Skocz do zawartości
akwa144

200L SPS-owej ambicji

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, tomko napisał:

Z grubsza jak utrzymujesz dobre parametry w kontekscie nutrientów oraz ph bez odpieniacza, to nie jest on potrzebny. W zbiornikach przerybionych, takich jak mój, nie obejdzie się, myśląc a akroporach. Odpieniacz daje większy margnies bezpieczeństwa - dodatkowo natlenia wodę oraz pozwala utrzymać wyższe pH. Pozdr., tomko

 

41 minut temu, katani napisał:

Masz kilka acropor, jeśli rosną, nie zamierają to możesz dodawać nowe.

to super dzięki ża upewnienie w temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak cytując klasyka jest niedziela są i testy :)

wszystko kropelki:

kh 8.6

Ca 470

Mg 1410

no3 niewykrywalne

po4 niewykrywalne 

Wakacje się udały czyli bez strat.  Operacja ściągania piasku już jakiś czas za mną. Pora na wnioski. Sps-y zadowolone i to najważniejsze. 

Niestety jak walczyłem z zielonym glonem tak cały czas muszę o zdrapywać ze szła bo tylko rośnie na szybach.  Może ma ktoś pomysł z jakiej przyczyny? 

g_1200x12001.JPG

h_1200x12001.JPG

rfm_1200x12001.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz z glonożerców? Ślimaki sobie nie poradzą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Co masz z glonożerców? Ślimaki sobie nie poradzą.

Ctenochaetus Tominiensis. Tylko wciąga zielone niestety tych glonów nie nie rusza.  Zastanawiam się czy cze rosną glony to nie jest jakiś zły stosunek N do P, lub co innego. Mam 200 l i działam bez odpieniacza. Wolał bym nie dodawać kolejnej ryby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taka sytuacja: glonu usunąłem mechanicznie przy okazji zrobiłem mega sprzątanie tu pewnie pozbyłem się nadmiaru fosforanów. Zakupiłem Fliper do skrobania szyb i tak sobie radzę. wyczytałem gdzieś że może mieć  wpływ na porost tych glonów niskie Ph i zły stosunek N:P.  Jako kolejne  zakupiłem używkę  sondę Ph z sond nie wiadomo jaką sondą marki  wszystko weipro.  Skalibrowałem w  płynie używanym i siup do akwarium Ph pokazuje 7.56 . Czekam jeszcze na świeży płyn do kalibracji i w szafce już czeka nówka cefka spnda z aledrobo by sprawdzić poprawność wskazań.  Z

Testy:

kh 8,4

Ca: 440

Mg:1400 wysoko zbijam.

N i P salifert nie pokazuje.

Rozkminy:  Jak podnieść Ph do 8,0/8,3 bez pienidła? Przy okzazji zaczną mi rosnąć bardziej wymagające SPS-y :) a na tym mi najbardziej zależy.  Wiem że pieniło by rozwiązało temat. Niestety przez wyczulone ucho koleżanki małżonki nie mogę mieć odpieniacza. Trafiłem na forum wątek o sodzie kaustycznej, który mnie zaciekawił. Czy ktoś z Was z powodzeniem ją dozuje? 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na odpieniacze Nyos. Podobno bardzo ciche. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, akwa144 napisał:

Czy ktoś z Was z powodzeniem ją dozuje? 

Ja stosuję. W lecie w stosunku 1 do 1 do sody kalcynowanej (węglan sodu) a w zimie leci samo NaOH. Jeśli przyjdą mrozy i okna trzeba będzie szczelniej zamknąć to do dolewki będę dodawał niewielkie ilości wodorotlenku wapnia. Od kąd stosuję NaOH w lecie nie mam problemu z utrzymaniem pH. Problem powraca zimą, jednak przy samym NaOH pH nie spada poniżej 7,8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Aquaman napisał:

Zobacz na odpieniacze Nyos. Podobno bardzo ciche. 

Nie jestem przeciwnikiem pieników. Dwa lata temu gdy zakładałem zbiornik zorganizowałem sump tak by zmieściło się tam jak największe DSB. Nie zakładałem wtedy ze będzę wstawiał odpieniacz. Teraz musiał bym przeorganizować wszystko co by się wiązało z destabilizacją biologiczną systemu, kosztami i poświęconym czasem. Niestety jak by coś było słychać koleżanka małżonka by i tak mi kazała to odłączyć :(.  i Cały misterny plan w *****. Pewnie jak kiedyś będę robić większe akwa podejmę próbę ale musi być wszystko od początku dobrze rozplanowane i właśnie myślałem o tym Nyos. Teraz muszę się skupić na alternatywach.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Ja stosuję. W lecie w stosunku 1 do 1 do sody kalcynowanej (węglan sodu) a w zimie leci samo NaOH. Jeśli przyjdą mrozy i okna trzeba będzie szczelniej zamknąć to do dolewki będę dodawał niewielkie ilości wodorotlenku wapnia. Od kąd stosuję NaOH w lecie nie mam problemu z utrzymaniem pH. Problem powraca zimą, jednak przy samym NaOH pH nie spada poniżej 7,8.

A w czym to trzymasz ? Masz pod pompę jakoś podpięte ? Bo jakby nie patrzeć to środek żrący :D

Też właśnie czytam na temat tego środka bo mam problemy z PH. 7.8-8.0 w dzień. Odpieniacz też nie pomaga.

Czy to jest bezpieczne dla ryb i korali ?

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Aquaman napisał:

A w czym to trzymasz ? Masz pod pompę jakoś podpięte ? Bo jakby nie patrzeć to środek żrący :D

Też właśnie czytam na temat tego środka bo mam problemy z PH. 7.8-8.0 w dzień. Odpieniacz też nie pomaga.

Czy to jest bezpieczne dla ryb i korali ?

W zwykłym plastikowym pojemniku na żywność. 40 g NaOH zastępuje 80 g kwaśnego węglanu sodu (kh buffer). Dozuję przez pompę perystaltyczną, po roku używania nie widzę negatywnego wpływu, ani na wężyki, ani na pojemnik. Od czasu do czasu trzeba oczyścić końcówkę wężyka, którą spływa roztwór do akwa. Dobrze jest spływ z wężyla puścić w mocny strumień wody, bo przez moment wyrącają się takie płatki. 

Jeśli chodzi o obsadę - żadnego negatywnego wpływu nie zauważyłem (NaOH stosuję prawie 10 miesięcy) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

W zwykłym plastikowym pojemniku na żywność. 40 g NaOH zastępuje 80 g kwaśnego węglanu sodu (kh buffer). Dozuję przez pompę perystaltyczną, po roku używania nie widzę negatywnego wpływu, ani na wężyki, ani na pojemnik. Od czasu do czasu trzeba oczyścić końcówkę wężyka, którą spływa roztwór do akwa. Dobrze jest spływ z wężyla puścić w mocny strumień wody, bo przez moment wyrącają się takie płatki. 

Ok. A jak to dawkować. Nie wiem zbytnio czy dobrze obliczyłem. 30ml dziennie na mój zbiornik 250L ? Sugerowałem się instrukcją z KH buffer ale tam jest tylko żeby podnosić KH o 0.5 dziennie. Nie chciałbym sytuacji w której podniosę PH do 8.2 a KH skoczy mi do 10-11 :D
 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podaję już. Bo żeby uzyskać PH powyżej 8 to musiałem trzymać KH na poziomie 10.5. A że w obsadzie mam tylko miękkie i LPSy zszedłem do 7.7 i taki poziom chciałbym utrzymać.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W powyższym temacie panowie @Grzegorz Dyzma , @katani i @Arek77napisali sporo więc i ja od tego zacznę. Wnioskuje że :

NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O  

Soda kaustyczna rozwiazuje problem z pH i KH jednoczesnie.

 

12 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja stosuję. W lecie w stosunku 1 do 1 do sody kalcynowanej (węglan sodu) a w zimie leci samo NaOH. Jeśli przyjdą mrozy i okna trzeba będzie szczelniej zamknąć to do dolewki będę dodawał niewielkie ilości wodorotlenku wapnia. Od kąd stosuję NaOH w lecie nie mam problemu z utrzymaniem pH. Problem powraca zimą, jednak przy samym NaOH pH nie spada poniżej 7,8.

Dlatego akwaryści robią różne mikstury.  A powiedz bo w powyższym wątku też o to pytasz a odpowiedź nie pada: 

NaOH czyli wodorotlenek sodu /soda kaustyczna mogę podawać zamiast kh buffor (NaHCO3). Do NaOH mogę podać też treis nr3 czy mogę go rozmieszać z NaOH? (Ty pytasz o strongi od ballinga ( płyn C- jod I fluor).

Dlaczego w lecie mieszasz NaOH (sody kalcynowanej) z Na2CO3 (sody kalcynowanej) a nie kh buffor (NaHCO3)?

Dlaczego zimom do dolewki dodajesz Ca(OH)2 (wodorotlenku wapnia) i podajesz se NaOH (sody kalcynowanej) bez Na2CO3 (sody kalcynowanej)? Ca(OH)2 (wodorotlenku wapnia) Pewnie też podnosi Tobie Ca. Idzie to ogarnąć? skoro lejesz do Ca jeszcze treisy 1 i 2? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, akwa144 napisał:

Wnioskuje że :

NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O  

Soda kaustyczna rozwiazuje problem z pH i KH jednoczesnie.

Dokładnie.

 

21 minut temu, akwa144 napisał:

Do NaOH mogę podać też treis nr3 czy mogę go rozmieszać z NaOH?

Nie wiem. Tak samo ze strongami od AF. Ja nie podaję do NaOH.

Mam pompę 4-ro kanałową i  dwulitrowe pojemniki do ballinga. Pierwsza podaje SBS plus Mg, druga Ca.

Trzecia i czwarta jest pod kH.

I robię to tak - ...... Aby się nie zagmatwać w wyjaśnianiu podam to na przykładzie:

Mam pod kH dwa pojemniki po dwa litry

W lecie w pierwszym rozrabiam 60 g Na2CO3 (równowartość 80 g NaHCO3), w drugim 40 g NaOH (czyli też równowartość 80 g NaHCO3)to wszystko na 2 litry wody RO czyli roztwory są dwa razy słabsze ( rozcięczone) ale idą po równo - tak aby wizualnie widzieć czy wszystkie 4 pompy podają podobnie.  Element C podaję zawsze do pojemnika z węglanem.

W zimie, w zależności od pH zmieniam proporcję na korzyść NaOH np 30g Na2CO3 i 60 g NaOH lub idzie samo NaOH 80 g a drugi pojemnik samo RODI plus component C.

A jeśli chodzi różnice pomiędzy węglanem sodu czy kwaśnym węglanem sodu.... to sam nie wiem dlaczego standardowy balling oparty jest właśnie na NaHCO3, a nie na Na2CO3. Może ktoś z forumowiczów zna przyczynę i to wyjaśni.....

A jeśli chodzi o Ca(OH)2... zawsze badania na Ca wskazują mi na lekki niedobór wapnia zazwyczaj poziom Ca waha się  w granicach 380-420. Na 5 litrów RO podaję tylko ok 2 g zasady wapniowej więc wpływ na poziom Ca jest minimalny, a zawsze to odrobinę podniesie pH - szczególnie w nocy gdy pH jest najniższe - w kryzysowe dni, np goście, zwiększam na moment obieg wody - dolewka uruchomi się i wleje trochę zasadowej wody co w widoczny sposób podnosi pH o 1 lub 2 dziesiąte stopnia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 ciekawy ten pomysł z dwoma pojemnikami na kh w razie potrzeby można sterować ph bez wpływu na kh. Zastanawiałem się nad tym i przy okazji idzie dograć jeszcze treisy lub strong. Ja zarysykuje i dodam treisy do NaOH. Dam znać czy mi kuchni nie wywaliło w powietrze i czy cała reszta jest si. Chyba że ma ktoś istotny argument że nie koniecznie może być to dobry pomysł..? A i jeszcze jedno ciekawe jest to co pisał @Grzegorz Dyzmaze podaje tylko w nocy NaOH. Też sprawdzę temat. 

1.2.3 ..edit..

chemik ze mnie żaden więc zacząłem czytać czy warto jest zmieszać terasy lub strong. Wikipedia pokazuje że w wyniku reakcji z F powstaje jeszcze inny kwas Fluorek sodu. Stwierdzam że rozsądnie będzie niepróbowań. !!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluorek_sodu

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, akwa144 napisał:

Dam znać czy mi kuchni nie wywaliło w powietrze i czy cała reszta jest si.

 

6 godzin temu, akwa144 napisał:

Wikipedia pokazuje że w wyniku reakcji z F powstaje jeszcze inny kwas Fluorek sodu

Jeśli nic się w roztworze fizycznie nie wytrąci to powinno być ok. Fluorek sodu to sól i jeśli jest rozpuszczalna to i tak będzie występować w postaci jonów fluorkowego i sodu.

6 godzin temu, akwa144 napisał:

A i jeszcze jedno ciekawe jest to co pisał @Grzegorz Dyzmaze podaje tylko w nocy NaOH. Też sprawdzę temat. 

Ja też mam tak pompy ustawione, że węglan sodu idzie w dzień, a NaOH w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak wysoko mogę podnieść PH w zbiorniku? Przy okazji podawania NaOH zamian za kh buffor (NaCO3) zaobserwowałem.:

W ciągu około 10/14 dni  od rozpoczęcia podawania NaOH zaczyna sobie pomału wzrastać Ph przy okazji codziennych testów KH i Ca trzeba podbijać bo gdy ph jest na poziomie 8.10/8.30 mega przyspiesza kalcyfikacja. Jednak Ph rośnie mi nadal i jestem zmuszony nieustannie podbijać  KH  roztworem z NaOH i Ca jak wynika z testów.  Za pierwszym razem doszedłem tak do Ph 8.6 i zamieniłem roztwór NaOH na NaCO3. Za drugim razem byłem już cwańszy i gdy Ph doszło do 8,5 zacząłem podawać na dalsze podbicie też NaCO3 jako drugą butle by utrzymać na stałym poziomie KH.  Niestety i drugie podejście okazało się nie udane i wywaliło mi parametry po sufit. Mówią do 3 razy sztuka. Zastanawiam się jak wysoko można podnieść ph by było to bezpieczne dla życia?  Czy NaOH jestem w stanie podnieść ph powyżej bezpiecznej granicy? Oczywiście utrzymując kh na stałym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podnoś powyżej 9.0, a optymalnie nie powyżej 8.5. Aczkolwiek nie wiem, czy powyżej 9 wystąpią jakiekolwiek negatywne zjawiska.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopując wątek podsumuje kilka istotnych faktów jakie miały miejsce od ostatniego wpisu. Podejście do NaOH zakończyłem  rozjechaniem równowagi jonowej. Zbiornik w parę miesięcy wyprowadziłem na prosta i tak do końca roku 2023 sobie rosło na tradycyjnym balingu. W tym czasie usunąłem z sumbp DSB.  W zamian wleciał odpieniacz i rolermat. Ta zmiana spowodowała że pozbyłem się problemu zielonych glonów choć czasem się pojawiają ale już bez takiej powszechnej dominacji. To dało mi do myślenia.. DSB niemal 0-wało NO3 a PO4 test icp co miesiąc kręcił się koło 0,04/0,08 i tak widzę że przy wyższym NO3 glon się nie pojawia.  PO4 niestety się utrzymywało wysokie bo przez błąd konstukcyjny nie miałem dobrego przepływu nad piaskiem.  Plany życiowe spowodowały sprzedaż mieszkania i zakup od dewelopera nowego na które trzeba poczekać rok a w tym czasie musimy powynajmować mieszkanie. Dlatego 29.12.2024 akwarium zabrałem ze sobą i już stoi zalane po przeprowadzce w nowym miejscu drugi miesiąc. Udało mi się wąż od pienidła wystawić za okno i podłączyć sondę. Teraz PH w dzień dochodzi do 8,10 max a w nocy spada do 7,79. Nie wiem czy mogę temu wynikowi na 100% ufać ale kilka razy kalibrowałem sondę i myślę że  zrobiłem to poprawnie. 

akwa 1200x12001.jpg

akwa 1200x12003.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2024 o 10:39, chris_ek napisał:

Jaki podróżnik w czasie ;):laughing:

No tak 29.12.2023r :D

Weekendowe testy wyszły że skokiem parametrów. Kh i Ca odjechało w sobie znanym kierunku, natomiast No3 zupełnie znikło. 

Mimo że wcześniejsze tygodnie były stabilne. zawsze coś się stanie. Przyczyną okazał się kubek w odpieniacz, który spadł z nasady wylotu pompy. Przez co przez tydzień doszukiwałem się przyczyny sporej ilości bąbli jakie produkował odpieniacz, które dostawały się do zbiornika.

Jak już zacząłem grzebać to:

Rozpocząłem podawać vsv  w celu zbicia fosforanow oczywiście w parze poleciało w dół No3 salifert już nie wykazuje koloru. Chciał bym jednak podnieść to No3. W moim zbiorniku jego niski poziom w stosunku do po4 zawsze zwiastował gloy. Ustawiłem na pompie KNO3 i zaczynam dozowanie od  4ml dziennie.

Kolejna zmiana: do zbiornika wstawiłem w plastikowym pojemniku 3kg piasku kwarcowego w gradacja "0" dla bakterii i robali. 

Kolejna zmiana: do wężyka który ciągnie powietrze za okna popiołem scraber co2. 

Teraz trzeba zmów wskoczyć na właściwe z podawaniem balinga i do przodu..

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.