Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od paru dni jestem początkującym akwarystą morskim kostka 45l i mam parę pytań 

1.Posiadam filtr kaskadowy versamax 3 od Aquael z wkładem czarnym gąbkowym czy taki mógłby być i co jaki czas go czyścić ? a jeśli lepiej inne wkłady to jakie ? 

2. Z czasem jak wpuszczę życie to dam odpieniacz i słyszałem że resun sk300 wchodzi do jednej z komór filtra nie wiem tylko czy to dobre rozwiązanie?

3. I tak z innej beczki ile czasu świecić na początku słyszałem że długo lepiej nie bo glony wywalają i mam trochę kiepska lampe święci na raz białym i niebieskim światłem dokładnie to ten model

https://erybka.pl/product-pol-17617-AquaEl-Leddy-Slim-Duo-10-W.html

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy akwarium 45 litrowym na start wystarczą cotygodniowe podmiany wody. Nie ma sensu inwestować w odpieniacz bo zazwyczaj po kilku miesiącach zaczyna się myśleć o większym akwarium. Nie nastawiaj się na korale typu SPS np acry tylko zacznij od kilku łatwych korali miękkich i pary błazenków w ukwiale. Pogadaj z posolonymi ze Szprotawy aby dali ci żywą wodę na start ze swojej podmiany abyś mógł od razu włożyć do akwarium koralowce czy ukwiał i rybki.

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki do szafki a do kaskady na początek ceramika (matrix, siporax lub inną dobrą). Na wierzch wata, którą często wymieniaj. Odpieniacz sobie daruj. Spokojnie podmianki wody utrzymają system. Ze światłem to różnie. Jak czytasz fora to masz, że jedni od razu docelowym a inni stopniowo. Zwiększając czas i moc. Mogę ci jeszcze doradzić byś się zorientował czy nie ma blisko jakiegoś morszczaka. Kilka litrów wody z akwa i trochę "żywej" ceramiki pozwoli Ci fajnie wystartować oczko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do świecenia to miękkie korale nie wymagają mocnego światła - ukwiał zaś potrzebuje światła ale nie musisz od razu nad tym się zastanawiać Z biegiem czasu poczytasz, pouczysz się i dowiesz się  czy warto wchodzić w większe litraże.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie z tymi posolonymi w Szprotawie to ciężko prawdopodobnie ich brak ale mówisz że jakbym dał 10 litrów wody z dojrzałego akwa morskiego to mógłbym już coś wkładać? A właśnie czy do natleniania wody w tak małym akwa wystarczy ta kaskada plus cyrkulator Koralina 900l/h?

A co do np siporaxu to np pójdzie do jednej komory a do drugie np węgiel czy jeszcze coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj najwięcej siporaxu ile się da. Z węglem osobiście bym się wstrzymał a odpieniacza nie kupował. Sam miałem kostkę 42 l i spokojne akwarium kręciło się bez. Lepiej tą kasę wydać na porządną lampkę. Tą Aqauela lepiej sobie odpuść , badziewie moim zdaniem. Możesz pokusić się na coś firmowego ale ja bym teraz wybrał chińczyka 

https://pl.aliexpress.com/item/33015237986.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.320c5946NAp1eg&s=p&algo_pvid=d70aacaf-55a5-427f-877e-448f84cd4b4b&algo_expid=d70aacaf-55a5-427f-877e-448f84cd4b4b-18&btsid=3924dda1-dfec-40e7-a14a-96c3d636edb5&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5,searchweb201603_55

Na youtube są filmiki jak świeci i na forum są osoby co używają.

Coralia przyda się z czasem na początek kaskada rozkręcona na maksa da radę. Jaką skałę wybrałeś???

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że na suchej startujesz w takiej małej kostce. Wiem po sobie, że skała pełna życia od początku nieźle mi ułatwiła (mnóstwo ekipy czyszczącej, gąbki). 

Ad. 1) Wyrzuć gąbkę do śmieci. Do obu komór sera siporax ale nie na full. Ewentualnie na czas dojrzewania a potem odejmiesz żeby mieć miejsce na takie media jak sera silicate czy purigen co sam teraz stosuję i sobie chwalę. 

Ad. 2) Nie potrzebujesz odpieniacza. Ale to moje zdanie. Wg mnie przy takim małym zbiorniku jak nasze odpieniacza tylko wyjałowi wodę. Stosuję i vsv i special blend a jak ponad 3 tyg jestem w morzu to żona nawet podmian nie robi. Dobra cyrkulacja i nawet piany na wodzie nie ma. 

Ad. 3) Niestety nie wiem jak na suchej skale. Ja świeciłem normalnie od początku bieda-lampką z zestawu a potem przesiadłem się na docelową jak dodałem żywy piasek. Poza klasycznymi okrzemkami przez kilka dni co przyszły i poszły oraz trochę zielonych co w rogach rosły to nic nie miałem. Aczkolwiek przyznam się, że jak zaczęły z piasku rosnąć te zielone krzaczaste (zapomniałem nazwę) to użyłem i nadal jeszcze kilka tyg będę używał Bio-Alganex. 

Moje 3 grosze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałem skalę żywą ale ponoć już jest zakaz tak mi w sklepie powiedziano i została tylko suchą a piasek właśnie dodałem żywy i tak myślę za tydzień zrobię testy wody i może coś bym wpuszczał a świecenie normalnie tzn ile godzin? a jak często robisz podmiany bo zrozumiałem że podobne litrowo akwa mamy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że to samo napisałeś w pw więc tam odpisalem. 

Moim zdaniem jak na suchej skale i mimo "żywego" piasku to parę dni i za tydzień to znacznie za wcześnie. Zobacz w moim topicu ile ja czekałem mimo, że miałem na żywej. 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy skała żywa czy mokra i tak trzeba zaczekać aż akwarium zatrybi.  Plag nie ma co się bać i tak coś się przytrafi ze szczepkami . Ja bym radził odczekać ze trzy tygodnie i dopiero zasiedlać powoli np ślimakami,  miękasami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kupić watę filtracyjna i siporax ale u mnie w akwarystycznym była tylko włóknina i ceramika od aquael bioceramax 1200 pro postanowiłem kupić na razie ja dam i tak jeszcze z 2 tyg bez życia w akwa mam nadzieję że to nie jakiś mega głupi pomysł z tą ceramiką:D i jeszcze pytanko się nasuwa uprawniające czy ta włóknina też spoko będzie i jaką kolejność najpierw ceramika i na wierzch włóknina ? I co ile ja wymieniać mniej więcej w sklepie mówią co tydzień jakoś tak za długo mi się wydaje:D a w drugiej komorze chyba zostawię dalej czarną gąbkę tak myślę tylko co ile ta gąbkę czyścić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz gąbke zostawiać. Już pisaliśmy ci, zrezygnuj z niej. W jej miejsce daj ceramikę. Wate daj na wierzch i wymieniaj jak się zrobi brudna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kuba91 napisał:

Nie wiem chyba jakieś zboczenie gąbkowe czy coś:D dobra wywalam i działam jak mówicie dzięki za pomoc ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie tworzyć kolejnego tematu...
Chciałbym wystartować 105l na skale ożywionej + żywy piasek.
Czy jako jedyny wkład w panelu mogę zastosować taki?

AQUAFOREST LIFE BIO FIL 1200ML https://allegro.pl/oferta/aquaforest-life-bio-fil-1200ml-9614654651?utm_medium=app_share&utm_source=facebook


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, michall_181 napisał:

Żeby nie tworzyć kolejnego tematu...
Chciałbym wystartować 105l na skale ożywionej + żywy piasek.
Czy jako jedyny wkład w panelu mogę zastosować taki?

AQUAFOREST LIFE BIO FIL 1200ML https://allegro.pl/oferta/aquaforest-life-bio-fil-1200ml-9614654651?utm_medium=app_share&utm_source=facebook


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja startowałem na tym medium (plus woda z działającego zbiornika) i na razie bez większych złych przygód. 

8 minut temu, michall_181 napisał:

Czy jako jedyny wkład w panelu mogę zastosować taki?

Wg. mnie im więcej różnych mediów tym lepiej. Life bio fill składa się z podobnych do siebie kamyczków. Jeśli startujesz na sztucznej skale to dodałbym jeden większy kawałek naturalnej porowatej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Planuję ruszyć na żywym piasku i 50/50 żywej i syntetycznej skale. Naczytałem się, że sucha skała może mi narobić problemów także wolę syntetyk i żywą lub ożywioną skałę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.