Skocz do zawartości
Mario82

Projekt "Solne miasto 360"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest to mój pierwszy projekt akwarium morskiego i postanowiłem podzielić się z Szanownym forum swoimi "wypocinami".

Do solniczki dojrzewałem długo, bo to poważny temat i duża inwestycja jakby nie było. Ale decyzja w czerwcu zapadła i jest - powstaje kolejny zbiorniczek, tym razem w "Solnym mieście" (Wieliczka.

Na jakim etapie jestem? Całość poskładana, poklejona, połączona, obudowana, itd. i zalana słodka wodą w celu sprawdzenie szczelności. I tu mój pierwszy mały triumf - nic nie leje, nie cieknie, wszystko działa i się kręci :).

Obecna konfiguracja to:

  • Zbiorniczek 120x50x60. Przód i boki OW, tył i komin szkło barwione na czarno. Komin wew. w prawym rogu.
  • Stelaż aluminiowy
  • Sump: 107x38x40 (maksymalnie duży jaki się dało wcisnąć do szafki). 4 komory + dolewka (szczegóły na zdjęciach).
  • Sprzęt:
    • pompa: Jebao DCP 8000
    • Odpieniacz: Deltec 1500i
    • Cyrkulacja: Jebao SOW8 x 2
    • Lampa: TMC V2 iLumen Air 1200
    • Dolewka: Aqua Trend Eye
    • Grzałka: Eheim Jager 200
    • Lampka do refugium,
    • Filtry RO\DI
    • inne

Akwarium na razie  z myślą o koralach miękkich i LPS + łatwe SPS.

Skała sucha koralowa kręci się na razie w RO. Obecnie jest jej ok 40 kg. Filtracja oparta będzie na skale i glonach w refugium + kulki Maxspect. Mam jeszcze filtr przepływowy Deltec FR-509, który wykorzystam ale jeszcze nie mam pomysłu czym załadować (może absorbery lub węgiel).

Poniżej zdjęcia obrazujące obecny etap. Najwięcej poświeciłem na przygotowanie zaplecza, które ładnie było rozplanowane i które ulegało licznym modyfikacją w trakcie składania całości.

Skała kreci się ok 7 dni. Wymieniam własnie wodę, o sporo syfu z niej wyleciało. Ma ktoś doświadczenia z przygotowaniem suchej skały, podpowiecie coś?

 

20191014_182627 (1)-min.jpg

20191014_182600-min.jpg

I jeszcze przymiarka do ułożenia skały, ale koncepcja i tak się pewnie jeszcze zmieni ;) 

No ale wszelkie komentarze mile wdziane. 

20191014_154432-min.jpg

Edytowane przez Mario82 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się Twoja szafka, wszystko ładnie poukładane, tylko ciężko chyba będzie coś wsadzić, jeśli zajdzie nagła i niezaplanowana potrzeba...a niestety często taka się pojawia ehhh :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety masz rację, ale jak się pojawi potrzeba (a już na horyzoncie jest pompa dozująca i zbiorniki na ballinga) to kreatywnie trzeba podejść do tematu - pomysł już jest :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, odan napisał:

Podoba mi się Twoja szafka, wszystko ładnie poukładane, tylko ciężko chyba będzie coś wsadzić

:clowning tez miałem tak pięknie, na samym początku, a teraz dopychanie butem żeby się szafka zamknęła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie się nacieszyć puki jeszcze jest ład i porządek :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podpowiem w temacie miejsca w szafce - powiększyć ją przy okazji powiększając akwarium :)

Martwi mnie szerokość - tylko 50cm.

Co do skały to nawet fajne ułożenie. A jej przygotowaniem mogłeś się zająć już na etapie "klamka zapadła będzie solniczka" :)

Ożywianie skały trochę trwa i syfek może lecieć i ponad miesiąc.

Życzę powodzenia.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, montymick napisał:

Ja podpowiem w temacie miejsca w szafce - powiększyć ją przy okazji powiększając akwarium :)

Martwi mnie szerokość - tylko 50cm.

Co do skały to nawet fajne ułożenie. A jej przygotowaniem mogłeś się zająć już na etapie "klamka zapadła będzie solniczka" :)

Ożywianie skały trochę trwa i syfek może lecieć i ponad miesiąc.

Życzę powodzenia.

Niestety to największy rozmiar jaki się dało wcisnąć w to miejsce. Szafka i tak jest już dość wysoko bo ma wysokość 110. 

Zdaje sobie sprawę, że ożywienie skały to proces długotrwały. Będzie się kręcić i zasiedlać życiem już w akwarium. Martwi mnie tylko trochę, że jest w niej jednak trochę syfku, który cały czas wylatuje i zanim włożę do akwa to chciałbym to wypłukać. Obecnie kręci się już 2 tydzień z wymianą wody RODI co 3,4 dni.

Mam obawy, czy jak włożę za szybko to później ta skała nie odda syfu do akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw lampę oświetlającą refugium, tak żeby nie było poblasków na boki bo nie doczyścisz urządzeń.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2019 o 07:52, dale napisał:

Popraw lampę oświetlającą refugium, tak żeby nie było poblasków na boki bo nie doczyścisz urządzeń.

Ok. dzięki, coś będę musiał wymyślić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała już w baniaku. Zaczynamy zalewanie.
Potrwa to pewnie parę dni patrząc jak sobie woda ciurka.
A ile u Was trwało napełnianie?

Mam do Was jeszcze pytanie,: czy ktoś ma pomysł jak ograniczyć światło do refugium tak żeby nie świeciło po całym sumpie??? (Zdjęcia sumpa w wątku na początku).

Skały puki co nie kleiłem , bo po ułożeniu okazalo się, że ładnie spasowały poszczególne elementy i jest dość stabilnie. Co prawda miałem przygotowany Ceresetit ale na razie się wycofałem. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat???

Komentarze co do ułożenia skałki też mile widziane [emoji16]5b5c0a90aab2a48899bbaae04f118a7e.jpg9116c4df44b775a5c78de9fbf5d46b6e.jpga2163b4ef6b9bc8ce999ce404b22e2ba.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie nie klejoną, musisz mieć świadomość, że prędzej czy później trącisz te skały i jak jest ułożona jak domino to może być problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz dosc wysoka konstrukcje moim zdaniem ryzyko bez kleju
Hmm...

Pokleję faktycznie najmniej stabilne elementy...

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się leje i leje...

Na jakiej soli startowaliście?
Sporo osób na forum poleca na start ubogą sól, ale są też głosy że od razu na docelowej lepiej.

Próbuję wymyśleć jakiś patent na ograniczenie światła w refugium. Może ma ktoś jakiś pomysł?3a10586ecc61861c52049828e268ca2c.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, berciak napisał:

Piasku nie dajesz?

 

Piasek wsypię później.

Na razie będzie się kręcić bez - łatwiej syf, który ze skały wyleci odciągnąć.

Piasek jaki planuje to: Nature's Ocean Live Samoa Pink

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się problem z żywicą w filtrze RO DI.
Dzisiaj zauważyłem że po żywicy TDS wskoczył na 1ppm.
Po membranie jest 3ppm. Dodatkowo żywica zrobiła się dwukolorowa [emoji849].
Czy to możliwe że jej wydajność się już skończyła??? Przepuszczone do tej pory ponad 500l.

Chyba muszę zamówić nową zywice. Czy ktoś wie ile wchodzi do wkładu 10"???[emoji848]

Czy spodziewać się jakiś większych problemów ze startem skoro część wody trafiła do akwa z TDS 1ppm???b8507f14665197328fbb3539312dad36.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Mario82 napisał:

 

Piasek wsypię później.

Na razie będzie się kręcić bez - łatwiej syf, który ze skały wyleci odciągnąć.

Piasek jaki planuje to: Nature's Ocean Live Samoa Pink

 

ale jaki syf jak Ty masz suchą skałę toć wystarczy ja wypłukać z pyłu przynajmniej tak jest z marco rocks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posolone. Oficjalny start 26.10.2019.

Na start poszły bakterie Probidio 1 ampułka i Probidio Biotim.

Jest też żywy piach.

W sumpie kulki Maxspect w ilości 2kg.

Dojdzie jeszcze trochę żywej skały za kilka dni, która wrzucę do komory sumpa.

Czy polecacie coś jeszcze na start? Jakiś absorber, itp?

Dalej nie mam pomysłu jak odseparowac światło w sumpie, które jest nad komorą refugium tak żeby nie świeciło po całym sumpie (Będzie problem z glonami na sprzęcie).

 

Jeszcze trochę "zadymione" po wsypaniu piachu, ale pomału się klaruje. 97dbf83fcc24437feec8163948f944a6.jpgf76fc429d84067060c2ea3042783f7a0.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na te przegrody naklej czarną folie lub czarne plexi. A jak u ciebie z wentylacją w szafce. 

IMG_20191102_212056.jpg.2f1887a195223fb533bdac494d9f6bbd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na te przegrody naklej czarną folie lub czarne plexi. A jak u ciebie z wentylacją w szafce. 
IMG_20191102_212056.jpg.2f1887a195223fb533bdac494d9f6bbd.jpg
Dzięki za podpowiedź.

Wentylacja to dwie pionowe kratki po bokach szafki i w górnej części na plecach szafki otwory przelotowe. Nie odnotowalem wilgoci jak do tej pory wewnątrz.
Zdjęcie dla zobrazowania wentylacji bocznej.a91591e9841656a4efceca719842e298.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

sump fajny uporządkowany 
Dziękuję. Na początku chyba wszystkie takie ładne są [emoji16].

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

To jeszcze mały update.
Doszło 4kg żywej skały z działającego zbiornika(sumpa) i trochę wody z dojrzałego akwa.
Aktualnie prezentuje się to tak.
b394ce62f32b7a09b7fe897a0f851fb7.jpgca2b4c90a9830c6191bb95549c81880e.jpga593cedf9d68775a09da85087ef9a963.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chyba troszkę za mało będzie wentylacji. Ale obserwuj, by nic się nie stało. Sporo "prądu" w szafce ;). Ogólnie fajny projekt masz. Zrezygnowałeś z glonów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że chyba troszkę za mało będzie wentylacji. Ale obserwuj, by nic się nie stało. Sporo "prądu" w szafce [emoji6]. Ogólnie fajny projekt masz. Zrezygnowałeś z glonów? 
Jeśli będzie się coś dziać w szafce (wilgoć za duża), to założę wentylację mechaniczną wiatraczki sterowane.
Glony będą. Za niedługo pojawi się spaghetti.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.