Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim, jakiś czas temu trafił do mnie piękny, biały, z niebieskimi tipami ukwiał H. Crispa 

I tu się piękna historia kończy :) 

Zaczął zmieniać kolor najpierw na ciemny, potem przeszedł w taki mix ciemnego i zielonego. 
Zanim jednak przyjął jakiś odcień zieleni był całkowicie szary.

Od początku mu coś nie pasowało, kiedy już znalazł miejsce to zaczął normalnie egzystować, ładnie przyjmuje pokarm, teraz się ładnie pompuje. 
Karmię go 2x w tygodniu pokarmem dla ukwiałów "Vitalis Aquatic Nutrition - Anemone Pellets" no i artemia HUFA którą sobie złapie z toni przy karmieniu ryb. 
 Kilka lat wstecz posiadałem długi okres czasu takiego heteractisa, nie zmienił koloru, pięknie wyglądał aż do likwidacji poprzedniego akwarium.
Czy jest szansa, że po przejściu jakiejś choroby ukwiałowi wróci pierwotny kolor? Jak mu w tym pomóc? 



 

akwa1.jpg

akwa2.jpg


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij go karmić stynkami i mięsem z krewetek.
To duże i piekne ukwialy potrzebują coś konkretnego do jedzenia.
Miałem takiego ukwiala ale niestety musiałem go sprzedać że względu na jego szybkie powiększanie się.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Gr4b3Q napisał:

Parametry wody?

Testy robione dzisiaj:

Ca - 435 (salifert)
Mg - 1440 (salifert)
Kh - 6,4 (!!!!) (salifert)
NO3 - 3  (AquaForest)
PO4 - 0,00 (Salifert)

Sól - AquaForest Probiotic 
Filtracja 2-5,-3-0 litry siporax, odpieniacz własnej konstrukcji, w ostatniej komorze refugium oświetlane w nocy z małą ilością bordowego glona (w erybce powiedzieli mi, że ten glon też może tam być)
Oświetlenie 3x24W 

niskie Kh raczej przez rzadkie podmiany, 1x w miesiącu z racji na małą obsadę.
Pozostałe parametry raczej ok.
PO4 traktuje zero-jedynkowo, fotometr na pewno by pokazał ale podejrzewam, że w granicach tolerancji.

 

2 godziny temu, romi napisał:

Zacznij go karmić stynkami i mięsem z krewetek.
To duże i piekne ukwialy potrzebują coś konkretnego do jedzenia.
Miałem takiego ukwiala ale niestety musiałem go sprzedać że względu na jego szybkie powiększanie się.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Karmię pokarmem z pierwszego postu, spróbuję urozmaicić mu dietę.


Głównie chodzi mi o kwestię czy jestem w stanie i czy to w ogóle możliwe, że biały kolor wróci. 

Dodam jeszcze, że kilka dni temu wypuścił coś podobnego do Brown Jelly Ale przed tym jak i po tym cały czas się ładnie pompuje...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poka całość jak się moje stare szkło prezentuje ;-)

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mati21 napisał:

Dozujesz jakieś pierwiastki dodatkowo?

Nieregularnie AF iodium (jakieś niedobitki zoa) 

AF vitality 1 w tygodniu. 

9 minut temu, benua napisał:

Poka całość jak się moje stare szkło prezentuje ;-)

Teraz nie ma się czym chwalić :)

 

4mc temu podczas mojej nieobecności podzielił się quadri, przerobila go pompa cyrkulacyjną w efekcie czego padł nowy osobnik jak i matecznik oraz 2 Euphylie w tym euphylia glabrescens Gold, calustrea, i jeszcze kilka małych korali. 

Odziwo trzy montipory nawet nie odczuły tego. 

Jak uzupełnię obsadę to pokażę. 

 

H. Crispa prawdopodobnie dlatego zrobił się ciemny. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę czytajcie ze zrozumieniem :)

Szukam metody i czy mogę wyciągnąć z niego spowrotem biały kolor :)

Parametry opanowane :)

Cały czas w akwarium jest węgiel, phosphat ati, i silicate clear od serry. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz czegoś co uwalnia żelazo? U mnie jak przedawkowalem żelazo to efekt był taki że jasne korale zaczęły robić się zielone.

Czym świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 3x24 

Giessmann actinic blue

Lagoon blue

Super actinic 

 

A co może uwalniać żelazo? 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Warszawiak a czytałeś o sztucznym wybielaniu ukwiałów ? sztucznie pozbawia się je zooxanteli aby były właśnie takie super białe, po jakimś czasie od zabiegu o ile nie umrą przybierają kolory - trzeba wiedzieć że zarówno koralowce jak i ukwiały potrafią pobierać sobie zooxantele dostępne w wodzie morskiej - jedne je zrzucają inne pobierają następuje wymiana, sztucznie wybielony wyprany ukwiał jest bardzo wrażliwy - trzeba go bardzo dużo karmić bo nie może polegać na pobieraniu pokarmu z symbiozy z bruzdnicami, może tylko pobierać pokarm w formie dyfuzji przez tkanki bezpośrednio z wody no i coś złapać.

 

To Brown gelly o którym piszesz to najzwyklejsza kupa :)  jak jest długa ciągnąca się nitka w kolorze zielonym po jakimś czasie się rozpadająca to właśnie pozbywanie się bruzdnic z tkanki korala/ukwiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli skoro wydala bruzdnice to jest szansa, że kolor pomału wróci ? Dobrze analizuję? 

Jak pomóc mu się pozbyć zooxanteli? :) Metoda zeovit nie wchodzi za bardzo w grę, może gdy będę go dużo karmił? 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wróci. Przed sprzedażą został sztucznie pozbawiony zooxanteli, przez co kupiłeś go w białym kolorze. Ja mam ten ukwiał od 8 lat i jest koloru kremowego, a kupiłem go w kolorze białym. Na razie go dokarmiaj, bo może paść. W krytycznym momencie  pomogły mi błazenki które go karmiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak oni go wytrzepują z zooxanteli?
Korallen-Zucht ma taki środek jak ZEOspur dla koralowców twardych. Słyszałem też o prześwietleniu korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pierw dostał plamek jakby wirki go oblazły a potem cały poszedł w brąz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, sith114 napisał:

Ciekawe jak oni go wytrzepują z zooxanteli?
Korallen-Zucht ma taki środek jak ZEOspur dla koralowców twardych. Słyszałem też o prześwietleniu korali.

 

Związki miedzi, zawarte w ZEOspur - powodują zniszczenie glonów symbiotycznych bruzdnic, i bielenie, blednięcie korali - pastelowe kolorki - ale to ryzykowna gra bo bezkręgowce są bardzo wrażliwe na miedź i mogą zginąć, rozgwiazdy, krewetki, rurówki, strzykwy, skorupiaki, ślimaki i jeszcze chyba bym mógł wymieniać :)

obfite karmienie powoduje że koralowce czy ukiwiały mniej muszą polegać na symbiozie, dla tego karmienie amino i planktonem jest takie ważne przy systemach ULNS aby uzyskiwać pastelowe wybarwienie SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ura napisał:

 

Związki miedzi, zawarte w ZEOspur - powodują zniszczenie glonów symbiotycznych bruzdnic, i bielenie, blednięcie korali - pastelowe kolorki - ale to ryzykowna gra bo bezkręgowce są bardzo wrażliwe na miedź i mogą zginąć, rozgwiazdy, krewetki, rurówki, strzykwy, skorupiaki, ślimaki i jeszcze chyba bym mógł wymieniać :)

obfite karmienie powoduje że koralowce czy ukiwiały mniej muszą polegać na symbiozie, dla tego karmienie amino i planktonem jest takie ważne przy systemach ULNS aby uzyskiwać pastelowe wybarwienie SPS.

No tak to pewnie działa. Z rozmowy w sklepie dowiedziałem się ze stały klient który to kupuje zdradził tajemnice. Małe dawki ale regularnie i nic nie cierpi, a kolorki pastele. Ale ile w tym prawdy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem temat na zagranicznym forum, gdzie jeden z forumowiczów twierdzi, iż regularnie karmiony ukwiał odzyska kolor. 
Zastanawiam się czy na czas wybielania zeospor'em nie przenieść ukwiała do tymczasowego zbiornika.

 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem temat na zagranicznym forum, gdzie jeden z forumowiczów twierdzi, iż regularnie karmiony ukwiał odzyska kolor. 
Zastanawiam się czy na czas wybielania zeospor'em nie przenieść ukwiała do tymczasowego zbiornika.
 
A może zamiast go sztucznie wybielać i pozbawiać zoox lepiej oddać do sklepu i wziąć inne korale które kolorem wpadają w biel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdania, że to jest torturowanie zwierzaka żeby się podobał :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, boo12 napisał:

Jestem zdania, że to jest torturowanie zwierzaka żeby się podobał :banghead

idąc tym tropem to cały system KZ Zeo jest męczeniem...
Kilka lat wstecz miałem takiego ukwiała przez kilka lat, nie zmienił koloru.
Podobno po przejściu choroby tracą kolor. 

 

 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.