Skocz do zawartości
afgi

Najlepsze bakterie

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

jakie bakterie polecacie? 

Do tej pory używałem Fauna Marin Marine Bacto Reef Therapy oraz Fauna Marin Bakto Reef Blend. 

zastanawiam się nad Prodibio Reef Booster + Prodibio Biodigest. A może cos z Brightwell-a, albo Korallen-Zucht ZEOBAK

Dodam, że dozuję wódkę.

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja używałem MicrobeLift Special Blend, a teraz Brightwell Microbacter7. Warto co jakiś czas zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, afgi napisał:

Prodibio Reef Booster

to nie są bakterie...
Jeśli chcesz pożywkę i bakterie z linii probidio to biodigest = bakterie, bioptim = pożywka, booster = aminokwasy, pokarm taka dopałka dla korali.
Źródło.. https://www.prodibio.com/our-products/saltwater-treatment

 

Seachem stability, biodigest, specialblend, bactoblend te też fajnie się sprawdzały. Wódka fajnie działała ze śmierdziuchem. Obecnie jej nie dozuję.

 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję BioGro + jako VSV AF NitraPhos minus i widzę robią dobrą robotę choć tanie nie są

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory stosowałem Microbe lift Special blend i Nite out II.Od dwóch miesięcy stosuje BrightwellMicrobacter7  I microbacter Clean.Od czasu jak zacząłem je stosować nie mam zielonego osadu na szybach w narożach akwarium.Skala czyściutka .No3 mam 2 a Po4 0.02.Zmniejszylem o polowe dawkę z opakowania i dodaje codziennie podzielona dawkę, nie jednorazowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym więcej bakterii różnych szczepów tym lepiej. Każdy pożyteczny rodzaj to mniejsza szansa na te "mniej fajne". Dlatego warto podawać różne, zwłaszcza w świeżych zbiornikach, jak również odświeżać szczepy w tych starszych... Ja jakoś najwięcej używałem śmierdziuchów i BioS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
 
 
 
40 minut temu, sevi74 napisał:

 

 

 
 
 
 
11 minut temu, dadario napisał:

 

 

4 godziny temu, =Fresz= napisał:

 

 

1 godzinę temu, jacek_kl napisał:

 

 
 
 
 
2 godziny temu, chwialek napisał:

 

dzieki wszystkim :) Chybia wybiorę MICROBACTER7, bo chcę tez ich aminokwasy wypróbować. Jednak tak jak mówicie, warto co jakis czas zmienić - wówczas pewnie wypróbuje te z Prodibio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką sól używasz?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaką sól używasz?

Raczej nie robie podmian. Moze 50l raz na kwartal. Sol to Red Sea ta bogatsza

Czemu pytasz o sol?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, afgi napisał:


Raczej nie robie podmian. Moze 50l raz na kwartal. Sol to Red Sea ta bogatsza

Czemu pytasz o sol?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

zawsze mnie zastanawiało po co dodawanie bakterii tych samych jak  prowadzi się zbiornik bez podmian. Czy jest to marketing firm żeby bakerie sie sprzedawały? Tym bardziejjak ktos stosuje metode wódka albo vsv to bakterii i tak jest w nadmiarze w zbiorniku które radzą sobie z no3 i po4. 
Może się myle, więc prosiłbym o opinie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, piotrs napisał:

Może się myle, więc prosiłbym o opinie. :)

Tu był fajny temat. Można by było go ożywić :P

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Tu był fajny temat. Można by było go ożywić :P

 

 

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zawsze mnie zastanawiało po co dodawanie bakterii tych samych jak  prowadzi się zbiornik bez podmian. Czy jest to marketing firm żeby bakerie sie sprzedawały? Tym bardziejjak ktos stosuje metode wódka albo vsv to bakterii i tak jest w nadmiarze w zbiorniku które radzą sobie z no3 i po4. 

Może się myle, więc prosiłbym o opinie. [emoji4]

Bardzo ciekawa uwaga !

 

A ponowie pytanie o sol...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o sól bo np. AF. Poleca swoje bakterie do swojej soli. I jak ja stosowalem AF, to co bym nie dał, zawsze był jeden efekt. Ale przy tej nie ma żadnych przeciwwskazań. Natomiast co do lania bakterii bez odmian... wydawało by się bez sensu - bo i tak przecież są... A co jeśli dodaliśmy przetrwalniki bakterii które się nie namnarzqją w akwarium ? Coś na kształt bakterii probiotycxnyvh z Actimela... 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, afgi napisał:

Bardzo ciekawa uwaga !

 

A ponowie pytanie o sol...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie używasz odpieniacza? Przecież pienidło wytrzepie bakterie dlatego trzeba dodawać.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radek-sl, dzieki za komentarz.

Nie pisałem nigdzie że nie używam odpieniacza. Oczywiście że używam. Natomiast to chyba nie ma tu znaczenia - odpieniacz powinniśmy wyłączyć może jedynie w momencie dodawania bakterii (i usunąć skarpetę) - tak jak np w tym LINK-u. 

Z tego co doczytałem, to oczywiście, że podmiany eliminują cześć bakterii, ale wiekszość i tak jest w skale i piasku (probiotyczne) i w DSB (beztlenowe) - jezeli coś mieszam, to poprawcie proszę. Problem z podawaniem wódki jest taki, że namnaża te dobre i te złe. Jak to jest w życiu i prawie Murphiego, bez pomocy z zewnątrz wygrywają te złe. Dlatego dodawanie bakterii pomaga wzmocnic populację tych dobrych. 

ponadto, trzeba uważać jakie bakterię (z jakiej firmy) kupujemy. Jak to stwierdził dr Tim Hovanes w jakims wywiadzie na YT, niestety jest część produktów, które mają bakterie morskie, ale nie wszystkie maja te własciwe. Niektóre to są np. wykorzystywane w oczyszczalniach scieków, gdzie stężenia NO3 i PO4 są bardzo wysokie, i tam się czują właściwie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do bakterii, mam takie pytanie bo nie znalazłem w necie na nie odpowiedzi. 
Czy w Morskim urzywał ktoś bakterii qualdrop BioNitro? 
według producenta można, a mi zostało trochę po starcie słodkowodnego 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, mazmaciek napisał:

Co do bakterii, mam takie pytanie bo nie znalazłem w necie na nie odpowiedzi. 
Czy w Morskim urzywał ktoś bakterii qualdrop BioNitro? 
według producenta można, a mi zostało trochę po starcie słodkowodnego 

Śmiało możesz użyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o stability Sachema używam od 12 lat i jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ,nie ,ma nic lepszego niż Prodibio . W zależności od oczekiwań,  ale używam Sera i kilka tańszych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na Seachem. Teraz tylko Microbe lift special Blend. Czasami zapodam kapsułkę Prodibio. Nie wiem jak z tymi kapsułkami na dłuższą metę wychodzi cenowo bo jedna 5 zł. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Aquaman napisał:

Teraz tylko Microbe lift special Blend. Czasami zapodam kapsułkę Prodibio.

:clapping

Ja stosuję taki sam zestaw.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dziękuję za odpowiedzi, a jak robicie z tymi ampułkami próbowaliście je rozcieńczać tak żeby podzielić na porcje ?

Ja zrobiłem test zmieszałem z słoną wodą i trzymam w szufladzie 

Aktualnie walczę z ok 100L akwarium z mocno zapuszczonym sumpem i odpieniaczem nie ruszane z 3-4lata i chce je ruszyć najpierw bakteriami żeby się nie wykszaczyło..

Pierwotnie myślałem, żeby przenieść ceramikę z innego akwarium aby lepiej ustabilizować zbiornik, aczkolwiek dołożyłem ceramikę węgiel i zeolit i powoli zaczynam bakteriami.

Parametry są kiepskie bo w sumpie był tylko kawałek skały i równie stara skarpeta o grubości ok 1cm..

NO2 -0
NO3 - 150-200!
KH-8.3
Zasolenie- 1.0265
Ca-365 powoli podbijam
PH-6.8..

Na testy PO4 czekam

Ryby i miękasy mają się całkiem dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH i NO3 tragiczne. Pokaz jakieś zdjęcie jak to wygląda. 

Ja bym niczego nie rozcieńczał. Ewentualnie wlał pół ampułki i za tydzień drugie pół. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.