Skocz do zawartości
chwialek

Było ciepłe lato...

Rekomendowane odpowiedzi

Jak prawie co roku... słońce dogrzewało i baniaki gotowało.

Kto zagotował baniak? A być może zechcecie się podzielić wiedzą z resztą forumowiczów z jakimi skutkami przyszło wam się później zmierzyć.... jak zareagowali podopieczni korale / glony / ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory na maksa temperatura w najbardziej gorące dni 35 stopni w cieniu. Klima odpalana rano jak ktoś był. Jak nikogo nie było. Często temperatura 27.2. Po klimatyzacji 25.6 do 26.4 - koralowce i życie nie ucierpiało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj zagrzałem baniak , 32 C  .

Poleciało parę fajnych SPS

Ale powoli do przodu . 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 90% w ciągu roku jest 29-30*, nigdy mniej,

w tym roku max 33*

zero strat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sky napisał:

u mnie 90% w ciągu roku jest 29-30*, nigdy mniej,

w tym roku max 33*

zero strat

jakie masz korale


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miekkie lps sps,

dopiero jak ktoś to zobaczy u mnie na żywo to zaczyna wierzyć że to możliwe ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W wielu miejscach wyczytałem że wyższa temp to szybszy wzrost i ładniejsze pastelowe wybarwienie spsów. A jak jest u Ciebie?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tym roku nie przekroczyłą 27 stopni. Ale w zeszłym roku skutecznie ugotowałem korale podczas urlopu. Było powyżej 31 przez dłuższy czas. SPSy zeszły. LPSy pogrymasiły, ale przeżyły.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z tą temperaturą to bym uważał . Ostatnio będąc w Marsa Alam na płyciznach do metra ze słabym przepływem wody wszystko powymierało myślę że w tych mscach w lato do 40 stopni dochodzi . Ciekawsze Acry jak i również sporo miękkich na 2-4 metrach minimum i jednak w miejscach spadków o dużym przepływie . Temperatura zawsze poniżej 30 stopni . Raz temp mi skoczyła w moim koło 30 stopni i kompletnie nic się nie stało . I tak dodam od siebie Egipt ma morze ogólnie dosyć chłodne , natomiast na karaibach już parę razy szukałem rafy koralowej i niestety słabiutko , a tam temperatura morza zdecydowanie ponad 30 stopni . Pewnie że przyczyny mogą być inne aczkolwiek do Egiptu na rafy latam od 10 lat średni 2 razy do roku i to co było jeszcze 5 lat temu a teraz to jest po prostu tragedia i najgorsze jest to że korale uciekają w głębinę . Kiedyś jak się pływało to acry prawie z wody wystawały trzeba było uważać na brzuch bo można było się nieźle pocharatać , niestety to wszystko powymierało . Myślę że jednak temperatura zdecydowanie się do tego przyłożyła .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, sky napisał:

u mnie 90% w ciągu roku jest 29-30*, nigdy mniej,

w tym roku max 33*

zero strat

a ja nam pytanie czy posiadasz tylko jedem termometr ? jesteś pewny tej temperatury... 

coś to naciągane jest...jesteś pewny swego.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie tam porównanie wczoraj i któremu wierzyć

72480158_382981185985668_4370099644240232448_n.jpg

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
takie tam porównanie wczoraj i któremu wierzyć
72480158_382981185985668_4370099644240232448_n.jpg.2b6f924328f578de7edf9c9462724d10.jpg
Po zdjęciu widać że chyba jeden czujnik temp został "pogryziony" przez słoną wodę. Ja te czujniki zalewam silikonem do klejenia akwarii.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, =Fresz= napisał:

Po zdjęciu widać że chyba jeden czujnik temp został "pogryziony" przez słoną wodę. Ja te czujniki zalewam silikonem do klejenia akwarii.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

nic nie jest podgryzione,one nie są w wodzie tylko przykład wskazania różny 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT :czapkizgłów:) za napisanie prawdy. Jeśli na moich fotkach wypatrzysz interesującego Cię korala - masz szczepki gwarantowane. Przy tegorocznych upałach nie wierze iż nikomu nic nie padło, iż zbiornik nie ucierpiał od temperatur, no chyba że wszyscy pozakładali sobie klimatyzatory.

@Laszek u mnie klima szła 24/24 temperatura 25 st baniak nie odczuł braku słonecznej grzałki a ja nie odczułem wydatku $ w zasadzie z powodu skoku temperatur nic nie padło.
W zamian za to w wakacje moje Kh osiągnęło poziom 5 gdy skończył się roztwór i szło bez niczego a Ca 600. Co nie okazało się zbawienne dla podopiecznych, więc jak widać nie z tej to z innej strony Lato odbija się na baniakach...

@sky - pokażesz nam aktualną fotkę baniaka? Historycznie to opisałeś więcej problemów niż by to mogło wynikać z obecnego posta.

Zachęcam aby powrócić do wątku który rozpocząłem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, chwialek napisał:

Wyższa tzn. jaka ?

Około 27. 

Zresztą nie jedna osoba na pewno słyszała o bieleniu raf koralowych i widziała filmik jak takie rafy wyglądają - pastelowe kolory. Na forum była taka dyskusja pod jednym filmikiem.

U mnie w tym roku właśnie w najgorsze upały było maks pod 27 i u mnie za chłodzenie robi turbinka z dużego serwera którym steruje cyfrowy termostat. Co prawda nie jest cicho jak się załączy ale robotę robi ;)  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek :cheers:  - widzę tylko mi się trafiło zagrzać w tym roku akwa - ciekawe :secret:

@=Fresz=  widzę dalej nie rozumiesz podstawy rafa a sztuczny system

Możemy brać wiele wytycznych z rafy ,  ale nie wszytko się da w akwa tak samo odwzorować jest jest zmiennych  .Ale każdy wie swoje .


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@AnT Ja cały czas poznaję, uczę się :P zastanawiają mnie kolory zeovitowe u kumpla który nie leci szkołą zeovitową bez tych wszystkich cudownych buteleczek. Jedynie ma w zbiorniku problem z wysoką temp no i ma dużo więcej światła niż ja widzę u siebie w zbiorniku. 

7wdcsmn.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam raczej z temperaturą nie mam zbytnio problemów... Na szczęście :-) Fakt, że Żona się wkurza, że całe lato żyjemy w półmroku ale dzięki temu w domu góra 24st, a w akwa max 26. Chociaż mały 12cm wentylatorek na wszelki wypadek był włączony nad sumpem... 

Moja własna głupota to już coś innego, ale to materiał na inną książkę i inną dyskusję :-)

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chwialek napisał:

@AnT :czapkizgłów:) za napisanie prawdy. Jeśli na moich fotkach wypatrzysz interesującego Cię korala - masz szczepki gwarantowane. Przy tegorocznych upałach nie wierze iż nikomu nic nie padło, iż zbiornik nie ucierpiał od temperatur, no chyba że wszyscy pozakładali sobie klimatyzatory.

@Laszek u mnie klima szła 24/24 temperatura 25 st baniak nie odczuł braku słonecznej grzałki a ja nie odczułem wydatku $ w zasadzie z powodu skoku temperatur nic nie padło.
W zamian za to w wakacje moje Kh osiągnęło poziom 5 gdy skończył się roztwór i szło bez niczego a Ca 600. Co nie okazało się zbawienne dla podopiecznych, więc jak widać nie z tej to z innej strony Lato odbija się na baniakach...

@sky - pokażesz nam aktualną fotkę baniaka? Historycznie to opisałeś więcej problemów niż by to mogło wynikać z obecnego posta.

Zachęcam aby powrócić do wątku który rozpocząłem.

U mnie kh spadło fo 3.86. Ucierpiały 2 acry. Reszta ma się ekstra. Obecnie kh to 6.2 i leci 655ml na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnTwychodzi na to iż w tym roku tylko u ciebie panowały temperatury szkodzące domowej rafie. Reszta kupiła klimatyzację lub mieszkała w ciemnych lochach :) przez blisko 3 miesiące upałów. Chyba że u nich padało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lecie temp w baniaku 25-27*C, w najgorętsze dni dochodziło do 28*C. Klimy niestety jeszcze nie ma i w salonie gdzie stoi akwarium potrafiło być nawet 30*.

3/4 dnia rolety na oknach szczelnie zasłonięte + jeden mały wiatraczek w sumpie i obyło się bez strat.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie max to było 27, ale ile to wysyłku wymagało... rolety zasłoniete w dzień a w nocy okna na oścież aby wywietrzyć mieszkanie; dwie listwy wentylatorków po obu bokach akwarium; w niektóre dni: dwa duże wentylatory podłogowe na krzesłach skierowane na tafę wody; otwarta szafka; wyłączona lampa UV przez całe lato; lampa skręcona na około 60%;

Między 7 a 8 litrów dziennie dolewki dolewaliśmy. Spokojnie ponad 400 litrów wody wyparowało w ciągu lata To obietość całego mojego akwarium.

A jak wasze dolewki szalały latem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w te wakacje planowo podniosłem temperaturę na 27st, więc upały wrażenia nie robiły na akwarium. W naprawdę upalne dni wiatraczek włączał się od czasu do czasu na minutę czy dwie. Wiadomo, wietrzenie mieszkania tylko nocą, a w dzień okna pozamykane, rolety opuszczone. Klima by się przydała, ale nie tyle ze względu na akwarium, co dla komfortu domowników. Strat w koralach brak, drobne przygody z dino i cyjnao (nie jestem pewien, czy przez temperatury, czy raczej przez światło, a może to jakieś późne objawy dojrzewania), ale już też wraca do normy. Także, myślę że na przyszłe lato też podniosę temperaturę profilaktycznie, żeby unikać niekontrolowanych skoków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Słony leszcz napisał:

Także, myślę że na przyszłe lato też podniosę temperaturę profilaktycznie, żeby unikać niekontrolowanych skoków.

I cyjano pojawi się znowu :P u mnie już można powiedzieć że po wakacyjnych przygodach nie mam w ogóle cyjano.

Chciałbym jeszcze wrócić do moich teorii z wybarwieniem twardych koralowców i wysokiej temp w domowym zbiorniku bo ktoś tu nie podjął tematu :P 

Około 57 minuty - efekt przegrzania acropor i ich pastelowe kolory.

https://vshare.io/d/6fdb00b

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.