Skocz do zawartości
Wilkers

Power led działa bez driverow na tc420

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zbudowalem panel led oparty na zasilaczu 4amp 12v 60w tani chiński. Sterownik tc 420 i 5 kanałów power led epistar 3x3w w sumie 15 ledow. 1 kanał biały 3x20000k. Drugi cyjan trzeci aktynika 2x plus 1xuv. Czwarty Rb piąty, 1rb i 2 Blue 460-470nm dane z allegro. No i działa sciemnia nie grzeje zbyt mocno żadnych rezystorow tranzystorów nie wstawiłem ogólnie daje ok 7000lx czyli ok 1100lm na moją powieszchnie 0.16m2 kostka 40x40x40 gdyby ta wartość szła na metr było by całkiem nieźle coś koło 68000lm gdzie w szklarnia h stosuje się max 50000lum więc moje pytanie laika i osoby zupełnie ciemnej w elektronice po co kłopotach się z zasilczaami driverami skoro działa bez tych ściemniacz pwm czy pmw nie pamięta. I daje dobry strumień świetlny czy może to że sterowanie jest inne barwa się zmienia i długość fali świetlnej?? Ogólnie od 2 tyg wszystko śmiga diody na każdy z 5 kanałów połączone szeregowo gdyż tylko takie pamiętałem połączenie... Lampki choinkowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i lux , teraz do kościoła i dać na mszę żeby  prąd na LED  wyszedł poniżej ich  parametrów pracy  , i zasilacz miał  zabezpieczenie  gdyby okazało się że jest za słaby  .
Powodzenia 

Ps: Brawo za twórczość własną ale jako wieloletni praktyk elektronik i ogarniający prawa fizyki człowiek czytając takie opisy w w/w stylu ręce mi opadają  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Lecz jestem laikiem z fizyki i elektroniki sam się dziwię że wszystko działa czytając opisy jak powinno być to zrobione prawidłowo no cóż jednym dana jest tablica i lutownica innym rękawice bokserskie leczy łączy nas pasja na samą pasja do akwarystyki. Jedno jest pewne jak na razie wszystko działa choć zlecę chyba profesjonaliście budowę takowego panela z elementów od magu bo jak Pan pisał fizyka ma swoje prawa ja jestem ciemny i też może mi zrobić się ciemno w akwarium a tego bym nie chciał. 

15 minut temu, SU1 napisał:

No i lux , teraz do kościoła i dać na mszę żeby  prąd na LED  wyszedł poniżej ich  parametrów pracy  , i zasilacz miał  zabezpieczenie  gdyby okazało się że jest za słaby  .
Powodzenia 

Ps: Brawo za twórczość własną ale jako wieloletni praktyk elektronik i ogarniający prawa fizyki człowiek czytając takie opisy w w/w stylu ręce mi opadają  . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Wilkers napisał:

 więc moje pytanie laika i osoby zupełnie ciemnej w elektronice po co kłopotach się z zasilczaami driverami skoro działa bez tych ściemniacz pwm czy pmw nie pamięta.

odp. jest .. prosta

kolega steruje napięciem (V) a nie prądem (A) a PowerLedy należy sterować .. prądem - jest o tym niejeden temat na tym forum

tc420 można bez żadnych przeróbek użyć do zasilania / sterowania taśm ledowych (które są sterowane napięciem)

przy PowerLedach trzeba ... dobrze wiedzieć co się robi i policzyć prądy albo podłączyć .. drivery i miec spokój i pewność :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie bez driverow sterujących amperarzem power ledow nie powinny one działać ani się sciemniac kiedy sterujemy je tylko napięciem??? Hmmm moje się sciemniaja tylko nie jestem pewien czy utrzymują widmo na jakim mi zależy i jakie powinny emitować podczas podłączenia do driverow 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TC420 daje rade przy ledach 10w ,nie trzeba się bać ze coś pójdzie nie tak jest tylko ograniczenie w ilości diod .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem po 3  3w diody na każdy kanał zasilacz 12v czyli skoro dioda pracuje nna 3.7v powinno być ok amperarz  i waty też dobralem no może waty żeby było więcej jak 45w i więcej jak 3 AMP sam nie wiem do końca jak ale to działa tylko te widmo mnie zastanawia i jak tc rozdziela AMP na kanały?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 godzin temu, Wilkers napisał:

Czyli teoretycznie bez driverow sterujących amperarzem power ledow nie powinny one działać ani się sciemniac kiedy sterujemy je tylko napięciem???

powinny i będą się ściemniać - bo napięcie jest powiązane z natężeniem

tyle że nie wiesz jakie dokładnie natężenie jest na diodach i można je uszkodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

składanie lampy ze sterowaniem napięciem to proszenie się o kłopoty mówimy cały czas o diodach PL lub Cree 3-5W, ten sterownik z tego co kiedyś czytałem da radę podłączyć pod drivery i po problemie, z drugiej strony nie widzę sensu inwestować w ten sterownik, skoro zestaw od maga jest nie wiele droższy a jest sprawdzony i dobry  

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2019 o 16:33, Wilkers napisał:

Witam zbudowalem panel led oparty na zasilaczu 4amp 12v 60w tani chiński. Sterownik tc 420 i 5 kanałów power led epistar 3x3w w sumie 15 ledow. 1 kanał biały 3x20000k. Drugi cyjan trzeci aktynika 2x plus 1xuv. Czwarty Rb piąty, 1rb i 2 Blue 460-470nm dane z allegro. No i działa sciemnia nie grzeje zbyt mocno żadnych rezystorow tranzystorów nie wstawiłem ogólnie daje ok 7000lx czyli ok 1100lm na moją powieszchnie 0.16m2 kostka 40x40x40 gdyby ta wartość szła na metr było by całkiem nieźle coś koło 68000lm gdzie w szklarnia h stosuje się max 50000lum więc moje pytanie laika i osoby zupełnie ciemnej w elektronice po co kłopotach się z zasilczaami driverami skoro działa bez tych ściemniacz pwm czy pmw nie pamięta. I daje dobry strumień świetlny czy może to że sterowanie jest inne barwa się zmienia i długość fali świetlnej?? Ogólnie od 2 tyg wszystko śmiga diody na każdy z 5 kanałów połączone szeregowo gdyż tylko takie pamiętałem połączenie... Lampki choinkowe. 

No i będzie ci działać jeśli zrobisz to z głowa .Ja zrobiłem na tym sterowniku całą lampę nad akwarium .Tu masz ten temat .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, silvia napisał:

https://www.tc420.net/connecting-high-power-LEDs-to-the-TC420.php

bierzesz sygnał PWM z mosfeta , podpinasz pod driver i jest tak jak powinno :)

Wiem widziałem schemat tego i była pierwsza próba lutowania stara transformatorowa lutownica po ojcu nigdy nie lutowalem to wyobraź sobie te kleksy więc na chłopski rozum podłączyłem na krótko jak to Polak potrafi miałem i driver i wszystko ale po całej nocy wnerwa podłączyłem 3 diody pod kanał i jak pisze idzie bez driverow na zasadzie lampek choinkowych z lat 80-90. Napięcie rozkłada się jeśli połączenie jest szeregowe to pamiętam z wykładów Taty i co zasilacz zwykły ledy działają już 3 tydzień bez tego lutowania do mofset próbowałem ale koło 5 rano wpadłem na pomysł skoro dioda działa na ok 4v to 3x4 daje 12. Później policzyłem waty dodałem 15 diod x3 daje 45w dałem zapas ampery tu mam coś koło 4 AMP zasilacz niby sciemnia działa ale czy bez driverow sterujących natężeniem barwa diod jest jak powinna nie wiem jednak działa. 

25 minut temu, tilk74 napisał:

No i będzie ci działać jeśli zrobisz to z głowa .Ja zrobiłem na tym sterowniku całą lampę nad akwarium .Tu masz ten temat .

 

 

Po prostu tworzymy historie bo niby nie powinno a jednak działa Twoje wyliczenia odnośnie ilości diod i v jaki pobieraja były identyczne jak moje do tego dodałem ile wat każda dioda na kanale pobiera i zasilacz kupiłem z 10 % zapasem działa świeci  i jeśli kanał ma pobierać 750ma to tak se wyliczylem żeby mój zasilacz miał 4 AMP co by nie przepalil. :),  dodam że mam na 5 kanałach ustawione po 3 power led 3w, działa, działa sciemnia tak, jak  to możliwe przecząc prawom fizyki i elektroniki nie mnie proste u człowiekowi rozważać. 

8 godzin temu, silvia napisał:

powinny i będą się ściemniać - bo napięcie jest powiązane z natężeniem

tyle że nie wiesz jakie dokładnie natężenie jest na diodach i można je uszkodzić

Diody to koszt kilku złotych cały ten swój panel bez nie potrzebnych driverow i innych dupereli pomijając koszt tc420 jest poniżej 120zl co z tego że mi dioda padnie kupię za 6 zł nowa kiedy patrzę na ceny paneli do akwarystyki morskiej i ich obliczenia lumenów lixuow diod i na koniec 1200zl tylko młotkiem w głowę ale to jak z fiatem i bmw fiat dalej jeździ bmw się psuje ale bez kierunkowskazów się lata bo się ma bmw w leasingu oczywiście białe. Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów i dodam jeszcze jedno oby dane nam było zobaczyć to na żywo to co mamy w baniak ach pozdrawiam serdecznie Wilkers 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Wilkers napisał:

pomijając koszt tc420 jest poniżej 120zl

tyle że zamiast tc420 można dać Arduino za ... naście zł ? i kilka driverów PWM po .. niecałe 9zł (Allegro) i panel podłączyć do tego i mieć zgodnie z zasadami i prawami :)

oprogramowanie do arduino jest dostępne za free , dodatkowo można dodać bajery typu sterowanie telefonem przez BT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, silvia napisał:

tyle że zamiast tc420 można dać Arduino za ... naście zł ? i kilka driverów PWM po .. niecałe 9zł (Allegro) i panel podłączyć do tego i mieć zgodnie z zasadami i prawami :)

oprogramowanie do arduino jest dostępne za free , dodatkowo można dodać bajery typu sterowanie telefonem przez BT

No to idąc twoim sposobem (nie twierdze że jest zły -- sam mam taka lampę jedną zrobioną i zaraz będzie na sprzedaż  jak nabiję 50 postów ;) ) .Musisz zacząć od jakiegoś pudełka w którym to umieścisz ,potem wyświetlacz aby móc tym sterować ,dokupić odpowiednie drivery , wszystko poskładać do kupy , zaprogramować odpowiednio Arduino .Przez wszystkie te etapy przeszedłem ."mordęga" . Dla tego w kolejnej lampie poszedłem na łatwiznę i zrobiłem ja na TC420 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, tilk74 napisał:

Musisz zacząć od jakiegoś pudełka w którym to umieścisz ,potem wyświetlacz aby móc tym sterować ,dokupić odpowiednie drivery ,

pudełko kilka zł wyświetlacz - zbędny - wystarczy zaprogramować kompem przez USB , o driwerach pisałem

7 minut temu, tilk74 napisał:

poszedłem na łatwiznę i zrobiłem ja na TC420 .

bo tez się da - tyle że ja zamiast PowerLedów dałbym listwy led na sztywnym/aluminiowym PCB

czyli np. coś takiego (kolorki do wyboru - wystarczy poszukać)

s-l300.jpg  71u0gKfpI4L._SY355_.jpg

i wszystko było by cacy :P

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak robią inni ,ale wydłubanie tego po raz drugi skutecznie mnie zniechęciło .....lampa i sterownik za chwile będzie na sprzedaż

2054779559_20190125_102037kopia.thumb.jpg.34327d528a15aae5d8b1c2f381d38c80.jpg139329942_20190125_102047kopia.thumb.jpg.dc70a0056a37d20c01681b9b1131af44.jpg716661693_20190131_084345kopia.thumb.jpg.abeffcaf3090d207c5afed712e9a284c.jpg308207416_20190131_142822kopia.thumb.jpg.e5e6933eab375f6a273cc645dc69e42b.jpg1300205144_20190131_142829kopia.thumb.jpg.608e1762dfd229ee6c108bff6c68eab3.jpg613506308_20190202_122417kopia.thumb.jpg.c96496295b535c81a13dd759c8397806.jpg366857171_20190202_132351kopia.thumb.jpg.83cb718f2f6205fd3037c56e0f952565.jpg 

20190202_132412 — kopia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wyliczenia lux - lumen trochę obliczenia Ci się pomyliły. Jeśli miałbyś 68000lm z 60w oznaczałoby to że masz około 1133 lm/W. Najlepsze diody mają 190-200lm/W eksperymentalne w laboratoriach około 400lm/W. Szklarnie itp częściej posługują sie wartością PAR - promieniowania fotosyntetyczne czynnie. Ilość mocy użytej w szklarni zależy od wysokości oprawy od rośliny - im bliżej tym wiecej lux i PAR. Ale napewno nikt nie będzie chiał wiedzieć ile oprawa ma lumenów(no chyba że już wszystko zaprojektowane i szukamy zogdnie z wyliczeniami) ogrodnikom zależy na ilości lux na powierzchni a nie ilości lm. To tak jakbyś powiedział że 50tyś lm wymagają szklarnie, ok tylko że dla szklarni 5x10m będzie to super dużo to dla szklarni 10x100m będzie tak małą ilości że nic nie urośnie :) 

Widmo praktycznie się nie zmienia przy zmianie napięcia i prądu leda o ile nie zacznie się przepalać wtedy widmo idzie bardziej w niebieskie.

Ledy których użyłeś też będą działać sterowane napięciowo będą się ściemniać itp bo to są zależności  prądowo- napięciowe. Każdy typ leda ma swoją charakterystykę jaki prąd osiąga przy jakim napięciu. I tu się rodzą problemy bo led ma bardzo stromo narastającą charakterystyke prądowo - napięciową, co oznacza że przy 3,7V pobiera 700mA w twoim przypadku przy 4V może pobierać nawet 2x tyle. Wpłynie to na żywotność twoich ledów. Maksymalny pobór ogranicza Ci moc zasilacza stałonapięciowego 60W - w tym przypadku(jeśli go nie ściemniasz) będzie chodził na 100% swojej wydajności co też skróci jego żywotność. Czyli podsumowując wszystko działa ale wszytko będzie działać znacznie krócej. Led powinien np wytrzymać 50tyś godzin a w twoim przypadku wytrzyma tylko np. 5tyś godzin bez spadku strumienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, tilk74 napisał:

Nie wiem jak robią inni ,ale wydłubanie tego po raz drugi skutecznie mnie zniechęciło .....lampa i sterownik za chwile będzie na sprzedaż

 

bo .. źle działa ? czy pudełko się przestało podobać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, silvia napisał:

bo .. źle działa ? czy pudełko się przestało podobać ?

 

Zmienilem akwarium z 96 l na 200 l i lampa była już za mała .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ritord napisał:

Jeśli chodzi o wyliczenia lux - lumen trochę obliczenia Ci się pomyliły. Jeśli miałbyś 68000lm z 60w oznaczałoby to że masz około 1133 lm/W. Najlepsze diody mają 190-200lm/W eksperymentalne w laboratoriach około 400lm/W. Szklarnie itp częściej posługują sie wartością PAR - promieniowania fotosyntetyczne czynnie. Ilość mocy użytej w szklarni zależy od wysokości oprawy od rośliny - im bliżej tym wiecej lux i PAR. Ale napewno nikt nie będzie chiał wiedzieć ile oprawa ma lumenów(no chyba że już wszystko zaprojektowane i szukamy zogdnie z wyliczeniami) ogrodnikom zależy na ilości lux na powierzchni a nie ilości lm. To tak jakbyś powiedział że 50tyś lm wymagają szklarnie, ok tylko że dla szklarni 5x10m będzie to super dużo to dla szklarni 10x100m będzie tak małą ilości że nic nie urośnie :) 

Widmo praktycznie się nie zmienia przy zmianie napięcia i prądu leda o ile nie zacznie się przepalać wtedy widmo idzie bardziej w niebieskie.

Ledy których użyłeś też będą działać sterowane napięciowo będą się ściemniać itp bo to są zależności  prądowo- napięciowe. Każdy typ leda ma swoją charakterystykę jaki prąd osiąga przy jakim napięciu. I tu się rodzą problemy bo led ma bardzo stromo narastającą charakterystyke prądowo - napięciową, co oznacza że przy 3,7V pobiera 700mA w twoim przypadku przy 4V może pobierać nawet 2x tyle. Wpłynie to na żywotność twoich ledów. Maksymalny pobór ogranicza Ci moc zasilacza stałonapięciowego 60W - w tym przypadku(jeśli go nie ściemniasz) będzie chodził na 100% swojej wydajności co też skróci jego żywotność. Czyli podsumowując wszystko działa ale wszytko będzie działać znacznie krócej. Led powinien np wytrzymać 50tyś godzin a w twoim przypadku wytrzyma tylko np. 5tyś godzin bez spadku strumienia. 

Dziękuję za rzetelna wypowiedź co do tych 68000 lum chodziło mi o to że gdybym przeliczyl ile tych moich partyzanckich paneli trzeba na 1m a mam teraz 0.16 dało by to 68000lm. W uprawach domowych bez słońca stosuje się min 50000lm /m2 przy lampach hps. Ledy maja inne Par jak napisałeś.. U mnie w planach też inny panel z 24 diodami bo te 15 nie równo oświetla szkoda że te nóżki z allegro są takie krótki mogli by z dwa razy dłuższe zrobić lepsza wysokość od lustra, wody lepsze rozproszenie.... I już eureka trzeba wydrukować na drukarce 3d :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.