Skocz do zawartości
Nik@

Nowy podopieczny: Rawka błazen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Dziś stałam się szczęśliwa opiekunka pięknej rawki blazna. 

Po polgodzinnej aklimatyzacji wypuściłam do 750 i mam pytanie, czy rybki i krewecie są z nią bezpieczne? 

 

Żarcik oczywiście :clowning

10 cm rawka, oprócz imienia Habibi dostała też swój własny zbiornik tylko dla niej. Zbiornik jest tymczasowy, bo jest zbyt cienkie szkło. Szukałam akrylowych, ale tak po prostu kupić się nie da. Planuję ja trzymać w 50-70l. Dowiadywalam się przed zakupem u swojego ulubionego doradcy z erybki, że taki zbiornik jej w zupełności wystarczy, gdyż jest to dość leniwy zwierzak i lubi siedzieć schowany w grocie. 

Prośba do Was: jeśli wiecie, gdzie można kupic/zamówić taki mały zbiornik z akrylu dajcie znać. Alternatywą jest grubsze szkło. 10mm wystarczy, czyepuej 12? Różnica w cenie między 10 a 12 dla akwarium 54l to ponad 50 zlociszy. Mogę wydać te 50 więcej, jeśli rzeczywiście jest potrzeba. 

Na razie Habibi ma w mieszkaniu sporo piachu i groty ze skał. Cały zbiornik powstał wczoraj, ale wszystko zabrane z działającego zbiornika: piach, skały, woda. Jedynie trochę nowego piachu dodałam, żeby miała więcej. Póki co z filtracji jest tylko filterek wewnętrzny z watą. Będę często podmienić wodę pół na pół świeża solanka pomieszana z 750, zamierzam też włożyć jej tam makroglony.  To jest tylko tymczasowe mieszkanie, w docelowym będzie kaskada z siporaxem i co ram jeszcze będzie potrzebne, może też uda się zmieścić w dyszy jakąś małą grzalke na zimę. Takiej gołej grzałki jej nie dam, bo się obawiam, że ją rozbije. 

Wszelkie porady od osób hodujacych rawki mile widziane. Ona jeszcze nie przyjmuje mrożonek, będziemy się uczyć. 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nic Ci nie pomogę, bo na żadne z Twoich pytań nie mam odpowiedzi :P. Ale strasznie Ci zazdroszczę rawki, bo sam już od długiego czasu o niej myślę :) Ciekaw jestem jak Ci finalnie wyjdzie dom dla niego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno temu powiedziałaś że nie masz miejsca na kolejne szkło kwarantannowe :thumbsup: jak widać się da.

Hodować nie hodowałem ale czasami widuję egzemplarz jedzący z ręki, zaprzyjaźniony z iglicznią. Jednak posiada wadę - nie przepada za fotografią portretową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mi chodziło o to, że nie mam gdzie podziac wielkiego 100l zbiornika, który będzie stał pusty. 

Rawka teraz mieszka w zbiorniku na podmiany. Ehh, ledwie dwa razy z niego skorzystałam i już zajety :D

Jej nowy dom będzie na komodce, która stoi obok 750l. Teraz tam stoi wazon z narybkiem słodkich modrookow, będę musiała go gdzieś przenieść, ale to może z 8l, więc gdzieś się go wciśnie. 

Habibi póki co zwiedza swój nowy dom. Grota jest poukładane z kilku skałek luzem leżących na sobie, ma z 6 wyjść, więc zwierzak sobie chodzi i wszystkie wyjścia testuje. 

Wydaje się, że domek jej się podoba. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę lepszy filmik, choć trudno było tym hujałejem utrzymać focus na rawce. Piękny zwierzak! Te jej oczy są niesamowite. 

 

Zdecydowałam się na 60x30x30 float, silikon transparentny, szyba 12mm, koszt około 230 zeta, zamówienie już poszło. 

Nie sądzę, żeby ten zwierzak celowo naparzal w szybę i też takie słuchy do mnie doszły,  ale może się zdarzyć, że zobaczy kiedyś jakiegoś slimaka na szybie i zechce go upolowac... 

Dlatego 12mm niech będzie na wszelki wypadek. Ponoć rawka potrafi żyć 20 lat, więc lepiej, niech ma solidny dom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje nowego członka rodziny :)

A propos akwarium to szyba 6mm spokojnie dała by radę :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, montymick napisał:

Gratuluje nowego członka rodziny :)

A propos akwarium to szyba 6mm spokojnie dała by radę :)

Nie sądzę aby 6 mm było bezpieczne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sklepie rawka żyla sobie w 30l kostce aquaela, a tam szybka jest bodajże 4mm, karmiona byla czasami żywymi krewetkami i wtedy pokazywała swoje zdolnosci łowieckie ale nigdy nie udeżyła w szybę, faktem jest ze miala okolo 8 cm.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Nik@ napisał:

Dziś stałam się szczęśliwa opiekunka pięknej rawki blazna.

W którymś ze starszych numerów korali był artykuł, dość konkretny, o ustonogach ogólnie i o pielęgnacji ich w akwarium. Z tego co kojarzę, to dobrze jest kawałek rury pcw zakopać w piachu jako norkę. No i piachu to chyba musi być dużo więcej, żeby miała gdzie kopać. A z tym stłuczeniem szyby, to raczej bzdura:-) Może i szybko atakują ramieniem, ale ma ono za małą masę (za mała energia), żeby rozbić akwarium. A 12mm float to już pewnie mocno psuje efekt...

Jak spamiętam i będę miał chwilę, to znajdę ten numer korali. Naprawdę był całkiem fajny, nie z serii tych o niczym.

Mam, Koral 4/2013 i 1/2014

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze można kupić dociety na wymiar akryl i skleić. Przy tych rozmiarach baniaka to żadna sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co robić? Jedni radzą grube szkło, inni mówią, że to bzdura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie plexi na wymiar cięte laserowo i sklej akwarium klejem do klejenia hydrauliki albo zleć pracę komuś. Tu masz link do firmy która tnie laserowo plexi tylko trzeba by było zamówić dużo grubszą plexi:

https://allegro.pl/oferta/plexi-pleksi-plexa-pleksa-ciecie-na-wymiar-5mm-24h-7391308600?snapshot=MjAxOS0xMS0yOVQxMToxNjoxMi43MTNaO2J1eWVyOzk3MDg1M2ZjMDRlYTYyNTlkYzc5MTAyZDU2ZDZlODJiYzc0ZTczMTM4NWJlY2E2OWUxODk2YWRmZTAxOTk2ODg%3D


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że pleksa wyjdzie dużo drożej od szkła, nawet opti 12mm. Nawet ta 5mm pleksa z linku to wychodzi 172,80 za sam materiał na akwarium 60x30x30. A pleksa 5mm to cienizna.

No i samemu kleić trzeba, czyli pewnie efekt estetyczny też nie powali, jeśli to pierwsza próba. Nie mówiąc już o bezpieczeństwie - na ile te spoiny klejone po raz pierwszy w życiu będą szczelne i pewne?

A jeszcze wypada wrócić do kwestii, skąd w ogóle pomysł że krewetka stłucze szybę w akwarium i jest potrzebna jakaś super gruba? Jakieś potwierdzone przypadki takie, komuś konkretnemu rawka stłukła akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę kombinować z plexy. 

Zdecydowałam się na grube szkło, bo wujek Google wyświetla informacje, że rawka potrafi stluc szybe.  Czy to prawda to nie wiem, widziałam tylko na filmie, jak rawka tlucze kraba. 

Kolega z erybki też doradził grube szkło. 

Skąd się takie opinie wzięły? 

Kolega z naszego forum trzymał rawke dłuższy czas w zwykłej 30ce, potem wymienił na 8mm. Zmieniłam właśnie zamówienie na szybę 10mm. 12 to chyba przesada faktycznie. Jej mlotki maja wielkość ziarenek pieprzu. 

 

Tu jest fajny film jak rawka atakuje slimaka na szybie. Szyba widać cienka. Cios precyzyjny w cel. 

Przy okazji fajny pomysł na norkę z rur. Poszukam grubszych rurek i skleje jej takie mieszkanie i odkryje w skalkach. Ponoć jej nory w naturze maja kształt litery U, ale poczytam jeszcze. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja :D chyba faktycznie ten jej power i zdolność do tluczenia szkła są troszkę przesadzone.

Próbowałam dziś nakarmić Habibi, niby stynke złapała i zabrała pod skalę, ale po 5 minutach stynka została wyrzucona. Nie smakowała. 

Nie wiem, kiedy zwierzak ostatnio coś jadł, więc poświęciłam mu dwa niewielkie turbo. 

Strzela w te muszelki już z pół godziny, padło ze 40 strzałów i nie mam pojęcia, czy kolacja zakończyła się sukcesem. Więcej energii kosztuje ja chyba rozbicie muszli, niż przyjmie kalorii z tego posiłku. 

Jutro pojadę do biednej ronki, może uda się kupić mrożone omułki. 

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie zaszkodzi spróbować wymoczenia stynek (martwych) w słonej wodzie.
Może się skusi na takie przyprawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moczyla się w kubku, rawka ją porwała a potem odrzuciła. Myślę, że martwe ryby raczej nie należą do jej naturalnych posiłków, a na żywe tym bardziej chyba nie poluje, bo nie nadąży za nimi plynac. Raczej żywi się tym, co obok niej przytwierdzone, pelza albo chodzi, jak małże, kraby, ślimaki czy krewetki. 

Jak dostała żywe turbo, to zabrała je, jakby w totka wygrała i naparzala młotkami kilkadziesiąt razy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bym się nie poddawał. Może spróbuj delikatnie przyczepić stynkę do czegoś (pręt, żyłka) i pomachaj w jej okolicy. Niech trochę powalczy albo zaczekaj aż zgłodnieje. Może ważna jest też  temperatura pokarmu?

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rawka od razu bierze stynke, ale po 3 minutach ja wyrzuca lekko poszarpaną.

Znalazlam dziś w zamrażarce siekane mięso malzy. Nawet po rozmrozeniu trzyma się to w kupie, podałam rawce szczypcami, zabrała od razu. 

Nie wiem, czy zjadła, czy gdzieś porzuciła pod skałą, ale nie widać w toni fruwajacych resztek. 

Nie tak łatwo z tym zwierzakiem jest na początku. 

Nie wiem, za jaki czas będzie gotowy zbiornik dla niej. Na razie mieszka w akwarium kwarantannowo podmiankowym w szafce pod 750l i ma tylko tyle światła, co daje lampka z refugium i mini filterek wewnętrzny. 

Planuje  nowy zbiornik dla niej prowadzić początkowo na kaskadzie, a potem dostanie kubełek ze słodkiego 225. Chcę wymienić ten kubełek na lepszy,  bo jest jednak  za słaby na 225.

Planuje też przenieść do rawki moje Tubki, bo nie mają lekko w 750 z rybami, które wyrywają im bezczelnie pokarm z macek. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już po ptokach, bo zamówiłam akwarium szklane. 

Naoglądałam się wielu filmików na yt, gdzie rawki trzymane były w zbiornikach, jak się na oko wydawało, o standardowej grubości szkła w stosunku do rozmiaru. Nasluchalam się też, ile razy moja rawka naparzala w muszle malego slimaka turbo, aby się do niego dobrać. 

I ostatnia rzecz, która usłyszałam i która wydaje mi się logiczna: ten zwierzak nie ma powodu walić młotkami w szybę. Uzywa ich do zdobywania pożywienia i pewnie też w samoobronie. Szyba mu w niczym nie zagraża, ani nie jest źródłem pokarmu, dlatego coraz bardziej się dziwię, skad w sieci ta panika, że szkło musi być grube, a najlepiej akryl. 

Nie znalazłam żadnego filmu, gdzie byłoby widać rozbite przez rawke akwarium. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jak ktoś np. przyłoży palec do szyby to rawka pomyśli że to jedzonko i stuknie? Tak zgaduje, bo nigdy nie miałem do czynienia z tym potworkiem ;)
Natomiast co do akwarium ze szkła, kiedyś miałem uszkodzone akwarium zrobione ze szkła 6mm i chciałem je potłuc na drobne kawałki i się zdziwiłem jak było mocne, musiałem mocno młotkiem uderzyć żeby szkło pękło, więc myślę że taką rawkę to spokojnie wytrzyma.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anie myślałaś żeby podpiąć pod wspólny obieg? Ładna bestia ten Twój Szkodnik :) Tylko, mimo wszystko, uważaj z rękami - znajmoi ze sklepu nie rwali się do wkładania rąk do zbirnika gdzie była. I innym stanowczo odradzali.

Zaś co do szkła, to wszystko zależy czy nie ma wad ukrytych.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wspólny obieg nie da rady, bo jej nowe akwarium będzie stało obok 750l na komodzie. Tylko tymczasowo jest na dole w szafce. Mam nadzieję, że będzie się czasem pokazywała, a i koralowce tam dam, żeby zbiornik ładnie wyglądał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.