Skocz do zawartości

Historia edycji

R3BEL

R3BEL

Po dziewięciu miesiącach przygotowań w końcu udało mi się odpalić moje pierwsze akwarium morskie. Niestety ze względu na brak miejsca ostatecznie skończyło się tylko na 360L, z widokiem tylko z dwóch stron, ale w sumie jak dla kogoś kto ma styczność z morszczyzną po raz pierwszy to i tak taki widok robi już ogromne wrażenie. Może kiedy uda się coś większego ;)

 

Na początku może zacznę od najważniejszego, czyli samego akwarium. Zostało ono przeze mnie zalane tydzień temu. Przez ten czas liczyłem głównie na oczyszczenie go z pozostałości po klejeniu i/lub ewentualnego syfu, który mógł jeszcze gdzieś pozostać w szczelinach skał. Po tygodniu dosypałem żywy piasek. A tak przedstawia się konfiguracja samego zbiornika:

·      Akwarium: 100x60x60. Przód i prawy bok szkło OW, lewy bok, tył i komin szkło barwione na czarno. Komin wewnętrzny w lewym tylnym rogu akwarium.

·      Skała: Sucha skała Real Reef Rock 30kg

·      Piasek: Nature's Ocean Live Natural White 18kg

·      Lampa: Maxspect Recurve R6-090

·      Cyrkulacja: 2x Maxspect  Gyre 330

·      Siatka zabezpieczająca: Jumpguard

 

Kolejna rzecz czyli szafka pod akwarium. Zabudowa opiera się na stelażu aluminiowym o profilu 40mm. Została od wewnątrz wygłuszona oraz odpowiednio wentylowana przy pomocy sterownika wilgotności. Do szafki doprowadzona została zimna woda oraz przygotowany został powrót zużytej wody do kanalizacji. Całość oświetlona została trzema lampami LED, a także zamontowana została wewnątrz rozdzielnica elektryczna sterująca wszystkimi gniazdami elektrycznymi. Ogólnie rzecz biorąc konfiguracja szafki wygląda następująco:

·      Stelaż aluminiowy: 100x60x90 o profilu 40mm

·      Filtracja wody zimnej:  RO+DI (z możliwością manualnego/czasowego sterowania płukania membrany, manualnego płukania prefiltrów)

·      Autodolewka: Aqua Trend Levelautomatic Milestone + elektrozawór

·      Sump:  60x45x45 z czterema komorami (niestety większego nie dało się wstawić)

·      Pompa: Maxspect Turbine Duo TD-6K

·      Odpieniacz:  Nyos Quantum 160

·      Grzałka: Eheim Jager 200

·      Czujnik temperatury: Aqua Medic T-Controller Twin

·      Lampa UV: EHEIM REEFLEX UV 500

·      Mediareaktor: Nyos TORQ DOC + Nyos TORQ BODY 2L (AF Carbon + AF Life Bio Fil)

·      Media: Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere 2 kg

·      Dozownik: Aqua Trend AT1 Plus V2 (czujnik temp + sonda pH)

·      Reaktor glonowy: Aquaforest AF110 + taśma LED Grow 5m

·      Wyłączniki awaryjny pompy: Aqua Trend CAT/050

·      Wyłączniki awaryjny odpieniacza: Aqua Trend CAT/050

 

Dodatkowo w celu uniknięcia sytuacji kryzysowych, tj. zaniki prądu, obok szafki z akwarium stanęła jeszcze jedna mniejsza szafka, a w niej umieszczone zostały następujące urządzenia:

·      UPS: Przetwornica Volt Sinus Pro 800E 500W 12V/230V + akumulator żelowy AGM UPS 12V 100Ah

·      Kontroler: Maxspect ICV6 (do sterowania pompami i lampą)

 

Na koniec chciałbym bardzo podziękować Wszystkim forumowiczom, którzy przez ostatnie miesiące służyli mi dobrą radą i bez których ciężko by mi było doprowadzić projekt do końca (mam tu na myśli etap uruchomienia). Liczę również na Waszą pomoc w kolejnych etapach prowadzenia mojej solniczki, bo z pewnością jakieś wątpliwości się pojawią :P

Poniżej zdjęcia obrazujące obecny etap mojej pracy.

 

 

2.jpg

1.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

R3BEL

R3BEL

Po dziewięciu miesiącach przygotowań w końcu udało mi się odpalić moje pierwsze akwarium morskie. Niestety ze względu na brak miejsca ostatecznie skończyło się tylko na 360L, z widokiem tylko z dwóch stron, ale w sumie jak dla kogoś kto ma styczność z morszczyzną po raz pierwszy to  i tak taki widok robi już ogromne wrażenie. Może kiedy uda się coś większego ;)

 

Na początku może zacznę od najważniejszego czyli samego akwarium. Zostało ono przeze mnie zalane tydzień temu. Przez ten czas liczyłem głównie na oczyszczenie go z pozostałości po klejeniu i/lub ewentualnego syfu, który mógł jeszcze gdzieś pozostać w szczelinach skał. Po tygodniu dosypałem żywy piasek. A tak przedstawia się konfiguracja samego zbiornika:

·      Akwarium: 100x60x60. Przód i prawy bok szkło OW, lewy bok, tył i komin szkło barwione na czarno. Komin wewnętrzny w lewym tylnym rogu akwarium.

·      Skała: Sucha skała Real Reef Rock 30kg

·      Piasek: Nature's Ocean Live Natural White 18kg

·      Lampa: Maxspect Recurve R6-090

·      Cyrkulacja: 2x Maxspect  Gyre 330

·      Siatka zabezpieczająca: Jumpguard

 

Kolejna rzecz czyli szafka pod akwarium. Zabudowa opiera się na stelażu aluminiowym o profilu 40mm. Została od wewnątrz wygłuszona oraz odpowiednio wentylowana przy pomocy sterownika wilgotności. Do szafki doprowadzona została zimna woda oraz przygotowany został powrót zużytej wody do kanalizacji. Całość oświetlona została trzema lampami LED, a także zamontowana została wewnątrz rozdzielnica elektryczna sterująca wszystkimi gniazdami elektrycznymi. Ogólnie rzecz biorąc konfiguracja szafki wygląda następująco:

·      Stelaż aluminiowy: 100x60x90 o profilu 40mm

·      Filtracja wody zimnej:  RO+DI (z możliwością manualnego/czasowego sterowania płukania membrany, manualnego płukania prefiltrów)

·      Autodolewka: Aqua Trend Levelautomatic Milestone + elektrozawór

·      Sump:  60x45x45 z czterema komorami (niestety większego nie dało się wstawić)

·      Pompa: Maxspect Turbine Duo TD-6K

·      Odpieniacz:  Nyos Quantum 160

·      Grzałka: Eheim Jager 200

·      Czujnik temperatury: Aqua Medic T-Controller Twin

·      Lampa UV: EHEIM REEFLEX UV 500

·      Mediareaktor: NYOS TORQ DOC + NYOS TORQ BODY 2L (AF Carbon + AF Life Bio Fil)

·      Media: Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere 2 kg

·      Dozownik: Aqua Trend AT1 Plus V2 (czujnik temp + sonda pH)

·      Reaktor glonowy: Aquaforest AF110 + taśma LED Grow 5m

·      Wyłączniki awaryjny pompy: Aqua Trend CAT/050

·      Wyłączniki awaryjny odpieniacza: Aqua Trend CAT/050

 

Dodatkowo w celu uniknięcia sytuacji kryzysowych, tj. zaniki prądu, obok szafki z akwarium stanęła jeszcze jedna mniejsza szafka, a w niej umieszczone zostały następujące urządzenia:

·      UPS: Przetwornica Volt Sinus Pro 800E 500W 12V/230V + akumulator żelowy AGM UPS 12V 100Ah

·      Kontroler: Maxspect ICV6 (do sterowania pompami i lampą)

 

Na koniec chciałbym bardzo podziękować Wszystkim forumowiczom, którzy przez ostatnie miesiące służyli mi dobrą radą i bez których ciężko by mi było doprowadzić projekt do końca (mam tu na myśli etap uruchomienia). Liczę również na Waszą pomoc w kolejnych etapach prowadzenia mojej solniczki, bo z pewnością jakieś wątpliwości się pojawią :P

Poniżej zdjęcia obrazujące obecny etap mojej pracy.

 

 

2.jpg

1.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.