Skocz do zawartości
kotlin

Pojawienie się zielonego "kudłatego" glona

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki, możecie mi podpowiedzieć w pewniej sprawie? Mam zbiornik ok 1,5 roczny 45x40x80 + sump ok 40L, dojrzewanie raczej zakończone już dawno. Na tylnej szybie, przy piasku, oraz na kilku małych skałkach pojawiły mi się małe kępki zielonego glona. Jestem pewien ze w piątek jeszcze ich nie było. W ub. weekend zainstalowałem nową lampę ponieważ poprzednia ledowa zdecydowanie nie doświetlała. Teraz mam 3x t5 24W (miejsca na 4, ale jedna z zamówionych przyszła uszkodzona), świecą 2x Sylvania Coralstar 20000K i 1x Sylvania Marinestar  15000K (te też docelowo będą dwie). Światło w  zbiorniku świeciło ok 14h (tak, już wiem że za długo. Skrócę.) I tu pada pytanie - czy wzrost tego glona mogło spowodować za długie świecenie białym światłem, oraz jak go powstrzymać aby nie próbował rosnąć dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa blazny, pteraptogon, krab elegans, krewetka czyszcząca, kilka ślimaków rozgwiazda piaskowa i wężowidło. Z korali to jedną euphylię, kilka rhodactisow, trochę xenii i briareum. Wszystko żyje na 10kg skały. W ostatnim czasie obsada się nie zmieniła.


 

Edytowane przez kotlin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z parametrami? Podejrzewam że NO3 wysoko, zaburzony pewnie współczynnik Redfielda. Co lejesz do baniaka? Jakieś suplementy? Miałem to samo, szorowanie, usuwanie ręczne nie pomagało, przestałem lać wszystko oprócz ballinga, zbiłem nutrienty, pokolec wziął się do roboty i po glonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 25, PO4 0.25, PH 8,2. mierzone testami saliferta. Parametry praktycznie od roku się nie zmieniają, no może poza temperaturą, bo w lecie bywało gorąco. Ryb staram się nie przekarmiać, a do zbiornika leci tylko stability raz na parę dni. Żadnych odżywek czy chemii, podmianki ok 14l raz na 2-3 tygodnie.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.