Skocz do zawartości
kaamil

Po raz trzeci: 393L+90l sump.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po wielu latach bez akwarium przyszedł czas na trzecie (już docelowe) akwarium morskie. Poprzednie dwa zbiorniki (112 i 160 litrów) były poligonami doświadczalnymi w mieszkaniu, które wiedziałem, że i tak w pewnym momencie będę zmieniał. Po zakupieniu docelowego lokum przyszedł moment na budowę docelowego zbiornika.

Zbiornik wystartował 10.02.2019. Przez 3 miesiące bardzo łagodne dojrzewanie, bez plag typu Dino/Cyjano. Glony bardzo delikatne i dość szybko usuwane przez ślimaki i kraby. Miałem problem z zakwitem bakteryjnym, lecz UV szybko sobie poradziła z wyklarowaniem wody. Po 3 miesiącach stopniowo dodawałem szczepki koralowców, bezkręgowce i ryby, o których nieco później.

Kompletacja najważniejszych elementów prezentuje się następująco:

- Akwarium 130 x 55 x 55h - przód i boki opti, komin z lewej strony. 

- ok. 30kg skały MR i Fiji + suchy piasek ok 10 kg.

- Sump 90 x 35x45 - wody ok. 90 litrów. W sumpie Phosguard i węgiel w skarpetach oraz 5L Siporax i 1 L Maxspect BioSphere.

- Obiegówka DCT 6000.

-Cyrkulacja:

Jebao CP55 + JVP130/Jebao RW8. Mam problem z doborem odpowiedniej cyrkulacji. Nie potrafię ocenić czy ustawiam ją za mocno czy też zbyt lekko. Dlatego w chwili obecnej w baniaku działa CP55 na 70% i JVP130 za skalą.

-Oświetlenie: Zetlight Qmaven 6800 230W (LED)

-Pompy dozujące Jecod DP2 i DP4s.

- Lampa UV 18W 

- Dolewka AquaTrend Levelautomatic V2.

- Odpieniacz BM C7.

 

Parametry wyklarowały się w okolicach maja/czerwca. Od tego czasu zasiedlam zbiornik koralami miękkimi, LPS i prostymi SPS.

Generalnie mając pewne doświadczenia teoretyczne i praktyczne postanowiłem stworzyć system mieszany z przewagą koralowców LPS i SPS. 

W obsadzie:

2 x Hepatus

2 x Zebrasoma Flavescens

2 x  Błazenek

1 x C.cinctus

kraby (mitraxy i pustelniki), ślimaki (turbo,tectus i porcelanka), krewetki (czyszcząca i boksująca), wężowidła (superba) i jeżowiec diadema.

o koralowcach trochę później :)

 

Parametry:

Temp: 25.5

Zasolenie: 1025

PH: 8.15

KH: 7.2

CA: 430

MG: 1370

NH4: 0

NO2: 0 (choć czasami bardzo, bardzo delikatnie się zabarwi - nie wiem w czym jest problem)

NO3: od 3 do 5

PO4: 0

Testy Salifert i AF.

Parametry od 3-4 mcy stabilne.

Na starcie bakterie AF i MicrobeLift SB.

 

Sposób prowadzenia zbiornika:

- podmiana 50 litrów co tydzień (AF Reef Salt);

- fitoplankton 50 ml / dzień (od kilku dni)

- Grotech ABCM na pompie dozującej (3/4 dawki podzielona na codzienne dozowanie);

- Pro BioS (pięć kropel dziennie) + NP Pro na pompie dozującej

- karmienie mrożonkami mrożonymi azotem + co jakiś czas - nori z czosnkiem.

- węgiel + Phosguard w skarpecie - w przepływie.

- co jakiś czas łyżka PowerFood i Pure Food.

 Ballinga jeszcze nie leję gdyż nie zauważam dużych spadków między podmianami. Mało koralowców.

 

Ryby i bezkręgowce w pełni zdrowe, oprócz samobójstwa doktorka nic nie padło.

 

Problem pojawia się w hodowli koralowców - miękkie rosną w miarę ok ale bez szału (Zoa, Ricco, Sarco, Capnella, Papaya, Briareum itp).

 

LPS nieco gorzej. Caulastree stoją w miejscu, nie rosną. C. stalowa jakby powoli się nawet zmniejsza. Euphylie nie osiągnęły rozmiarów (od miesiąca) tego co było w sklepie.

Jedynie Dunca jako tako wygląda ale rośnie zdecydowanie wolniej niż w poprzednich akwariach. Przez 3 miesiace doszła jedna mała główka.

 

Największy problem pojawia się przy prostych SPS oraz ukwiałach. Kupiłem ok 10-13 szczepek SPS. Wszystkie szczepki zbielały w ciągu 10-20 dni i padły. Została mi jedna mała szczepka supermana z 20-toma polipami i co tydzien jest ich mniej. Były to głównie montipory, pavony itp.

Jedynie Monti talerzowa jakoś się trzyma. Nawet nieźle jak na SPS w tym zbiorniku.

Ukwiał Quadricolor praktycznie zbielał i jest 5 x mniejszy niż w sklepie, natomiast H.Crispa jest zielony ale również 5 x mniejszy. Co jakiś czas dostają co ryjka kawałek stynki ale wiele to nie zmienia.

Nie mam pomysłu co może być nie tak i stawiam na jedno z dwóch:

 

  1. Oświetlenie – święcę Zetlight Qmaven 6800 230W. Od 8:00 do 22:00 – jednak 4 h pierwsze i 4 h ostatnie działa na jakieś 20/30%/40% (wschód i zachód) i 6h prawie na maxa. Lampa ok. 13 cm od tafli wody.

Zastanawiam się, czy ta lampa w ogóle da radę z SPSami jakimikolwiek. Nie planuję super wymagających Acropor ale w planach było zrobienie zbiornika z LPS/SPS z przewagą tych drugich.

Czy dołożenie T5 5x54W coś poprawi? Może warto wymienić lampę na jakąś hybrydę albo samo T5?

 

  1. Cyrkulacja – mam Jebao CP-55 skręcone na 60/70% oraz JVP-130 za skałą. Nigdy nie wiem jak dostosować cyrkulację bo wydaje mi się zawsze za mocna. Jak Państwo ją dobierają?

 

Załączam kilka fotek zbiornika i koralowców.

 Może po prostu jeszcze jest zbyt wcześnie na LPS / SPS? Jednak akwarium działa 7,5 miesiąca, więc wydaje mi się, że to nie jest tym spowodowane.

Z góry dzięki za każdą sugestię.

IMG_1111 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1108 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1109 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1110 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

IMG_1116 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto pomyśleć o ICP? Weryfikowałeś PO4 hanką czy rzeczywiście jest w okolicach 0?

7,5 miesiąca przy stabilnych głównych parametrach to chyba aż nadto by utrzymać przy życiu proste SPS/LPS.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witamy kolejnego posolonego z Wrocka.

Odnośnie 1 to ciężko powiedzieć. Próbowałeś wydłużyć czas świecenia maksymalną mocą? Możesz pokombinować ze światłem. Wschody zachody mogą być krótsze, a dłuższy czas pełnej mocy: 8-10 godzin.

Odnośnie cyrkulacji to nie ma praktycznie czegoś takiego jak za mocna cyrkulacja w akwarium. Ile byś nie ustawił i tak będzie mniej niż na rafach. Różnica może być taka, że jeśli jakaś pompka dmucha bezpośrednio na koral, to może tego nei lubić. natomiast ogólny ruch wody w akwarium - więcej = lepiej.

Odnośnie parametrów. ile kostek mrożonki dajesz? Próbowałeś nieco więcej karmić, żeby PO4 drgnęło? I czym je mierzysz, bo jak testem kropelkowym to na pewno jest to wynik niewiarygodny.

CO to jest to na górze skały? Jakieś glony, czy coś innego, czy te kawałki mają taki kolor?

 

I czy możęsz zrobić zdjęcie caulastei z bliska?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz podmiany (25l na tydzień), wydłuż świecenie pełną mocą, wyłącz lampę uv jak świecisz cały czas, nie lej abc jak robisz podmiany i masz tak małą obsadę koralową. Pozdr., Tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Cześć, witamy kolejnego posolonego z Wrocka.

Odnośnie 1 to ciężko powiedzieć. Próbowałeś wydłużyć czas świecenia maksymalną mocą? Możesz pokombinować ze światłem. Wschody zachody mogą być krótsze, a dłuższy czas pełnej mocy: 8-10 godzin.

Odnośnie cyrkulacji to nie ma praktycznie czegoś takiego jak za mocna cyrkulacja w akwarium. Ile byś nie ustawił i tak będzie mniej niż na rafach. Różnica może być taka, że jeśli jakaś pompka dmucha bezpośrednio na koral, to może tego nei lubić. natomiast ogólny ruch wody w akwarium - więcej = lepiej.

Odnośnie parametrów. ile kostek mrożonki dajesz? Próbowałeś nieco więcej karmić, żeby PO4 drgnęło? I czym je mierzysz, bo jak testem kropelkowym to na pewno jest to wynik niewiarygodny.

CO to jest to na górze skały? Jakieś glony, czy coś innego, czy te kawałki mają taki kolor?

 

I czy możęsz zrobić zdjęcie caulastei z bliska?

Zmieniałem intensywność wschodów i zachodów. Ciężko mi generalnie wyczuć ustawienia tej lampy. Robiąc na maksa wszystkie kanały światło jest biało-różowe. Bardzo słabo to wygląda. Spróbuję wydłużyć czas głównego oświetlenia. Zastanawiam się też nad sensem "kolorowego" kanału. Czy On w ogóle jest potrzebny koralowcom? Myślę o diodach czerwonych, zielonych i pomarańczowych itp? Jakoś zaczęła mnie wnerwiać ta lampa :) 

Cyrkulację zatem zmieniam na CP55 + RW8.

Daję 2 kostki mrożonki. Mierze testem AF. Praktycznie od początku pomiarów nie zabarwił się ani odrobinę.

Na górze skałki są lekkie glony z bąbelkami powietrza. Pojawiają się i znikają. Bardzo delikatne.

Wrzucam zdjęcia skałki i Caulastrei. iPhony szału nie robią ze zdjęciami baniaka.

4 godziny temu, eXo napisał:

Może warto pomyśleć o ICP? Weryfikowałeś PO4 hanką czy rzeczywiście jest w okolicach 0?

7,5 miesiąca przy stabilnych głównych parametrach to chyba aż nadto by utrzymać przy życiu proste SPS/LPS.

Przeszło mi to przez myśl. Chyba skorzystam z ICP. PO4 mierzyłem tylko testem AF.

Warto zainwestować w zestaw Hanek? Słyszałem, że mają dość dużą tolerancję wyniku.

Też sądzę, że coś jest nie halo, bo w poprzednich zbiornikach Milka czy klasyczne montipory rosły mi jak szalone, a staram się prowadzić zbiornik 1:1. Nawet lampę miałem podobną bo Qmavena 6600.

3 godziny temu, tomko napisał:

Zmniejsz podmiany (25l na tydzień), wydłuż świecenie pełną mocą, wyłącz lampę uv jak świecisz cały czas, nie lej abc jak robisz podmiany i masz tak małą obsadę koralową. Pozdr., Tomko

Czemu zmniejszać podmiany? 10% wody to dużo? UV włączam bardzo sporadycznie. Głównie w momencie gdy wpuszczam ryby (3 dni przed i tydzien po) oraz gdy nie satysfakcjonująca jest klarowność wody (3-4 razy w ciągu 7 miesięcy na 3-4 dni). ABCM leję naprawdę mało, proporcjonalnie do koralowców. Sprawdzał mi się ten zestaw w poprzednich zbiornikach i to od jego dozowania rozpocząłem walkę o utrzymanie SPS. Obsada teraz jest mała, była większa...

 

IMG_1132 (Kopiowanie).jpg

IMG_1133 (Kopiowanie).jpg

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50l tygodniowo zaburzasz równowagę biologiczną w akwarium. W zasadzie w akwa oprócz skały wody i kilku ryb nie ma nic, po co więc abcm? Przy takich podmianach uzupełniasz wszystko. Mam duże przekonanie, iż w wodzie jest za dużo mikroelementów. Tak ja to widzę. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tomko napisał:

50l tygodniowo zaburzasz równowagę biologiczną w akwarium. W zasadzie w akwa oprócz skały wody i kilku ryb nie ma nic, po co więc abcm? Przy takich podmianach uzupełniasz wszystko. Mam duże przekonanie, iż w wodzie jest za dużo mikroelementów. Tak ja to widzę. Pozdr., tomko

Rozumiem. 25 l tygodniowo czy 50l raz na dwa tygodnie? Zauważ, że ABCM zacząłem dozować jak już większość SPS skłaniała się ku kiblowi.

Chyba faktycznie machnę test ICP.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tyle korali, co kot napłakał to podmiany możesz znacznie zmniejszyć.

Po Caulastrei bym powiedział, że jest mało światła. Albo inaczej. Jak kiedyś miałem lampę LED DIY to był sporo mniej światła niż teraz i niestety tak samo wyglądała. Może ktoś ma tą lampę i podpowie jak ją ustawić. Z reguły na lampach LED ludzie ustawiają niebieski mocno, biały słabo, kolory symbolicznie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ustawioną tą lampę?

Ja mam nad zbiornikiem 120x60x40h też taką lampę tylko że 95w i światła trochę mało po bokach ( trzeba dokupić drugą) ale mi się korale pompują wszystkie, nawet te po bokach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, berciak napisał:

A jak masz ustawioną tą lampę?

Ja mam nad zbiornikiem 120x60x40h też taką lampę tylko że 95w i światła trochę mało po bokach ( trzeba dokupić drugą) ale mi się korale pompują wszystkie, nawet te po bokach.

Teraz troche pozmienialem i jest tak:

Świt: 7:00 - 8:00

1a-3; 1b-16; 1c-07; 1d-15

Wschód: 8:00 - 10:00

a10; b20, c7; d15

Dzień: 10:00 -19:00

a30; b32; c10; d32

Zachod: 19:00-21:00

a15; b20; c5; d20

Zmierzch 21:00 -22:00

a5; b10; c3; d15

Lampa wisi ok 20 cm nad taflą wody. W czasie głównego świecenia jest bardziej biało niż niebiesko.

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To światło masz chyba ok, ja mam prawie tak samo, biały na 32 niebieski na 32 i czerwony 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką masz?

Ten koleś ustawił nad swoim akwarium

On nad akwarium z filmiku ustawił 77% dla wszystkich kanałów oprócz white. White poszło na 33%.

 

Wydaje mi się, że ustawienie światła na 32% to może być nieco mało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, katani napisał:

Taką masz?

Ten koleś ustawił nad swoim akwarium

On nad akwarium z filmiku ustawił 77% dla wszystkich kanałów oprócz white. White poszło na 33%.

 

Wydaje mi się, że ustawienie światła na 32% to może być nieco mało.

Niestety nie, to jest jakis nowy model. Ja mam Zetlight Qmaven 6800 230W. Sterowana pilotem na IR.

Lampa ma 32 poziomy ustawienia kazdego z 4 kanałów. 32 to 100%. 

A to kanał white, B to RB i Blue, C to kanał kolorowy, D to fiolet i ultrafiolet.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli to nie światło to może jednak cyrkulacja. Nie ma innych rozwiązań. Przy założeniu, że poprawnie robisz testy i skład wody ejst OK, to zostaje tylko cyrkulacja i światło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, wniosków już kilka mam:

- wydłużyłem świecenie

- zmieniłem lekko cyrkulacje

- zmniejszę podmiany o połowę

- odstawie Grotecha

- zrobie test ICP

- rozważę zakup Hanek.

Nieźle :) Dam sobie teraz 2 miesiące testów. Jeżeli dalej będzie lipa to Zetlight ląduje na targowisku i wjedzie jakaś hybryda albo 8x54W T5. Zbyt długo czekałem na nowy baniak zeby teraz wywalac szczepy w kibel ;) 

Dziękuję Panowie za podpowiedzi.

P.S. Słaba kondycja ukwiałów może być spowodowana światłem"?


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, kaamil napisał:

Przeszło mi to przez myśl. Chyba skorzystam z ICP. PO4 mierzyłem tylko testem AF.

Warto zainwestować w zestaw Hanek? Słyszałem, że mają dość dużą tolerancję wyniku.

Z Hanek warto przede wszystkim zakupić tą do PO4, 713 lub 736 dla niższego zakresu.

Przy Kh czy Ca, wyniki testów Saliferta czy AF zazwyczaj pokrywały się  u mnie z wynikami ICP, więc nie widziałem sensu żeby inwestować w te Hanki i reagenty do nich.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zgodnie z Waszymi radami i propozycjami wdrożyłem następujące zmiany:

- Wydłużenie świecenia maksymalnego i znaczne ograniczenie barwy białej. Kanał biały skręcony do 33%;

- zmieniłem cyrkulację, podkręciłem ją o ok. 20%;

- zmniejszyłem dawkę Grotech  - teraz 1/4 proponowanej przez producenta;

- Podmiany ok. 5 % tygodniowo  - zmniejszone o połowę;

- Zrobiłem test ICP. Załączam wyniki.

Generalnie to w akwarium jest trochę lepiej. Wrzuciłem milkę i nie umiera, talerzówka nadal rośnie i jest wybarwiona. LPSy jakby nieco lepiej się pompują.Natomiast ukwiał Quadri dalej słabo wygląda. Ryby i reszta załogi bez zmian  - całkiem normalnie.

Mieliście racje, że z Fosforanami jest inaczej niż pokazuje kropelkowy test AF. Kupiłem w międzyczasie Hankę na PO4 i pokazywała mi 0.05 (3 testy - 0.05. / 0.06 / 0.05). Robiąc test AF w tej samej chwili próbka się nie zabarwiła. Bezsensowny test.

Jednakże nie tylko PO4/P mnie zasmuciły. Zaznaczyłem wykrzyknikami na screenie wyniki, które miałem na czerwono lub żółto.

1. Za mało Litu i za dużo Baru - ciekawe, że dozowany przeze mnie Coral A z Grotech ABCM miał w jednej butelce te dwa pierwiastki. Trochę dziwne bo zwiększając dawkę Coral A nadal będzie jeszcze więcej Baru...

2. Za mało Jodu i Boru - spróbuję lekko dozować i obserwować zmiany. Oba te pierwiastki są w jednej butli w Corall C Grotecha. 

3. Za dużo Glinu - czym to może być spowodowane? Phosguard mam w skarpecie,w przegrodzie.  1/3 dawki na 500l ...bo Salifert pokazywał zero.

4. Za mało Molibdenu -  niewiele, na żółto. Przejmować się tym?

Rozpoczynam zatem walkę z PO4. Tylko czy jeżeli podam zgodną z zaleceniami dawkę Phosguard to czy nie wzrośnie mi ponownie Glin? Jakieś rady co do innych niemieszczących się w widełkach pierwiastków?

Czy to normalne, że na wyniki MarinLab czeka się 8 dni? Wyslalem w poniedziałek rano, przyszły 2h temu.

Z góry dzięki

icp.png

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ICP też długo ostatnim razem czekałem. z ICP to micro ciut ponizej normy ale bez tragedii. Na aluminium przy takiej ilości też nie zwracaj uwagi. Na większość z tych wymienionych rzeczy możesz nie zwracać uwagi. Najważniejsze są stront, jod, żelazo.

 

Właśnie zauważyłem ciekawą rzecz. Z rok temu albo dalej kto nie wysłał próbek na ICP Marine Lab, to miał Cu wysokie. I to u wszystkich niemalże. Ostatnio kto nie wrzuci wyników, to Cu same zera.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kaamil napisał:

Czy to normalne, że na wyniki MarinLab czeka się 8 dni? Wyslalem w poniedziałek rano, przyszły 2h temu.

Ja wysłałem w czwartek zeszłym tygodniu i również otrzymałem wyniki dzisiaj. Może robią je hurtowo...Jak napisał Michał, glinem się nie przejmuj, w moich wynikach również wyszedł na czerwono. Pytanie, czy teraz nie padło na glin, jak wcześniej na miedź;)


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Triton przesłał mi wyniki gdzie Cu dało wynik 4.228 µg/l, Aluminium 61 µg/l. Natomiast Mainelab Cu  0.0000 mg/l, Aluminium 0.0384 mg/l ( w przeliczeniu wychodzi wynik  38,4 µg/l ). Woda do badań pobrana była w tym samym dniu.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię zatem. Zajmę się głównie fosforanami, jodem i strontem.

16 godzin temu, Marcinekk napisał:

Triton przesłał mi wyniki gdzie Cu dało wynik 4.228 µg/l, Aluminium 61 µg/l. Natomiast Mainelab Cu  0.0000 mg/l, Aluminium 0.0384 mg/l ( w przeliczeniu wychodzi wynik  38,4 µg/l ). Woda do badań pobrana była w tym samym dniu.

Hipotetycznie zakładając, że MarinLab się myli to analogicznie powinienem mieć jeszcze więcej glinu. Ciekawa sprawa z tym Cu. Może warto byłoby zapytać AF o co chodzi? Skoro kasują za test 90 zeta.

Wprowadze kolejne zmiany i za dwa miechy machnę ICP albo Tritona i ICP.

Dzięki za rady!

 

 


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kaamil napisał:

Ciekawa sprawa z tym Cu

Nic ciekawego,jest to w granicach błędu aparatu.To że ICP podaje ci np.0,05 ug/l jakiegoś pierwiastka to nie oznacza że tyle go jest na 100%. Każdy wynik podawany powinien być z niepewnością.Laboratoria z akredytacją tak podają,ale u nich to za jeden pierwiastek musiałbyś zapłacić 90 zł, jak nie więcej.Tak więc za tą cenę nie spodziewaj się cudów.W przypadku pierwiastków śladowych martwił bym się gdyby były naprawdę spore przekroczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozjaśnienie. Nie ma co gonic za bialym kroliczkiem zatem? 


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2019 o 14:25, grzegorz77 napisał:

Nic ciekawego,jest to w granicach błędu aparatu.To że ICP podaje ci np.0,05 ug/l jakiegoś pierwiastka to nie oznacza że tyle go jest na 100%. Każdy wynik podawany powinien być z niepewnością.Laboratoria z akredytacją tak podają,ale u nich to za jeden pierwiastek musiałbyś zapłacić 90 zł, jak nie więcej.Tak więc za tą cenę nie spodziewaj się cudów.W przypadku pierwiastków śladowych martwił bym się gdyby były naprawdę spore przekroczenia.

Mówisz , że nic ciekawego , że Triton pokazuje duże wartości miedzi a marinelab 0. Ciekawa teoria :-) Badanie wody przeprowadziłem po zmianie soli jak zaczęła mi lecieć acropora echinata. Grzegorz Twoim zdaniem granica błedu to 4.228 µg/l ?


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Marcinekk napisał:

Grzegorz Twoim zdaniem granica błedu to 4.228 µg/l ?

W przypadku wody morskiej może być to sporo więcej,ale ani jedno ani drugie laboratorium tego nie podają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.