Skocz do zawartości
savvka

Zła kondycja

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Kostka 64l, 11 miesięcy.

Jakiś czas temu pisałam  o złej kondycji ukwialow  po podziale. c. Craasa. Dzisiaj wygladaja jeszcze gorzej, chociaz widać oznaki życia.

Niestety coś zaczyna się dziać dalej, bo widzę, że inne zaczynają grymasic.  Jakiś czas temu skok no3 do ok 50 bez uszczerbku na zdrowiu korali. Ok miesiąca temu niestety skok po4, następnej doby juz niewykrywalny- rova zadziałała.

Do dnia dzisiejszego testy są nastepujace:

No3 10. Podbijalam ostatnio no3 pomalu, bo bardzo źle wyglądały miękkie. Zoa  niemal.rozpuszczaja się. Na chwilę pomogło, teraz jest znów gorzej chociaz no3 wyższe. 

Po4 niewykrywalne. Mimo, że salifert pokazuje 0, to warto wymienić juz rove?

Ca 420, mg 1200, kh 8,3, temp 2t st, ph  8. 

Czy to wróżenie z fusów teraz? Warto zrobić icp? Zmierzyłam ostatnio wode do.podmiany. czasem.miernik.pokaze 002, 003 ale.zazwyczaj jest 000.

Czy ukwiały mogą zatruwac wode?

Ostatnimi dniami padła mi lampa. Aktualnie jest zastępczą, podobnej klasy. Może delikatnie ma ona wpływ na ko życie zwierzaków, ale problem zaczal się już wcześniej. 

Macie jakieś pomysły?

 

15374502_20191031_004758.jpg

15374521_20191031_004735.jpg

15374522_20191031_004746.jpg

15374606_20191025_175607.jpg

Na ostatnim zdj w zagłębieniu skały pod zoa są ukwiały, po których prawie nic nie zostało. Euphylie przy świetle pompują siē, jednak nie tak jak wcześniej. Są zdecydowanie mniejsze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to strasznie tam kombinujesz. NO3=10 i jeszcze podbijasz (po co? Przecież 10 to wcale nie mało), a jednocześnie masz PO4 = 0 i adsorber na fosforany. No i widać efekt - wszystko w jakimś zielonym glucie. Generalnie, ważniejsza od "idealnych" parametrów wody jest ich stabilność, dalej - równowaga (nie podbija się NO3 mając wyzerowany PO4), a dopiero na końcu można się zastanawiać czy poziomy są optymalne. Jak się dzieje źle i nie wiadomo dlaczego, to raczej trzeba zrobić podmiankę, stabilizować akwarium, a nie zaczynać majstrować na chybił-trafił. Jakieś ręczne "poprawianie", suplementowanie, podbijanie tego, obniżanie tamtego to trzeba wiedzieć, co się robi, czemu się to robi i co się chce uzyskać. No i czas... po każdej zmianie trzeba poobserwować akwarium trochę, zanim się zmieni coś następnego, bo inaczej to nie wiadomo czy działania mają efekt pozytywny czy negatywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyrzuć rove bo przy po4 niewykrywalnym korale Ci głodują.

Lampę wprowadzałeś stopniowo czy odrazu na 100% mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Słony leszcz napisał:

Jak dla mnie, to strasznie tam kombinujesz. NO3=10 i jeszcze podbijasz (po co? Przecież 10 to wcale nie mało), a jednocześnie masz PO4 = 0 i adsorber na fosforany. No i widać efekt - wszystko w jakimś zielonym glucie. Generalnie, ważniejsza od "idealnych" parametrów wody jest ich stabilność, dalej - równowaga (nie podbija się NO3 mając wyzerowany PO4), a dopiero na końcu można się zastanawiać czy poziomy są optymalne. Jak się dzieje źle i nie wiadomo dlaczego, to raczej trzeba zrobić podmiankę, stabilizować akwarium, a nie zaczynać majstrować na chybił-trafił. Jakieś ręczne "poprawianie", suplementowanie, podbijanie tego, obniżanie tamtego to trzeba wiedzieć, co się robi, czemu się to robi i co się chce uzyskać. No i czas... po każdej zmianie trzeba poobserwować akwarium trochę, zanim się zmieni coś następnego, bo inaczej to nie wiadomo czy działania mają efekt pozytywny czy negatywny.

Może nie zrozumiałe napisalam. No3 podbijalam przez długi czas, bardzo powoli. Reagować musiałam, bo niektóre korale jakby zaczynały się rozpuszczać. Obserwacja była, kondycja się poprawiła. Podmiany robie systematycznie. No3 podbijalam zaledwie do 2. Na przestrzeni czasu samo wzrosło do 10 I tutaj nic nie ingeruje. Jeśli chodzi o.zielonego gluta, to jest to zielony nalot w moim.akwarium juz od dawna Na skalach. Żaden glut. Po.prostu jakby skala miała zielony kolor. Poza tym wszystko stabilne, na stałym poziomie poza bardzo powolnym wzrostem no3

Teraz, Gr4b3Q napisał:

wyrzuć rove bo przy po4 niewykrywalnym korale Ci głodują.

Lampę wprowadzałeś stopniowo czy odrazu na 100% mocy?

Dziękuję za sugestie. O tym zupelnie zapomnialam. Może być to dosyc ważne. Lampa jest u mnie od 3 dni. Zaczęłam tylko niebieskim. Dodaje stopniowo białe. Jutro powinno być białe docelowo na 50%. 

Ale zanim przyszła do mnie lampa, poprzednia miała przez 2 dni zepsuty kanał niebieski....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki dokładnie masz sprzęt w tym akwarium, co dozujesz, ile karmisz?


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15374522_20191031_004746.jpg

Euphyllia do skrobania ze ślimaków i obserwuj  czy nie masz gdzie indziej ( ta po lewej )

To jest na prawdę poważna plaga.

Potrafią atakować korale i jest wtedy duży problem .

Ta po prawej do sprawdzenia czy nie śmierdzi . - trup 90 %

Sprawdź zasolenie .

Nie miałeś skoków Kh ?

No3 i po4 przy nich to pikuś .

Wystarczy same podmiany raz na jakiś czas przy takiej masie .

Widać że zagłodzone .Karmić i jodu troszkę podlewać .

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Tak jak koledzy pisali. Masz akwarium 63 litry - podmień 20 litrów wody i wywal Rowe - podmianka w zupełności wystarczy aby uzupełnić potrzebne pierwiastki. Skoki NO3 i PO4 możesz mieć bo za dużo i często karmisz te 2 błazenki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Marcin Linek napisał:

Jaki dokładnie masz sprzęt w tym akwarium, co dozujesz, ile karmisz?

Fzn3, w środku siporax, rovaphose. Falownik sow  4 na 2 stopniu, Skimmer powierzchniowy.  Karmię raz dziennie 1/4 czasem odrobine więcej kostki mrozonki- artemia, solowiec. Trzymam ca, mg, kh  na poziomach podanych w 1 poście używając preparatów af. Testy robie co 2-3 dni. Ostatnio stanęło zużycie ca i kh stoi w miejscu.  Od około tyg dozuje fito po 5 ml i raz dodałam wrotke. 

Wczesniej podkarmialam ukwiala pokarmem dla ukwialow. Średnio raz na 2 tyg karmię lps pokarmem od af 

7 minut temu, AnT napisał:

15374522_20191031_004746.jpg

Euphyllia do skrobania ze ślimaków i obserwuj  czy nie masz gdzie indziej ( ta po lewej )

To jest na prawdę poważna plaga.

Potrafią atakować korale i jest wtedy duży problem .

Ta po prawej do sprawdzenia czy nie śmierdzi . - trup 90 %

Sprawdź zasolenie .

Nie miałeś skoków Kh ?

No3 i po4 przy nich to pikuś .

Wystarczy same podmiany raz na jakiś czas przy takiej masie .

Widać że zagłodzone .Karmić i jodu troszkę podlewać .

 

 

 

Euphylia dzisiaj w świetle ma się bardzo ładnie. Wczoraj wieczorem wyjątkowo się zamknęła. Ta po lewej ma 1 ślimaka osiadlego jedynie. Reszta to młode główki. Fakt moj telefon robi genialne zdjęcia stąd może wrazenie, że to coś innego. 

Jest odrobine ślimaków osiadlych w akwarium, ale nie są one plaga. Zlikwiduje je przy podmianie. 

Zasolenie 1025, kh stabilne. Testy robie czesto. Ostatnio fakt- nie spada

Edytowane przez savvka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Zrób większą podmianę, wywal rove, odstaw jakieś dziwne suplementacja, lej bakterie, vsv i odstaw testy na półkę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, FajnyRadziu napisał:

 Zrób większą podmianę, wywal rove, odstaw jakieś dziwne suplementacja, lej bakterie, vsv i odstaw testy na półkę. 

 

Vsv  nigdy nie stosowalam. Czy to konieczne poza laniem  bakterii? Do tej pory dolewalam 5 ml specjal  blend  przy podmianach. Jest potrzeba częściej?

Edytowane przez savvka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego vsv. Po co wprowadzać kolejne zmiany jak już i tak jest kicha w baniaku. Podmianki, wywal rower i skręć lampę. Co kilka dni możesz ją stopniowo podkręcać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Nie ale pomaga, poczytaj. 

Masz ekipę czyszczącą? 

Tak mam. Pustelnika, od jakiegoś czasu mitraxa i niezliczoną ilość turbo, 2 strombusy i jeszcze kilka innych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, savvka napisał:

Od około tyg dozuje fito po 5 ml i raz dodałam wrotke. 

skok no3 może być tez spowodowany laniem fito ,masz pewność ze fito jest dobrej jakości? czy nie jest pędzone na byle jakim nawozie ?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, niwre37 napisał:

skok no3 może być tez spowodowany laniem fito ,masz pewność ze fito jest dobrej jakości? czy nie jest pędzone na byle jakim nawozie ?

Tak, oczywiście. Fito mam od Pana, którego chyba wszyscy znają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz zasolenie?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, max1974 napisał:

Czym mierzysz zasolenie?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Mam taki ręczny areometr uchylny lub nazwa podobna. Na pewno działa dobrze. Robię co jakiś czas próby dodając odpowiednią ilość soli w 1 l i sprawdzam, czy dobrze pokazuje na różnych zasoleniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup refraktometr za 99 na allegro. Aerometr to jak testy z butelki, raz widzisz tyle a drugi raz inaczej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Kup refraktometr za 99 na allegro. Aerometr to jak testy z butelki, raz widzisz tyle a drugi raz inaczej. 

Witam

Moim zdaniem dobry spławik jest lepszy od refraktometru.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, mam profesjonalne do mierzenia elektrolitu na statku. Ale raz, że drogie a dwa nadal polegają na Twoim oku, jakie pada światło oraz tego co widzisz na styku szkła i powierzchni wody. Szkoda zachodu.

Skalibrowany refraktometr pokaże od ręki i na pewno z mniejszym błędem niż Twoje oko.

Naturalnie jedno i drugie może zakłamać i być wadliwe/uszkodzone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

profesjonalne do mierzenia elektrolitu na statku

do sprawdzania akumulatorów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też :) ale również do mierzenia inhibitorów wody chłodzącej np.

W ogóle te cały testy w akwarystyce etc to nic nowego dla mnie hehe. Również nadam bakterie w paliwie, wodzie chłodzenia czy olejach itp ;)

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby statek a jednak kosmiczny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo niestety. Przeżyłem zakwit bakterii w paliwie i w wodzie chłodzącej napędów elektrycznych. Nie polecam. Dość bo się off top robi hehe. 

Ja bym brał refraktometr i tyle. Tam gdzie mogę sam używam zamiast się bawić spławikiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Jasne, mam profesjonalne do mierzenia elektrolitu na statku. Ale raz, że drogie a dwa nadal polegają na Twoim oku, jakie pada światło oraz tego co widzisz na styku szkła i powierzchni wody. Szkoda zachodu.

Skalibrowany refraktometr pokaże od ręki i na pewno z mniejszym błędem niż Twoje oko.

Naturalnie jedno i drugie może zakłamać i być wadliwe/uszkodzone. 

Właśnie skalibrowany , przy spławiku , to odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.