Skocz do zawartości
Tomwar

Wysokie stężenia Al, Ba, Li, Ma, Sr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, robiłem ostatnio testy ICP, wyszły mi takie wyniki jak na załączonych screenach, może ktoś kiedyś miał podobnie, a może ktoś wie gdzie szukać problemu. 

Wcześniej dodawałem Ati Essential, od 1 września żadnych adsorberów przed  wysłaniem wody w sumpie nie miałem, tylko siprax i kulki oraz bloki  maxpect.

Wprowadziłem NoPox z powodu walki z glonami, ale to w tym temacie.

Jakieś pomysły skąd takie parametry ?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś, czy nie masz nic metalowego wrzuconego do akwarium? Ogólnie to tragedii nie ma. Przesadziłeś z dozowaniem strontu tylko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

Jakie to testy?

patrząc na grafikę to MarinLab 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, niwre37 napisał:

patrząc na grafikę to MarinLab 

Sory za banalne pytanie.;-)  Ot, nigdy nie robiłem jeszcze żadnego icp... Zwykle z marinlaba wklejają ludzie takie bardziej "tekstowe" wyniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Słony leszcz napisał:

Sory za banalne pytanie.;-)  Ot, nigdy nie robiłem jeszcze żadnego icp... Zwykle z marinlaba wklejają ludzie takie bardziej "tekstowe" wyniki...

tekstowe też mam, ale na tych lepiej widać....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

36 minut temu, grzegorz77 napisał:

Jaką sól stosujesz,dozujesz jakieś mikroelementy?

Sól Aquaforest Reef Salt, dozowałem Ati essential 1 2 3 i NoPox  przed zrobieniem testów. Po testach Ati odstawione, nadal dozuje NoPox z powodu glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Podwyższony Molibden jest z  powodu dozowania No3Po4x. Zawiera on spore ilości molibdenu. Molibden jest potrzebny bakterią w procesach biologicznych z tąd pewnie red sea przesadza z iloscia w swoim preparacie. Zamień nopox na nitraphos minus od AF i molibden zacznie ci spadać. Zacznij też dozowanie jodu. Z resztą tragedii nie ma. Jeżeli nie masz nic metalowego w wodzie przejrzał bym też wszystkie wirniki pomp i cyrkulatorów w zbiorniku. 
Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szutarek78 napisał:
  • Podwyższony Molibden jest z  powodu dozowania No3Po4x. Zawiera on spore ilości molibdenu. Molibden jest potrzebny bakterią w procesach biologicznych z tąd pewnie red sea przesadza z iloscia w swoim preparacie. Zamień nopox na nitraphos minus od AF i molibden zacznie ci spadać. Zacznij też dozowanie jodu. Z resztą tragedii nie ma. 

No właśnie nie wiem czy tragedii nie ma, montipora milka wytrzymały  tydzień, calustera w ogóle się nie pompuje....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie. Zrób większą podmianę 30-40%. Odstaw no3po4x, ogranicz karmienie, karm płukanymi mrożonkami i nie podawaj suchego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, szutarek78 napisał:

W takim razie. Zrób większą podmianę 30-40%. Odstaw no3po4x, ogranicz karmienie, karm płukanymi mrożonkami i nie podawaj suchego. 

od 3 miesięcy karmię mrożonkami Ocean Nutrition w sumpue mam refugium, No3 mam poniżej 1, niestety glony nie odpuszczają, i na dodatek takie wysokie parametry nie wiadomo skąd...... Nie wiem gdzie w czym szukać problemu, Molibiden z NoPox, a reszta ? 

Zastanawiam się czy bioceramike skała coś może oddawać do wody....

Podmianki będę robił teraz raz na tydzień 10% 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Tomwar napisał:

od 3 miesięcy karmię mrożonkami Ocean Nutrition w sumpue mam refugium, No3 mam poniżej 1, niestety glony nie odpuszczają, i na dodatek takie wysokie parametry nie wiadomo skąd...... Nie wiem gdzie w czym szukać problemu, Molibiden z NoPox, a reszta ? 

Zastanawiam się czy bioceramike skała coś może oddawać do wody....

Podmianki będę robił teraz raz na tydzień 10% 

Nie wiesz z skąd. 

Podwyższony molibden - masz z no3po4x, stront musiałeś przelać w mikro od ATI, metale coś ci oddaje do wody, Podwyższone Po4 to nadmiar organiki (rozkłądający się detrytus lub nadmiar ryb lub za duże karmienie)

Dodał bym też absorber na po4 np phosphate minus. 1 litr do filtra z małym przepływem.

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absorber miałem na po4 i mi ładnie zerował microbe lift phosout, ale podobno też coś oddaje do wody... chciałem wszystko usunąć i po miesiącu sprawdzić czy te metale to wina ATI, jeśli nie ATI to nie wiem co może je oddawać pompa cyrkulatory grzałka skała .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci napisałem. Sprawdź jak wyglądaja wszystkie wirniki w pompach. Zobacz czy nie widać na nich śladów korozji. Np maxpect gyre z czasem ulegają degradacji i puszczają spore ilości kwiatków do wody. :)

Powodzenia

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem przyczyny wysokich metali w zbiorniku i być może znalazłem, ale prosił bym jeszcze o potwierdzenie czy może to być od falowników, dziś przy podmianie wody wpadłem na pomysł, żeby sprawdzić falowniki którymi mieszam wodę, z reguły woda się miesza około 2 dni.

Po rozebraniu falowników ujrzałem widok jak na zdjęciu, czy jest możliwość, żeby poziom metali był przez te falowniki ?

2.jpg

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak. Znalazłeś źródło problemu. Wywal to badziewie, zrób kilka podmian po 20% i zrób badanie icp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  pompie raczej nie ma  tych przekroczonych pierwiastków . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SU1 napisał:

W  pompie raczej nie ma  tych przekroczonych pierwiastków . 

To co jest w stopach stali nierdzewnej, ocynkowanej lub niklowanej?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szutarek78 napisał:

Oczywiście że tak. Znalazłeś źródło problemu. Wywal to badziewie, zrób kilka podmian po 20% i zrób badanie icp. 

Już wywaliłem zaopatrzę się w nowe... pod koniec grudnia planuje kolejne testy ICP jak już będzie więcej podmian wody.

Godzinę temu, SU1 napisał:

W  pompie raczej nie ma  tych przekroczonych pierwiastków . 

Czyli mogła być kumulacja Ati essential plus falowniki ? czy szukać problemu gdzie indziej..... tylko jeśli nie pompy, to w takim razie gdzie szukać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, szutarek78 napisał:

To co jest w stopach stali nierdzewnej, ocynkowanej lub niklowanej?? 

W pompie magnesy ferrytowe , to spieki żelaza . 
Cynku tam nie znajdziesz , bo nikt by nie pakował do wody czegoś co by się rozpadło w kilka dni  . 
Stal nierdzewna  zależnie od typu może zawierać   chrom, nikiel  węgiel , molibden, miedz , mangan,  tytan, niob i tantal.   
Przy czym miałem sitko  i rurki nierdzewne w pierwszym akwarium  , sitko zjadło do cna a rurki  zardzewiały  i mimo to   koralowce wyglądały  i rosły  pięknie . 

Jak widać po rozebraniu pompy jest tam magnes ferrytowy  i ośki  ( wyglądają na nierdzewne ) . 
Druga sprawa takich falowników używa tysiące ludzi i jest ok .

 

 

12 godzin temu, Tomwar napisał:

Już wywaliłem zaopatrzę się w nowe... pod koniec grudnia planuje kolejne testy ICP jak już będzie więcej podmian wody.

Czyli mogła być kumulacja Ati essential plus falowniki ? czy szukać problemu gdzie indziej..... tylko jeśli nie pompy, to w takim razie gdzie szukać ?

Rób podmianki a za jakiś czas powtórz testy  . 
U mnie przy każdym nowo założonym zbiorniku miałem  miedz / glin /cynk  i inne  "złee" pierwiastki i po czasie się wypłukało samo  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SU1 napisał:

W pompie magnesy ferrytowe , to spieki żelaza . 
Cynku tam nie znajdziesz , bo nikt by nie pakował do wody czegoś co by się rozpadło w kilka dni  . 
Stal nierdzewna  zależnie od typu może zawierać   chrom, nikiel  węgiel , molibden, miedz , mangan,  tytan, niob i tantal.   
Przy czym miałem sitko  i rurki nierdzewne w pierwszym akwarium  , sitko zjadło do cna a rurki  zardzewiały  i mimo to   koralowce wyglądały  i rosły  pięknie . 

Jak widać po rozebraniu pompy jest tam magnes ferrytowy  i ośki  ( wyglądają na nierdzewne ) . 
Druga sprawa takich falowników używa tysiące ludzi i jest ok .

 

 

 Rób podmianki a za jakiś czas powtórz testy  . 
U mnie przy każdym nowo założonym zbiorniku miałem  miedz / glin /cynk  i inne  "złee" pierwiastki i po czasie się wypłukało samo  . 

Czyli jeżeli taka sytuacja dotknęła by ciebie i znalazł byś taką pompę to byś jej nie wywalił ? Ja jestem na 90% przekonany że w tym przypadku, źródłem problemu jest ta pompa. Nie wiem tylko czy na pewno tylko ta jedna :)

ps. Ostatnio dość znany problem z pompami gyre że oddawały między innymi, cynę i cynk do wody. Poszukaj sobie. 

ps. Skoro wiele osób używa tych pompa to pokaż mi ich zbiorniki . Ciekawe jak wyglądają ?. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, szutarek78 napisał:

Czyli jeżeli taka sytuacja dotknęła by ciebie i znalazł byś taką pompę to byś jej nie wywalił ? Ja jestem na 90% przekonany że w tym przypadku, źródłem problemu jest ta pompa. Nie wiem tylko czy na pewno tylko ta jedna :)

ps. Ostatnio dość znany problem z pompami gyre że oddawały między innymi, cynę i cynk do wody. Poszukaj sobie. 

ps. Skoro wiele osób używa tych pompa to pokaż mi ich zbiorniki . Ciekawe jak wyglądają ?. 

Tak sytuacja ( przekroczone zawartości "niechcianych " pierwiastków ) dotknęła mnie trzy razy  . Zawsze po starcie nowych zbiorników  . Mogłem się czepić pomp  i rurek nierdzewnych ale  sytuacja się powtarzała a pompy te same  , przeczekałem  i samo się z czasem "wypłukało " . 
Też miałem pewne podejrzenia co do źródła "syfu" . Budowałem lampę  do każdego akwarium więc glin  , resztki po frezowaniu , miedz z kabli ,cyna z lutowania  ,cynk z wody . Ale kobalt , nikiel ,mangan , bar , i jak to możliwe że wszystko po czasie samo "znikło " , nie zmieniałem pomp a pierwiastki dziwnie podobne jak u innych  . 

O gyre czytałem  , ale znów jedna rzecz mi nie pasuję  , tysiąc pomp a problem raptem u kilku osób . 

Tak ciekawe jak wyglądają  , ale jeśli był by to problem to nie jednostkowy  , przy czym na wygląd moich  nie narzekałem  mimo przekroczeń . 

ps: Nie widzę problemu z sprawdzeniem , wystarczy pożyczyć wody od kogoś kto robił ICP  i miał lux parametry  wsadzić pompę niech pochodzi  kilka dni i wysłać wodę do sprawdzenia . 
 

 

Tomwar  , czemu mieszasz wodę dwa dni   ? 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.