Skocz do zawartości
Marijo

1250 litrów w planach

Rekomendowane odpowiedzi

A co to za podłoże? Żywe, czy suche?

Nie rozumiem też, gdzie lejesz te 900l? Jeszcze inny zbiornik? 

Edit: już kumam. Przeczytałam jeszcze raz i rozumiem, że lejesz Rodi bezpośrednio do tego akwarium. Z racji, że jest tam już podłoże masz obawy, że sól może się zmieszać się z podłożem i nie rozpuści się właściwie. No toś sobie trochę od pupy strony zrobił, będziesz musiał teraz liczyć, przy jakiej ilości soli w objętości beczki jest maksymalne nasycenie, albo dolewac partiami z tych beczek wodę o mniej więcej właściwym zasoleniu

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłoże to Bali Sand Aqua Medic suchy żwirek 2-3 mm przepłukany w RO. Aktualnie woda RODI leci bezpośrednio do akwarium. Te 900 litrów obliczyłem, że naleje się do piątku do czasu kiedy wrócę do domu. Żoneczka pilnuje jak szybko wody przybywa. I właśnie chciałem po powrocie rozrabiać w beczce wodę już z solą około 350 litrów zostanie do dolania. Dlatego właśnie pytam o to jakie można zrobić stężenie takiej solanki, aby wszystko się rozpuściło. Po rozpuszczeniu siup do akwa i następna beczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam coś szukać w necie, ale o tej porze mam problem z jednostkami i zależy to też od składu soli :D

Może spróbuj sam przeprowadzić eksperyment.

Weź litr wody rodi i dokładaj jakąś miarka (tylko niech będzie znana waga proszku w tej miarce, lub objętość miarki)  soli powoli do momentu, aż  Twoja sól przestanie się rozpuszczać. Niech woda ma temperaturę pokojowa, albo ustalona na rzyklad 24 stopnie, jeśli będziesz podgrzewał grzałka wodę w tej beczce) Potem pomnóż miarkę (czy to wagowo, czy objętościowo) przez ilość litrów w beczce i będziesz miał odpowiedz na swoje pytanie ile takich miarek musisz dodać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oblicz ile soli potrzebujesz na swój zbiornik podziel na trzy części i wio

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał tak zrobić jak piszecie. Sprawdzę ile się soli mogę rozpuścić w jednej beczce i taką solankę dolewać, jak coś to zawsze jest możliwość odlać wodę z akwarium zasolić i wlać z powrotem. Sól mam Reef Crystals i według obliczeń powinno jej wyjść około 42 kg na same akwarium, bo sump i DSB już dawno zasolone i pracują. Dziękuję za porady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mijają dwa miesiące od pierwszej kropli wody wlanej do akwarium więc czas na małą aktualizację.

Tak więc system składa cię z:

Akwarium 1250 litrów

Sump 200 Litrów

DSB z Refugium 250 litrów

Pompa obiegowa Jebao DCP 20000 ustawiona na połowę mocy

Na razie dwa cyrkulatory Jebao SOW 20

Odpieniacz Reef Octopus 3000

Lampa UV 72W

Oświetlenie akwarium to dwie lampy DIY po 500W ze sterownikiem od Magu

Oświetlenie Refugium - dwa naświetlacze po 30W 6500k

Akwarium ogrzewa domowa pompa ciepła z obiegu CWU a steruje tym komputer Profilux 

Cyrkulację w Refugium stanowi filtr wewnętrzny Aquael 2000 l/h + obieg wody dodatkowe 2000 l/h

Dozownik płynów DIY na 6 pompek ze sterownikiem od Magu.

Za filtrację odpowiada siporax w sumpie i wspomniane DSB z Refugium, oraz ponad 100 kg żywej skały której dawcami były trzy likwidowane pod koniec roku akwaria.

Parametry:

Zasolenie 1,026 Refraktometr

Temperatura 24,9- 25,0 sterowane i mierzone Profiluxem

PH od 8,1 do 8,2 Profilux

NO3 - 0 Salifert

PO4 - 0 Mała Hanka

Ca - 416 Salifert

MG - 1220 Salifert

KH 7,8 Salifert - mam jeszcze małą Hankę, ale reagent który ostatnio kupiłem okazał się trefny

Mierzę jeszcze potas, stront i jod, ale ostatnio nie robiłem pomiarów.

Suplementacja:

Balling na prochach CZDA obecnie po 250 ml/doba

Stront, potas, jod i bor również na prochach CZDA

Dodaję jeszcze Easy-Life ProFito ze względu na refugium zawierające żelazo mangan i potas.

Generalnie akwarium ma się dobrze, bynajmniej na razie obywa się bez większych plag. Kilka dni po zalaniu wyskoczyło trochę okrzemek, ale trzy dni później ustąpiły. Teraz tylko glony na szybie muszę regularnie skrobać. 

Kilka zdjęć zrobionych telefonem. Przepraszam za jakość, ale fotograf ze mnie żaden.

zIMG_20200207_191233.jpg

zIMG_20200207_191329.jpg

zIMG_20200207_191151.jpg

zIMG_20200210_105533.jpg

zIMG_20200217_175843.jpg

zIMG_20200217_175813.jpg

zIMG_20200217_175231.jpg

zIMG_20200217_175943.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po nocnym  połowie :strutin

Pterasie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam jeszcze dwa dwutygodniowe od innej pary, ale wtedy byłem w delegacji i te dwie sztuki znalazłem w kominie po powrocie, jak widać większość została zjedzonych. Moja siostra mieszka w Toruniu więc problemu nie będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Puki co tak się najadły artemii, że zmieniły kolor z biało-czarnego na pomarańczowo-czarny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A to będą rosły jak na drożdżach ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu się udało :animier: Zdobyłem dobre fito, wrotkę i najważniejsze byłem w domu, i tak oto gromadka  Amphiprion Ocellaris pływa sobie w najlepsze. Nie liczyłem ich, ale z pewnością jest ich ponad setka.

Błazenki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki rosną jak na drożdżach. Liczę, że jest ich około 160 sztuk Nie mogę ich jeszcze dokładnie policzyć ponieważ cały czas pływają ławicą. Myślę, że jeszcze tydzień, dwa i powinny się rozpłynąć wtedy będzie łatwiej. Do tego doszedł drugi miot. Zmieniłem tym nowym ogrzewanie na "podłogowe" ponieważ u tych starszych sporo padło od grzałki. Efekt... w nowym miocie straciłem tylko kilka sztuk w pierwszych dniach. Do tego liczba młodych Pterapogonów  doszła mi do 140 sztuk. Te najstarsze mam już do wydania. Z nimi akurat jest bardzo łatwo, bo nie padła żadna z odłowionych rybek. Może wieczorem zrobię im zdjęcie, bo teraz idę kosiarką pobrzęczeć. 

błaznyd.jpg

błaznym.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.