Skocz do zawartości
R3BEL

[360l] Moja pierwsza rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Drobna aktualizacja. Udało mi się zagospodarować trochę czasu i rozpocząłem w końcu przygotowania do uruchomienia Ballinga. Pólka oczywiście DIY, dodatkowe pompy zamontowane, pojemniki na płyny czekają (niestety 3x1,5L to największy rozmiar jaki jestem w stanie jeszcze wcisnąć w szafce). Jeszcze jutro muszę znaleźć chwilę na kalibrację pomp, zalanie pojemników i zrobienie kolejnych testów.

Jeśli chodzi o samego Ballinga to na początek wybrałem AF Component 1+2+3+ ze względu na fakt iż otrzymuję gotowy zestaw i nie muszę poświęcać dodatkowego czasu (którego ciągle brak przy małym dziecku) na przygotowywanie płynów ;)

 

20210417.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki z płynami nad sumpem to kiepski pomysł. Chyba, że balinga będziesz podawał do głównego. Generalnie, chodzi o to, żeby się syfon nie wytworzył i płyny nie poleciały grawitacyjnie z pojemników. Koniec wężyka powinien być powyżej poziomu płynu w pojemniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Słony leszcz napisał:

Zbiorniki z płynami nad sumpem to kiepski pomysł.

Niestety innego miejsca dla nich nie posiadam :(

21 minut temu, Słony leszcz napisał:

Chyba, że balinga będziesz podawał do głównego. Generalnie, chodzi o to, żeby się syfon nie wytworzył i płyny nie poleciały grawitacyjnie z pojemników. Koniec wężyka powinien być powyżej poziomu płynu w pojemniku.

No właśnie miałem podawać do suma, a nie do głównego. Sądziłem, że pompa działa na zasadzie zasysania płynu z pojemnika i wyłączona nie spowoduje nagle przeciskania się przez nią płynu grawitacyjnie do sumpa.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, R3BEL napisał:

No właśnie miałem podawać do suma, a nie do głównego. Sądziłem, że pompa działa na zasadzie zasysania płynu z pojemnika i wyłączona nie spowoduje nagle przeciskania się przez nią płynu grawitacyjnie do sumpa.

Generalnie, jak wszystko jest nowe i działa idealnie, to tak właśnie jest. Ale w praktyce jest masa historii "pompa wlała mi cały płyn do akwarium", i dotyczą one chyba każdej jednej marki.

Ale przecież płyn może ciurkać do sumpa z wysoka. Po prostu wyżej umieść końcówki, nie na krawędzi szkła. Koniec wężyka musi być powyżej poziomu płynu w pojemniku, tylko tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu minęło od mojej ostatniej aktualizacji, a jako że mam chwilę postanowiłem odświeżyć wątek. Dość sporo się zmieniło, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, prowadzenie akwarium oraz ilość i wielkość niektórych korali.

Pierwszą dość istotną zmianą jeśli chodzi o dalsze prowadzenie akwarium i wyprowadzenie go na prostą była decyzja o zakupie komputera akwarystycznego Neptune Systems Apex. Od tego momentu zacząłem systematycznie rozbudowywać ów system o kolejne elementy tej marki oraz podłączać do niego maksymalną ilość wykorzystywanych urządzeń jakie byłem w stanie podłączyć na daną chwilę. Od tego czasu minął rok i aktualnie wszystko czego używam jest sterowane komputerem, z czego w przypadku 90% jestem w stanie modyfikować wewnętrzne ustawienia z jego pozycji. W między czasie do systemu dokupiłem urządzenie do robienia testów (Trident), a następnie po pewnym okresie użytkowania podpiąłem do niego dozowanie Ballingiem. Dzięki temu skończył się wreszcie problem ze skokami parametrów i ciągłymi plagami. Postanowiłem także zmienić oświetlenie z hybrydowego T5+LED na wyłącznie LEDy i to również okazało się dobrym posunięciem. Ze starego setu zostawiłem dwa Radiony do doświetlania boków akwarium, a jako główną lampę na środek zastosowałem Neptune Systems Sky. Pod nową lampą korale dosłownie wystrzeliły i dlatego też planuję w niedługim czasie wymienić również oba Radiony na kolejną lampę Sky w ich miejsce. Raz, że jednak Sky doświetla większy obszar, a dwa mogę nią w pełni sterować z pozycji Apexa, czego niestety nie jestem w stanie robić w przypadku produktów Ecotecha (moduł Bluetooth do Apexa nie jest już produkowany od dłuższego czasu). I właśnie z powodu tej pewnej niekompatybilności zdecydowałem się odchodzić powoli od produktów marki Ecotech, pomimo że uważam ich produkty za wysokiej jakości, czego efektem jest zmiana pompy głównej oraz pomp cyrkulacyjnych na inne, w tym wypadku produkty Reef Octopus, które mogę zarządzać w APExie przez port 10V. Tej marki zakupiłem również odpieniacz wraz z automatycznym czyścikiem w miejsce dotychczasowego Maxspecta. Dodatkowo, w związku ze sporym zużyciem płynów do Ballinga, zdecydowałem się w końcu na przejście na reaktor wapnia. Żeby za bardzo nie rzucał się w oczy przygotowałem obok akwarium odpowiednią dla niego szafkę, którą wyciszyłem żeby w jakimś stopniu ograniczyć hałasy z jej wnętrza. Reaktor działa dopiero kilka tygodni, ale jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony. Ostatnią modyfikacją, którą ostatnio dokonałem było podłączenie do obiegu lampy UV oraz pozbycie się aragonitu jako podłoża i powrócenie do klasycznego żywego piasku (tym razem od Red Sea). Jako że z dwóch pomp dozujących DOS pozostały mi jeszcze wolne 3 pompki, postanowiłem że w najbliższych tygodniach wykorzystam je do podawania fito praz jodu i żelaza bo przez refugium zwłaszcza tego drugiego pierwiastka brakuje moim Euphilliom.

I to tyle na ten moment. Jeśli ktoś doczytał to do końca z góry dziękuję za zainteresowanie oraz poświęcony czas :czapkizgłów:)

Trochę zdjęć korali. Do perfekcji jeszcze daleka droga, ale po tym co miałem przez pierwsze dwa lata to i tak uważam obecny stan za ogromny sukces.

spacer.png

spacer.png

Dwa największe korale (Acropora i Montipora) za chwilę dojdą do tafli wody.

spacer.png

spacer.png

Wnętrze sumpa

spacer.png

spacer.png

Wnętrze szafki reaktora

spacer.png


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.