Skocz do zawartości
Dareklisc

Codzienne podmiany

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Zastanawiam się nad sensem robienia podmian powiedzmy 1L codziennie, mam akwarium 45L netto jakieś +30L, ciężko dozować cokolwiek jeśli chodzi o mikro i makroelementy w takim litrażu i zastanawiam się czy nie lepiej by było podmienić codziennie przykładowo 1 L żeby uzupełnić wszystkie pierwiastki. Pytanie tylko czy to ma sens i druga ważna sprawa ile mozna mieszać świeża solankę ? Mija się z celem robić codziennie po 1 L , jeśli mógłbym mieszać cały tydzień np 5-7 L to podmiana zajmuje mi maks 2 minuty a to i tak mniej a niżeli bawienie się z strzykawkami zeby po kolei dozować Ca KH mg i cała resztę mikro elementów. Jak to Wy doświadczeni akwarysci to widzicie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to istnieja rozwiązania z tzw stałą podmianą wody więc nie widzę problemu żeby podmieniać dziennie 1L.  Wtedy możesz sobie przygotować 30L solanki i wystarczy Ci na miesiąc.

Ale czy 1L podmiany utrzyma Ci stałe parametry. Korale rosną, naświetlenie i temperatura zmieniają sie w ciągu roku, więc i popyt na pierwiastki bedzie się zmieniał.

Poza tym, oprócz tego musiałaby być również dolewka aby utrzymywać stałe zasolenie.

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Dareklisc napisał:

Cześć wszystkim,

Zastanawiam się nad sensem robienia podmian powiedzmy 1L codziennie, mam akwarium 45L netto jakieś +30L, ciężko dozować cokolwiek jeśli chodzi o mikro i makroelementy w takim litrażu i zastanawiam się czy nie lepiej by było podmienić codziennie przykładowo 1 L żeby uzupełnić wszystkie pierwiastki. Pytanie tylko czy to ma sens i druga ważna sprawa ile mozna mieszać świeża solankę ? Mija się z celem robić codziennie po 1 L , jeśli mógłbym mieszać cały tydzień np 5-7 L to podmiana zajmuje mi maks 2 minuty a to i tak mniej a niżeli bawienie się z strzykawkami zeby po kolei dozować Ca KH mg i cała resztę mikro elementów. Jak to Wy doświadczeni akwarysci to widzicie ? 

Ati essential pro możesz sobie rozrobić z woda ro w dosyć dużej proporcji żeby łatwo się dozował lub nawet żeby podpiąć pod pompę dozującą. A starczy na długo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Dareklisc napisał:

mam akwarium 45L netto jakieś +30L, ciężko dozować cokolwiek

a jaka obsada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanka ale głównie lpsy, parę spsow , zoasy , ricirdee. Do tej pory na podstawie testów uzupełniałem strony, jod, czasami wlałem reef plus . KH Ca i mg z strzykawy, KH dzienne spadki -0.2 to też leje codziennie 2,5 ml roztworu, jod z colombo co 3 dzień 0,3ml, stront ml, azotan sodu 0,3ml . Zaprzeproszeniem już mnie ...uj strzela jak codziennie muszę się z tym bawić :) myslalem żeby zrobić roztwory o mniejszym stężeniu i to pod papę podpiąć ale nie mam takiego zaplecza żeby pompę gdzie upchać :)

jak to sprawdzić/policzyć ile 1L podmiany podnosi mi wszystkie pierwiastki ? Głównie KH Ca mg. Już nie mówię o żelazie i zlcalej innej gamie rzeczy bo tego na dobrą sprawę inaczej niż testami icp nie sprawdzę.  Inna sprawa czy taka solanka ma się kręcić cały czas czy np jak ja zrobię w poniedziałek to mogę zamknąć w bańce i może stać te parę dni bez cyrkulacji ? Kwestia dolania wody do tej solanki to nie problem. Właśnie bardziej interesuje mnie to czy w taki sposób będę mógł zrezygnować z robienia balinga i dodatkowego dolewania reszty substancji

 

Cieszy mnie jak to wszystko się kręci w akwarium ale cały urok zaczyna znikać jak codziennie trzeba otworzyć to swoje małe laboratorium i babrać się w dziesiątkach mililitra 

Edytowane przez Dareklisc
Blad (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Dareklisc napisał:

Właśnie bardziej interesuje mnie to czy w taki sposób będę mógł zrezygnować z robienia balinga i dodatkowego dolewania reszty substancji

Nie da rady , większość ludzi robi podmiany a i tak przecież trzeba uzupełnić to i owo . Druga sprawa że podmiana "ciągła"  musi być  sporo większa niż w przypadku podmian  np: cotygodniowych . 
Technicznie też trochę upierdliwe i kosztowne  . 

Ps: może za bardzo  koło tej banieczki chodzisz , u mnie wsio płynie z ballingiem  plus 5% podmiany jak  się zmuszę  co kilka tygodni . Ja tu myślę nad automatem do karmienia   bo to mi zajmuję najwięcej  czasu przy zbiorniku :lol: .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie technika polegałaby na wylaniu naczyniem litra z akwarium i dolania litra z beczki z solanka , 0 techniki :D a sumarycznie podmienionej wody w skali miesiąca było by więcej, normalnie raz na 10 dni podmieniam 5 L a tu podmienialbym codziennie 1L :) to już pal licho to KH Ca i mg to mógłbym dozować recznie. A cała masa różnych pierwiastków ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem  jak wygląda twój zbiornik i ile pierwiastków zjada , ale znam  piękne zbiorniki jadące tylko na cotygodniowej podmianie . Bez jakichkolwiek dodatków testów , a właścicielka wie tylko jak  rozpuścić sól w wiaderku i stara się odlać i dolać tyle samo . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągła podmiana to najkosztowniejszy sposób, żeby przynosiła taki efekt jak np 7% tygodniowo to musi być znacznie większa, niż 1% dziennie. Lepiej zainwestować w pompę dozującą i podawać ballinga z mikro, np ATI. Aczkolwiek w Twoim przypadku to mały litraż. 

Przekalkuluj np koszt 2 litrów dziennie + 10% raz na miesiąc vs zakup pompy i ballinga. Nie zapomnij jednak o upierdliwości posiadania w domu wiadra z solanką, w którym też woda paruje (korekta zasolenia co 2 dni lub zamykanie szczelne - a to znów nie dobre dla pH). O codziennej konieczności, kroplach na wszystkim dookoła akwarium etc. 

Nie, żebym Cię zniechęcał, ale mnie trzącha na samą myśl o tym :)

 

PS. I nikt nie zagwarantuje, że taka podmiana dogoni zużycie KH Ca i Mg

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ciągła podmiana to najkosztowniejszy sposób, żeby przynosiła taki efekt jak np 7% tygodniowo to musi być znacznie większa, niż 1% dziennie. Lepiej zainwestować w pompę dozującą i podawać ballinga z mikro, np ATI. Aczkolwiek w Twoim przypadku to mały litraż. 

Przekalkuluj np koszt 2 litrów dziennie + 10% raz na miesiąc vs zakup pompy i ballinga. Nie zapomnij jednak o upierdliwości posiadania w domu wiadra z solanką, w którym też woda paruje (korekta zasolenia co 2 dni lub zamykanie szczelne - a to znów nie dobre dla pH). O codziennej konieczności, kroplach na wszystkim dookoła akwarium etc. 

Nie, żebym Cię zniechęcał, ale mnie trzącha na samą myśl o tym :)

 

PS. I nikt nie zagwarantuje, że taka podmiana dogoni zużycie KH Ca i Mg

Mały litraż to tam pikuś byle sobie rozrobił te Ati 1:10 np i podawał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Mały litraż to tam pikuś byle sobie rozrobił te Ati 1:10 np i podawał ;)

Tu raczej nawiązywałem do kosztu zakupu pompy dozującej, czy to 45l czy 450l to jest jednakowy, a cena w przeliczeniu na litr jest kosmiczna. Szybko licząc:

Taka jebałka 4ch ~300pl, ATI essentials 130pln (starczy na... Hmm 3 lata?)

Za 430 PLN mamy  ok 50kg soli co przekłada się na ~1200l. Przy miesięcznym zużyciu nawet 60l to ok 20 miesięcy.

Stopa zwrotu z zakupu pompy zatem nie przekroczy 2 lat. A uwolnione od roboty ręce posłużą do innych zabiegów.

 

Kalkulacje są "na oko", może przesadzone, nie wymagam, by się ktoś z nimi zgadzał. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

Tu raczej nawiązywałem do kosztu zakupu pompy dozującej, czy to 45l czy 450l to jest jednakowy, a cena w przeliczeniu na litr jest kosmiczna. Szybko licząc:

Taka jebałka 4ch ~300pl, ATI essentials 130pln (starczy na... Hmm 3 lata?)

Za 430 PLN mamy  ok 50kg soli co przekłada się na ~1200l. Przy miesięcznym zużyciu nawet 60l to ok 20 miesięcy.

Stopa zwrotu z zakupu pompy zatem nie przekroczy 2 lat. A uwolnione od roboty ręce posłużą do innych zabiegów.

 

Kalkulacje są "na oko", może przesadzone, nie wymagam, by się ktoś z nimi zgadzał. :)

Gdy mówimy o akwarium morskim ekonomie możemy zwinąć w kłębek i spuścić na wieczną rafę. Tylko wygoda i efekty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, sith114 napisał:

Gdy mówimy o akwarium morskim ekonomie możemy zwinąć w kłębek i spuścić na wieczną rafę. Tylko wygoda i efekty ;)

I to clue sprawy, przypomina mi o tym każdy niedzielny serwis... A i tak milion rzeczy nie zrobionych.

A mówili... to hobby to skarbonka i pożeracz czasu, nie wierzyłem. Autor tematu niech sobie te słowa weźmie do serca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, przemyśle jeszcze temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Dareklisc napisał:

Dziękuję, przemyśle jeszcze temat :)

I nie kupuj zadnej zjebao tylko porządny sprzęt od aqua trendu 200 zł drożej a ile pań spod latarni mniej poleci ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI essential pro mówicie ? Muszę poczytać z czym się to je chyba że ktoś ma czas i ochotę napisać jak w praktyce wygląda używanie tego wynalazku, co z podmianami w takim wypadku itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z podmianami bo roznie piszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sith114 napisał:

Praktyka wyglada tak masz 2 butle mierzysz tylko KH, chyba ze jakoś odbiega CA to wtedy korygujesz dawkę drugiego płynu. Na stronie Ati masz kalkulator ;)
https://atiaquaristik.com/en/?page_id=1458

Podczepię się bo mi włanie wapń wariuje i mam coś koło 500 kontrolując oczywicie kH (7,5). Co z tym fantem zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz Ati essential pro rozumiem? Zmniejsza dawkę z butli nr 2. Z tego co już czytałem czasem wystarczy pare kapek mniej by wapń stał jak należy ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nic poza ATI essential pro wtedy nie trzeba dozować ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dareklisc napisał:

Już nic poza ATI essential pro wtedy nie trzeba dozować ? 

1. Tego pewnie nikt jeszcze do końca nie wie, młody produkt.

2. Są różne metody prowadzenia akwarium, to skutkuje różnym zużyciem mikro... na dłuższą metę pewnie nie jest takie samowystarczalne

Aczkolwiek śmiem podejrzewać, że jak i w wersji "nie pro" też trzeba dozować jod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sith114 napisał:

Używasz Ati essential pro rozumiem? Zmniejsza dawkę z butli nr 2. Z tego co już czytałem czasem wystarczy pare kapek mniej by wapń stał jak należy ;) 

Ale wtedy nie schodzą płyny po równo, a ponoć tak ma być...Masz na to jakieś zródło? Chętnie doczytam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jar2789 napisał:

Ale wtedy nie schodzą płyny po równo, a ponoć tak ma być...Masz na to jakieś zródło? Chętnie doczytam..

https://atiaquaristik.com/en/?page_id=1458
 

Skoro Ati samo daje kalkulator do Ca to chyba dla jaj tego nie zrobili. Chyba ze to niemiecki spisek przeciw polskiej akwarystyce morskiej ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.