Skocz do zawartości
Marijo

1250 litrów w planach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W planach na długie zimowe wieczory mam założenie akwarium.

Proszę o pomoc i uwagi do założeń projektu.

Założenia:

 Akwarium będzie stało w kotłowni i widoczna z pokoju będzie jego przednia szyba

Wymiary akwarium to 250 cm długości 68 cm szerokości i 80 cm wysokości

DSB z refugium o wymiarach 100x50x50

Sump 100x50x40

Chłodzenie i ogrzewanie za pomocą pompy ciepła.

Komin akwarium może mieć maksymalnie szerokość 50 cm więc takiej długości będzie założony grzebień.

 Pytania:

 Jaki może być przepływ przez grzebień tej długości (50cm)?

Planuję zrobić cztery otwory w kominie pod rury o średnicy 40 mm (dwa na spływ jedną rewizję i powrót) Czy to wystarczy?

Czy w ogóle pociągnę tej długości akwarium na jednym kominie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Marijo napisał:

 Jaki może być przepływ przez grzebień tej długości (50cm)?

Czy w ogóle pociągnę tej długości akwarium na jednym kominie?

 

U mnie grzebień 40cm nie wyrabia przy pompie RD 6000 (nominalnie), po stratach na podniesieniu ok. 4500 (wg producenta), musiałem wyłamać co drugi ząb, a i tak teraz wiem, że ten przelew zaprojektowałem za mały w stosunku do pojemności zbiornika. Przy 50 cm grzebienia i tej wielkości zbiornika, to obieg będzie cieniutki moim zdaniem. Dwa kominy po 50 cm to i tak nie będzie za dużo.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałbym taką możliwość aby zrobić dwa takie kominy, ale musiałbym wtedy zrezygnować z akwarium z DSB i refugium i w to miejsce wstawić drugi sump. Ewentualnie zrobić małe refugium w tym drugim sumpie. Nie wiem co będzie lepsze.

Jest jakaś metoda na przelicznie tych przepływów przez grzebień i rury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marijo napisał:

Komin akwarium może mieć maksymalnie szerokość 50 cm więc takiej długości będzie założony grzebień.

 

 Pytania:

 

 Jaki może być przepływ przez grzebień tej długości (50cm)?

 

Planuję zrobić cztery otwory w kominie pod rury o średnicy 40 mm (dwa na spływ jedną rewizję i powrót) Czy to wystarczy?

 

Czy w ogóle pociągnę tej długości akwarium na jednym kominie?

 

Dlaczego komin może mieć max 50cm szerokości?
Na której szybie chcesz go umieścić?

Nie myślałeś o długim kominie na tylnej szybie?
Zrób jakiś rysunek zakładanych rzeczy łatwiejsza będzie rozmowa kiedy dasz coś na tzw papierze ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są grzebienie 2 x 26cm,pompa AB8000 i daje radę,ale napędza ona jeszcze reaktor glonowy przez który idzie około 400l/h i filtr z węglem około 200L/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo stary kalkulator na rc podaje grzebień 60cm dla pompy 6000 l/h

http://www.reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie miało to wyglądać tak jak na rysunku.

Kiedyś miałem akwarium z paletkami i w sumie w tym też chciałem zrobić a Amazonkę, ale wiecie…. Żoneczka …… dlatego taki był projekt, bo nie potrzebne mi były duże przepływy. Tam gdzie narysowałem DSB wcześniej planowałem szafkę na sprzęt i pokarmy. Podest pod akwarium stoi w kotłowni i dziura do pokoju zasłonięta płytą GK już jest więc tego i wymiarów akwarium nie zmienię.  Może z Waszą pomocą uda mi się dostosować to co jest na potrzeby morszczaka.

AKWA.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego napisałeś, że przy dwóch kominach musiałyby być dwa sumpy? Może takie coś:

 

AKWA.thumb.JPG.e516be161d8832393f242db2c661c67b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, human_87 napisał:

Dlaczego napisałeś, że przy dwóch kominach musiałyby być dwa sumpy? Może takie coś:

 

AKWA.thumb.JPG.e516be161d8832393f242db2c661c67b.jpg

W sumie to jakieś rozwiązanie by było, tylko część wody ze spływu z drugiego komina skierowałbym bezpośrednio do sumpa, bo refugium z prawie poziomą turą do komory pompy w sumpie nie przyjmie tyle wody.

Może coś takiego? Co o tym myślicie? Byłoby w sumie metr grzebienia. Według kalkulatora z linku od Mateusza wystarczyłoby na około 9500 l/h. Czy tyle wystarczy?

Pompę planuję JEBAO DCP 20000. A jakie rury - z kalkulatora wychodzi około dwóch cali , i czy w tym drugim kominie potrzebna będzie druga rewizja?

akwa1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość sprzętu już jest, DSB z refugium tętni już życiem więc muszę w końcu zamówić główne szkiełko. Mam w związku z tym jeszcze jedno pytanie. Czy 5 cm obniżenia wlewu do kominów względem pozostałych krawędzi wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo grzebień aqua medica ma około 3cm długości zębów. I teraz zależnie od różnicy przepustowość grzebienia i moc pompy. Woda będzie Ci się spiętrzać. Pytanie na ile ;) Jak wkleisz na równo grzebień będziesz miał 2cm zapasu nad grzebieniem. Ale nie odpowiem na pytanie na ile spiętrzy Ci się woda na tych dwóch grzebieniach ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Wy ile macie miejsca nad grzebieniem? Nie chciałbym aby woda wylewała mi się z akwarium,  a chciałbym dzisiaj zamówić już to szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Marijo napisał:

A Wy ile macie miejsca nad grzebieniem? Nie chciałbym aby woda wylewała mi się z akwarium,  a chciałbym dzisiaj zamówić już to szkło.

Ja mam w obecnym  zbiorniku ponad 3cm nad grzebieniem 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam dwa grzebienie po 30 cm. Pompa dcp 10000 zrzut wody na rurach 2x40 otwarte może po 30 procent każda. Pompa chodzi na 70 procent.

Edytowane przez cimek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marijo napisał:

A Wy ile macie miejsca nad grzebieniem? Nie chciałbym aby woda wylewała mi się z akwarium,  a chciałbym dzisiaj zamówić już to szkło.

Jak na moje zrób 2-3 cm nad grzebieniem zawsze można go wkleić ciut wyżej niżej :) A Ty będziesz miał 2 dosyć długie wiec z przepływem nie powinno być problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Przesłałem już projekt. Będzie 6 cm obniżenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Marijo napisał:

Dziękuję za odpowiedzi. Przesłałem już projekt. Będzie 6 cm obniżenia.

Pokaż co wykombinowałeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sith114 napisał:

Pokaż co wykombinowałeś ;)

Zostaje tak jak na ostatnim rysunku z postów powyżej. Akwarium ma być 30.11 :D ale będę musiał czekać 2 tygodnie na zalanie aż silikon dobrze zaschnie i dopiero po tym czasie zalać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przyjechało tydzień później niż planowano, ale już jest :D  Jeszcze półtorej tygodnia i zalewam. Puki co sporo pracy i jako, że sezon ekip kładących płytki w pełni to sam byłem zmuszony obrobić akwarium od strony pokoju. Wczoraj wystrugałem coś takiego...

Do zrobienia jeszcze oświetlenie i podpięcie ogrzewania pod pompę ciepła. 

2019121022.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Marijo napisał:

Akwarium przyjechało tydzień później niż planowano, ale już jest :D  Jeszcze półtorej tygodnia i zalewam. Puki co sporo pracy i jako, że sezon ekip kładących płytki w pełni to sam byłem zmuszony obrobić akwarium od strony pokoju. Wczoraj wystrugałem coś takiego...

Do zrobienia jeszcze oświetlenie i podpięcie ogrzewania pod pompę ciepła. 

2019121022.jpg

Jak kominy i zaplecze?
Pokaż coś z technicznej strony :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia całości porobię jak zepnę wszystko do kupy. W sumie nie będzie się czym zbytnio chwalić, bo dużo rzeczy będzie DIY i wyjdzie z tego taki duży low tech, ale przyjdzie jeszcze czas na reaktory itp. Puki co na początku wydają mi się zbędne.  Na razie od sierpnia kręci się sump i DSB gdzie jest około 300 litrów wody. Dzięki temu liczę na łagodne i w miarę szybkie dojrzewanie zbiornika. Mam już sporo spaghetti, kilkadziesiąt kilogramów żywej skały, którą przełożę do głównego zbiornika, oraz kilka prostych korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZALEWAM !!! No może nie ja a moja żona. Dziś rano wyjeżdżając w delegację odkręciłem zaworek na filtrze RO i w nogi. Mając nadzieję, że wszystko będzie dobrze wiadra z mopem w pokoju nie postawiłem. Do piątku powinno być już jakieś 900 litrów wody w akwarium a resztę chcę wlać stężoną solankę rozrabianą w beczce - można tak robić? Jakie stężenie soli do akwarium może być aby wszystko się rozpuściło i nie wytrąciły się osady. Chodzi mi o to aby wymieszać sól w beczce (mam taką 130 litrów) i przelać do akwarium aby uzyskać odpowiednie zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Marijo napisał:

ZALEWAM !!! No może nie ja a moja żona. Dziś rano wyjeżdżając w delegację odkręciłem zaworek na filtrze RO i w nogi. Mając nadzieję, że wszystko będzie dobrze wiadra z mopem w pokoju nie postawiłem. Do piątku powinno być już jakieś 900 litrów wody w akwarium a resztę chcę wlać stężoną solankę rozrabianą w beczce - można tak robić? Jakie stężenie soli do akwarium może być aby wszystko się rozpuściło i nie wytrąciły się osady. Chodzi mi o to aby wymieszać sól w beczce (mam taką 130 litrów) i przelać do akwarium aby uzyskać odpowiednie zasolenie.

Cyrkulatory start i sól bezpośrednio do akwarium ;)  

W beczce 130 litrów to stężenie wybuchowe byś musiał zrobić aby w 1250 litrach się odpowiednie wyrównało :D 

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić stężenia wybuchowego, jedynie do momentu pełnego nasycenia :D 130l wydaje mi się na oko za mało.

Chyba bez sensu bawić się beczkami. wlej te 900l, dosyp soli, przeliczajac, na ile litrów według producenta wystarcza opakowanie.  W miarę dolewania się rodi dosalaj i mierz zasolenie. Rodi pewnie będzie lodowata lecieć, więc odczas pomiaru trzeba też uwzględnić temperaturę cieczy.

Ja tak zrobiłam w 750, że powiedzmy przy 2/3 poziomu rodi w zbiorniku zaczelam partiami dosalac, żeby nie było, że przy pełnym zbiorniku rodi na raz wrzucę 30 kg soli i kamień mi się na dnie zrobi. Grzałkę też wdrożyłam pod koniec zalewania, żeby jak najwięcej wody ogrzało się z powietrza w domu. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wlać 3 beczki takiej stężonej solanki w sumie około 350 litrów. NaCl się wtedy nie nasyci, ale właśnie nie wiadomo jak z innymi składnikami soli. W akwa nie chcę solić ponieważ dałem już podłoże, aby później ze względu na wysokość akwarium się w to nie bawić ( nie chcę się utopić ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.