Skocz do zawartości
Nexor4

Konstrukcja skalna i wymiana podłoża

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W planach mam wymianę obecnej skały na nową, która będzie miała dużo miejsca na korale oraz będzie estetycznie wyglądać, w oko wpadło mi to akwarium, w którym skała nie dość, że wygląda naturalnie, ma też dużo miejsca na korale, którego u mnie już brak. Przy okazji wymieniłbym piasek, którego nie ruszałem od 2 lat :whistle:

W planach jest:

  • Konstrukcja ze skały (myślę nad marco rocks a może jakaś inna?) Obecna skała raczej pójdzie na sprzedaż

i ile kg do zrobienia podobnej jak tu ? Wymiary akwa 45cm x 49cm  h: 50cm

Myślałem nad złączeniem wszystkich skał prętami pcv oraz cerestiem cx5

  • Zastąpienie piachu na Heppet Aragonit ok 2 kg

I oczywiście konsekwencje, jakie niesie za sobą wymiana skały i piasku. Jestem świadomy, że mogę mieć ponowne dojrzewanie, ale najbardziej mnie martwi, że CX5 podniósłby zbyt mocno KH 

Może ma ktoś już podobne doświadczenia?

Z góry dziękuję :)


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zrobił bym tak:

 kup skałę jaka Ci się podoba pod względem faktury i kształtu brył

w makiecie zrobionym z kartonu pokleił bym skałę na samym cx5 tak aby mi się podobało

gotową konstrukcję wymoczył bym kilka dni w ro, z 2razy ją zmieniając (za grosze kupisz pojemnik plastikowy na zabawki itp)

później zalał wodą z podmianek i zostawił na 2tyg dodając bakterii 

Dopiero taką skałę podmieniał bym w akwarium... 

Tak zrobiłem gdy wymieniałem swoją skałę...

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za rady, ile skały mniej więcej musiałbym kupić? Nigdy nie kupowałem suchej skały. Marco rocks mógłbym przez internet kupić a na miejscu mam jedynie  Nature's Ocean Base Rock. Ma ktoś ją i mógłby polecić?

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od skały i Twoich upodobań. Osobiście miałem RRR i była super, teraz mam AF i też nie mogę złego słowa powiedzieć. W przyszłym tygodniu @CoralHouse pewnie zwyczajem lat poprzednich będzie miał promocję na Af, więc może zwróć na to uwagę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza z kształtem mi głównie chodzi o to, żeby nie było plag a z tego, co wyczytałem większość osób, które miały marco rocks miała lekkie dojrzewanie. Poczytam jeszcze zagraniczne fora i coś pokombinuje 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem mój zbiornik na Marco Rock i rzeczywiście dojrzewanie było bardzo łagodne. Skała jest lżejsza i porowata w porównaniu do RRR, która jest jak beton. Ładnie pomalowana ale zero porowatości. @dadariopodał świetny sposób. Przed zalaniem porządnie skałę wyszoruj jakąś specjalnie kupioną do tego szczotą. MR ma sporo pyłu pozostałego po procesie produkcji którego trzeba się pozbyć bo zmętni wodę na długo. Mam dobrej jakości wodę w kranie więc czyściłem ją w kranówce, a potem płukałem w rodi.

Jeśli chodzi o ilość to ciężko powiedzieć. Ja na zbiornik 130x50x50 wsadziłem prawie 40 kg. U ciebie zamówił bym 10-15kg. Ułóż skałę na jakimś szablonie i jak okaże się że za mało to będziesz mieć czas żeby dokupić.

ps. Nadmiar skały świetnie nadaje się na podstawki pod korale. Taka podstawka zarasta i nie odróżnia się od skały.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Darek85 napisał:

Mam dobrej jakości wodę w kranie więc czyściłem ją w kranówce,

U mnie to aktualnie wygląda tak

f288de7812536663gen.png

3e1b0813b91d5d2cgen.png

Co o tym sądzisz ? warto płukać? ja sie na tym kompletnie nie znam 

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych parametrach nie ma nic szkodliwego, ale nie wiadomo czy nie ma w niej miedzi. Decyzję musisz podjąć sam. Ostatecznie narób rodi do kilku wiader i płucz w rodi.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie rury mam z pcv więc miedzi nie powinno być. Dobra to plan jest taki : wyszorować skałę kranówką potem płukanko w rodi, moczenie w rodi, a następnie w solance z bakteriami, myślę nad tymi https://www.morskie.com/equo-bio-extra-24-amp.html może szybciej sobie poradzą z materią organiczną w skale. 

Dziękuję wszystkim za rady :) 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem skalę tylko kupiłem ją ze zbiornika w którym byla 2 miesiące narazie nic złego się nie dzieje a akwarium wygląda tak

IMG_20191117_124635-1000x750.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adrianguzik wydaje mi się, że kupno używanej skały z dojrzałego zbiornika bez plag to najlepsza rzecz, jaką można zrobić, gdybym sam miał fundusze to pewnie bym tak zrobił, ale z racji tego, że jestem uczniem tych funduszy brakuje :/

Btw piękne akwarium :) 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skalę kupiłem z akwa w którym nie było żadnego życia bo właściciel się poddał i dałem za na śmieszne pieniądze szukaj spokojnie a coś się trafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Marco, przeplucz chwilę w kranowce, sklej, potem w Rodi i chlup do akwarium.  To nieprawda, że skala nie jest porowata. To jest skala koralowa, tylko wydobywana z podziemi z suchych już obszarów, gdzie kiedyś setki czy tysiące lat temu była rafa. Skala jest czysta, bez żadnych resztek po jakimkolwiek życiu i ma mnóstwo drobnych porow. Wystarczy trochę opłukać, pokleic i sru do zbiornika. Widziałeś u mnie te skalę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mnie przekonałaś ;) Mam nadzieje, że nie zawiodę się na niej.  Dzięki


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nie zawiedziesz się, bo nie ma na czym. Skala jest super czysta, dość lekka, łatwo się łupie na mniejsze kawałki, łatwo się klei i też jest stosunkowo tania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też mam marco i nie miałem żadnych niespodzianek

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.