa144

200L SPS-owej ambicji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich rafowych konstruktorów. 

Przedstawiam mój start:

Wymiary szkła 80x50x50
Falownik Jebao RW-8 i RW-4
Obieg pompa eheim 3000
Lampa razem 7x24w t5 ati 
Dozownik 4 kanały jeszcze nie w użyciu. 
Automatyczna dolewka.
100% skały  Marco Rocks.
6kg piasku cienka warstw 
Za filtrację mechaniczną robi włóknina a biologiczną 1kg siporax i odbieniacz diy na pompie 1500 aqael.
Woda na starcie to 100% wody posolona RO. Blue treasure 

Dolewałem bakterii, pożywki  trochę podstawowych LPS , 5szt 2cm błasnów, świeciły 4x24w tp tak się kręci od 14 kwietnia 2019r.

Wrzesień przyjechały pierwsze SPS światło podłaczyłem 6x24w t5 jak na razie. i zaraz uruchomie 7x24w t5

I tak czekam na drgnięcia kalcyfikacji w SPS.

 

 

 

IMG_20190921_133414.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile tej Marco rocks było kg jak kupowałeś? Pamiętasz?

Te 3 małe porowate kamyczki na dnie to co? Wyglądają podejrzanie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ile tej Marco rocks było kg jak kupowałeś? Pamiętasz?

Te 3 małe porowate kamyczki na dnie to co? Wyglądają podejrzanie

 

te kamyczki to z Chorwacji Skały było 10kg

2 minuty temu, fidelart napisał:

Ile czasu od zalania minęło ? 

Na początku kwietnia startowałem czyli ponad 5 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Results_2019_12_11_15242 (1).pdf 

Akwarium już trochę się kręci. Przyszedł czas na zaspokojenie mojej ciekawości i zrobiłem badania.

Nie jestem zadowolony z kolorów i przyrostów w żółwim tępię.

Dlatego zastanawiam się czy coś mogę zmienić w parametrach? 

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh masz takie robiąc tylko podmianki?  Dalej ta sama sól? 

Jak masz ambicje na spsy ja bym zszedł z kh ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2019 o 19:04, sith114 napisał:

Kh masz takie robiąc tylko podmianki?  Dalej ta sama sól? 

Jak masz ambicje na spsy ja bym zszedł z kh ;) 

Teraz sole AF probiotic. Kh obniżę   I dwie fotki moich moich naparstkow. 

img-20191214-112428-hdr.jpg

 

img-20191214-111929-hdr_1.jpg

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakieś świeże fotki ?Co tam w akwarium?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 lata z hakiem minęły jak wstawiłem tu ten wątek pełen entuzjazmu. Sps utarły mi nosa i tak po wielu przygódach mogę wstawić te dwie fotki. Oczywiście zdaje sobie sprawę że to tylko parę centymetrow ale rośnie. Wątek postaram się odświeżyć a przede wszystkim opis baniaka bo choć szkło to samo wprowadziłem niezbędne zmiany. Ciekaw jestem co z tego wyrosnie. 

IMG_20211020_134742_copy_750x1000.jpg

IMG_20211022_214910_copy_750x1000.jpg

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2Witam wszystkich rafowych konstruktorów. 

Przedstawiam mój start:

Wymiary szkła 80x50x50
Falownik Jebao RW-8 i W-25
Obieg pompa eheim 3000
Lampa razem 10x24w t5 ati 
Dozownik 4 kanały jeszcze nie w użyciu. Proszki z aledrogo i mikro FM + korekty z mikro z AF lab
Automatyczna dolewka.
100% skały  Marco Rocks.

 Piasku z AF cienka 30% dna 
Za filtrację mechaniczną robi włóknina a biologiczna to dsb z makroglonami
Woda na soli PRO-REEF tropic 

Bakterie microbacter7

IMG_20211027_124304_copy_1000x750.jpg

IMG_20211027_124250_copy_750x1000.jpg

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej podstawce acropory rośnie jeszcze coś innego. Celowo to trzymasz, żeby zobaczyć co wyrośnie? Jak nie, to usuń to, nie wiadomo kto kogo będzie parzyć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bomba. Korale wyglądająca bardzo dobrze, wręcz wyśmienite co do akropory to ona musi być na szczycie. W tedy ruszy z kopyta.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.10.2021 o 14:50, katani napisał:

Na tej podstawce acropory rośnie jeszcze coś innego. Celowo to trzymasz, żeby zobaczyć co wyrośnie? Jak nie, to usuń to, nie wiadomo kto kogo będzie parzyć.

To malensteo rosło obok seriatopory i jak zaczęła oblewać to ja przeniosłem na dno. Racja muszę to usunąć. 

 

15 godzin temu, Luigi napisał:

Jak dla mnie bomba. Korale wyglądająca bardzo dobrze, wręcz wyśmienite co do akropory to ona musi być na szczycie. W tedy ruszy z kopyta.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

Jestem w trakcie szukania domu ukwialow. Z jednej sztuki w rok mam 9 i wszystkie obsiadły górne partie.  Dlatego akropory i inne są poroztawiane po dnie dla ich bezpieczeństwa.  Dziekuje pochwale i za miłą zachętę do dalszych działań.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2021 o 22:01, Luigi napisał:

Masz piękne światło tylko sądzić acry na szczycie


Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

Taki jest plan. 

Testy. 

KH 8  60ml dzienie

Ca 440 100ml dziennie

Mg 1460 372ml dziennie 

Mikro tracę 123 w balingu

No3 2 patrzone od boki to 0.2 salitert

Po4 salifert niewykrywalne

Bakterie microbacter7 kapsel i AF np pro 2 krople jak się przypomni nie zadziej jak co 3 dni. 

Karmienie 2 kostki do zbiornika i fito i 1 kostka czerwonego planktonu do dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zaliczyłem rozszczelnienie hydrauliki. Oczywiście po kleiłem ale trwało to tydzień. Niestety w tym czasie sump z dsb i akwarium kręciły się osobno. Musiałem wyłączyć podawanie balinga bo podawane są do sumpa. Potem żałowałem ze nie wykszesalem z siebie choćby wlania jednorazowych dawek. Długo mi zeszło zanim ogarnolem dawkowanie na nowo. A poniżej moje icp robię teraz częściej by doprecyzować dawki wszystkiego. I teraz widzę jeszcze spadek Fe i Ni fajnie wcześniej mi nie leciało w dół. Zastanawiam się na ile Fe jest konsumowane przez glony a ile przez korale.  Na przełomie 18 dni wciągnęło akwarium 0.004 ppm czyli wszystko co dolalem. Zobaczymy dolalem kolejne 0.004 ppm i ciekaw jestem co pokaże kolejne icp. Miedzi czasie podam jeszcze dawkę 0.004 ppm i wyczuje zapotrzebowanie. Inna sprawa wysokie nutrienty. Z 5 na 8godzin czas świecenia glonom i widzę że spadają po malu. Kolejny plan to dostawić kale. I pokleić na nich korale. 

Screenshot_20220311_220233_com.google.android.apps.docs.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniego wpisu sporo się zmieniło i streszczę ten czas " raz lepiej raz gorzej".  Wysiedlam miękasy i robię miejsce na patyki  które trochę urosły. Między czasie ruszyłem też z wysiedlaniem montipor których zebrałem chyba 9 kolorów.  Przy okazji pozbywam się piasku i tak dochodzę do pojęcia ph vs kh.  Ponieważ cały czas za a filtracje odpowiada DSB nie posiadam odpieniacza.  Doszedłem do granicy w której widzę że czegoś potrzeba moim koralowca.  I żeby uściślić wszystko rośnie ale nie rosną te bardziej wymagające.  Niestety nie znam nikogo osobiście kto prowadzi zbiornik z "akrami"  to też postanowiłem zapytać się Wam.  Chciałbym pozostać przy metodzie bez odpieniacza jednak czy ma ona ograniczenia przy hodowli acropor tych bardziej wymagających? A jeśli tak z czego one wynikają? 

tnn_nn1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lecę dalej z monologiem.. :p Akcja czyszczenia dna przynosi efekty. Widzę przyrosty na akrach które stały w miejscu. W planach mam kolejną podmianę koło 40l/50l przy okazji wyczyszczę dno do zera z pisaku. Na ocenę efektów będzę musiał pewnie poczekać do połowy sierpnia. Piasek ma ponad 1,5 roku więc nie dziwne że już jest dojrzały w złogi detrytusu. Sps-y na tym skorzystają. Ciekaw jestem do jakiego stopnia akwarium pozwoli mi się rozwinąć bez odpieniacza. Mam tu na myśli zdrowy wzrost korali sps. i czy niektóre gatunki akropor nie postawią przede mną wymagania podpięcia pod system pieniła.  

 

 

tnn_nn1.JPG

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, akwa144 napisał:

lecę dalej z monologiem..

Warto pisać nawet dla siebie, bo czasem trzeba wrócić do korzeni. A pamięć jest zawodna.

1 godzinę temu, akwa144 napisał:

Ciekaw jestem do jakiego stopnia akwarium pozwoli mi się rozwinąć bez odpieniacza.

NIe ma ograniczeń. Jest kilka zbiorników, w tym mój, bez odpieniacza. Są też piękne rafy z pienidłem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Warto pisać nawet dla siebie, bo czasem trzeba wrócić do korzeni. A pamięć jest zawodna.

NIe ma ograniczeń. Jest kilka zbiorników, w tym mój, bez odpieniacza. Są też piękne rafy z pienidłem.

Piszę w notatniku :) i racja że warto.  Dziękuję za odpowiedź. Widzę że na forum często piszecie o poziomie ph w opisie swoich baniaków, który ma wpływ na kalcyfikacje. Nie rozumiem tego tematu. Wydawało mi się że odpieniacz jest potrzebny lub niezbedny do  utrzymania ph na odpowiednim poziomie. Cieszę się że brak odpieniacza daje mi nieograniczone możliwości. 

tnn_nn5.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, akwa144 napisał:

Cieszę się że brak odpieniacza daje mi nieograniczone możliwości. 

A jakie ograniczenia, wg Ciebie, powoduje odpieniacz?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Arek77 napisał:

A jakie ograniczenia, wg Ciebie, powoduje odpieniacz?;)

Nie mam zdania na temat odpieniaczy, nigdy go nie miałem i nie chcę mieć. Zastanawiam się czy jego brak powoduje ograniczenia w prowadzeniu zbiornika z akroporami. Chciałbym wprowadzić do zbiornika bardziej wymagające korale sps.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz kilka acropor, jeśli rosną, nie zamierają to możesz dodawać nowe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, akwa144 napisał:

Nie mam zdania na temat odpieniaczy, nigdy go nie miałem i nie chcę mieć. Zastanawiam się czy jego brak powoduje ograniczenia w prowadzeniu zbiornika z akroporami. Chciałbym wprowadzić do zbiornika bardziej wymagające korale sps.  

Z grubsza jak utrzymujesz dobre parametry w kontekscie nutrientów oraz ph bez odpieniacza, to nie jest on potrzebny. W zbiornikach przerybionych, takich jak mój, nie obejdzie się, myśląc a akroporach. Odpieniacz daje większy margnies bezpieczeństwa - dodatkowo natlenia wodę oraz pozwala utrzymać wyższe pH. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.