Skocz do zawartości
Pokolec

Rozpuszczające się akwarium, Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Prąd tutaj na pewno nie ma nic do rzeczy . Stojąc na bosaka robisz za uziemienie , korale nie dotykają ziemii . Gdybyś miał przebicie to by normalnie kopało , zresztą ja też tak mam jak Ty i u mnie wszystko rośnie normalnie . Na szybko podbijesz PH preparatami , niestety podbija to też KH .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czekam na test pH, jakie powinny być wartości wieczorem przed końcem świecenia i rano przed ? 

Czy tak wysokie kh, ca, mg mogło/może spodowować jakieś dodatkowe szkody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to nie pomaga , każde wahania parametrów nie są mile widziane przez zwierzaki . Kup sobie miernik  https://www.olx.pl/oferta/miernik-ph-z-pomiarem-temp-sonda-zewnetrzna-wrocla-wysylka-CID103-IDAT7xa.html#60fd2e2162 

Chińszczyzna , ale w miarę poprawna .

https://www.olx.pl/oferta/komputer-ph-miernik-ph-kontroler-co2-sterownik-akwariowy-CID103-IDB7GGp.html#60fd2e2162  

Osobiście mam chiński z aliexpress z sondą do ciągłego pomiaru , płaciłem ze 30 dolców , raz na rok kalibruję i czyszczę , działa ok , zadowolony jestem .

Kup sobie Fauna Marin Skim Breeze wsyp do butelki plastikowej , zrób od dołu z 50 małych dziurek , dziurkę w zakrętce i do niej wężyk od odpieniacza ( będziesz miał reaktor i zarazem filtr powietrza )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) miałem wynik 16 - baniak nie ucierpiał więc czy to jest aż tak wysoko. Ważne by powoli weszło we właściwy parametr... tak samo jak poszybowało. Rób testy zmniejsz dawkę na czystym ballingu i obserwuj jak spadają parametry. (możesz odpiąć ballinga na kilka dni i obserwować) Gdy ruszy kalcyfikacja to baniak skonsumuje nadwyżkę.

Nie rób chaotycznych zmian.


Odnośnie probidio pytasz co odstawić aby wiedzieć co odstawić musisz wiedzieć co dozujesz.
Bioptim - dostarcza bakteriom mikronutrientów niezbędnych do prawidłowego działania w środowisku słonej wody (enzymy, pierwiastki śladowe, aminokwasy, witaminy), co znacząco poprawia jakość słonej wody. (opis z erybki)
Zatem jest to pożywka dla bakterii wg mnie powinna być podawana przy zerującym się PO4 i równocześnie zarującym się NO3 u Ciebie sytuacja jest nieco inna. PO4 zabija korale (przy wyższym stężeniu). NO3 obrazuje m.in pokarm dla koralowców, u Ciebie ta sytuacja jest odwrócona. Podając pokarm sypki podbijasz PO4 a pokarmem mrożonym NO3. Więc to co radzę to karm mrożonkami a nieco na bok odstaw pokarm sypki.
BioDigest - to mieszanka szczepów bakterii. Więc to pozostaje dozować.
Coral Vits - Coral Vits to multiwitaminowy suplement do stosowania w akwariach z wszystkimi typami koralowców. Dostarcza wszystkich niezbędnych witamin dla optymalnego wzrostu ryb i korali.....  Coral Vits przyspiesza regenerację i pozwala zredukować stres.
Z powodu tego fragmentu opisu póki co bym nadal dozował ten produkt. Jednak gdyby wzrost glonów postępował to odstawił bym również jego dozowanie.
Reefbooster - tu z własnej obserwacji napiszę tylko iż produkt jest fajny ale do mocno obsadzonych zbiorników to taki speed dla baniaka. Lecz pobudza również glony.

U ciebie zatrzymała się kalcyfikacja. I jeśli ponownie ustabilizujesz system to ruszy i spożytkuje to co masz tam nagromadzone.
Podmiany rób częściej a mniejsze. System mniej to odczuje.

Co do prądu - instalacja 230V z prawidłowo wykonanym uziemieniem 3 żyłowym + zabezpieczenie różnicowo - prądowe? Czy raczej 2 przewody + mostek do neutrala jako uziom.
Sprawdź profilaktycznie wirniki i ośki pod kątem rdzy oraz spójrz na kable będące pod wodą czy nie są popękane.

Biała skała... a jeżowiec nie zdziera glonów do zera? Być może biedak zaczął głodować gdy usunąłeś mu glony i tnie wszystko do gołej skały.

Pamiętaj iż na szybko to się biegnie za potrzebą... :) spokojnie. Co ma polecieć to i tak poleci.

Oczywiście o stabilizację Ph warto zadbać.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekam na test pH, dam znać jaka wartość. Z jakiegoś powodu kalcyfikacja się zatrzymała. 

Jeśli chodzi o instalację to 2 przewody i mostek. jednak tu bym nie szykał problemu, mozliwe ze taka sytuacja jest od dawna a dopiero teraz akurat w mokrych butach wsadzałem łapę do akwa. Czasami jeszcze czuje lekkie mrowienie jak wsadzając rękę dotknę odbłyśnika od lampy samoróbki T5 80 W.

A czy przypadkiem wypalone świetlówki nie miały wpływu? Wymieniałem w lutym, lampa hybryda, 4x80W (2x blue plus, 2x coral plus)+ panel LED (royal blue ~300W)

15 minut temu, chwialek napisał:

Sprawdź profilaktycznie wirniki i ośki pod kątem rdzy oraz spójrz na kable będące pod wodą czy nie są popękane.

Sprawdzę. Głowna pompe obiegowa mam Deltec zewnętrzną, mocna zmęczona, może ona coś puszcza do wody.

15 minut temu, chwialek napisał:

:) miałem wynik 16 - baniak nie ucierpiał więc czy to jest aż tak wysoko. Ważne by powoli weszło we właściwy parametr... tak samo jak poszybowało. Rób testy zmniejsz dawkę na czystym ballingu i obserwuj jak spadają parametry. (możesz odpiąć ballinga na kilka dni i obserwować) Gdy ruszy kalcyfikacja to baniak skonsumuje nadwyżkę.

A co z dozowaniem Jodu, Strontu, Żelaza, Potasu ? itp ? Odstawić ?

Edytowane przez Pokolec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo niski poziom potasu i to w długim okresie czasu. Potas odgrywa bardzo ważną rolę w transporcie składników pokarmowych. Nie znam nikogo, kto ma taki niski poziom jak Ty. Dlatego koralowce mogą mieć problem z przyswajaniem substancji odżywczych. Musisz go podnieść do poziomu ok. 380

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I własnie dlatego że mam go nisko oda dawna a problemy zaczęły się niedawno nie sądziłem że będzie w tym problem.

Apropo pH zmierzyłem wieczorem przed gaśnięciem światła - 8,2 i dziś rano po nocy między 8,2 a 8,15. Wydaje się być OK. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potas i stront podbij. W ogóle lejesz czystego ballinga czy z mikro elementami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czystego balinga bez mikro. 

Wyłączyłem balinga na 3 dnia i w efekcie tylko kh spadło do 8.1, ca i mg nadal wysoko, ponad 500 i ponad 1500. Wtf? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pokolec napisał:

Czystego balinga bez mikro. 

Wyłączyłem balinga na 3 dnia i w efekcie tylko kh spadło do 8.1, ca i mg nadal wysoko, ponad 500 i ponad 1500. Wtf? 

Uzupełniłeś potas i stront?

Zawsze możesz lac samo kh ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem tylko kh. Potas i Stront uzupełniam co dzień zgodnie z tym co pisze AF na w swoich instrukcjach, tzn 1kropla na 100l. Natomiast nie mam testów na stront i jod więc nie wiem na jakim poziomie jestem. 

Jest też problem tego różowego glonu, wydaje mi się że to vrangelia argus i niestety przedostać się z sumpa do głównego zbiornika :/ zaczyna sobie rosnąć i rozpszestrzeniac w najlepsze. 

Edytowane przez Pokolec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem kh i ustabilizowalem CA i Mg. Podnosze Stront i Potas. I pojawił się kolejny problem, akropory wyglądają tak jakby miały przypalone polipy. Pojawiły się taki ciemne plamki. Wiecie co się stało? Za szybko podnosze Stront i Potas, czy za szybko zbilem kh? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przedobrzyłes przypadkiem z potasem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według testu Salifert potas 340, ledwo ruszył. 

Ostatni ICP woda z 06.11, ale jeszcze przed konkretnym uzupełnianiem Potasu i Strontu.  Od tygodnia leję Potas i Stront z AF (duże butle) po 20 ml dziennie. 

Zmieniłem sól z RS na Fauna Marin, zmniejszyłem KH. Włączyłem Ultra Trace z FM. W załączniku również moje pomiary ostatnie pomiary. 

ICP 06.11.19.JPG

Screenshot_20191118_074930_com.dyhwang.aquariumnote.jpg

Edytowane przez Pokolec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Parametry ustabilizowałem. Wygląda to tak jak poniżej. Zmieniłem sól na FM, skończyłem kurację  bakteryjną 14 dni  - cyjano zniknęło , dorzuciłem siporax, pozbyłem się resztek piachu z dna, dołożyłem filtrację w postaci skarpety i waty. Do standardowego Balinga dołożyłem  FM Ultra Trace 3x. Co dziennie wlewam 5 ml Amino z Salifert i 15ml coral food również Salifert. Co 5 dni leje ampułkę Coral Vits przemiennie z Reef Booster oraz Biooptim. 

Niby kolory wracają, stożki wzrostu się pojawiają , ale acry które zaczęły jakiś czas temu lecieć, lecą dalej. Ktoś ma jakiś pomysł.

 

 

Screenshot_20191206_081227_com.dyhwang.aquariumnote.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up. doszedł wynik z ICP, na czerwono parametr który zmienił się na gorsze, na zielono na lepsze, pomarańczowy na lepsze ale nadal poza zakresem. Proszę o opinię. 

ICP 12.06.19.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie.

Proces stabilizacji trwa od miesiąca, jak widać poprawa mikro jest, polipowanie korali wróciło, kolory pomału wracają. Dozuje obecnie Balinga + FM Trace (3 butelki) + Potas (FM) z reki ( nie mogę podbić do 380-400), karmię korale nocą Slifert Coral Food, co drugi dzień wlewam amino z Saliferta, wode wymieniam ~ 80l co tydzień. Po wymianie wlewam kapsułkę biodigest. Niestety zostaje problem z różowym glonem - przyzwyczaiłem się. Po ostatnich testach wyszło mg 1275 więc wymyśliłem że podniosę dozując z ręki roztworem balinga i tu moje zdziwienie bo po 3 dniach kh z 7,7 (stabilne) skoczyło na 9.6. Pytanie czy to przez Potas czy dodatkową dawkę balinga? Czy znowu cos się dziej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani dozowany potas ani magnez nie spowoduje ci podbicia kh. Zobacz jakie kh ma świeża solanka. Ewentualnie jak masz baaardzo niskie pH to może ci rozpuszczać skałę lub piasek i to powoduje podbicie kh.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.