Skocz do zawartości
afgi

Najlepsze bakterie

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Hery napisał:

NO3 - 150-200!

Jaki test taki wynik generuje 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Hery napisał:

PH-6.8..

Ten wynik jest nieprawdopodobny.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Ten wynik jest nieprawdopodobny.

Dokładnie,

następnie niemożliwe by zbiornik żył a No3 150-200 to ryby do góry brzuchami, jestem ciekawa który test ma taka skale :on2long:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Beti napisał:

Dokładnie,

następnie niemożliwe by zbiornik żył a No3 150-200 to ryby do góry brzuchami, jestem ciekawa który test ma taka skale :on2long:

Mam testy zooleka i skala do 150. Podejrzewam, że kolega źle robi testy skoro pisze, że korale mają się dobrze. 
PH pewnie też mierzy nieskalibrowanym elektronicznym miernikiem.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Beti napisał:

Dokładnie,

następnie niemożliwe by zbiornik żył a No3 150-200 to ryby do góry brzuchami, jestem ciekawa który test ma taka skale :on2long:

Klient przyszedł i robił ICP po4 wyszło 9.20 a no3 220 +- ( wrzucę jutro wyniki) i generalnie wszystkie miekasy i ryby żyły i miały się dobrze ale mówi ze problemem były LPSy i SPSY bo padały - dopiero po tym jak doprowadził no3 i po4 cos ruszyło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zollek znam ale to testy raczej nie do morskiego to skąd wynik 200? Jak skala do 150, 

@PiotrekAT
to teraz pytanie jakie ICP robi No3 serio bo nie znam z chęcią się dowiem?

co do tematu startowałam z śmierdziuchami przez 3 mies teraz używam REEF SCORPIONFISH NITROBACTER 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadne icp nie mierzy no3 tak samo po4... test icp potrafi zmierzyć ilość fosforu i na podstawie przelicznika 3.066 podaje się po4...

Jeśli jakaś firma bierze przy okazji robiąc icp mierzy no3 to tylko fotometrem lub kropelkowona podstawie posiadanej wody, tak samo jest z kh.

Test icp zmierzy ilość pierwiastków w zbadanej próbce, a dokładność pomiaru wynika z opracowanej metody pomiarowej dla danej częstotliwości załamania światła w plazmie.

Kiedyś wydawało mi się co to za problem kupić spectro do icp I może komercyjnie robić pomiary etc... W praktyce mozolny temat, zadbać o gaz w tym przypadku argon, opracować próbkowanie i mapy częstotliwościowe/jakościowe dla danegegonpoerwiastka w danym spectrum światła... wielokrotne kalibrację dokladnosciowe dla konkretnych pierwiastków etc...  ogólnie dramat...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2022 o 09:12, Beti napisał:

Jaki test taki wynik generuje 

Ze względu na wynik poza skalą skontrolowalem testem paskowym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hery napisał:

Ze względu na wynik poza skalą skontrolowalem testem paskowym 

Jakie miałeś testy kropelkowe ?

Te paskowe od razu do śmietnika wywal. W słodkowodnym może i się sprawdzą.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hery napisał:

Ze względu na wynik poza skalą skontrolowalem testem paskowym 

Jeśli chcesz sprawdzić czy test nie jest zepsuty i czy faktycznie jest taki wysoki wynik to zrób jeden test na czystej wodzie RO, jeśli wyjdzie biały to rozcieńcz wodę w akwarium wodą RO np 1ml wody z akwa plus  10 ml wody RO I zrób ponownie test takiej rozcieńczonej solanki. Jeśli wyjdzie Ci ok 20 to znaczy, że faktycznie NO3 jest takie wysokie.

Testy Zooleka na NO3  nie są takie złe, choć mają niską rozdzielczość w porównaniu np z testami Saliferta. Sam często używam zamiennie do testu Saliferta i generalnie wyniki się pokrywają (przynajmniej w zakresie do 10mg na l, bo wyższego nie miałem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Beti napisał:

Zollek znam ale to testy raczej nie do morskiego to skąd wynik 200? Jak skala do 150, 

@PiotrekAT
to teraz pytanie jakie ICP robi No3 serio bo nie znam z chęcią się dowiem?

co do tematu startowałam z śmierdziuchami przez 3 mies teraz używam REEF SCORPIONFISH NITROBACTER 

Zoolek :)

image.png.2cf971f6b84b1013d81aa65890846944.png


Podrzucam również kawałek z analizy o którym napisałem :)
Co do samego ICP - kilka osób regularnie robi i prowadzi akwaria w oparciu o te testy my sami jako AT zrobiliśmy test wysyłając 2 te same próbki pod 2 nazwiskami i wyniki były praktycznie identyczne różniły się naprawdę max 1-2%. Gdzie testując tak samo innej firmy ICP tą samą metodą mieliśmy różnice na nawet takich pierwiastkach jak Ca czy Mg o kilkadziesiąt ppm 

19 godzin temu, Beti napisał:

Zollek znam ale to testy raczej nie do morskiego to skąd wynik 200? Jak skala do 150, 

tak również się zgadzam ze ich produkty są mocno średnie do morskiego - ale kolejnym fajnym urządzeniem spod ich skrzydeł jest właśnie exaqua pro ( znajomy sobie kupił i nieco się tym bawiłem ) mam w domu prywatnie hanki na NO3 / PO4 / KH i testy z tego urządzenia pokrywały się z Hannami innych pierwiastków nie porównywałem ale słyszałem że jest to nie najgorszy sprzęt. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Parametry narażone na zmiany:

pH
Na zmianę pH zasadniczo wpływ ma:
• odgazowanie próbki podczas transportu (obniżenie zawartości rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla),
• zmiana temperatury próbki w stosunku do warunków panujących w akwarium.
KH
Na zmianę KH ma wpływ:
• odgazowanie próbki podczas transportu (obniżenie zawartości rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla na skutek czego występują nieznaczne zmiany twardości węglanowej).
Azotyny
Na zmianę zawartości azotynów ma wpływ:
•zachodzenie przemiany azotynów do azotanów podczas transportu. Intensywność procesu zależy od wielu czynników m.in. temperatury próbki podczas transportu, zawartości zanieczyszczeń, ilości oraz aktywności mikroorganizmów oraz działania enzymów.
Amon całkowity
Na zmianę zawartości związków amonowych ma wpływ:
• odgazowanie próbki podczas transportu (obniżenie stężenia amoniaku w wodzie; proces zachodzi z większą intensywnością w próbkach o pH powyżej 7),
• rozwój mikroorganizmów podczas transportu.

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowe testy z Aquaforesta, zweryfikuję. Arek świetny pomysł z ta próbą podwójną =D

Powiem Wam zadanie mam bojowe sump był nie ruszany od conajmniej 3-4lat..!

W sumpie brak ceramiki tylko 1 kawałek skały filtracja i ruch wody niemal zerowy i skarpeta nie ruszana grubość ok 1cm..

Dodatkowo dolewki słodkiej ciepłej prosto ze sterylizatora centralnie na tą skałkę w sumpie..

W akwarium same miękasy i 2 rybki, ale pod odpieniaczem 2cm mułu..

Chcę najpierw ustabilizować zbiornik, a potem brać się za tego sumpa ale aż strach się bać czy coś nie wyjdzie i mnie nie zje, w załączeniu foto.

received_872926787058482.jpeg

received_672553031074145.jpeg

Edytowane przez Hery (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele :D Jak ten zbiornik w ogóle funkcjonował to nie mam pojęcia. Tyle czasu nic nie robić :D

Najpierw bym się wziął za sumpa potem stabilizował. 

Pozamykać wszystkie zawory żeby do głównego się nic nie dostało i brać się za skrobanie i odsysanie. Jest co robić. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak napisał aquaman. Zmknąć obieg, odsysać wodęz jednej komory z syfem, uzupełnić świeżą solanką, i tak komora po komorze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mam plan, niestety sump jest słaby technicznie i praktycznie nieobsługiwalny- trodnodostepny tylko 2 komory robocze i mało miejsca na cokolwiek,  aczkolwiek to jest pikuś bo schodów ciąg dalszy w pierwszej kolejności dodałem ceramikę żeby bakterie miały się na czym namnożyć do tego 100g zeolitu i węgla żeby powoli wyciągać ten syf i nie stresować zwierząt nagłym skokiem parametrowy. Przy okazji dowiedziałem się że w akwarium 2 tyg temu zniknął quadri dość spory i jak wyczyściłem falownik i wloty wody do sumpa to chyba go wciągnęło (wyciągnąłem z akwarium kilka glutów jak na foto reszta była bardziej przezroczysta..:/ ) Poza tym jak brałem się za ten zbiornik to na skałach znalazłem trochę cyjano glony nitkowe i na tafli wody w rogach lekki korzuch zastanawia mnie czy to nie chrysophyta. Dodatkowo kubek od odpieniacza pęknięty.. I wszystko nadal żyje niech mi ktoś powie że zwierzęta morskie są delikatne hehe. Narazie walczę dam cyklowi lekko się ustabilizować nowej skarpecie i wacie wyłapać syf z górnego baniaka a potem jazda z sumpem do białego :)

Myślałem dodać biosphere Maxpecta lub zrobić refugium niestety w sumpie miejsca bardzo mało ale to dopiero po wyczyszczeniu sumpa oczywiście.

z mojego doświadczenia po całkowitym wyczyszczeniu sumpa z tego choć czego znów zacznie się dojrzewanie i plagi z tąd ta ceramika, a jak było u Was miał ktoś taki ekstremalny przypadek ?

received_671406107827580.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po sprzątaniu sumpa korale odżywają. Pompują się jak świnki :D Więc chyba coś w tym jest, że w sumpie musi być czyściutko. Ceramiki też bym na razie nie dorzucał. Węgiel dopiero po wyczyszczeniu wszystkiego.

Możesz tak w ogóle wrzucić fotkę całego akwarium? Jestem ciekaw jak to wygląda. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Hery napisał:

niestety sump jest słaby technicznie i praktycznie nieobsługiwalny- trodnodostepny tylko 2 komory robocze i mało miejsca na cokolwiek,

A może skleić nowego sumpa wg. własnego pomysłu a tego wywalić....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie co to może być ?

Takie coś rosło na skałach w sumpie i na tym położyłem ceramikę czy to może mieć związek z pojawieniem się białych glutów w wodzie ?

received_835676041020428.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda jak gąbki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.