Skocz do zawartości
Beti

v2. mini ocean 2000L słonej wody ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

 

59 minut temu, @Beti napisał:

K1

Masz je widzę umieszczone  w  ostatniej komorze z pompą obiegową, sam przepływ wody z komór wywołuje ich ruch czy wspomagasz to czymś?Jak się sprawdzają?Jest możliwość użycia ich w filtrze przepływowym?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti Co masz za światło w rtefugium? Czy to full spectrum do wzrostu roślin? Zrobiłem sobie lampę na tych ledach do fitoplanktonu i wytrzymałem dwa dni, a po dwóch dniach wpakowałem fito z tą lampą do szafki w garażu bo nie mogłem znieść tego koloru. W DSB świecę teraz lampami LED 2 x 30W 6500k i spaghetti pięknie rośnie. Świecę 12/12h. Gratuluję akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób jakąś osłonę żeby lampka świeciła tylko na glony, jak miałem dsb z taką lampką bez osłon to cały sump był zarośnięty syfem włącznie z odpieniaczem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mario 84 napisał:

 

Masz je widzę umieszczone  w  ostatniej komorze z pompą obiegową, sam przepływ wody z komór wywołuje ich ruch czy wspomagasz to czymś?Jak się sprawdzają?Jest możliwość użycia ich w filtrze przepływowym?

W każdej  komorze  w sumpie  pracuje falownik stąd te kulki tak gonią, nie można ich dac za dużo  bo się lepią do pompy, falownik ma funkcję w tej komorze aby się  nie lepily do zasysanych pomp obiegowej i od mediów. A dwa nic w sumpie nie zalega syfu jak pracuje falownik to mam sprawdzone z V1. :D

Czemu są w ostatniej komorze ? A temu aby nie wypychala ich woda z innych komór. 

 

10 godzin temu, Marijo napisał:

@Beti Co masz za światło w rtefugium? Czy to full spectrum do wzrostu roślin

To jest ta żarówka  dokladnie

20200105_082837.thumb.jpg.bfc822a7928d8c13a7bb28f69b3ed918.jpg

9 godzin temu, boo12 napisał:

zrób jakąś osłonę żeby lampka świeciła tylko na glony, jak miałem dsb z taką lampką bez osłon to cały sump był zarośnięty syfem włącznie z odpieniaczem

Ale jaka osłonę? 

np między komorami ale już nad sumpem, czyli od ścian grodziowych  w górę ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spotkałem się z rozwiązaniami, że ludzie mieli wklejone czarne plexi do samego dna akwarium w komorze dsb ale u ciebie to pewnie nie wykonalne na tym etapie, 

Godzinę temu, @Beti napisał:

między komorami ale już nad sumpem, czyli od ścian grodziowych  w górę ?

wydaje mi się, że to powinno zadziałać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób coś na wzór abażura z czegoś co nie przepuszcza światła. Tanio to np mufa kanalizacyjna - tylko daj ją z odpowiednią rezerwą po bokach aby żarówka zachowała chłodzenie.

Niech świeci tylko na refugium.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti posłuchaj rad. Miałem niezabezpieczone refugium i skończyło się to zarośnieciem całego sumpa łącznie ze sprzętem wszelkiego rodzaju życiem i glonami wapiennymy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, @Pawel napisał:

Beti posłuchaj rad. Miałem niezabezpieczone refugium i skończyło się to zarośnieciem całego sumpa łącznie ze sprzętem wszelkiego rodzaju życiem i glonami wapiennymy. 

 

Ale ja chętnie właśnie posłucham rad bo nigdy refugium nie miałam.

Coś tu wymyślimy, obecne weekend wszystko zamknięte.:D

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti dziś rzucił mi się w oczy bardzo fajny patent jak ochronić sump przed zarosnieciem glonami wapiennymi przy zabawach z refugium. Oto on. Mega prosty, skuteczny i tani. Youtuber jest dosyć wiarygodny bo śledzę go dłuższy czas.




Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up. 18 dzień po przeniesieniu ;)

20200110_110631-1546x707.thumb.jpg.cb589ba639e3e55ea0b1dc13dea60ce0.jpg

20200110_110959-1546x869.thumb.jpg.c6e29bdcfb3aa888a10559560b300b0e.jpg

20200110_110427-1546x814.thumb.jpg.99df634a4ceb347b20cd33fd3ef0eaa0.jpg

 

20200110_111356-1546x763.thumb.jpg.787b8a7d113128c6498676c064d7086f.jpg

20200110_111100-1546x1107.thumb.jpg.dec5f815ff5c125e9ad0590c876f65b7.jpg

No3 -10

Po4 0.06 

Kh trzyma 8.2 Ph 8.3

Chyba koralom dobrze leje bakterie smierdziuchy i czekam co dalej ;) 

Ogólnie po zbiorniku nie widać aby zle sie miał po przesiedleniu a ryby zdrowe ;)

 

20200110_111150-1546x1111.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże refugium bardzo wyjałowi wodę sam reaktor ci nie wystarczy , szykuj się na tritona . Nie zauważyłem , masz jakaś filtrację mechaniczną ? . Nie myślałaś by dać glony do pierwszej komory mogą głodować po środku 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom

czytałeś cały wątek? :)

u mnie w zbiorniku nic nie będzie głodować, do wyjalowienia wody to dużo brakuje.

nie wyobrażam sobie glonów  w komorze spływu tak gdzie odpieniacz.

od Lutego będzie działał odpieniacz tylko 12godzin /24

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

@Hoom

czytałeś cały wątek? :)

u mnie w zbiorniku nic nie będzie głodować, do wyjalowienia wody to dużo brakuje.

nie wyobrażam sobie glonów  w komorze spływu tak gdzie odpieniacz.

od Lutego będzie działał odpieniacz tylko 12godzin /24

 

 

 

Nie przeczytałem dokładnie :) triton opiera sie na refugium w pierwszej a odpieniacz w drugiej , już sie biorę za czytanie od początku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

Nie przeczytałem dokładnie

Dlatego pytałam, bo projekt od samego początku był przewidziany na inną  metodę prowadzenia akwarium. Sump został celowo  tak zaprojektowany aby refugium było w drugiej komorze.

Obecnie w sumpie jest więcej życia jak w akwarium, cała żywa skała zasiedla sumpa z poprzedniego akwarium,plus media.  wiem co to metoda triton ;) :wub: oczywiście wiem że  chciałeś dobrze doceniam:)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti   Sorry ze wciąż draże temat ale bardzo mnie to interesuje ,a nie zauważyłem byś coś o tym wspomniała wcześniej ,  chce to podejrzeć i wykorzystać u siebie . Nie zauważyłem żadnej mechanicznej filtracji . Widzę ze masz spływ do pierwszej komory prosto w media a następnie woda przepływa do refugium . Gdzie będzie zbierać się detrus?  czy może coś przeoczyłem :( i jest jakiś filtr mechaniczny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom

Nie uważasz  że odpieniacz i wata to część mechaniczna filtracji zbiornika ?

Spływ jest w pierwszej komorze tam gdzie odpieniacz, a że  jest tam też skała, no niestety nie weszła do trzeciej komory i dałam też do pierwszej.

W pierwszej komorze pracują dwa falowniki aby uniemożliwić odkładanie się  syfu,między  pierwszą komorą a refugium jest wata i to nie mało.

Natomiast z ostatniej komory trzeciej do czwartej jest ostateczna wata na wyjściu. 

Może  zdjęcia tego nie pokazały lub film bo być może robiłam jak była wymiana waty,nie pamiętam. 

Dzis zrobię zdjęcie i ocenisz ;)

Następnie chcę prowadzić zbiornik na takiej samej metodzie jak poprzedni, miałam to sprawdzone to czemu nie.

Jesli chodzi o część biologiczną to tak jak pisałam wcześniej,  skały jest mnóstwo, oraz siporaxu kulek i innych pierdolek. 

 

Czy będzie reaktor wapnia ? trudno mi teraz powiedzieć,raczej będzie  podmiana i balling. Nie lubię zmieniać coś co mam sprawdzone, zresztą sama się  przyznaję że ostatnie 7 miesiecy był stary zbiornik testowany metodą-probiotyczna też była, zmianę soli,reaktor glonowy był raz nie był i ciągle coś zmieniałam, ale system był już na tyle stabilny że mogłam sobie na to pozwolić. 

Całe śląskie będzie ewentualnie po wodę przyjeżdżać:)hiiii jak beti zrobi podmiane ( oczywiście gratis)

Już po za tym, ostatnio  widziałam na olx rekordzista za litr żywej wody 2.5zl :banghead chyba GAZ LPG jest po tyle :P

Edit 

@Hoom :thumbdown:

20200111_104519-960x763.jpg

 

20200113_190554-1959x856.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti  nie zauważyłem waty dla tego pytałem . Szukałem jakiejś skarpety lub rolelmata i tez nie widziałem . Ja właśnie buduje swój sump i chciałem zrobić podobny do twojego 3 komory . W środku glony i wszyscy mi odradzali ze niby glony  padną przy ClariSea a widzę ze ty tak zbudowałas jak ja zamierzałem . I mówisz ze ci to działało . Cieszę sie z tego bo wrócę do poprzedniego mojego projektu .

ps. Gdzieś bym śmiał oceniać twój projekt jestem jeszcze za malutki w te klocki będę sie tylko przyglądał i trzymał kciuki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Hoom napisał:

skarpety lub rolelmata

Skarpety mam rezerwowo, ale rolelmata nie chcę, nie chodzi o kasę  ze drogie  czy coś, mam odpieniacz wystarczający ,wata x 2 woda kryształ. 

30 minut temu, Hoom napisał:

. Gdzieś bym śmiał oceniać twój projekt jestem jeszcze za malutki w te klocki będę sie tylko przyglądał i trzymał kciuki 

Miło mi, ale nie przesadzaj :P

 

Jeszcze ogólnie napisze jedną  sprawę , co do tylnej szyby kolor czarny, bo w poprzednim akwarium był niebieski i muszę przyznać że czarny to mega.Na takim dużym zbiorniku fajnie widać głębię...za skałą jakby była dalsza przestrzeń super wrażenie:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, @Beti napisał:

Jeszcze ogólnie napisze jedną  sprawę , co do tylnej szyby kolor czarny, bo w poprzednim akwarium był niebieski i muszę przyznać że czarny to mega.Na takim dużym zbiorniku fajnie widać głębię...za skałą jakby była dalsza przestrzeń super wrażenie:)

Gdybyś na tylnej ścianie nakleiła fotofolię 3D oceanu to dopiero byś miała głębię. Ja w swoich akwariach miałem tła niebieskie i czarne ale dopiero 3d oceanu zrobiło wrażenie. Zdjęcie nie oddaje efektu ale i tak je zamieszczę z momentu montażu.

7970780_20170307_085844.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau

No tak masz rację, szkoda że  erybka nie miała tej opcji klejenia 3D ale czarny też  fajny.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarne tło też jest fajne i w obsłudze prostsze. Przy tle 3d trzeba tylną szybę czyścić. Kiedyś miałem czyścik automatyczny ale ciągle się psuł. Obecnie zostało mi czyszczenie ręczne żyletką na długim wskaźniku.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, waldek123blau napisał:

Przy tle 3d trzeba tylną szybę czyścić

No właśnie mnie to zastanawia. Przecież to syzyfowa praca musi być z czyszczeniem takiej tylnej szyby. Fronty to normalnie czyścikiem oblecisz w kilka minut, ale tył to przecież musi być mordęga. Jak piszesz - żyletka na kiju, co przy tym rozmiarze akwarium pewnie zbyt wygodne nie jest. U mnie to jak 2x w tygodniu nie oblecę szybek, to już wapienne zaczynają włazić, po tygodniu już by trzeba było żyletką walczyć. Jak często musisz czyścić, żeby to w miarę sprawnie szło, żeby nie zapuścić tej szyby za bardzo? To ja chyba już wolę czarne tło i zostawić algom wapiennym... i mieć święty spokój;-) I ślimaki zadowolone z takiej nieczyszczonej powierzchni - mogą się tam spokojnie paść glonami i filmem bakteryjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żona zadecydowała o tle 3d - dla niej estetyka jest b. ważna. Dzięki temu nie muszę się tylną szybą zajmować - żona czyści raz na tydzień i jak do tej pory nie narzeka! Miała kilka lat temu problemy ze zdrowiem z inhalatorem się nie rozstawała! Lekarz wysyłał ją do sanatoriów nad morzem i w końcu poradził abyśmy założyli akwarium morskie - od tej pory żona jest zdrowa a inhalatora nie używa - jest wdzięczna i nie marudzi jak trzeba szybę poczyścić!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 

Tak dziś przeglądałem i spotkałem się z tym , masz ją jeszcze czy poległa ? 

W dniu 18.10.2018 o 21:47, @Beti napisał:

@maciej01Tubastera mam taki sam koral,o jednej porze się mi otwiera wieczorami do karmienia:-) fajny koral

Edit czasem 2razy to robi:)

13270235_20181016_221016.jpg

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była  @AnT piękna, poległa nie wiem z jakich przyczyn, ale była prawie 2 lata


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.