Skocz do zawartości
R3BEL

[360l] Moja pierwsza rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Po dziewięciu miesiącach przygotowań w końcu udało mi się odpalić moje pierwsze akwarium morskie. Niestety ze względu na brak miejsca ostatecznie skończyło się tylko na 360L, z widokiem tylko z dwóch stron, ale w sumie jak dla kogoś kto ma styczność z morszczyzną po raz pierwszy to i tak taki widok robi już ogromne wrażenie. Może kiedy uda się coś większego ;)

 

Na początku może zacznę od najważniejszego, czyli samego akwarium. Zostało ono przeze mnie zalane tydzień temu. Przez ten czas liczyłem głównie na oczyszczenie go z pozostałości po klejeniu i/lub ewentualnego syfu, który mógł jeszcze gdzieś pozostać w szczelinach skał. Po tygodniu dosypałem żywy piasek. A tak przedstawia się konfiguracja samego zbiornika:

·      Akwarium: 100x60x60. Przód i prawy bok szkło OW, lewy bok, tył i komin szkło barwione na czarno. Komin wewnętrzny w lewym tylnym rogu akwarium.

·      Skała: Sucha skała Real Reef Rock 30kg

·      Piasek: Nature's Ocean Live Natural White 18kg

·      Lampa: Maxspect Recurve R6-090

·      Cyrkulacja: 2x Maxspect  Gyre 330

·      Siatka zabezpieczająca: Jumpguard

 

Kolejna rzecz czyli szafka pod akwarium. Zabudowa opiera się na stelażu aluminiowym o profilu 40mm. Została od wewnątrz wygłuszona oraz odpowiednio wentylowana przy pomocy sterownika wilgotności. Do szafki doprowadzona została zimna woda oraz przygotowany został powrót zużytej wody do kanalizacji. Całość oświetlona została trzema lampami LED, a także zamontowana została wewnątrz rozdzielnica elektryczna sterująca wszystkimi gniazdami elektrycznymi. Ogólnie rzecz biorąc konfiguracja szafki wygląda następująco:

·      Stelaż aluminiowy: 100x60x90 o profilu 40mm

·      Filtracja wody zimnej:  RO+DI (z możliwością manualnego/czasowego sterowania płukania membrany, manualnego płukania prefiltrów)

·      Autodolewka: Aqua Trend Levelautomatic Milestone + elektrozawór

·      Sump:  60x45x45 z czterema komorami (niestety większego nie dało się wstawić)

·      Pompa: Maxspect Turbine Duo TD-6K

·      Odpieniacz:  Nyos Quantum 160

·      Grzałka: Eheim Jager 200

·      Czujnik temperatury: Aqua Medic T-Controller Twin

·      Lampa UV: EHEIM REEFLEX UV 500

·      Mediareaktor: Nyos TORQ DOC + Nyos TORQ BODY 2L (AF Carbon + AF Life Bio Fil)

·      Media: Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere 2 kg

·      Dozownik: Aqua Trend AT1 Plus V2 (czujnik temp + sonda pH)

·      Reaktor glonowy: Aquaforest AF110 + taśma LED Grow 5m

·      Wyłączniki awaryjny pompy: Aqua Trend CAT/050

·      Wyłączniki awaryjny odpieniacza: Aqua Trend CAT/050

 

Dodatkowo w celu uniknięcia sytuacji kryzysowych, tj. zaniki prądu, obok szafki z akwarium stanęła jeszcze jedna mniejsza szafka, a w niej umieszczone zostały następujące urządzenia:

·      UPS: Przetwornica Volt Sinus Pro 800E 500W 12V/230V + akumulator żelowy AGM UPS 12V 100Ah

·      Kontroler: Maxspect ICV6 (do sterowania pompami i lampą)

 

Na koniec chciałbym bardzo podziękować Wszystkim forumowiczom, którzy przez ostatnie miesiące służyli mi dobrą radą i bez których ciężko by mi było doprowadzić projekt do końca (mam tu na myśli etap uruchomienia). Liczę również na Waszą pomoc w kolejnych etapach prowadzenia mojej solniczki, bo z pewnością jakieś wątpliwości się pojawią :P

Poniżej zdjęcia obrazujące obecny etap mojej pracy.

 

 

2.jpg

1.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale, ale ... Jak? Jak to wszystko się tam zmieściło? 

Nieźle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jakiej lampy tam użyłeś bo gdzieś Ci wypadło... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

Napisz jeszcze jakiej lampy tam użyłeś bo gdzieś Ci wypadło... 

Lampa: Maxspect Recurve R6-090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś UPS? Do czego masz go podłączonego? Jakie obciążenie i jak długo pociągnie?

Wykańczam dom i zastanawiam się nad instalacją UPS.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Darek85 napisał:

Testowałeś UPS? Do czego masz go podłączonego? Jakie obciążenie i jak długo pociągnie?

Wykańczam dom i zastanawiam się nad instalacją UPS.

Okazji do jakiegoś dłuższego testu mojego UPS jeszcze nie miałem. Pewnie w niedługim czasie takowy zrobię póki zbiornik jeszcze dojrzewa i nie ma w nim żadnego życia. Ale według strony producenta przy posiadanym akumulatorze 100Ah i mocy ok 45W pobieranej przez moje dwie pompy cyrkulacyjne (tyle mniej więcej wychodzi przy moich ustawieniach obu pomp) powinno mi starczyć na ich podtrzymanie na 16h. Ale tak jak powiedziałem to tylko czyste wyliczenia wynikające ze wzorów. Tak czy inaczej nawet jakby starczyło zasilania na 12h to byłbym zadowolony. Przy jakiś dłuższych wyłączenia prądu i tak pewnie potrzebny byłby jakiś agregat.

PS. Ogólnie zdecydowałem się tylko i wyłącznie na podtrzymanie cyrkulacji, ale czytałem opinie że niektóre osoby podpinają jeszcze do tego pompę obiegową tylko w takich okolicznościach to jeden akumulator wpięty w sieć raczej za długo nie pociągnie.

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, R3BEL napisał:

Okazji do jakiegoś dłuższego testu mojego UPS jeszcze nie miałem. Pewnie w niedługim czasie takowy zrobię póki zbiornik jeszcze dojrzewa i nie ma w nim żadnego życia. Ale według strony producenta przy posiadanym akumulatorze 100Ah i mocy ok 45W pobieranej przez moje dwie pompy cyrkulacyjne (tyle mniej więcej wychodzi przy moich ustawieniach obu pomp) powinno mi starczyć na ich podtrzymanie na 16h. Ale tak jak powiedziałem to tylko czyste wyliczenia wynikające z wzorów. Tak czy inaczej nawet jakby starczyło zasilania na 12h to byłbym zadowolony. Przy jakiś dłuższych wyłączenia prądu i tak pewnie potrzebny byłby jakiś agregat.

Zastanawiałem się nad tym UPS. Nie wylałem jeszcze posadzek i myślałem o poprowadzeniu kabli do garażu i tam założenie układu. Ciekawi mnie realna wydajność bo producenci zawyżają parametry. Nie myślałeś żeby podłączyć go pod obiegówkę zamiast cyrkulacji?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Darek85 napisał:

Nie myślałeś żeby podłączyć go pod obiegówkę zamiast cyrkulacji?

Mówiąc szczerze to nie. Szukając informacji na temat zabezpieczenia akwarium na wypadek zaniku prądu spotkałem się z opiniami, żeby w pierwszej kolejności zapewnić dobrą cyrkulację w samym akwarium i odpuszczeniu sobie wszystkich pozostałych urządzeń (w tym nawet obiegówki) aby umożliwić jak najdłuższy czas pracy dla pomp cyrkulacyjnych. Przyznam, że nie pamiętam nawet żeby ktoś pisał o zapewnieniu obiegu w przypadku zaniku, a odpuszczeniu sobie cyrkulacji.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dołożysz kolejny aku 100Ah to teoretycznie podwoisz czas podtrzymania układu. Obiegówka zapewni obieg wody przez sump i ruch wody w zbiorniku. Oczywiście pobór prądu przez pompę jest większy niż cyrkulatorów. Tak gdybam tylko.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Darek85 napisał:

Jeżeli dołożysz kolejny aku 100Ah to teoretycznie podwoisz czas podtrzymania układu. Obiegówka zapewni obieg wody przez sump i ruch wody w zbiorniku. Oczywiście pobór prądu przez pompę jest większy niż cyrkulatorów. Tak gdybam tylko.

Jeśli masz możliwość dołożenia kolejnego aku to jak najbardziej możesz działać według uznania ;) Ja niestety byłem mocno ograniczony przestrzenią i dlatego też padło tylko na jeden aku 100Ah, i w tym wypadku cyrkulatory okazały się priorytetem.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, R3BEL napisał:

Mówiąc szczerze to nie. Szukając informacji na temat zabezpieczenia akwarium na wypadek zaniku prądu spotkałem się z opiniami, żeby w pierwszej kolejności zapewnić dobrą cyrkulację w samym akwarium i odpuszczeniu sobie wszystkich pozostałych urządzeń (w tym nawet obiegówki) aby umożliwić jak najdłuższy czas pracy dla pomp cyrkulacyjnych. Przyznam, że nie pamiętam nawet żeby ktoś pisał o zapewnieniu obiegu w przypadku zaniku, a odpuszczeniu sobie cyrkulacji.

Ale to też dotyczy sumpa, tam cyrkulacja też powinna być. Podobnie wszelkie reaktory, obieg lampy UV jeśli się nie opróżnia etc. Ja mam tak, że obieg nie działa ale reaktor ma pompę w komorze obiegówki a powrót do pierwszej komory sumpa i jest pod ups.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

Ale to też dotyczy sumpa, tam cyrkulacja też powinna być. Podobnie wszelkie reaktory, obieg lampy UV jeśli się nie opróżnia etc. Ja mam tak, że obieg nie działa ale reaktor ma pompę w komorze obiegówki a powrót do pierwszej komory sumpa i jest pod ups.

Mam rozumieć, że jeżeli przez powiedzmy 12h nie zapewnię cyrkulacji w samym sumpie, gdzie mam reaktor mediów czy też lampę UV to po uruchomieniu zasilania mogą mnie spotkać jakieś przykrości? Jakiś skok parametrów czy w czymś innym jest rzecz?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie jeśli masz reaktor - on musi być pod ups, to główny powód nagonki na kubły w morskim że przy braku prądu zabija wszystko. 

Bez obiegu w zamkniętym małym pudle z wodą morską zaczynają się procesy beztlenowe. Powstają m.in. siarkowodór, pH leci na łeb na szyję etc. Sam sump często jest płytki, ale też nie sądzę by długi postój był bezpieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Szczególnie jeśli masz reaktor - on musi być pod ups, to główny powód nagonki na kubły w morskim że przy braku prądu zabija wszystko.

Dzięki za uwagę, przyznam szczerze, że do tej pory nigdzie nic takiego nie wyczytałem, dlatego też poza cyrkulacją nawet nie brałem pod uwagę innych urządzeń. W takim razie czy jeśli mój reaktor pracuje w obiegu zamkniętym tylko w jednej komorze pompy obiegowej (taka jego budowa) to czy zasilenie tylko jego już wystarczy czy też poza zachowaniem ciągłości pracy reaktora nadal potrzeba przepływu wody przez wszystkie cztery komory sumpa jeśli np w jednej z komór mam kulki maxspecta?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym pod awaryjne połączył pompę obiegową, filtr glonowy i w ostateczności jeden cyrkulator. Wydaje mi się, że sam obieg fajnie będzie kręcił wodą na tyle, by nic złego się nie wydarzyło. Najważniejsze to filtr glonowy. Pudełko zamknięte. 

Czy za wentylacje w szafce odpowiada ten wbudowany w ścianę szafki wentylator? Masz dużo elektryki i elektroniki a to wymaga naprawdę dobrego wietrzenia ;)

Fajny projekt. Może to ty pytałeś na reefwordzie o ustawienia lampy? I cóż? Udało się ustawić odpowiednie kolory? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, pawellb napisał:

A ja bym pod awaryjne połączył pompę obiegową, filtr glonowy i w ostateczności jeden cyrkulator. Wydaje mi się, że sam obieg fajnie będzie kręcił wodą na tyle, by nic złego się nie wydarzyło. Najważniejsze to filtr glonowy. Pudełko zamknięte.

Na razie jeszcze nawet nie podpinałem filtra glonowego, natomiast co do cyrkulatorów to musiałbym zobaczyć jak to wygląda, bo niby każdy z nich ma swój osobny zasilacz, ale za całość odpowiada jeden sterownik, do którego podpięte są oba zasilacze.

 

51 minut temu, pawellb napisał:

Czy za wentylacje w szafce odpowiada ten wbudowany w ścianę szafki wentylator? Masz dużo elektryki i elektroniki a to wymaga naprawdę dobrego wietrzenia ;).

Za wentylację odpowiadają dwa wentylatory. Jeden z prawej strony szafki zasysa powietrze do środka, a drugi z lewej wydmuchuje je wprost do komina. A całością steruje, ja wcześniej pisałem, czujnik wilgotności, tak więc jak w szafce zrobi się delikatna "sauna" to wentylatory przedmuchują mi szafkę. Jak na razie wydaje się być w środku wszystko ok.

 

54 minuty temu, pawellb napisał:

Fajny projekt. Może to ty pytałeś na reefwordzie o ustawienia lampy? I cóż? Udało się ustawić odpowiednie kolory? ;)

Dzięki :) Odnośnie lampy jeszcze nikogo nie pytałem o ustawienia. Na razie świeci ona na jednym ze standardowych programów. Ale może w przyszłości jeszcze coś zmienię.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pawellb napisał:

A ja bym pod awaryjne połączył pompę obiegową, filtr glonowy i w ostateczności jeden cyrkulator. Wydaje mi się, że sam obieg fajnie będzie kręcił wodą na tyle, by nic złego się nie wydarzyło. Najważniejsze to filtr glonowy. Pudełko zamknięte. ;)

@R3BEL

Dokładnie tak bym też zrobił. Obieg, jeden cyrkulator i każdy kubeł. Jeśli z uvki nie schodzi wodą przy braku zasilania to i pompę uvki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą obiegówką to miałbym generalnie pewien problem, ponieważ zrobiłoby się zamieszanie w rozdzielnicy, a tego na tym etapie wolałbym już jednak uniknąć. Jednak za Wasza radą zwiększę ilość gniazdek pod UPSa i tam wepnę dodatkowo Mediareaktor oraz pompę od reaktora glonowego (samą, bez oświetlenia) dzięki czemu zachowam pewną cyrkulację w sumpie, ponieważ pompa od reaktora glonowego zasysa wodę z czwartej komory obiegówki, a po reaktorze wraca ona do pierwszej komory odpieniacza, więc jakiś przepływ przez wszystkie komory sumpa będzie. Lampa UV jest tak ustawiona, że nie trzyma wody, więc tu problemu nie ma.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długiej przerwie postanowiłem powrócić do głównego wątku mojego akwarium. Nie będę ukrywał, że w międzyczasie ze względu na fakt pojawienia się potomka w mojej rodzinie i co z tym związane całkowitym brakiem czasu na wszystko oraz przez te wszystkie przygody z akwarium, które miałem przez cały ten okres myślałem nawet o zamknięciu całego projektu i likwidacji akwarium. Jednak moja osobista zawziętość sprawiła, że pod koniec zeszłego roku postanowiłem spróbować poskładać raz jeszcze to wszystko do kupy.

Nie będę rozpisywał się co działo się przez pierwszy rok czasu od założenia zbiornika bo za dużo opisywać. Napiszę tylko, że od mojego ostatniego posta w tym wątku zmieniło się prawie wszystko w moim akwarium, za wyjątkiem samego szkła, skały wewnątrz oraz szafki pod akwarium.

1. W pierwszej kolejności wywaliłem z szafki do kotłowni cały system RO-DI, dzięki czemu uzyskałem dodatkowe miejsce w szafce i tym samym mogłem wstawić większego sumpa.  Niestety odbyło się to kosztem automatycznej dolewki prosto z wodociągu, ale uzupełnianie co jakiś czas pojemnika na dolewkę nie jest aż takie czasochłonne jak mi się początkowo wydawało. No i w końcu mogę w spokoju przygotowywać cotygodniową solankę, nie zagracając salonu jakimś baniakiem, jednocześnie mając obawy że coś się rozleje.

2. Przy okazji wstawiania nowego sumpa (ze 120L zrobiło się teraz 180L) musiałem wymienić w zasadzie całą hydraulikę. Co do samego sumpa to w pierwszej komorze znalazło się miejsce na rollermata ClariSea 5000 (kilka dni po zamontowaniu już było widać różnice w przejrzystości wody) oraz odpieniacz Maxspect Aeraqua Duo z podłączonym dopływem filtrowanego powierza z zewnątrz (do tej pory bardzo skakało mi pH, a czasem spadało do wartości niepokojących). Dodatkowo pod rollermata wrzuciłem jedną cegiełkę XPort BIO Brick, ponieważ mi się ostała z wcześniejszego sumpa, ale o ceramice będzie dalej.

W drugiej komorze postawiłem na refugium, w tym wypadku jest to połączenie żywej skały (10kg) wraz glonami spaghetti. Z każdym tygodniem widać w komorze coraz większy ruch drobnego życia, co mnie bardzo cieszy. Całość oświetla lampa Kessil H380 LED Grow (może nie jest tania, ale porównując do wcześniejszej robionej na zamówienie to ta naprawdę robi robotę, glony rosną jak szalone). Trochę bałem się początkowo o połączenie rollermata z refugium, ale finalnie nie dostrzegam problemów, glony się nie rozpuszczają z braku pożywienia.

Trzecia komora to wyłącznie ceramika – dwa bloki XPort (BIO Plate i NO3 Plate). Ogólnie postawiłem teraz na złoża jednej marki, wszystkie kulki/bloki innej firmy wyleciały. Zrezygnowałem także z siporaxu, który miałem w poprzednim sumpie. Duży wpływ na taką decyzję miał materiał, który Seb zamieścił na YT (oby więcej tego typu materiałów). Z resztą nie wiem czemu, ale do tej pory miałem kilka różnych złóż naraz i jakoś nie chciało to wszystko zaskoczyć, cały czas miałem spore ilości azotanów (przez ponad rok nie zszedłem z NO3 poniżej 25).

Ostatnia, czwarta komora to miejsce na pompę obiegową – wybór padł na Ecotech Vectra M2 i muszę powiedzieć, że jestem z niej bardzo zadowolony (świetnie utrzymuje stałą wysokość wody w kominie, nie trzeba co jakiś czas regulować spływu). W przyszłości w komorze tej pewnie jeszcze pojawi się reaktor wapnia jak dojdzie więcej korali.

3. Następnie ze zbiornika wyleciały pompy Gyre 330, a w ich miejsce weszły dwa Vortechy MP40qd od Ecotecha. Z tej zmiany nie tylko ja jestem zadowolony (teraz aż przyjemnie czyści się te pompki i można to robić spokojnie nawet co weekend), ale również moja druga połówka, ponieważ w końcu w salonie jest naprawdę cicho. No i co najważniejsze, pomimo specyfiki kierunkowej pracy, również koralom przypasowały.

4. W kolejnym etapie zmieniłem oświetlenie. Długo zastanawiałem się czy w ogóle je zmieniać (Recurve R6-090 sprawował się całkiem nieźle), ale finalnie postanowiłem zmienić same LEDy na hybrydę LED+T5. Padło na lampę Aquatic Life T5 Hybrid 2Gen, w której umieściłem dwa Radiony XR15W G5 Pro od Ecotecha oraz cztery belki ATI T5 39W (2x Blue Plus, 1x Actinic, 1x Coral Plus - sterowane programatorem czasowym).

5. Na sam koniec postanowiłem pozbyć się 18kg żywego piachu, w którym mimo posiadania babki kopiącej i setek Nassariusów gromadziła się tona syfu (było to szczególnie widać już po wyjęciu go). Oczywiście nie robiłem tego na raz, tylko etapami przez półtora miesiąca przy każdej podmianie. Po usunięciu piachu wsypałem (oczywiście wcześniej przepłukany) aragonit od Korallen-Zucht w ilości 9kg. Przy kolejnym zbiorniku od razu postawię na aragonit, ładnie wygląda i nie zbiera tyle syfu co piasek..

To tyle o zmianach, które zaszły. Obecnie NO3 w końcu mam bardzo dobre, PO4 też jest na zadowalającym poziomie, więc staram się jeszcze ustabilizować KH, Ca i Mg. Na razie zapotrzebowanie nie jest jakieś duże, aczkolwiek podmiany już nie wystarczają, dlatego postanowiłem wesprzeć się Ballingiem. W weekend myślę, że w końcu uruchomię dodatkowe pompy i zacznę podawać automatem. A do tego czasu muszę przygotować miejsce w szafce, którego wiecznie brakuje na pojemniki z płynami.

Ostatecznie cieszę się, że dałem sobie i temu zbiornikowi jeszcze jedną szansę :thumbup: Teraz oby tylko do przodu.

PS. Jeśli ktoś dotarł do tego miejsca to szacun, sam nie wiem czy dałbym radę :czapkizgłów:)Pozdrawiam

large.20210414_162720.jpg.e60d401f2843087050b73fac268f41d9.jpglarge.20210414_163546.jpg.dff42f46b334c64913478b4142ea14bd.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie, i tak trzymaj...

Szacun za wiarę że może się udać, zlikwidować jest zawsze łatwo. 

:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PiotrekAT napisał:

Widzę że zmieniłeś Nyosa na Maxspecta :) czemu taka decyzja ? 

Powodów jest kilka. Po pierwsze Maxspect jednak miał szerszy zakres jeśli chodzi o wielkość zbiornika oraz posiadaną obsadę. Obecnie tylko jedna część pompy zasysa wodę, druga aktualnie robi za recyrkulację wody znajdującej się wewnątrz odpieniacza. Jak dojdzie trochę korali będę w stanie jeszcze większą ilość wody przepuszczać przez odpieniacz. Kolejna zaleta to możliwość sterowania pompą oraz moim zdaniem łatwiejsze jednak niż w przypadku Nyosa ustawienie piany. Do tego jeszcze wbudowany czujnik przelania. Kolejne "za" to konserwacja - rozbieranie i czyszczenie jednak jest wygodniejsze przy Maxspecie. Jedynie czego jeszcze bym sobie życzył przy tym odpieniaczu to możliwości automatycznego czyszczenia kubka. Wiem, że jest możliwość przeróbki wieczka i dodania do niego automatu z innego modelu, ale na razie wystarczy mi to co jest.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kibicuje, mieszkasz blisko to trochę jak lokalny patriotyzm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.