Skocz do zawartości
Pawkuu

Krytyczna wartość MG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam spory problem z MG w swoim baniaku. Tydzień temu robiłem testy i parametry wyglądały następująco:

NO3 10

PO4 0,03

KH 8,0

PH 7,8

Ca 460-470

MG 1420-1440

Wczoraj wieczorem ponowiłem kontrolnie testy. Wyniki:

NO3 2

PO4 0,10

KH 7,7

Ph 8,2

Ca 450-460

Mg 720

Co mogło tak pochłonąć magnez? Gdzieś kiedyś przeczytałem info od @Tester Jakoby mógł to spowodować aragonit z którego wytrącałby się wapń i w to miejsce wchodził magnez. Tylko w tym przypadku Ca powinno podskoczyć. 

 

Test wykonałem dwa razy wynik identyczny. Testu Salifert używam ok roku i nigdy nie miałem  z nim problemu. Ważność do 01.2021r. Więc można odrzucić problem z testem.

Ktoś jakieś pomysły? 

 

Na pewno dzisiaj będzie podmianka.

Edytowane przez Pawkuu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się ten wynik wydaje podejrzany. Zanim zaczniesz kombinować, usiądź jeszcze raz, na spokojnie, dokładnie umyj i wysusz fiolkę i strzykawkę, wymieszaj zawartość buteleczek, dokładnie przeczytaj instrukcję i zrób test dokładnie wg instrukcji (tak dosłownie jak piszą. Jak jest "odwrócić strzykawkę", to ja odwróć...). Ja wiem, robiłeś dwa razy, ale mózg tak ma, że jak się zafiksuje na czymś, to dwa razy identyczny błąd całkowicie nieświadomie może popełnić. W ogóle, najlepiej by było, jakby to ktoś inny test powtórzył. Albo tak jak pisze Tester, weź próbkę do sklepu, żeby Ci ten magnez sprawdzili.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tester napisał:

To o czym pisałem nie występuje w akwarium na taką skalę. 

Mimo wszystko sprawdzilbym test. Zabierz próbkę wody do sklepu

Czytając od wczoraj tematy związane ze spadkiem Mg dochodzę do wniosku że winną mogą być tylko testy nigdzie nie spotkałem się z aż takim niskim wynikiem.

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Też mi się ten wynik wydaje podejrzany. Zanim zaczniesz kombinować, usiądź jeszcze raz, na spokojnie, dokładnie umyj i wysusz fiolkę i strzykawkę, wymieszaj zawartość buteleczek, dokładnie przeczytaj instrukcję i zrób test dokładnie wg instrukcji (tak dosłownie jak piszą. Jak jest "odwrócić strzykawkę", to ja odwróć...). Ja wiem, robiłeś dwa razy, ale mózg tak ma, że jak się zafiksuje na czymś, to dwa razy identyczny błąd całkowicie nieświadomie może popełnić. W ogóle, najlepiej by było, jakby to ktoś inny test powtórzył. Albo tak jak pisze Tester, weź próbkę do sklepu, żeby Ci ten magnez sprawdzili.

 

Zrobię dzisiaj ponownie test. tak jak mówisz. Może rzeczywiście gdzieś coś zaniżyło wynik. Jeśli wynik dalej będzie taki woda leci do sklepu i kupię nowe testy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób test świeżej solanki i będziesz wiedział czy test przekłamuje, sól powinna mieć Mg na poziomie określonym przez producenta .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na Mg Saliferta traci ważność b. szybko. Mam wrażenie że po parę tyg po otwarciu. Dwa razy się na to naciąłem próbując gwałtownie podbijać Mg, a wystarczyło tylko zakupić nowy test, o czym się przekonałem za trzecim razem. 


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze raz test tak jak @Słony leszcz powiedział dokładnie z instrukcją. Wynik 1290...

Teraz się zastanawiam czy ja się walnąłem wczoraj czy test jest nadal wadliwy. Zamawiam nowy by porównać wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.