Skocz do zawartości
kar_sci

Problem z glonami, dino?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

od ponad tygodnia ma problem. Prosiłbym o zidentyfikowanie i pomoc jak temu zaradzić. Na początku tygodnia robiłem testy i można powiedzieć ze wyniki w normie. Zbiornik założony początkiem kwietnia 2019.

Glon okleja korale, skale, posiada tez kilka bąbli powietrza

48C16312-FF84-43D7-8FDC-ABEF515BB915.jpeg

FCAE4D3E-54CD-4A13-A838-0D2C87A8BC94.jpeg

E63E9AB1-3E1A-41C9-B3DD-F30D8CD0DE4D.jpeg

851B4805-3B47-4BFE-AB69-AFB39B1F1922.jpeg

9BE7DE4A-A79E-426A-B49B-6D9AD594CC6F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kar_sci Dino i parametry wcale to nie jest tak że przy wzorowych parametrach nie może się dino pojawić, ponieważ tutaj głównie chodzi o destabilizacje biologii w zbiorniku. Baniak masz jeszcze względnie młody więc raczej bym stosował spokojne środki połączone z dużą dawką cierpliwości, żadnej chemii 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas dino lałem bakerie Microbe lift special Blend w większej dawce niż na ulotce - oczywiście bez przesady. Zmniejszyłem kolor biały w lampie na czas walki z plagą. Potem stopniowo zwiększałem moc. Odsysałem gluty. No i starałem się utrzymywać niski poziom nutrientów w wodzie. Ogólnie pisze to w każdym wątku o dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem czy to dokładnie dino. Robiłem testy i jest wszystko w normie. Zbiornik całkowicie zaciemnilem na 4 dni. W ciągu dnia znowu zaczęły wychodzić glony czy coś. Ciagle przedmuchuje skale i korale. Pytanie co to może być?  Czy to może okrzemki? Woda zawsze RODI zerowa ale krzemiany nie sprawdzane.

DC3BE61E-F51A-4927-95DD-785297BBFE01.jpeg

D8172627-6BD6-42B4-BADC-F2E305E90BCF.jpeg

Edytowane przez kar_sci (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjano lub okrzemki


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano miałem przy starcie zbiornika i trochę inaczej wyglądało. Było bardziej czerowne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kar_sci napisał:

Cyjano miałem przy starcie zbiornika i trochę inaczej wyglądało. Było bardziej czerowne

cyjano nie tylko jest czerwone 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zaciemnieniu zbiornika na 4 dni praktycznie wszystko zeszło. Ale już pierwszego dnia po kilku godzinach od okrycia pojawiło się znowu. Okleja skale i korale. Czy okrzemki tak szybko działają? Chyba ze to jednak cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okrzemki pojawiają się na piasku i skalach ,nie zauważyłem żeby wyłaziły na koralach lub makro glonach


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w dalszym ciągu problem z glonami. Teraz już w 100% wiem ze jest to dino. Proszę o jakieś sugestie jak walczyć z tym dziadostwem? Niestety wszystko strasznie oklejone, przedmuchuje, odsyłam. Korale pochowane kilka już zaczyna padac...

polecacie jakiś środek np dinox, wode utleniona czy może ozonowanie?

 

EC0096AA-AB87-466C-BDCE-3F53A85E9B6B.jpeg

4EDFB970-9BAD-4687-9DD6-A31985D1B6C4.jpeg

72502CED-360E-4AF7-93B1-C086CC5B7892.jpeg

D2F2FB08-C977-44B2-96C8-BDC4AF453E9F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino ma pęcherzyki powietrza na takich jakby nitkach/glutach na zdjęciach tego nie widać ,ze zdjęć wynika ze to raczej cyjano .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wałkowalem temat dino czy cyjano jakiś czas temu, konkluzja jest taka że pewność daje tylko sprawdzenie pod mikroskopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano miałem przy starcie zbiornika i inaczej wyglądało dlatego wnioskuje ze to dino. Poniżej zdjęcie w powiekszeniu

61962058-4694-403F-936E-A948D2205E7E.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i są w zbliżeniu pęcherzyki, czyli jednak dino.

A na dino to: doładować bakterii i pożywki dla nich, ograniczyć czasowo moc światła (i po ustaniu plagi bardzo powoli zwiększać ponownie), odsysać można, na pewno warto zdmuchiwać z korali (oczywiście wata filtracyjna w obiegu, często zmieniana) poprawić cyrkulację przy podłożu.

Nie zmieniałeś ostatnio oświetlenia, jego mocy, czasu świecenia? U mnie dino zwykle pojawia się, jak mocy lampeczce dołożę, ale z czasem znika kiedy się akwarium przyzwyczai. Generalnie, młody baniak, to prędzej czy później musiało przyjść i dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilu akwarystów tyle teorii i sposobów.

Mój sposób ;

- Odmulać żwir
- Bakterie bio gro w dużych dawkach lub często w mniejszych jak coś mi się na dnie pojawi to leje codziennie 10 ml rzez ok tydzień. Po podaniu bakterii wyłączam odpieniacz na 2-3 godziny.
- Wymiana żywicy po RO
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno a dokładniej półtora miesiąca temu zmieniałem lampe na al prime. 
Bakterie dozuje co ok miesiąc ale teraz dałem kolejna dawkę po 2 tygodniach. Używam biodigesst i bioptim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.