Skocz do zawartości
NaCoMiToAkwarium

4 strony rafy - 1000l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem, że lampę najpierw narysuję, aby nie lutowa/kleić diod "na czuja".

Jako że mi się nie bardzo to układało, postanowiłem dołożyć 2 ledy na głównej lampie, aby zachować jakąś symetrię.

Dodatkowe boczne belki, ze względu na szerokość radiatora, postanowiłem, zrobić na 2 rzędy (Bo szkoda mi było tracić miejsce, zawsze mogę "skręcić" moc), ale użyję driverów 1500mA, dzieląc diody na 3 szeregi (po 500mA każdy). Szkic poniżej.

Rysunek w skali 1:1 (72dpi), więc proporcje i skala została zachowana.

lampa-projekt.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wjechały radiatory do lampy i soczewki.

Na głównej 90 stopni, małe lampy dostaną 100 stopni.
Czekam na diody od maj frendów. Ciekawe co będzie szybciej, zbiornik, czy diody :)

 

Radiatory do lampy.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa barwy to 450 a tutaj takiej nie widzę ale ok pomieszałeś barwy niżej i wyżej to coś tam 450nm będzie. Po co tyle fioletu 410,420,430 ,no i białe zalecałbym 8000 kelwinów. Jakie wymiary będzie miała ta lampa a jakie zbiornik?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chińczyk podaje, że niebieskie są 440-450nm, więc powinno być ok.

Akwarium 140 x 75

Lampa będzie 102 x 50, przy czym, oglądane z 4 stron, więc od każdej szyby odsunę się życiem jakieś 15 - 20 cm.

Z tymi bocznymi tak jak napisałem wcześniej wzorowałem się na orphek blue plus. Widziałem baniaki pod tym światłem dlatego zdecydowałem się poszerzyć spektrum o te barwy. będzie to oparte diody 3W, zasilane w 3 szeregach z drivera 1500, więc 500mA szereg, wobec tego uzyskam maksymalnie 70% mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@NaCoMiToAkwariumCo to za radiatory , czy może  , to blacha aluminiowa?  Jakie chłodzenie planujesz?

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

@JerzyB

Główny 188x35 - chłodzone  - 3 wentylatory 140mm

Boczne 78 x35 - pasywnie


 

WhatsApp Image 2021-01-02 at 16.08.00.jpeg

Boczne bez wentylatorów to nie wiem czy dobrze schłodzi 48 diod wysterowanych na 500mA.Czemu nie zrobiłeś jednej głównej lampy jak budujesz od podstaw tylko jedna główna i jakieś dodatki?

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. obliczeń boczne lepiej sobie dadzą radę niż główna.

Robię osobne, bo po pomysł powstał później (jak już miałem kupiony radiator główny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Wg. obliczeń boczne lepiej sobie dadzą radę niż główna.

Robię osobne, bo po pomysł powstał później (jak już miałem kupiony radiator główny)

to jaka będzie temperatura radiatora bocznego i głównego według twoich obliczeń?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjmowałem max 55, przy temp. otoczenia 21.


Wg. Główny pasywnie przyjmie około 250W - co jest o dużo za mało. Ratuję się tym, że nie będę świecił 100% mocy, a jak okaże się przy pracy że jednak się mocno grzeje to będę coś kombinował.
Boczne około 90 - 100, i tyle będę miał na tej belce.

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

przyjmowałem max 55, przy temp. otoczenia 21.


Wg. Główny pasywnie przyjmie około 250W - co jest o dużo za mało. Ratuję się tym, że nie będę świecił 100% mocy, a jak okaże się przy pracy że jednak się mocno grzeje to będę coś kombinował.
Boczne około 90 - 100, i tyle będę miał na tej belce.

55 stopni to dużo za dużo i diody szybko się sfajczą,optymalna to okolice 40 stopni


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjechał zbiornik na sump.

Jakość wykonania niska (w sumie jak cena), szyby przesunięte względem siebie około 1,5mm, przez co na dole akwarium będzie opierało się również na szybie bocznej a nie na dnie. Gdybym kupował je na zbiornik który miał bym oglądać od razu odesłał bym to do sprzedawcy, no ale postanowiłem zostawić bo nie chce mi się bawić w reklamacje. (Sprzedający z allegro Akwapol-pl)

 

Wracając do tematu, wkleiłem przegrody z plexi 5mm. Pierwsza 40cm, w której wyląduje roller, odpieniacz i grzałka, w 2giej DSB i glony  w trzeciej pompa, sondy/elektordy i czujnik dolewki.

 

sump3.jpg

sump2.jpg

sump1.jpg

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie osobiście nie dawały by z czasem spokoju przegrody z plexi, silikon z czasem nie będzie trzymał plexi i powstaną nieszczelności

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Ja bym tez wkleil szybe na miejsce plexi, bo moze Ci sie zdarzyc niemila niespodzianka...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wjechały obudowy do lampy, a gdzieś po Polsce krążą już diody B), więc finalny efekt co raz bliżej. Martwi mnie tylko, że zamówione w październiku u majfrendów cyrkulatory od od 20 grudnia cały czas są w NL wg. statusu śledzenia.

Otwory w małej lampie idealnie spasowane z soczewkami, co do samego frezowania kantów mogło by być bardziej estetycznie, ale postram się to jakoś ogarnąć aby ładnie wyglądało. Aktualnie na płycie jest folia ochronna, płyta w czarnym połysku.

Wrzucam kilka fotek.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku mojemu zdziwieniu dziś dostałem przesyłkę z diodami, ale, żeby nie było tak kolorowo, to Chińczyk wysłał mi połowę zamówienia na małą lampę (Miałem komplet tylko na jedną) :(

To co miałem pokleiłem, jutro lutuję i odpalam :)

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dziś wydajność filtra RO + DI, leci jakieś 190l/24h, więc będę musiał napełniać akwarium przez około 5 dób.

Załatwiłem zbiornik 1000l który już teraz zacznę napełniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Sprawdziłem dziś wydajność filtra RO + DI, leci jakieś 190l/24h, więc będę musiał napełniać akwarium przez około 5 dób.

Jeśli masz duży zbiornik to korzystnie jest mieć pompę RO oraz drugą membranę wpiętą w szeregu. Było to opisane na forum. Ja tak mam. Leci mi około 23L/h przy membranach 50 gpd. Również korzystnie wypada to z ilością ścieku, ponieważ w tej konfiguracji produkujemy więcej czystej niż ścieku w danym przedziale czasu, a nie na odwrót jak to bywa bez pompy i z jedną membraną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Syrius177dzięki za podpowiedź. Domyślam się, że jak się dołoży membranę to będzie większa wydajność. Pompa nie jest mi potrzebna ponieważ mam własne ujęcie wody z hydroforem i mogę sobie puścić na instalację wyższe ciśnienie, nawet 6Bar (a do 5 daje pompa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

@Sygen pochwali się jak masz skonfigurowane światła? O której start, z jakich kanałów, ile wschodu i zachodu itp. :)

zapala się o 8 gaśnie o 22 i tak

6 sztuk rb 445 od 8 do 22 z  4 godzinnym rozjaśnianiem i ściemnianiem

30 sztuk rb 450-455 od 9 do do 21:45 z 3 godzinnym rozjaśnianiem i ściemnianiem

24 sztuki blue 460  od 9:30 do 21:15 z 3 godzinnym rozjaśnianiem i ściemnianiem

12 sztuk blue 480  od 9:30 do 21:30 z 3 godzinnym rozjaśnianiem i ściemnianiem

24 białe wymieszane od 3500 do 8000 kelwinów od 9:30 do 21:00 z 4 godzinnym rozjaśnianiem i ściemnianiem

6 sztuk zielone z cyan od9:30 do 21 z 3 godzinnym rozjaśnianiem i ściemnianiem

pełna moc to jakieś 4 godziny od 13 do 17 tej


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sygena na noc nic nie świecisz?

Wszystko wskazuje na to, że moje cyrkulatory od majfrendów nie dotrą w najbliższym czasie, dlatego muszę kupić coś innego na miejscu.
Polecicie coś? Najlepiej z głowicą ruchomą, bo jak moje SLW dotrą to pewnie i tak je dołożę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

@Sygena na noc nic nie świecisz?

Wszystko wskazuje na to, że moje cyrkulatory od majfrendów nie dotrą w najbliższym czasie, dlatego muszę kupić coś innego na miejscu.
Polecicie coś? Najlepiej z głowicą ruchomą, bo jak moje SLW dotrą to pewnie i tak je dołożę.

6 sztukrb 450 od 22:05 do 7 rano na światło nocne czyli 1% 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będę jednak zalewał wodę bezpośrednio do akwarium, ponieważ zbiorniki nowe są dość drogie, a nie udało mi się załatwić z pewnego źródła czystego po spożywce. Stąd moje pytanie, Jak ta woda będzie się lała przez te 5 dni, kiedy dodawać bakterie? Jakimi polecacie też wystartować, planuję SpecialBlend, będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Prawdopodobnie będę jednak zalewał wodę bezpośrednio do akwarium, ponieważ zbiorniki nowe są dość drogie, a nie udało mi się załatwić z pewnego źródła czystego po spożywce. Stąd moje pytanie, Jak ta woda będzie się lała przez te 5 dni, kiedy dodawać bakterie? Jakimi polecacie też wystartować, planuję SpecialBlend, będzie ok?

A jak będziesz dodawał sól? Na bieżąco po trochę w miarę przybywania wody czy na końcu? Bakterie dodałbym na końcu po uzyskaniu założonego zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.